Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla roślin?

Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla roślin?

Rośliny tropikalne, które często uprawiamy w naszych domach, najlepiej rosną przy wysokiej wilgotności powietrza. Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska, liście roślin mogą się zwijać lub marszczyć, a ich końcówki…

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Rośliny tropikalne, które często uprawiamy w naszych domach, najlepiej rosną przy wysokiej wilgotności powietrza. Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska, liście roślin mogą się zwijać lub marszczyć, a ich końcówki zasychać. Dochodzi do tego szczególnie w okresie grzewczym. Dodatkowo suche powietrze sprzyja atakowi szkodników. Dowiedz się, które rośliny wymagają wysokiej wilgotności powietrza, jaka wilgotność powietrza jest optymalna dla Twoich roślin oraz jakie są sposoby na jej podniesienie. 

Objawy zbyt suchego powietrza

Niestety większość roślin, które uprawiamy w naszych domach i mieszkaniach ma wymagania! Bezlitośnie nie chcą rosnąć w przeciętnych 30-40% i oczekują od nas podniesienia wilgotności do około 60%. Dzieje się tak, ponieważ pochodzą w większości z obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Za niespełnienie tych wymagań grożą nam zasuszonymi końcówkami liści oraz inwazjami przędziorka (Twoje rośliny już Ci to zrobiły? Przeczytaj jak zwalczyć przędziorki). 

jaka-wilgotnosc-powietrza-jest-najlepsza-dla-roslin

Rośliny wymagające wysokiej wilgotności powietrza

Alokazje, calathee i maranty zdecydowanie należą do jednych z najbardziej wrażliwych na suche powietrze roślin. Często wskutek niskiej wilgotności powietrza ich liście zasychają po bokach i na końcach, a rośliny zostają zaatakowane przez przędziorka. Na zbyt niską wilgotność powietrza podobnie reagują strelicje i krotony. Ich liście zwijają się, a rośliny są bardziej narażone na atak szkodników. Paprocie i palmy reagują zasychaniem końcówek liści. Wysoka wilgotność powietrza jest niezbędna do uprawy oplątw, roślin owadożernych, begonii, większości philodendronów i syngonium. Rośliny kochające wysoką wilgotność powietrza świetnie odnajdą się w widnych łazienkach. (Przeczytaj jakie rośliny wybrać do łazienki).

alokazja-black-velvet-alocasiaphilodendron-verrucosum

Jak zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność powietrza?

Aby nasze rośliny pięknie rosły, powinniśmy im zapewnić warunki zbliżone do tych, w których występują naturalnie. Optymalna wilgotność powietrza dla roślin tropikalnych powinna wynosić około 55-65%.

Nawilżacze powietrza to najskuteczniejsza, ale i najdroższa metoda walki z suchym powietrzem. Wybierajmy raczej nawilżacze ewaporacyjne, które pozwalają osiągnąć i utrzymać wyznaczony przez nas poziom wilgotności. Nie dają one mgiełki, gdyż cząsteczki wody są jeszcze mniejsze niż w przypadku tych, rozbijających wodę ultradźwiękami, które mogą być niebezpieczne dla naszych zwierząt. Nam natomiast będzie się zdecydowanie przyjemniej oddychało, gdy powietrze zostanie przefiltrowane z zanieczyszczeń, a wilgotność osiągnie 60%.

Grupowanie roślin również pozwoli zwiększyć wilgotność powietrza. Rośliny o podobnych wymaganiach możemy trzymać w jednym miejscu, dzięki czemu woda parująca z liści i podłoża będzie nawilżać powietrze wokół pozostałych roślin i tworzyć mikroklimat. Zgrupowane rośliny nie tylko stworzą niezwykłą kompozycję, ale również będą lepiej rosnąć.

Podstawki z keramzytem i wodą to niezawodny sposób na walkę z suchym powietrzem. Wystarczy ustawić rośliny wymagające wyższej wilgotności powietrza na większych podstawkach wysypanych keramzytem lub kamieniami i wypełnionych wodą. Parująca z podstawki woda podniesie wilgotność powietrza wokół rośliny. Trzeba jednak uważać, aby woda nie dotykała podstawy doniczki i nie dostawała się do korzeni, ponieważ może spowodować to ich gnicie. 

Mycie roślin pod prysznicem jest zabiegiem, który warto regularnie wykonywać. Pozwala on zmyć kurz i osad z roślin, dzięki czemu dociera do nich więcej światła. Prysznic powinno się wykonywać delikatnym strumieniem letniej wody. Przed włożeniem roślin do wanny czy brodzika koniecznie należy zabezpieczyć folią doniczki przed nadmiarem wody. Takie roślinne spa można wykonywać raz w miesiącu. Wasze rośliny odwdzięczą się błyszczącymi liśćmi i szybkim wzrostem.

Czy warto zraszać rośliny?

Zraszanie roślin nie jest zbyt efektowną metodą, a dodatkowo nie zawsze jest wskazane. Zastoje wody na liściach mogą powodować problemy z chorobami grzybowymi, dlatego gdy tylko zauważymy na naszych roślinach plamy, powinniśmy zaprzestać zraszania. Niektóre rośliny, jak na przykład begonie nie tolerują moczenia liści. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza lub podstawka wypełniona kermzytem i wodą. Jeżeli w naszym mieszkaniu jest dobra cyrkulacja powietrza, możemy co kilka dni zraszać rośliny delikatną mgiełką, robiąc to raczej w górę, niż bezpośrednio na liście roślin. Pamiętajmy jednak, aby na rośliny nie padały bezpośrednie promienie słoneczne, kiedy będą na nich kropelki wody, ponieważ może to prowadzić do powstania oparzeń. Nie używajmy również zimnej, bieżącej wody, aby rośliny nie doznały szoku termicznego, a na ich liściach nie pozostawał biały osad, który może zatkać aparaty szparkowe. 

Photo by Teona Swift on Pexels.
  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.