Skrzydłokwiat – uprawa, pielęgnacja, co zrobić, aby zakwitł

Skrzydłokwiat – uprawa, pielęgnacja, co zrobić, aby zakwitł

Skrzydłokwiat jest elegancką i niezwykle dekoracyjną rośliną doniczkową. Soczyście zielone, błyszczące liście oraz zjawiskowe, białe kwiaty podkreślają jego urodę. Skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w uprawie, idealną dla początkujących. Świetnie sprawdzi…

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Skrzydłokwiat jest elegancką i niezwykle dekoracyjną rośliną doniczkową. Soczyście zielone, błyszczące liście oraz zjawiskowe, białe kwiaty podkreślają jego urodę. Skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w uprawie, idealną dla początkujących. Świetnie sprawdzi się jako roślina do sypialni, ponieważ oczyszcza powietrza i nie potrzebuje zbyt wiele światła. Opieka nad skrzydłokwiatem będzie bardzo prosta, jeżeli zapewnisz mu odpowiednie warunki. Dowiedz się, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu, aby pięknie i zdrowo rósł. Podpowiemy, jak podlewać i nawozić skrzydłokwiat, co zrobić, aby zakwitł, jakie podłoże i stanowisko będzie dla niego najlepsze oraz kilka innych ciekawostek.

Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną należącą do rodziny obrazkowatych. W naturze porasta wilgotne lasy równikowe Ameryki Środkowej i Południowej. W naszych mieszkaniach najlepiej będzie się czuł w wilgotnym, półcienistym miejscu. Stanowisko powinno być osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych oraz chłodnych przeciągów, na które skrzydłokwiat jest bardzo wrażliwy. Regularne nawożenie rośliny oraz oczyszczanie liści z kurzu zapewni jej piękny i zdrowy wygląd. Skrzydłokwiat posiada zdolność nawilżania i oczyszczania powietrza z toksyn, dzięki czemu będzie olśniewającą i pożyteczną ozdobą mieszkania.

skrzydlokwiat-spathiphyllum Spathiphyllum skrzydłokwiat

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla skrzydłokwiatu?

Najlepszym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu będzie jasne, widne pomieszczenie o rozproszonym świetle. Miejsce, w którym rośnie powinno być osłonięte od ostrych, bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić jego delikatne, dekoracyjne liście. Zbyt duża ilość promieni słonecznych sprawi, że liście skrzydłokwiatu zaczną blednąć i tracić kolor. Przy zbyt małej ilości światła wzrost rośliny oraz kwitnienie mogą zostać zahamowane. Skrzydłokwiat uwielbia wysoką wilgotność powietrza. Możesz go śmiało ustawić w widnej łazience, w pobliżu nawilżacza powietrza lub na podstawce z keramzytem i wodą. (Więcej sprawdzonych sposobów na podniesienie wilgotności powietrza w mieszkaniu znajdziesz TUTAJ.)

skrzydlokwiat-sensation-spathiphyllum skrzydlokwiat-sensation-spathiphyllum

Co zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł?

Skrzydłokwiat to piękna roślina domowa, która zachwyca zjawiskowymi, białymi kwiatami. W odpowiednich warunkach skrzydłokwiaty kwitną dwa razy w roku – wiosną i jesienią, a ich kwitnienie trwa od dwóch do trzech miesięcy w zależności od odmiany. Po zakończeniu kwitnienia uschnięte kwiatostany należy usunąć, delikatnie wysuwając je z liścia do góry, aby roślina mogła ponownie zakwitnąć. W okresie od wiosny do lata, roślinę należy zasilać nawozami bogatymi w azot, aby wytworzyła gęste, zdrowe liście. Od połowy sierpnia, do końca jesieni, roślinę warto podlewać nawozami z większą zawartością potasu, który wpływa na obfite kwitnienie, wytwarzanie zdrowego systemu korzeniowego oraz odporność rośliny. Na obfitość kwitnienia wpływa również odpowiednia wilgotność powietrza i prawidłowe podlewanie.

skrzydlokwiat-sweet-lauretta-spathiphyllum skrzydlokwiat-sweet-lauretta-spathiphyllum

Jak podlewać skrzydłokwiat? 

Skrzydłokwiat należy podlewać regularnie, kiedy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Jest on rośliną wilgociolubną i ma dość spore zapotrzebowanie na wodę, której niedobór szybko sygnalizuje opadaniem i zwiotczeniem liści. Wiosną i latem podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne. W okresie jesienno-zimowym podlewanie należy ograniczyć, aby pozwolić podłożu lekko przeschnąć między podlewaniami. Do podlewania skrzydłokwiatu najlepiej wykorzystać miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną i odstaną wodę o temperaturze pokojowej. W okresie wegetacyjnym warto zasilać roślinę nawozami do roślin zielonych oraz kwitnących. Niedobór składników odżywczych może objawiać się blednięciem liści i zahamowaniem wzrostu rośliny. Przelanie najczęściej objawia objawia się oklapnięciem i żółknięciem liści. Jeżeli dopuścimy do całkowitego przesuszenia rośliny, dolne liście mogą zacząć żółknąć i zasychać. Przesuszoną roślinę należy podlewać stopniowo, niezbyt obfitą ilością wody, aby jej delikatne korzenie nie zaczęły gnić od nadmiaru wody w podłożu.

skrzydlokwiat-silver-cupido-spathiphyllum skrzydlokwiat-silver-cupido-spathiphyllum

Jakie podłoże będzie najlepsze dla skrzydłokwiatu?

System korzeniowy skrzydłokwiatów jest wrażliwy i kruchy, dlatego roślinę należy przesadzać delikatnie, aby nie naruszyć korzeni. Młode rośliny powinny być przesadzane co roku do rozmiar większej doniczki, starsze egzemplarze co około 2-3 lata. Warto wybierać plastikowe doniczki, dłużej utrzymujące wilgoć w podłożu. Ważne, aby miały na dnie otwory drenażowe, którymi może wypłynąć nadmiar wody po podlaniu rośliny. Podłoże dla skrzydłokwiatu powinno być żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Odpowiednia będzie mieszanka dobrej jakości ziemi uniwersalnej z dodatkiem rozluźniaczy, przykładowo perlitu lub wermikulitu oraz kwaśnego torfu

podloze-do-roslin-mieszanka-do-bananowcow-skrzydlokwiatow

Jak rozmnożyć skrzydłokwiat?

Podczas przesadzania z łatwością możemy rozmnożyć skrzydłokwiat poprzez podział bryły korzeniowej. Jest to łatwy i skuteczny sposób na rozmnożenie skrzydłokwiatu. Wystarczy podzielić roślinę na mniejsze części, a następnie oddzielić od siebie część nadziemną i korzenie.  Rozdzielone sadzonki możemy od razy posadzić w doniczkach o odpowiednym rozmiarze. (Więcej o rozmnażaniu roślin domowych przeczytasz TUTAJ).

skrzydlokwiat-sweet-sebastian-spathiphyllum skrzydlokwiat-sweet-sebastian-spathiphyllum

Dlaczego skrzydłokwiat więdnie? – Najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu

  • Opadanie liści skrzydłokwiatu to najczęściej oznaka odwodnienia rośliny. Przesuszony skrzydłokwiat należy delikatnie podlać i cierpliwie czekać, aż liście się podniosą. 
  • Przelanie skrzydłokwiatu może być jedną z przyczyn jego złego stanu. Najczęściej objawia się ono oklapnięciem, brązowieniem i żółknięciem liści. Kiedy roślina więdnie, a podłoże w doniczce jest wilgotne, prawdopodobnie problem pojawił się w systemie korzeniowym. Przelaną roślinę należy wyciągnąć z doniczki, oczyścić korzenie z podłoża, a następnie usunąć wszystkie zgniłe, brązowe, miękkie i rozpadające się pod wpływem dotyku części. Przed posadzeniem możemy opryskać korzenie środkiem grzybobójczym. Roślinę należy przesadzić do świeżego, rozluźnionego podłoża i delikatnie podlać. (Zobacz również, jak rozpoznać choroby grzybowe roślin doniczkowych).
  • Żółknięcie liści może być również spowodowane chłodnymi przeciągami lub nieodpowiednim, zbyt słonecznym stanowiskiem. W takim przypadku roślinę wystarczy przestawić w miejsce osłonięte od zimnego powietrza i ostrych promieni słonecznych. Blaknące liście mogą świadczyć o niedoborze składników odżywczych, głównie azotu wpływającego na intensywną zieleń liści.
  • Zasychające końcówki to oznaka zbyt niskiej wilgotności powietrza wokół rośliny. Aby podnieść wilgotność wokół rośliny możemy zamontować nawilżacz powietrza lub ustawić skrzydłokwiat na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą, uważając aby dno doniczki nie stykało się z taflą wody. Zbyt suche powietrze sprzyja również atakowi szkodników, w szczególności przędziorków. (Dowiedz się, jak pozbyć się przędziorków.) Innym powodem zasychania końcówek liści może być podlewanie rośliny wodą prosto z kranu, dlatego lepiej sprawdzi się podlewanie miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną i odstaną wodą. 

Skrzydłokwiat to piękna i dekoracyjna roślina łatwa w utrzymaniu Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek, jego uprawa nie sprawi Ci najmniejszych problemów! Za dobrą opiekę skrzydłokwiat odwdzięczy się dużymi, błyszczącymi liśćmi o soczyście zielonej barwie, a jego dostojne, białe kwiaty, będą cieszyły oko przez cały rok!

 

 

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 1 do 3 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.