Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: LETNIPLANT po 15% zniżki na rośliny! Tylko do 21.07

Wróć Wróć
Wstecz

Przesadzanie roślin doniczkowych – jak prawidłowo przesadzać kwiaty doniczkowe?

Warto jest dobrze przygotować się na przesadzanie roślin. Znajdziesz tutaj wiele cennych porad na temat tego, jak przesadzać kwiaty!

Rośliny w doniczkach, wokół rozsypana ziemia

Wiosna to idealny czas na roślinne porządki, w tym szczególnie na przesadzanie kwiatów. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek dotyczących przesadzania, dobierania odpowiedniej doniczki i podłoża. Z tą lekturą przesadzanie roślin doniczkowych będzie przyjemniejsze i sprawniejsze!

Rozsypana ziemia z doniczki, obok dwie zielone rośliny, konewka, sekator i osłonka.
Przesadzanie kwiatów może spowodować mały bałagan. [źródło: Unsplash, autor feeypflanzen]

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny?

Młode rośliny przesadzamy zwykle od końca marca do połowy kwietnia. Dzień jest wtedy długi, co sprzyja prawidłowemu wzrostowi roślin. W przypadku małych roślin przesadzanie może być potrzebne nawet co roku. Przesadzaj wówczas te maluchy zazwyczaj do o jeden rozmiar większej doniczki.

Jeżeli widzisz korzenie wyrastające przez dziurki na dnie doniczki, to najlepszy sygnał na to, że czas na jej przesadzenie. Nie zwlekaj długo z przesadzeniem takiej rośliny. Zbyt długi okres przetrzymywania jej w zbyt ciasnej doniczce może skutkować zahamowaniem wzrostu rośliny.

Ponadto podczas wyciągania bryły korzeniowej z doniczki podczas przesadzania, możesz uszkodzić sporo korzeni. Niektóre gatunki poradzą sobie z tym bez większego problemu, ale u innych może mieć to bardzo złe skutki.

Starsze rośliny doniczkowe, te wielkie egzemplarze o wysokości przewyższającej wzrost przeciętnego człowieka, przesadzamy rzadziej. Tak co około 2-3 lata, a czasem nawet jeszcze więcej.

W przypadku tak dużych roślin doniczkowych całkowita wymiana ziemi nie musi być konieczna. Wówczas wymienia się często jedynie wierzchnią, kilkucentymetrową warstwę podłoża. Ogranicza to ingerencję w rozbudowaną bryłę korzeniową dużej i wieloletniej rośliny.

Chore rośliny doniczkowe przesadzaj niezależnie od pory roku. Szybka reakcja może uratować Twój roślinny okaz. Choroby roślin postępują szybko. Wymiana starego podłoża na nowe może pomóc w walce ze szkodnikami i chorobami.

Niektóre roślinne szkodniki bytują także na powierzchni ziemi i w korzeniach. W przypadku choroby grzybowej zmiana ziemi jest konieczna.

Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat chorób i szkodników roślin doniczkowych. Wiedza na ten temat może okazać się przydatna!

Czy przesadzać kwiaty po zakupie?

Zakupioną roślinę również przesadź. Większość roślin doniczkowych sprzedawana jest najczęściej w tzw. ziemi produkcyjnej, która nie nadaje się do dalszego hodowania roślin w warunkach domowych.

Po zakupie nowej rośliny bardzo ważne jest, aby przesadzić ją do dopasowanego i świeżego podłoża. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Sukulentna roślina o mięsistych liściach z widocznymi, ładnymi korzeniami, a obok leży doniczka produkcyjna.
Zamiokulkas raven wyciągnięty z doniczki produkcyjnej. [źródło: Unsplash, autor feeypflanzen]

Po co przesadzać rośliny doniczkowe?

Generalnie przesadzanie kwiatów – o ile zrobi się to w prawidłowy sposób – niesie za sobą same plusy!

Przesadzanie kwiatów doniczkowych, które zostały przelane to jeden z koniecznych kroków, aby takie rośliny uratować. Czasami nadmiar wody wysycha zbyt wolno. Zwłaszcza, jeżeli podłoże nie jest odpowiednio dobrane.

Podczas zabiegu przesadzania roślin doniczkowych możesz w łatwy sposób sprawdzić stan bryły korzeniowej. Zainfekowane czy obumarłe korzenie rośliny usuń, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia ewentualnych chorób roślin.

Nowa ziemia to nowe składniki odżywcze dla roślin domowych. Z czasem stara ziemia staje się wyjałowiona, a niektóre komponenty wchodzące w jej skład tracą swoje właściwości.

Skutkiem nie przesadzenia rośliny, kiedy nadejdzie taka potrzeba, może być brak nowych pędów wiosną. Wówczas taka niedopielęgnowana roślina może odczuwać niedosyt składników pokarmowych.

Czasami zdarza się, że bryła korzeniowa przewyższa już swoją objętością objętość ziemi w doniczce. System korzeniowy rozrasta się i potrzebuje więcej miejsca do dalszego wzrostu.

Piękne i zdrowie korzenie.
Wyrośnięty system korzeniowy zielistki. [źródło: Wikimedia Commons, autor Keith Williamson]

Mieszanka ziemi dopasowana do konkretnych grup roślin przybliża im warunki podobne do tych, jakie panują w ich naturalnym środowisku. Sprzyja to wzrostowi takich roślin doniczkowych i zmniejsza szansę na wystąpienie niektórych schorzeń roślin, np. chorób grzybowych.

Dodatkowo, nowe i odpowiednie podłoże może zapewnić również lepszą stabilizację rośliny.

Do czego przesadzić roślinę domową – doniczka czy osłonka?

Rośliny przesadzamy wyłącznie do doniczek. Różnią się one od osłonek tym, że posiadają minimum jeden otwór w dnie, zapewniają roślinom lepszy drenaż i wentylację oraz odpływ nadmiaru wody z korzeni, co zmniejsza ryzyko przelania rośliny. Osłonki pełnią jedynie funkcje dekoracyjne i mają lite dna.

Warto pamiętać, że rośliny przesadzamy do doniczek o adekwatnej wielkości, najczęściej o 2-3 cm średnicy większych. Nie za dużych, ponieważ wilgoć będzie się utrzymywała w nich zbyt długo, a to może to spowodować gnicie korzeni.

Przygotowaliśmy obszerny artykuł na temat wyboru nowej doniczki. Zachęcamy do zapoznania się z nim, ponieważ znajdziesz tam wiele naprawdę przydatnych informacji!

Np. odpowiedzi na pytania takie jak: kiedy przesadzać kwiaty do większej doniczki, jak wybrać nową doniczkę i jakie to ma znaczenie oraz jaka doniczka będzie lepsza?

Jak dobrać odpowiednie podłoże dla kwiatów doniczkowych?

Rośliny doniczkowe różnią się od siebie wymaganiami. Nie ma jednej, specjalnej mieszanki podłoża, która sprawdzi się rewelacyjnie u wszystkich gatunków roślin doniczkowych.

Dobrej jakości ziemia do roślin wymieszana z perlitem może wystarczyć niektórym roślinom, ale na pewno nie wszystkim. Dodatkowo może nie przynosić tak dużych korzyści dla wzrostu rośliny, jak byłoby to w przypadku lepiej skomponowanego podłoża.

Ziemia uniwersalna jest taka tylko z przyjętej handlowo nazwy. Nadaje się ona jako składnik podłoża, ale nie jako znaczna jego większość. Dowiedz się więcej o ziemi “uniwersalnej” tutaj.

Gdy przesadzamy rośliny, to warto jest zadbać, aby nowe podłoże było odpowiednie dla danego gatunku. Należy zwrócić uwagę np. na odpowiednią przepuszczalność ziemi i jej kwasowość.

Stworzyliśmy dwie gotowe mieszanki podłoży. Jedna dedykowana roślinom z rodziny obrazkowatych (m.in. philodendronów, monster, alokazji) – tzw. “bigos“, a druga dla roślin kwaśnolubnych (m.in. marant, calathei, paproci). Te specjalne przygotowane podłoża zapewniają idealne proporcje wysokiej jakości składników dla roślin doniczkowych.

W naszej ofercie znajdziesz także zestawy podłoży do samodzielnego zmieszania oraz komponenty, które są przydatne podczas przygotowywania podłoża do przesadzania kwiatów doniczkowych.

Więcej o ziemi i komponentach do podłoża dowiesz się z artykułu pt. “Ziemia do kwiatów – jakie podłoże wybrać do roślin doniczkowych?“.

Co jest potrzebne do przesadzenia roślin?

Kiedy przychodzi pora na przesadzanie kwiatów musisz zebrać przedmioty, które będą Ci potrzebne. Lepiej żeby niczego Ci nie zabrakło. Wiemy, jak czasami trudno jest zebrać się za przesadzanie roślin doniczkowych, dlatego lepiej nie podchodzić do tego drugi raz. 😁

Obowiązkowo przygotuj odpowiednio dobraną, nową doniczkę oraz specjalistyczne podłoże lub składniki potrzebne do jego stworzenia. No i, rzecz jasna, roślinę!

Łopatka ogrodnicza z ziemią.
Łopatka to must have każdego roślinomaniaka. [źródło: Unsplash, autor feeypflanzen]

Zastanów się, czy Twojej roślinie przyda się podpora. Przesadzanie roślin to właściwie najlepszy czas na umieszczenie w ziemi drabinki lub palika. Tutaj odkryjesz wiele rad dotyczących podpórek dla roślin domowych.

Jeżeli preferujesz przesadzanie kwiatów za pomocą rąk – śmiało! Jeśli jednak wolisz, aby Twoje ręce pozostały możliwie czyste, to nie zapomnij o rękawiczkach.

Ponadto narzędzie ogrodnicze, które może Ci pomóc, to nic innego jak łopatka!

Przygotuj sobie worek na starą ziemię i jakąś podkładkę, aby nie pobrudzić za bardzo dookoła. Polecamy matę albo tacę do przesadzania roślin. Z tymi artykułami łatwiej jest posprzątać po przesadzaniu roślin.

To wszystko! Jak masz już potrzebne przedmioty, to możesz w końcu przesadzać rośliny doniczkowe!

Na rozłożonej macie do przesadzania roślin ułożone są: roślina, doniczka, osłonka, keramzyt, łopatka ogrodnicza, sznurek jutowy i woreczek z ziemią.
Stanowisko do przesadzania roślin może być wygodne.

Jak się przesadza rośliny doniczkowe?

Przesadzanie kwiatów doniczkowych to całkiem prosty zabieg pielęgnacyjny, a tak niezwykle ważny dla zapewnienia roślinom warunków do prawidłowego wzrostu.

Czasami jednak przesadzanie roślin może zająć całkiem dużo czasu, zwłaszcza gdy roślina ma skomplikowaną bryłę korzeniową.

Niekiedy usunięcie starego podłoża wymaga dozy cierpliwości, ponieważ bywa ono zbyt zbite.

W przypadku roślin o większych gabarytach pomoc drugiej osoby będzie nieoceniona.

Przygotuj sobie Twój ulubiony napój, odpal w tle ulubioną muzykę lub podcast i do dzieła. Niech przesadzanie roślin doniczkowych będzie dla Ciebie sposobem na przyjemne spędzenie czasu! 💚

Ziemia dosypywana za pomocą łopatki do doniczki z szeflerą.
Przesadzanie roślin doniczkowych to ważny zabieg pielęgnacyjny.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych – krok po kroku

  1. Zbierz wszystkie rzeczy, które będziesz potrzebować i przygotuj stanowisko do przesadzania roślin. Przedtem podlej roślinę niewielką ilością wody, może to ułatwić Ci pozbywanie się starej ziemi.
  2. Wyciągnij roślinę ze starej doniczki. Jeżeli masz problem z wydostaniem rośliny, to możesz lekko pougniatać doniczkę – to ułatwi sprawę.
  3. Teraz czas na pozbycie się starego podłoża. Najłatwiej jest zacząć od ziemi na górze, ponieważ zazwyczaj najłatwiej się ona odczepia. Następnie możesz rozruszać delikatnie palcami spód bryły – to ułatwi częściowe rozplątanie korzeni.
  4. W następnej kolejności zajmij się ziemią w środkowej części bryły. Możesz pomóc sobie lekko ugniatając bryłę korzeniową z ziemią, rób to jednak z wyczuciem. Delikatne postukanie w roślinę też może sprawić, że ziemia zacznie się sypać spomiędzy korzeni. Nie musisz całkowicie usuwać starej ziemi. Jeżeli zostanie jej niewiele, to nic złego nie powinno się stać. Czasami pozostawienie niewielkiej ilości poprzedniej ziemi jest lepsze, niż niszczenie korzeni.
  5. Jeżeli doszło do gnicia korzeni, to obumarłe korzenie pousuwaj.
  6. Nie zapomnij o 1-3 cm warstwie drenażu na dnie doniczki. Dzięki niemu nadmiar wody nie zalega w korzeniach. W tym artykule przeczytasz więcej o drenażu.
  7. Na drenaż nasyp warstwę ziemi. Oczyszczoną z poprzedniego podłoża roślinę doniczkową umieść w odpowiednio dopasowanej, nowej doniczce z przygotowanym drenażem.
  8. Jeżeli będziesz dodawać podporę, to jest to dobry moment. Uprzednio polecamy zapoznać się z wcześniej wspomnianym artykułem o podporach.
  9. Wsyp trochę ziemi po bokach rośliny. Postukaj w doniczkę, aby ziemia powpadała w szpary między korzeniami. Powtórz tę czynność kilkakrotnie, aż zakryjesz podłożem całe korzenie. Ziemia powinna sięgać tego samego poziomu rośliny, co poprzednio.
  10. Zwróć uwagę na to, czy ziemia nie wystaje ponad krawędź donicy. Nadmiar ziemi będzie utrudniał podlewanie rośliny od góry. Podlej świeżo przesadzoną roślinę w kilku miejscach, ale nie przesadzaj z ilością wody. Nigdy nie podlewaj roślin w jednym miejscu.

Gotowe!

Roślina o lancetowatych liściach oraz jej system korzeniowy.
Calathea lancifolia i jej system korzeniowy wraz z ziemią. [źródło: Unsplash, autor feeypflanzen]

Pytania i odpowiedzi – przesadzanie roślin doniczkowych

Kiedy nie wolno przesadzać kwiatów?

Nie zaleca się przesadzania roślin kwitnących, które aktualnie obficie kwitną.

Po jakim czasie przesadzać kwiaty po zakupie?

Nowe rośliny doniczkowe najlepiej przesadzić w ciągu 1-3 tygodni od zakupu.

Nie czekaj do wiosny, pora roku w przypadku nowych roślin rosnących w podłożu produkcyjnym nie ma dużego znaczenia.

Czy po przesadzeniu podlewamy kwiaty?

Bezpośrednio po przesadzeniu dobrze jest podlać roślinę. Nowa ziemia ułożony się między szczelinami, a roślina otrzyma wodę, która jest jej niezbędna do życia.

Świeżo przesadzone rośliny należy podlewać oszczędnie. W razie utrzymywania się wilgoci w doniczce należy rozluźnić podłoże za pomocą patyczka.

Kiedy nawozić kwiaty po przesadzeniu?

Składniki odżywcze zawarte w świeżej ziemi powinny wystarczyć roślinie na około 3-4 tygodnie. Dopiero po upływie tego czasu możesz rozpocząć rytuał nawożenia roślin zadomawiających się w nowej ziemi.

Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny w okresie ich wzmożonego wzrostu odwdzięczą się nowymi przyrostami.

Jak przesadzić kaktusy?

Przesadzanie roślin wyposażonych w ostre ciernie to trudniejsze wyzwanie. Na szczęście na ten temat też mamy artykuł!

Kulisty kaktus z licznymi cierniami.
Kaktusy podczas przesadzania mogą powbijać się w palce. [źródło: Unsplash, autor a5hleighh]

Nasz wideo-poradnik na temat przesadzania roślin

Jeśli wolisz słuchanie od czytania, to polecamy nasz poradnik w formie nagrania.