Przędziorek – czym jest i jak go zwalczyć?

Przędziorek – czym jest i jak go zwalczyć?

Ten mały pajęczak wysysa soki z blaszek liściowych naszych roślin i bywa udręką. Rozpoznamy go po pajęczynkach i białym pyłku na spodniej stronie liści, które smutno żółkną. Jeśli coś takiego zaobserwujecie na swoich roślinach – macie do czynienia z przędziorkiem. Jak go zwalczyć?

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Któż z nas nie zna tego małego pajęczaka, który wysysa soki z blaszek liściowych naszych roślin? Nieliczni szczęśliwcy. Przędziorek jest zwykle trudny do zauważenia gołym okiem. Rozpoznamy go po charakterystycznych pajęczynkach i białym pyłku na spodniej stronie liści, które podczas jego żerowania smutno żółkną. Jeśli coś takiego zaobserwujecie na swoich roślinach – pora ruszać do walki!

Przędziorka ciężko zauważyć, szczególnie na początku

Od tej zasady tak naprawdę są wyjątki – w przypadku naprawdę dużej koloni można zaobserwować białe, kremowe, żółte czy nawet brązowe punkciki o długości ciała około 0,5 mm, które szybko przemieszczają się po swoich pajęczych sieciach. Fakt, że jak wszystkie pająki – przędziorek nie posiada skrzydeł, a co za tym idzie – nie lata – jest małym pocieszeniem, bo ogranicza to jego rozprzestrzenianie się (w przeciwieństwo do np. wciornastka). Na szczęście, nie taki diabeł straszny…

Pierwsze kroki w walce z przędziorkiem

Pierwszym krokiem na drodze do zdrowej, bezprzędziorkowej rośliny zawsze powinien być prysznic, który wykonujemy wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Skrupulatnie polewamy wodą wszystkie liście i ścieramy z ich blaszek biały nalot wraz z niechcianymi pasażerami. Zabezpiecz doniczkę woreczkiem foliowym przed wlaniem się do ziemi zbyt dużej ilości mydlin. Jeśli jesteś ostrożny to możesz pominąć ten krok – odrobina mydlin roślinie nie zaszkodzi.

Metody walki z przędziorkiem

W drugim etapie wybierzmy czy chcemy walczyć metodami naturalnymi czy chemicznymi środkami ochrony roślin. Przy podejmowaniu decyzji zwróćmy uwagę na posiadane zwierzęta, które pod żadnym pozorem nie powinny jeść rośliny potraktowanej chemią oraz wielkość kolonii szkodnika – jeśli jest naprawdę duża naturalne metody mogą po prostu nie wystarczyć.

Naturalne metody poskramiające przędziorka

Z naturalnych metod możemy wybrać dobroczynka kalifornijskiego (drapieżne roztocze, dla których przędziorek jest pożywieniem, które wychodząc z saszetki zacznie krążyć po naszych roślinach finalnie samoczynnie umierając), olej neem (rozrobiony z wodą i płynem do naczyń, tutaj znajdziecie przepis) czy preparaty na bazie polisacharydów (np. Agricolle – oblepia robaczki, nie dopuszczając do nich tlenu).

Kiedy wróg jest zbyt licznyczas na specjalne środki

Z cięższej chemii dostępnych jest wiele substancji, działających na szkodniki kontaktowo i żołądkowo (Ortus 05 S C, Neemazal). Rozróbmy substancję w proporcjach podanych na ulotce i spryskajmy wymytą, wysuszoną roślinę (oraz inne, które stały w sąsiedztwie naszego kuracjusza), zarówno po zewnętrznej, jak i spodniej stronie liści. Aby wzmocnić efekt możemy zamknąć ją w worku na kilka godzin. Po tym czasie pacjent może wrócić na swoje miejsce, lub stanąć z dala od naszych futrzanych współlokatorów. Nie zapomnijmy jednak o dostępie do światła – nasz rekonwalescent będzie potrzebował teraz bardzo dobrych warunków. Po upływie około tygodnia oprysk można powtórzyć, aby mieć pewność, że przędziorek został zniszczony zarówno w formie larw, jak i dorosłych osobników 🙂

Powodzenia!

A jeśli chcecie utrwalić sobie wiedzę na temat walki z przędziorkiem to zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o walce z tym szkodnikiem.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa od 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00. Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia. Odbiór osobisty w sklepie: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 14.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00. Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru. Sklep otwarty jest w godzinach: pon - pt 10.30 - 19.00 sob 10.30 - 15.30 Obsługa telefoniczna sklepu internetowego: pon - pt 9.00 - 17.00
Dostawa na terenie Polski
Min. wartość zamówienia: 1 zł
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do środy (żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Czas realizacji zamówień: od 1 do 5 dni roboczych (standardowo to 1-2 dni robocze). Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli się zmienią - nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji. Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki ZAMAWIASZ NA PREZENT? Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁