Przędziorek – czym jest i jak go zwalczyć?

Przędziorek – czym jest i jak go zwalczyć?

Ten mały pajęczak wysysa soki z blaszek liściowych naszych roślin i bywa udręką. Rozpoznamy go po pajęczynkach i białym pyłku na spodniej stronie liści, które smutno żółkną. Jeśli coś takiego zaobserwujecie na swoich roślinach – macie do czynienia z przędziorkiem. Jak go zwalczyć?

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Któż z nas nie zna tego małego pajęczaka, który wysysa soki z blaszek liściowych naszych roślin? Nieliczni szczęśliwcy. Przędziorek jest zwykle trudny do zauważenia gołym okiem. Rozpoznamy go po charakterystycznych pajęczynkach i białym pyłku na spodniej stronie liści, które podczas jego żerowania smutno żółkną. Jeśli coś takiego zaobserwujecie na swoich roślinach – pora ruszać do walki! Z tego postu dowiesz się jak zwalczyć przędziorka, zarówno wykorzystując domowe sposoby, jak i te bardziej profesjonalne.

Jak wygląda przędziorek? Ciężko go zauważyć, szczególnie na początku

Jak wygląda przędziorek? W przypadku naprawdę dużej koloni można zaobserwować białe, kremowe, żółte czy nawet brązowe punkciki o długości ciała około 0,5 mm, które szybko przemieszczają się po swoich pajęczych sieciach. Fakt, że jak wszystkie pająki – przędziorek nie posiada skrzydeł, a co za tym idzie – nie lata – jest małym pocieszeniem, bo ogranicza to jego rozprzestrzenianie się (w przeciwieństwo do np. wciornastka). Na szczęście, nie taki diabeł straszny…

Jak zwalczyć przędziorka i od czego zacząć?

Pierwszym krokiem na drodze do zdrowej, bezprzędziorkowej rośliny zawsze powinien być prysznic, który wykonujemy wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Skrupulatnie polewamy wodą wszystkie liście i ścieramy z ich blaszek biały nalot wraz z niechcianymi pasażerami. Zabezpiecz doniczkę woreczkiem foliowym przed wlaniem się do ziemi zbyt dużej ilości mydlin. Jeśli jesteś ostrożny to możesz pominąć ten krok – odrobina mydlin roślinie nie zaszkodzi.

Jak się pozbyć przędziorka? Metody walki

W drugim etapie wybierzmy, czy chcemy walczyć metodami naturalnymi czy chemicznymi środkami ochrony roślin. Przy podejmowaniu decyzji zwróćmy uwagę na posiadane zwierzęta, które pod żadnym pozorem nie powinny jeść rośliny potraktowanej chemią. Istotna jest dodatkowo wielkość kolonii szkodnika – jeśli jest naprawdę duża, naturalne domowe sposoby na przędziorka mogą po prostu nie wystarczyć.

Domowe sposoby na przędziorka

Z naturalnych metod możemy wybrać dobroczynka kalifornijskiego (drapieżne roztocze, dla których przędziorek jest pożywieniem, które wychodząc z saszetki, zacznie krążyć po naszych roślinach finalnie samoczynnie umierając), olej neem (rozrobiony z wodą i płynem do naczyń, znajdziecie przepis na naszej stronie) czy preparaty na bazie polisacharydów (np. Agricolle – oblepia robaczki, nie dopuszczając do nich tlenu).

Odpowiedź na pytanie jak zwalczyć przędziorka domowym sposobem, nie jest więc tak trudna, jak mogłoby się wydawać, a niezbędne i bezpieczne środki można znaleźć także w naszym asortymencie.

Środek owadobójczy na przędziorka i inne specjalne środki

Jeśli chodzi o środek owadobójczy na przędziorka to taki preparat w większości działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo (Ortus 05 S C, Neemazal). Rozróbmy substancję w proporcjach podanych na ulotce i spryskajmy wymytą, wysuszoną roślinę (oraz inne, które stały w sąsiedztwie naszego kuracjusza), zarówno po zewnętrznej, jak i spodniej stronie liści. Aby wzmocnić efekt, możemy zamknąć ją w worku na kilka godzin.

Po tym czasie pacjent może wrócić na swoje miejsce lub stanąć z dala od naszych futrzanych współlokatorów. Nie zapomnijmy jednak o dostępie do światła – nasz rekonwalescent będzie potrzebował teraz bardzo dobrych warunków. Po upływie około tygodnia oprysk można powtórzyć, aby mieć pewność, że przędziorki zostały zniszczone zarówno w formie larw, jak i dorosłych osobników 🙂

Powodzenia!

A jeśli chcecie utrwalić sobie wiedzę na temat tego, jak zwalczać przędziorka, to zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o walce z tym szkodnikiem.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.