Alokazja – jak okiełznać fanaberie królowej?

Alokazja – jak okiełznać fanaberie królowej?

Alokazja ma swoje kaprysy, ale jeśli opanujemy podstawy jej pielęgnacji, odwdzięczy się przepięknymi liśćmi. Przeczytajcie, jak uprawiać alokazję w naszym krótkim poradniku roślinnym.

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Nie da się ukryć, że zakleśń (bo taka jest nasza rodzima nazwa tej rośliny) najłatwiejsza w uprawie nie jest. Nie zrażajmy się jednak od początku. Alokazja nie zawsze jest synonimem eutanazji, co bywa legendą na wszystkich roślinnych forach. Wystarczy jedynie zrozumieć naturę tej rośliny, a ona odwdzięczy się rajskimi, dekoracyjnymi liśćmi.

Po pierwsze – wybierz najlepszą sztukę alokazji.

Pierwszym, istotnym elementem jest wybór egzemplarza i bezpieczne sprowadzenie go w progi nowego domu. Dobra roślina ma lekko wilgotną ziemię i sterczące ku górze liście osadzone na stosunkowo długich ogonkach. Idealna alokazja ma dwie sadzonki w doniczce (lub więcej, to byłby wręcz okaz koronny). Przed wyjściem z ciepłego sklepu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym dobrze zabezpiecz roślinę, wkładając ją do kilku papierowych toreb lub owijając kawałkiem materiału. Alokazje, bez względu na gatunek, źle znoszą nagłe zmiany temperatur.

Po drugie – nowy dom, nowa ziemia!

Po przyniesieniu do domu przychodzi czas na przesadzanie. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem to najlepszym wyborem będzie doniczka gliniana, której porowate ścianki pozwolą na odparowanie nadmiaru wody. Mając na uwadze, że alokazja nie znosi zastoju wody w korzeniach, podłoże powinno składać się z około 50% ziemi (30 % kwaśnego torfu, 20% ziemi uniwersalnej dobrej jakości) i 50% rozluźniaczy (do alokazji dobrze sprawdzi się kokos w postaci włókna oraz chipsów, wermikulit, perlit czy kora). Nie zapomnij o drenażu, czyli 2-3 centymetrowej warstwie keramzytu na dnie.

Po trzecie – stanowisko idealne dla alokazji.

Kolejnym krokiem na drodze do sukcesu jest stanowisko – wybierz miejsce jasne, w którym raczej nie ma ruchu powietrza. Alokazje bardzo źle znoszą przeciągi czy mroźny wietrzyk w swoim otoczeniu. Idealny byłby parapet nieotwieranego okna wschodniego lub północnego. W przypadku południowych i zachodnich stanowisk spróbuj rozproszyć promienie słoneczne firanką czy innymi roślinami.

Po czwarte – podlewaj alokazje z umiarem.

Alokazja nie wymaga stale mokrego podłoża. Podlewaj ją często, ale małymi dawkami. Istotna natomiast jest wilgotność powietrza. Samo spryskiwanie może prowadzić raczej do chorób grzybowych rośliny. Rozważ zakup nawilżacza powietrza, który będzie korzystny i dla Twojego oddychania, i jednocześnie dla roślinek. Wilgotność możesz również podwyższyć domowym sposobem. Wybierz szeroki, dekoracyjny pojemnik, do którego nalej wodę – stale parując będzie podwyższał wilgotność w otoczeniu rośliny.

Po piąte – nie panikuj 😉

I ostatnia wskazówka: alokazję całkiem trudno zabić. Nie wpadaj więc w panikę na widok najstarszych liści, które zaczynają żółknąć. W jej przypadku (jak i wielu innych roślin) jest to naturalnym etapem rozwoju. Dodatkowo – ogromnym atutem są jej bulwy. Nawet jeśli nasza arystokratka odrzuci wszystkie liście – nie znaczy to, że postanowiła popełnić samobójstwo. Prawdopodobnie potrzebuje okresu spoczynku. Ustawmy ją zatem w widnym miejscu, ograniczmy podlewanie i oczekujmy cierpliwie na jej młode, urzekające liście.

Jeśli zastosujesz się do powyższych rad to alokazja, choć znana ze swojej kapryśności, może okazać się jedną z wdzięczniejszych roślin w Twojej kolekcji. Tutaj znajdziesz alokazje dostępne w naszym sklepie.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa od 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00. Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia. Odbiór osobisty w sklepie: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 14.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00. Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru. Sklep otwarty jest w godzinach: pon - pt 10.30 - 19.00 sob 10.30 - 15.30 Obsługa telefoniczna sklepu internetowego: pon - pt 9.00 - 17.00
Dostawa na terenie Polski
Min. wartość zamówienia: 1 zł
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do środy (żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Czas realizacji zamówień: od 1 do 5 dni roboczych (standardowo to 1-2 dni robocze). Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli się zmienią - nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji. Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki ZAMAWIASZ NA PREZENT? Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁