Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Odbiór w punkcie DHL już dostępny!

Wróć Wróć
Wstecz

Caladium w Domu: Kolorowy Akcent dla Twojego Wnętrza

Jedną z najbardziej efektownych i uroczych roślin doniczkowych do ozdoby wnętrz jest kaladium. Jest to niezwykła roślina, która zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników zieleni. Roślina o ozdobnych liściach, które mają bogate kolory i niepowtarzalne wzory przyciągają wzrok każdej osoby. Nie da się przejść obok niej obojętnie. W tym artykule zagłębimy się w świat tej […]

Caladium - pielęgnacja, jak podlewać, kolorowe liście
Roślina o zielonych liściach z czerwonym wybarwieniem i nerwami w osłonce - głowie
Kaladium pink panther

Jedną z najbardziej efektownych i uroczych roślin doniczkowych do ozdoby wnętrz jest kaladium. Jest to niezwykła roślina, która zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników zieleni. Roślina o ozdobnych liściach, które mają bogate kolory i niepowtarzalne wzory przyciągają wzrok każdej osoby. Nie da się przejść obok niej obojętnie. W tym artykule zagłębimy się w świat tej urokliwej rośliny doniczkowej – poznajmy jej charakterystyczne cechy i zasady pielęgnacji, które sprawią, że stanie się ona nieodłącznym elementem Twojego wnętrza!

Nazwa i pochodzenie Kaladium (Caladium)

Nazwa Kaladium pochodzi od łacińskiego słowa „Caladium”, które oznacza miecz lub tarczę. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae) i obejmuje kilka gatunków, znanych z efektownych liści o różnych kształtach, wzorach i kolorach.

Kaladium pochodzi z Ameryki południowej (głównie z Brazylii i Kolumbii). Jest to roślina tropikalna spotykana przede wszystkim w wilgotnych lasach deszczowych, gdzie jej liście pełnią funkcję nie tylko ozdobną, ale i adaptacyjną.

Uprawa Caladium i jego pielęgnacja w domu

Kaladium to roślina, która ma specyficzne wymagania. Poniżej przedstawiamy Wam kilka podstawowych zasad pielęgnacji.

Jakie stanowisko lubi Caladium?

Kaladium przede wszystkim preferuje stanowiska z rozproszonym światłem lub lekkim cieniu. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby spowodować poparzenie liści.

Temperatura

Kaladium ceni sobie wilgotne i ciepłe środowisko. Najlepszą optymalną temperaturą dla tej rośliny będzie od 20°C do 25°C. Staraj się unikać miejsc o zbyt niskiej temperaturze oraz nagłych zmian temperatury.

Wilgotność powietrza

Roślina ta wymaga dużej wilgotności powietrza. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest za suche powietrze możesz zwiększyć wilgotność poprzez nawilżacz powietrza lub spryskiwanie.

Jaka ziemia dla Caladium?

Roślina ta rozwija się najlepiej w lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożu. Najlepiej, żeby to była ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu. Oprócz tego można dodać piasek i torf.

Jak często podlewać Caladium w domu?

Kaladium lubi lekko wilgotne podłoże, jednak jest wrażliwe na przelanie, dlatego nie przesadzaj z ilością wody! Nie doprowadzaj do całkowitego przeschnięcia ziemi, ponieważ może to spowodować, że roślina wejdzie szybciej w stan spoczynku. Podlewaj najlepiej odstaną wodą w temperaturze pokojowej.

Kiedy nawozić Caladium?

W okresie wzrostu tzn. w okresie wiosenno-letnim nawozimy kaladium co 2-4 tygodnie. Wybieramy nawóz o zrównoważonym składzie, który zawiera podstawowe składniki odżywcze NPK. W trakcie wzrostu zalecamy stosowanie nawozu z większą zawartością azotu, który wesprze rozwój liści. W okresie zimowym, kiedy Caladium przechodzi w okres spoczynku ograniczamy nawożenie albo rezygnujemy z niego całkowicie.

Zielona butelka nawozu mineralnego do roślin
Nawóz żel mineralny do roślin z naszej oferty

Jak rozmnażać Caladium?

Najczęściej kaladium rozmnaża się poprzez oddzielenie od bulwy matecznej jej nowo powstałej części. Robimy to wiosną. Jest to sposób nie tylko na rozmnażanie rośliny, ale i ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu odmłodzimy roślinę. Możemy też bulwy dzielić na części. Korzystając z noża ogrodowego dzielimy bulwę na kawałki, która zawiera co najmniej jedno oczko (pączek wzrostu) i korzenie. Sadzimy bulwy kaladium do osobnych doniczek. Powierzchnię cięcia zabezpieczamy preparatem grzybobójczym lub węglem drzewnym. Całą czynność wykonujemy w rękawiczkach, ponieważ kaladium jest to roślina trująca!

Innym sposobem rozmnażania jest wysiew nasion w okresie wiosennym pod folią lub w szkle. Jest to proces bardziej zaawansowany i czasochłonny. Zbieramy nasiona z dojrzałych kwiatostanów kaladium. Siejemy nasiona do specjalnej ziemi do siewu, pokrywamy cienką wartą podłoża i pamiętamy o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza jak i podłoża. Nasiona powinny znajdować się w temperaturze 25-30°C. Gdy nasiono wykiełkuje i młode rośliny zaczynają rozwijać się na powierzchni ziemi przesadzamy je do osobnych doniczek. UWAGA! Uzyskane w ten sposób rośliny nie powtarzają cech rodzicielskich.

Ostatnim sposobem jest rozmnażanie przez sadzonki pobierane z rośliny matecznej. Wybieramy dorosłe i zdrowe liście z rośliny. Przycinamy liść na kilka fragmentów, tak aby każdy posiadał co najmniej jedno oczko i kawałek ogonka liścia. Sadzonkę ukorzeniamy w wodzie.

Kiedy i jak przesadzać Caladium w doniczce?

Kaladium najlepiej przesadzać jest wiosną. Zaczynamy od wybrania większej doniczki od teraźniejszej. Delikatnie wyjmujemy roślinę, oczyszczamy korzenie i umieszczamy ją w nowej doniczce i do nowego podłoża. Obficie podlewany i zachowujemy pierwotne warunki temperaturowe i świetlne. Regularnie przesadzane rośliny doniczkowe będą miały utrzymany zdrowy wzrost.

Choroby i szkodniki Caladium

Jeśli chodzi o szkodniki to może być atakowane przede wszystkim przez mszycę, wełnowce i przędziorki. Należy wtedy dokładnie opłukać liście, a następnie zastosować odpowiednie środki owadobójcze.

Przede wszystkim musimy uważać na bulwy kaladium w okresie spoczynku. Bulwy kaladium mają skłonność wtedy do gnicia. Jeśli zauważycie chore obszary należy je wyciąć do zdrowej tkanki i potraktować je fungicydami w proszku. Na nadziemnej części Caladium może pojawić się również zgnilizna. Przyczyną może być zbyt częste podlewanie. Usuwamy wtedy uszkodzone części rośliny i ograniczamy podlewanie.

Z chorób grzybowych może pojawić się także, mączniak prawdziwy, który jest widoczny poprzez biały nalot na liściach przypominający mąkę. Należy zastosować wtedy fungicydy i utrzymywać dobrą cyrkulację powietrza.

Liście Caladium mogą stać się również blade i mogą utracić kontrast we wzorach. Prawdopodobnie będzie to spowodowane zbyt małą ilości światła. Najlepiej przenieść wtedy roślinę do jasnego stanowiska lub użyć specjalnych lamp. (artykuł o sztucznym naświetlaniu).

Jeśli roślina jest nieprawidłowo podlewana będzie to widoczne, także poprzez skręcone liście. Powodem może być również, utrzymywanie rośliny w zbyt wysokiej temperaturze.

Białe opakowanie naturalnego preparatu na szkodniki w formie spreju
Naturalny preparat na szkodniki
Białe opakowanie naturalnego preparatu zapobiegającego chorobom grzybowym w formie spreju
Naturalny preparat zapobiegawczy chorobom grzybowym roślin

Czy można uprawiać kaladium na zewnątrz?

Tak, Caladium można uprawiać na zewnątrz. Ze względu na chłodniejsze zimy, kaladium jest traktowana jako roślina jednoroczna. Przede wszystkim należy wybrać miejsce półcieniste, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna i dobrze drenująca. Utrzymuj umiarkowane podlewanie, dbając o wilgotność gleby. Stosuj nawozy zrównoważone, bogate w potas, aby wspomagać rozwój kolorowych liści.

Jak zimować Caladium?

Aby zimować roślinę należy wykopać bulwy kaladium przed pierwszym przymrozkiem jesienią. Oczysć jest, i pozostaw krótkie trzony. Następnie pozwól bulwom wyschnąć, a następnie przechowuj je w chłodnym i suchym miejscu. Możesz przysypać je suchym torfem. Co jakiś czas sprawdzaj bulwy, usuwając te z oznakami zgnilizny. Wczesną wiosną bulwy wyjmij z torfu i sprawdź ich zdrowotność. Można je wtedy ponownie posadzić w ziemi. Bulwy sadzi się na głębokość 5-10 cm. Bulwa powinna być umieszczona stożkiem wzrostu do góry.

Czy Caladium może być w doniczce w domu przez zimę?

Tak, Caladium może być przechowywane w doniczkach w domu przez zimę. Wtedy przed przymrozkami, możesz przesadzić rośliny do doniczki i trzymać je w domu przez zimę utrzymując odpowiednie warunki świetlne, temperaturę i wilgotność.

Czy Caladium jest trujące?

Kaladium jest ROŚLINĄ TRUJĄCĄ! Wszystkie części rośliny są trujące.

Czy kaladium kwitnie?

Kaladiumy wytwarzają małe i mało widoczne kwiaty, ale są bardziej cenione ze względu na atrakcyjne i kolorowe liście. Kwiaty nie głównym atutem tych roślin ozdobnych.

Kaladium dwubarwne – jak wygląda?

Kaladium dwubarwne Caladium bicolor należy do rodziny obrazkowatych i są to rośliny doniczkowe traktowane jako rośliny domowe, jak i rośliny ogrodowe na zewnątrz. Charakteryzuje się przede wszystkim różnorodnością kolorów na jednym liściu. Osiągają od kilku do kilkudziesięciu cm wysokości.

Liście Caladium

Kaladium jest to jedna z roślin o ozdobnych liściach. Jej wielobarwne liście zachwycają każdego. Liście przybierają różne kształty. Znajdziemy kaladium z liśćmi w kształcie serca, strzałek, trójkątów, czy liście asymetryczne.

To co wyróżnia caladium to jego niesamowite wzory na liściach. Mogą pojawić się na nich kropki, plamy, rysunki w kształcie sieci czy przeróżne inne kombinacje. Wzory nadają tej roślinie wyjątkowy charakter i sprawiają, że liście stają się prawdziwym dziełem sztuki.

Barwa liści caladium też nie jest niezliczona. Ta piękna roślina oferuje szeroką gamę kolorów na swoich liściach. Odcienie czerwieni, różu, żółtego, zielonego czy bieli mogą tworzyć harmonijne kombinacje i tworzyć dynamiczny kontrast z otoczeniem.

Dodatkowym atutem jest ich tekstura! Mogą być od gładkich po lekko faliste lub pomarszczone. Kolejna cecha, która zwiększa atrakcyjność rośliny.

Caladium charakteryzuje się również liśćmi o różnej wielkości. Niektóre odmiany mają duże, efektowne liście, podczas gdy inne wyróżniają się delikatnymi, drobnymi liśćmi.

Kaladium to roślina, która dzięki swoim liściom staje się nie tylko ozdobą wnętrza czy ogrodu, ale również fascynującym obiektem do obserwacji i podziwu ze względu na ich różnorodność i urozmaicenie.

Niemal biały liść z zieloną obwódką i intensywnie różowo-zielonymi nerwami.
Liście kaladium fantasy osadzone na długich ogonkach
Ciemnozielony liść z brzoskwiniowym nakrapianiem i intensywnie różowymi nerwami
Liście kaladium red flash
Niemal biały liść o delikatnej fakturze
Liść kaladium moonlight
Intensywnie różowy liść z limonkową obwódką
Niezwykle piękna odmiana kaladium lemon blush baby o limonkowo, różowych liściach

Odmiany ozdobne Caladium

Caladium pink gem o dużych, sercowatych i spektakularnie wybarwionych liściach. Ciemna zieleń na krawędziach dekoracyjnych liści miesza się z bielą i wyrazistym, malinowym unerwieniem. Liście są osadzone na ciemnych, smukłych łodyżkach, które nadają jej wdzięku. Blaszki liściowe zdobi mozaika żywych barw. Odmiana ta charakteryzuje się lekko pofalowanymi blaszkami liściowymi.

Średniego rozmiaru roślina w eleganckiej osłonce o liściach w różnych odcieniach zieleni i z różowymi nerwami
Kaladium pink gem

Caladium moonlight o dużych, sercowatych i niezwykle dekoracyjnych liściach. Ta odmiana wyróżnia się limonkową zielenią, która miesza się z bielą i jasnym unerwieniem. Liście z zieloną obwódką są osadzone na ciemnych, smukłych łodyżkach.Blaszki liściowe zdobi ciemnozielone obramowanie i złocisty nerw. Odmiana ta charakteryzuje się subtelnym, czerwonym zabarwieniem na szczycie liścia.

Niemal biały liść o delikatnej fakturze
Niezwykle piękne Kaladium moonlight

Caladium rosebud zachwyca wyrazistym połączniem kolorów na swoich liściach. Sercowate blaszki liściowe są ciemnozielone na obrzeżach, jasnozielone w środku, a wokół unerwienia pokryte fuksjowym przebarwieniem, które wygląda jak malowane akwarelą.

Roślina w osłonce - głowie o zielonych liściach, których środek ma jaśniejszy odcień zieleni, a nerwy są intensywnie różowe.
Kaladium rosebud o zielono różowych liściach

Caladium fantasy to piękna odmiana o dużych, sercowatych, lekko falowanych liściach, które robią niezwykle dekoracyjne wrażenie. Śnieżnobiałe blaszki liściowe zdobi cieniutkie, ciemnozielone obramowanie i malinowe unerwienie. Liście są osadzone na ciemnych, smukłych łodyżkach, nadających roślinie elegancji i wdzięku.

Niewielka roślina o niemal białych liściach z zieloną obwódką i intensywnie różowo-zielonymi nerwami.
Kaladium fantasy

Caladium bicolor bella Jej zachwycające, falowane blaszki liściowe zapierają dech w piersiach. Intensywna, głęboka czerwień rozpływa się po limonkowo zielonych liściach, tworząc niesamowite połączenie kolorów.

Mała roślina o intensywnie różowych liściach z limonkową obwódką.
Kaladium bicolor bella baby o jaskrawo zielonych, różowych liściach

Caladium kelly strawberry star to zdumiewająco piękna odmiana o subtelnym, pastelowym wybarwieniu sercowatych liści. Jasne blaszki liściowe ozdabia feeria owocowych barw. Tworzą ją odcienie różu, soczysta czerwień i jasna zieleń. Niezwykłą urodę tej rośliny podkreśla ciemnozielone unerwienie i obramowanie liści.

Mała roślina, której niemal białe liście mają różowe plamki i intensywnie zielone nerwy.
Kaladium strawberry star baby

Odkryj urok Kaladium – rośliny pełnej kolorów i elegancji!

Wspaniałe liście o przeróżnych kolorach, kształtach i wzorach stanowią niezwykłe dzieło natury. Kaladium to nie tylko świetna roślina ozdobna, ale i także jej uprawa jest łatwa i nie powinna nikomu sprawić większych problemów. Dodaj niepowtarzalnego charakteru swojemu wnętrzu tym uroczym dodatkiem. Poznaj tę unikalną roślinę, która ożywi każde miejsce, w którym się znajdzie!