Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla roślin?

Rośliny tropikalne, które często uprawiamy w naszych domach, najlepiej rosną przy wysokiej wilgotności powietrza. Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska, liście roślin mogą się zwijać lub marszczyć, a ich końcówki zasychać. Dochodzi do tego szczególnie w okresie grzewczym. Dodatkowo suche powietrze sprzyja atakowi szkodników. Dowiedz się, które rośliny wymagają wysokiej wilgotności powietrza, jaka wilgotność powietrza […]

Liście pokryte kroplami wody

Rośliny tropikalne, które często uprawiamy w naszych domach, najlepiej rosną przy wysokiej wilgotności powietrza. Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska, liście roślin mogą się zwijać lub marszczyć, a ich końcówki zasychać. Dochodzi do tego szczególnie w okresie grzewczym. Dodatkowo suche powietrze sprzyja atakowi szkodników. Dowiedz się, które rośliny wymagają wysokiej wilgotności powietrza, jaka wilgotność powietrza jest optymalna dla Twoich roślin oraz jakie są sposoby na jej podniesienie. 

Objawy zbyt suchego powietrza

Niestety większość roślin, które uprawiamy w naszych domach i mieszkaniach ma wymagania! Bezlitośnie nie chcą rosnąć w przeciętnych 30-40% i oczekują od nas podniesienia wilgotności do około 60%. Dzieje się tak, ponieważ pochodzą w większości z obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Za niespełnienie tych wymagań grożą nam zasuszonymi końcówkami liści oraz inwazjami przędziorka (Twoje rośliny już Ci to zrobiły? Przeczytaj jak zwalczyć przędziorki). 

jaka-wilgotnosc-powietrza-jest-najlepsza-dla-roslin

Rośliny wymagające wysokiej wilgotności powietrza

Alokazje, calathee i maranty zdecydowanie należą do jednych z najbardziej wrażliwych na suche powietrze roślin. Często wskutek niskiej wilgotności powietrza ich liście zasychają po bokach i na końcach, a rośliny zostają zaatakowane przez przędziorka. Na zbyt niską wilgotność powietrza podobnie reagują strelicje i krotony. Ich liście zwijają się, a rośliny są bardziej narażone na atak szkodników. Paprocie i palmy reagują zasychaniem końcówek liści. Wysoka wilgotność powietrza jest niezbędna do uprawy oplątw, roślin owadożernych, begonii, większości philodendronów i syngonium. Rośliny kochające wysoką wilgotność powietrza świetnie odnajdą się w widnych łazienkach. (Przeczytaj jakie rośliny wybrać do łazienki).

alokazja-black-velvet-alocasia
philodendron-verrucosum

Jak zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność powietrza?

Aby nasze rośliny pięknie rosły, powinniśmy im zapewnić warunki zbliżone do tych, w których występują naturalnie. Optymalna wilgotność powietrza dla roślin tropikalnych powinna wynosić około 55-65%.

Nawilżacze powietrza to najskuteczniejsza, ale i najdroższa metoda walki z suchym powietrzem. Wybierajmy raczej nawilżacze ewaporacyjne, które pozwalają osiągnąć i utrzymać wyznaczony przez nas poziom wilgotności. Nie dają one mgiełki, gdyż cząsteczki wody są jeszcze mniejsze niż w przypadku tych, rozbijających wodę ultradźwiękami, które mogą być niebezpieczne dla naszych zwierząt. Nam natomiast będzie się zdecydowanie przyjemniej oddychało, gdy powietrze zostanie przefiltrowane z zanieczyszczeń, a wilgotność osiągnie 60%.

Grupowanie roślin również pozwoli zwiększyć wilgotność powietrza. Rośliny o podobnych wymaganiach możemy trzymać w jednym miejscu, dzięki czemu woda parująca z liści i podłoża będzie nawilżać powietrze wokół pozostałych roślin i tworzyć mikroklimat. Zgrupowane rośliny nie tylko stworzą niezwykłą kompozycję, ale również będą lepiej rosnąć.

Podstawki z keramzytem i wodą to niezawodny sposób na walkę z suchym powietrzem. Wystarczy ustawić rośliny wymagające wyższej wilgotności powietrza na większych podstawkach wysypanych keramzytem lub kamieniami i wypełnionych wodą. Parująca z podstawki woda podniesie wilgotność powietrza wokół rośliny. Trzeba jednak uważać, aby woda nie dotykała podstawy doniczki i nie dostawała się do korzeni, ponieważ może spowodować to ich gnicie. 

Mycie roślin pod prysznicem jest zabiegiem, który warto regularnie wykonywać. Pozwala on zmyć kurz i osad z roślin, dzięki czemu dociera do nich więcej światła. Prysznic powinno się wykonywać delikatnym strumieniem letniej wody. Przed włożeniem roślin do wanny czy brodzika koniecznie należy zabezpieczyć folią doniczki przed nadmiarem wody. Takie roślinne spa można wykonywać raz w miesiącu. Wasze rośliny odwdzięczą się błyszczącymi liśćmi i szybkim wzrostem.

Czy warto zraszać rośliny?

Zraszanie roślin nie jest zbyt efektowną metodą, a dodatkowo nie zawsze jest wskazane. Zastoje wody na liściach mogą powodować problemy z chorobami grzybowymi, dlatego gdy tylko zauważymy na naszych roślinach plamy, powinniśmy zaprzestać zraszania. Niektóre rośliny, jak na przykład begonie nie tolerują moczenia liści. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza lub podstawka wypełniona kermzytem i wodą. Jeżeli w naszym mieszkaniu jest dobra cyrkulacja powietrza, możemy co kilka dni zraszać rośliny delikatną mgiełką, robiąc to raczej w górę, niż bezpośrednio na liście roślin. Pamiętajmy jednak, aby na rośliny nie padały bezpośrednie promienie słoneczne, kiedy będą na nich kropelki wody, ponieważ może to prowadzić do powstania oparzeń. Nie używajmy również zimnej, bieżącej wody, aby rośliny nie doznały szoku termicznego, a na ich liściach nie pozostawał biały osad, który może zatkać aparaty szparkowe. 

Photo by Teona Swift on Pexels.