4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Wróć Wróć
Wstecz

Skrzydłokwiat – uprawa, pielęgnacja, co zrobić, aby zakwitł

Skrzydłokwiat – doskonała dekoracja Twojego domu Skrzydłokwiat to elegancka i niezwykle dekoracyjna roślina doniczkowa. Soczyście zielone, błyszczące liście o lancetowatym kształcie oraz zjawiskowe, białe kwiaty podkreślają jego urodę. Skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w uprawie, idealną dla początkujących. Świetnie sprawdzi się jako roślina do sypialni, ponieważ oczyszcza powietrza i nie potrzebuje zbyt wiele światła. Opieka nad […]

Skrzydłokwiat z białymi kwiatami

Skrzydłokwiat – doskonała dekoracja Twojego domu

Skrzydłokwiat to elegancka i niezwykle dekoracyjna roślina doniczkowa. Soczyście zielone, błyszczące liście o lancetowatym kształcie oraz zjawiskowe, białe kwiaty podkreślają jego urodę. Skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w uprawie, idealną dla początkujących. Świetnie sprawdzi się jako roślina do sypialni, ponieważ oczyszcza powietrza i nie potrzebuje zbyt wiele światła. Opieka nad skrzydłokwiatem będzie bardzo prosta, jeżeli zapewnisz mu odpowiednie warunki. Dowiedz się, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu, aby pięknie i zdrowo rósł. Podpowiemy, jak podlewać i nawozić skrzydłokwiat, co zrobić, aby zakwitł, jakie podłoże i stanowisko będzie dla niego najlepsze oraz kilka innych ciekawostek.

Pochodzenie rośliny

Skrzydłokwiat nazywany też skrzydłolistem, należy do olbrzymiej rodziny obrazkowatych (Araceace). W polskich domach jest długowieczną roślina doniczkową. Skrzydłokwiat naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Rośnie w lasach, na brzegach strumieni i w innych wilgotnych siedliskach. Preferuje miejsca zacienione lub półcieniste, ale toleruje również miejsca nasłonecznione. Skrzydłokwiat jest byliną zielną, która może dorastać do 1,5 metra wysokości. Łodyga jest nierozgałęziona i posiada korzenie powietrzne. Liście są naprzeciwległe, lancetowate i mają równoległe żyłki. Są one ułożone w dwóch rzędach wzdłuż łodygi. Kwiaty są małe, białe, zebrane w kwiatostany. Owoce to jagody, które dojrzewają do koloru czarnego.

Skrzydłokwiat – producent tlenu

Skrzydłokwiat jest nie tylko piękny dla oka, ale także wspaniały dla zdrowia! To dlatego, że produkuje tlen poprzez odwróconą fotosyntezę, co jest korzystne zarówno dla Ciebie, jak i samej rośliny. Jeśli więc szukasz zdrowego i stylowego dodatku do swojego domu, skrzydłokwiat jest zdecydowanie rośliną dla Ciebie!

Skrzydłokwiat – uprawa i pielęgnacja

Jak pisaliśmy powyżej ta soczyście zielona roślina pochodzi z Ameryki Południowej, ale trafiła do wielu polskich domów ze względu na swoje piękne białe kwiaty.

W naszych mieszkaniach najlepiej będzie się czuł w wilgotnym, półcienistym miejscu. Stanowisko powinno być osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych oraz chłodnych przeciągów, na które skrzydłokwiat jest bardzo wrażliwy. Regularne nawożenie rośliny oraz oczyszczanie liści z kurzu zapewni jej piękny i zdrowy wygląd. Skrzydłokwiat posiada zdolność nawilżania i oczyszczania powietrza z toksyn, dzięki czemu będzie olśniewającą i pożyteczną ozdobą mieszkania.

Na zdjęciach poniżej skrzydłokwiat (Spathiphyllum) dostępny w naszym sklepie.

skrzydlokwiat spathiphyllum - roślin doniczkowych
Spathiphyllum skrzydłokwiat

Najlepsze stanowisko dla skrzydłokwiatu?

Najlepszym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu będzie jasne, widne pomieszczenie z rozproszonym światłem. Stanowisko półcień – osłonięte od ostrych, bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić jego delikatne, dekoracyjne liście. Zbyt duża ilość promieni słonecznych sprawi, że liście skrzydłokwiatu zaczną blednąć i tracić kolor. Przy zbyt małej ilości światła wzrost rośliny oraz wypuszczenie nowych kwiatów mogą zostać zahamowane. Skrzydłokwiat uwielbia wysoką wilgotne powietrze. Możesz go śmiało ustawić w widnej łazience, w pobliżu nawilżacza powietrza lub na podstawce z keramzytem i wodą. Więcej sprawdzonych sposobów na podniesienie wilgotności powietrza w mieszkaniu znajdziesz w naszym artykule „Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla roślin?”.

Na zdjęciach poniżej roślina doniczkowa Skrzydłokwiat 'sensation’ (Spathiphyllum) dostępny w naszej kwiaciarni.

skrzydlokwiat sensation spathiphyllum
skrzydlokwiat-sensation-spathiphyllum

Co zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł?

Skrzydłokwiat to piękna roślina domowa, która zachwyca zjawiskowymi, białymi kwiatami. W odpowiednich warunkach skrzydłokwiaty kwitną dwa razy w roku – wiosną i jesienią, a ich kwitnienie trwa od dwóch do trzech miesięcy w zależności od odmiany. W odpowiednich warunkach skrzydłokwiat może kwitnąć cały rok. Po zakończeniu kwitnienia uschnięte kwiatostany należy usunąć, delikatnie wysuwając je z liścia do góry, aby roślina mogła ponownie zakwitnąć. W okresie od wiosny do lata, roślinę należy zasilać nawozami bogatymi w azot, aby wytworzyła gęste, zdrowe liście. Od połowy sierpnia, do końca jesieni, roślinę warto podlewać nawozami z większą zawartością potasu, który wpływa na obfite kwitnienie, wytwarzanie zdrowego systemu korzeniowego oraz odporność rośliny. Na obfitość kwitnienia wpływa również odpowiednia wilgotność powietrza i prawidłowe podlewanie.

Na zdjęciach poniżej skrzydłokwiat ’Sweet Lauretta’ dostępny w naszej kwiaciarni.

skrzydlokwiat-sweet-lauretta-spathiphyllum
skrzydlokwiat-sweet-lauretta-spathiphyllum

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat należy podlewać regularnie, kiedy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Jest on rośliną wilgociolubną i ma dość spore zapotrzebowanie na wodę, której niedobór szybko sygnalizuje opadaniem i zwiotczeniem liści. Wiosną i latem podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne. W okresie jesienno-zimowym podlewanie należy ograniczyć, aby pozwolić podłożu lekko przeschnąć między podlewaniami. Do podlewania skrzydłokwiatu najlepiej wykorzystać miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną i odstaną wodę o temperaturze pokojowej. W okresie wegetacyjnym warto zasilać roślinę nawozami do roślin zielonych oraz kwitnących. Niedobór składników odżywczych może objawiać się blednięciem liści i zahamowaniem wzrostu rośliny. Przelanie najczęściej objawia objawia się oklapnięciem i żółknięciem liści. Jeżeli dopuścimy do całkowitego przesuszenia rośliny, dolne liście mogą zacząć żółknąć i zasychać. Przesuszony skrzydłokwiat należy podlewać stopniowo, niezbyt obfitą ilością wody, aby jej delikatne korzenie nie zaczęły gnić od nadmiaru wody w podłożu.

Na zdjęciach poniżej skrzydłokwiat Silver cupido (spathiphyllum) dostępny w naszej kwiaciarni.

skrzydlokwiat-silver-cupido-spathiphyllum
skrzydlokwiat-silver-cupido-spathiphyllum

Jakie podłoże dla skrzydłokwiatu?

System korzeniowy skrzydłokwiatów jest wrażliwy i kruchy, dlatego roślinę należy przesadzać delikatnie, aby nie naruszyć korzeni. Młode rośliny, jak inne kwiaty doniczkowe, powinny być przesadzane co roku do rozmiar większej doniczki, starsze egzemplarze co około 2-3 lata. Warto wybierać plastikowe doniczki, dłużej utrzymujące wilgoć w podłożu. Ważne, aby miały na dnie otwory drenażowe, którymi może wypłynąć nadmiar wody po podlaniu rośliny. Podłoże dla skrzydłokwiatu powinno być żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Odpowiednia będzie mieszanka dobrej jakości ziemi do roślin zielonych z dodatkiem rozluźniaczy, przykładowo perlitu lub wermikulitu i piasku.

Na zdjęciu poniżej mieszanka do skrzydłokwiatów dostępna w naszej kwiaciarni.

podloze do roslin mieszanka do skrzydlokwiatow

Jak rozmnożyć skrzydłokwiat?

Podczas przesadzania z łatwością możemy rozmnożyć skrzydłokwiat poprzez podział bryły korzeniowej. Jest to łatwy i skuteczny sposób na rozmnożenie skrzydłokwiatu. Wystarczy podzielić roślinę na mniejsze części, a następnie oddzielić od siebie część nadziemną i korzenie. Warto robić to w delikatny sposób by nie uszkodzić korzeni. Rozdzielone sadzonki możemy od razy posadzić w doniczkach o odpowiednym rozmiarze. Więcej o rozmnażaniu roślin domowych przeczytasz Rozmnażanie roślin – jak rozmnażać i ukorzeniać rośliny.

Na zdjęciach poniżej skrzydłokwiat ’Sweet Sebastian’ dostępny w naszej kwiaciarni.

skrzydlokwia sweet sebastian-spathiphyllum
skrzydlokwiat sweet sebastian-spathiphyllum

Najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu

Opadanie liści skrzydłokwiatu

Opadające liście to najczęściej oznaka odwodnienia rośliny. Przesuszony skrzydłokwiat należy delikatnie podlać i cierpliwie czekać, aż liście się podniosą.

Przelanie skrzydłokwiatu

Nadmierne podlewanie może być jedną z przyczyn jego złego stanu. Najczęściej objawia się ono oklapnięciem, brązowieniem i żółknięciem liści. Kiedy roślina więdnie, a podłoże w doniczce jest wilgotne, prawdopodobnie problem pojawił się w systemie korzeniowym. Przelaną roślinę należy wyciągnąć z doniczki, oczyścić korzenie z podłoża, a następnie usunąć wszystkie zgniłe, brązowe, miękkie i rozpadające się pod wpływem dotyku części. Przed posadzeniem możemy opryskać korzenie środkiem grzybobójczym. Roślinę należy przesadzić do świeżego, rozluźnionego podłoża i delikatnie podlać. Zobacz również, jak rozpoznać choroby grzybowe roślin doniczkowych

Żółknięcie liści

Żółknięcie i brązowe plamy na liściach skrzydłokwiatu może być również spowodowane chłodnymi przeciągami lub nieodpowiednim, zbyt słonecznym stanowiskiem. W takim przypadku wystarczy przestawić skrzydłokwiat miejsce osłonięte od zimnego powietrza i ostrych promieni słonecznych. Blaknące liście mogą świadczyć o niedoborze składników odżywczych, głównie azotu wpływającego na intensywną zieleń liści.

Zasychające końcówki liści

Zaschnięte końce liści to oznaka zbyt niskiej wilgotności powietrza wokół rośliny. Aby podnieść wilgotność wokół rośliny możemy zamontować nawilżacz powietrza lub ustawić skrzydłokwiat na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą, uważając aby dno doniczki nie stykało się z taflą wody. Zbyt suche powietrze sprzyja również atakowi szkodników, w szczególności przędziorków. (Dowiedz się, jak pozbyć się przędziorków.) Innym powodem zasychania końcówek liści może być podlewanie rośliny wodą prosto z kranu, dlatego lepiej sprawdzi się podlewanie miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną i odstaną wodą.

Dlaczego skrzydłokwiat ma zielone kwiaty?

Czasem zdarza się, że białe strzeliste kwiaty, zazieleniają się. Przyczyny mogą być różne. Najczęstszą jest zakup odmiany o jasnozielonych kwiatach. W sprzedaży można spotkać kilka gatunków o pochwie kwiatowej w jasnozielonym kolorze. Również gdy kwiat został właśnie przesadzony do nowej doniczki, może przeżywać przeżywa stres i zmieniać kolor.

Najczęstszą przyczyną jest przekwitanie kwiatostanów i zazielenienie kwiatów, które jest naturalnym procesem podczas przekwitania. Warto wtedy usunąć kwiatostany skrzydłokwiatu, aby zaoszczędzić roślinie wysiłku związanego z zawiązywaniem nasion. Lepiej, by tę energię spożytkowała na wypuszczenie nowych kwiatów lub liści.

Podsumowanie

Skrzydłokwiat to piękny kwiat doniczkowy i dekoracyjna roślina łatwa w utrzymaniu Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek, jego uprawa nie sprawi Ci najmniejszych problemów! Za dobrą opiekę skrzydłokwiat odwdzięczy się dużymi, błyszczącymi liśćmi o soczyście zielonej barwie, a jego dostojne, piękne kwiaty, będą cieszyły oko przez cały rok!