Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 na 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Przędziorek – czym jest i jak go zwalczyć?

Ten mały pajęczak wysysa soki z blaszek liściowych naszych roślin i bywa udręką. Rozpoznamy go po pajęczynkach i białym pyłku na spodniej stronie liści, które smutno żółkną. Jeśli coś takiego zaobserwujecie na swoich roślinach – macie do czynienia z przędziorkiem. Jak go zwalczyć?

Jak zwalczyć przędziorka domowym sposobem?

Któż z nas nie zna tego małego pajęczaka, który wysysa soki z blaszek liściowych naszych roślin? Nieliczni szczęśliwcy. Przędziorek jest zwykle trudny do zauważenia gołym okiem. Rozpoznamy go po charakterystycznych pajęczynkach i białym pyłku na spodniej stronie liści, które podczas jego żerowania smutno żółkną. Jeśli coś takiego zaobserwujecie na swoich roślinach – pora ruszać do walki! Z tego postu dowiesz się jak zwalczyć przędziorka, zarówno wykorzystując domowe sposoby, jak i te bardziej profesjonalne.

Jak wygląda przędziorek? Ciężko go zauważyć, szczególnie na początku

Jak wygląda przędziorek? W przypadku naprawdę dużej koloni można zaobserwować białe, kremowe, żółte czy nawet brązowe punkciki o długości ciała około 0,5 mm, które szybko przemieszczają się po swoich pajęczych sieciach. Fakt, że jak wszystkie pająki – przędziorek nie posiada skrzydeł, a co za tym idzie – nie lata – jest małym pocieszeniem, bo ogranicza to jego rozprzestrzenianie się (w przeciwieństwo do np. wciornastka). Na szczęście, nie taki diabeł straszny…

Jak zwalczyć przędziorka i od czego zacząć?

Pierwszym krokiem na drodze do zdrowej, bezprzędziorkowej rośliny zawsze powinien być prysznic, który wykonujemy wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Skrupulatnie polewamy wodą wszystkie liście i ścieramy z ich blaszek biały nalot wraz z niechcianymi pasażerami. Zabezpiecz doniczkę woreczkiem foliowym przed wlaniem się do ziemi zbyt dużej ilości mydlin. Jeśli jesteś ostrożny to możesz pominąć ten krok – odrobina mydlin roślinie nie zaszkodzi.

Jak się pozbyć przędziorka? Metody walki

W drugim etapie wybierzmy, czy chcemy walczyć metodami naturalnymi czy chemicznymi środkami ochrony roślin. Przy podejmowaniu decyzji zwróćmy uwagę na posiadane zwierzęta, które pod żadnym pozorem nie powinny jeść rośliny potraktowanej chemią. Istotna jest dodatkowo wielkość kolonii szkodnika – jeśli jest naprawdę duża, naturalne domowe sposoby na przędziorka mogą po prostu nie wystarczyć.

Domowe sposoby na przędziorka

Z naturalnych metod możemy wybrać dobroczynka kalifornijskiego (drapieżne roztocze, dla których przędziorek jest pożywieniem, które wychodząc z saszetki, zacznie krążyć po naszych roślinach finalnie samoczynnie umierając), olej neem (rozrobiony z wodą i płynem do naczyń, znajdziecie przepis na naszej stronie) czy preparaty na bazie polisacharydów (np. Agricolle – oblepia robaczki, nie dopuszczając do nich tlenu).

Odpowiedź na pytanie jak zwalczyć przędziorka domowym sposobem, nie jest więc tak trudna, jak mogłoby się wydawać, a niezbędne i bezpieczne środki można znaleźć także w naszym asortymencie.

Środek owadobójczy na przędziorka i inne specjalne środki

Jeśli chodzi o środek owadobójczy na przędziorka to taki preparat w większości działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo (Ortus 05 S C, Neemazal). Rozróbmy substancję w proporcjach podanych na ulotce i spryskajmy wymytą, wysuszoną roślinę (oraz inne, które stały w sąsiedztwie naszego kuracjusza), zarówno po zewnętrznej, jak i spodniej stronie liści. Aby wzmocnić efekt, możemy zamknąć ją w worku na kilka godzin. Po tym czasie pacjent może wrócić na swoje miejsce lub stanąć z dala od naszych futrzanych współlokatorów. Nie zapomnijmy jednak o dostępie do światła – nasz rekonwalescent będzie potrzebował teraz bardzo dobrych warunków. Po upływie około tygodnia oprysk można powtórzyć, aby mieć pewność, że przędziorki zostały zniszczone zarówno w formie larw, jak i dorosłych osobników :)Powodzenia!

A jeśli chcecie utrwalić sobie wiedzę na temat tego, jak zwalczać przędziorka, to zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o walce z tym szkodnikiem.