Skrzydłokwiat jest elegancką i niezwykle dekoracyjną rośliną doniczkową. Soczyście zielone, błyszczące liście oraz zjawiskowe, białe kwiaty podkreślają jego urodę. Skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w uprawie, idealną dla początkujących. Świetnie sprawdzi się jako roślina do sypialni, ponieważ oczyszcza powietrza i nie potrzebuje zbyt wiele światła. Opieka nad skrzydłokwiatem będzie bardzo prosta, jeżeli zapewnisz mu odpowiednie warunki. Dowiedz się, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu, aby pięknie i zdrowo rósł. Podpowiemy, jak podlewać i nawozić skrzydłokwiat, co zrobić, aby zakwitł, jakie podłoże i stanowisko będzie dla niego najlepsze oraz kilka innych ciekawostek.
Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną należącą do rodziny obrazkowatych. W naturze porasta wilgotne lasy równikowe Ameryki Środkowej i Południowej. W naszych mieszkaniach najlepiej będzie się czuł w wilgotnym, półcienistym miejscu. Stanowisko powinno być osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych oraz chłodnych przeciągów, na które skrzydłokwiat jest bardzo wrażliwy. Regularne nawożenie rośliny oraz oczyszczanie liści z kurzu zapewni jej piękny i zdrowy wygląd. Skrzydłokwiat posiada zdolność nawilżania i oczyszczania powietrza z toksyn, dzięki czemu będzie olśniewającą i pożyteczną ozdobą mieszkania.
Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla skrzydłokwiatu?
Najlepszym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu będzie jasne, widne pomieszczenie o rozproszonym świetle. Miejsce, w którym rośnie powinno być osłonięte od ostrych, bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić jego delikatne, dekoracyjne liście. Zbyt duża ilość promieni słonecznych sprawi, że liście skrzydłokwiatu zaczną blednąć i tracić kolor. Przy zbyt małej ilości światła wzrost rośliny oraz kwitnienie mogą zostać zahamowane. Skrzydłokwiat uwielbia wysoką wilgotność powietrza. Możesz go śmiało ustawić w widnej łazience, w pobliżu nawilżacza powietrza lub na podstawce z keramzytem i wodą. (Więcej sprawdzonych sposobów na podniesienie wilgotności powietrza w mieszkaniu znajdziesz TUTAJ.)
Co zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł?
Skrzydłokwiat to piękna roślina domowa, która zachwyca zjawiskowymi, białymi kwiatami. W odpowiednich warunkach skrzydłokwiaty kwitną dwa razy w roku – wiosną i jesienią, a ich kwitnienie trwa od dwóch do trzech miesięcy w zależności od odmiany. Po zakończeniu kwitnienia uschnięte kwiatostany należy usunąć, delikatnie wysuwając je z liścia do góry, aby roślina mogła ponownie zakwitnąć. W okresie od wiosny do lata, roślinę należy zasilać nawozami bogatymi w azot, aby wytworzyła gęste, zdrowe liście. Od połowy sierpnia, do końca jesieni, roślinę warto podlewać nawozami z większą zawartością potasu, który wpływa na obfite kwitnienie, wytwarzanie zdrowego systemu korzeniowego oraz odporność rośliny. Na obfitość kwitnienia wpływa również odpowiednia wilgotność powietrza i prawidłowe podlewanie.
Jak podlewać skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat należy podlewać regularnie, kiedy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Jest on rośliną wilgociolubną i ma dość spore zapotrzebowanie na wodę, której niedobór szybko sygnalizuje opadaniem i zwiotczeniem liści. Wiosną i latem podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne. W okresie jesienno-zimowym podlewanie należy ograniczyć, aby pozwolić podłożu lekko przeschnąć między podlewaniami. Do podlewania skrzydłokwiatu najlepiej wykorzystać miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną i odstaną wodę o temperaturze pokojowej. W okresie wegetacyjnym warto zasilać roślinę nawozami do roślin zielonych oraz kwitnących. Niedobór składników odżywczych może objawiać się blednięciem liści i zahamowaniem wzrostu rośliny. Przelanie najczęściej objawia objawia się oklapnięciem i żółknięciem liści. Jeżeli dopuścimy do całkowitego przesuszenia rośliny, dolne liście mogą zacząć żółknąć i zasychać. Przesuszoną roślinę należy podlewać stopniowo, niezbyt obfitą ilością wody, aby jej delikatne korzenie nie zaczęły gnić od nadmiaru wody w podłożu.
Jakie podłoże będzie najlepsze dla skrzydłokwiatu?
System korzeniowy skrzydłokwiatów jest wrażliwy i kruchy, dlatego roślinę należy przesadzać delikatnie, aby nie naruszyć korzeni. Młode rośliny powinny być przesadzane co roku do rozmiar większej doniczki, starsze egzemplarze co około 2-3 lata. Warto wybierać plastikowe doniczki, dłużej utrzymujące wilgoć w podłożu. Ważne, aby miały na dnie otwory drenażowe, którymi może wypłynąć nadmiar wody po podlaniu rośliny. Podłoże dla skrzydłokwiatu powinno być żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Odpowiednia będzie mieszanka dobrej jakości ziemi uniwersalnej z dodatkiem rozluźniaczy, przykładowo perlitu lub wermikulitu oraz kwaśnego torfu.
Jak rozmnożyć skrzydłokwiat?
Podczas przesadzania z łatwością możemy rozmnożyć skrzydłokwiat poprzez podział bryły korzeniowej. Jest to łatwy i skuteczny sposób na rozmnożenie skrzydłokwiatu. Wystarczy podzielić roślinę na mniejsze części, a następnie oddzielić od siebie część nadziemną i korzenie. Rozdzielone sadzonki możemy od razy posadzić w doniczkach o odpowiednym rozmiarze. (Więcej o rozmnażaniu roślin domowych przeczytasz TUTAJ).
Dlaczego skrzydłokwiat więdnie? – Najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu
- Opadanie liści skrzydłokwiatu to najczęściej oznaka odwodnienia rośliny. Przesuszony skrzydłokwiat należy delikatnie podlać i cierpliwie czekać, aż liście się podniosą.
- Przelanie skrzydłokwiatu może być jedną z przyczyn jego złego stanu. Najczęściej objawia się ono oklapnięciem, brązowieniem i żółknięciem liści. Kiedy roślina więdnie, a podłoże w doniczce jest wilgotne, prawdopodobnie problem pojawił się w systemie korzeniowym. Przelaną roślinę należy wyciągnąć z doniczki, oczyścić korzenie z podłoża, a następnie usunąć wszystkie zgniłe, brązowe, miękkie i rozpadające się pod wpływem dotyku części. Przed posadzeniem możemy opryskać korzenie środkiem grzybobójczym. Roślinę należy przesadzić do świeżego, rozluźnionego podłoża i delikatnie podlać. (Zobacz również, jak rozpoznać choroby grzybowe roślin doniczkowych).
- Żółknięcie liści może być również spowodowane chłodnymi przeciągami lub nieodpowiednim, zbyt słonecznym stanowiskiem. W takim przypadku roślinę wystarczy przestawić w miejsce osłonięte od zimnego powietrza i ostrych promieni słonecznych. Blaknące liście mogą świadczyć o niedoborze składników odżywczych, głównie azotu wpływającego na intensywną zieleń liści.
- Zasychające końcówki to oznaka zbyt niskiej wilgotności powietrza wokół rośliny. Aby podnieść wilgotność wokół rośliny możemy zamontować nawilżacz powietrza lub ustawić skrzydłokwiat na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą, uważając aby dno doniczki nie stykało się z taflą wody. Zbyt suche powietrze sprzyja również atakowi szkodników, w szczególności przędziorków. (Dowiedz się, jak pozbyć się przędziorków.) Innym powodem zasychania końcówek liści może być podlewanie rośliny wodą prosto z kranu, dlatego lepiej sprawdzi się podlewanie miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną i odstaną wodą.
Skrzydłokwiat to piękna i dekoracyjna roślina łatwa w utrzymaniu Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek, jego uprawa nie sprawi Ci najmniejszych problemów! Za dobrą opiekę skrzydłokwiat odwdzięczy się dużymi, błyszczącymi liśćmi o soczyście zielonej barwie, a jego dostojne, białe kwiaty, będą cieszyły oko przez cały rok!