4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Wróć Wróć
Wstecz

Philodendron – efektowna roślina dla początkujących oraz kolekcjonerów

Stoisz przy roślinnym regale w sklepie i zastanawiasz się jakiej rośliny brakuje w Twojej domowej dżungli. Może nowa calathea? Hm, chyba wymagają zbyt dużo atencji. To może alokazja. Tylko czy jesteś gotowy na ten poziom trudności? A może fikus… ale przecież źle reaguje na wszelkie zmiany, a Ty w przyszłym miesiącu się przeprowadzasz. Wtem na […]

Duże, zielone liście z włochatą łodygą.

Stoisz przy roślinnym regale w sklepie i zastanawiasz się jakiej rośliny brakuje w Twojej domowej dżungli. Może nowa calathea? Hm, chyba wymagają zbyt dużo atencji. To może alokazja. Tylko czy jesteś gotowy na ten poziom trudności? A może fikus… ale przecież źle reaguje na wszelkie zmiany, a Ty w przyszłym miesiącu się przeprowadzasz. Wtem na Twojej drodze staje on. Dumny, zielony i wytrzymały – philodendron!

Filodendron – jak dbać?

Co to jest filodendron? Kształty, kolory i wielkości philodendronów nie jednego roślinoholika mogą doprowadzić do refleksji na temat piękna przyrody. Ilość odmian tych pięknych roślin z rodziny obrazkowatych (araceae) jest wprost przytłaczająca. Co gorsza dla naszych mieszkań – wcale nie powiększających się po każdym roślinnym zakupie – coraz więcej z filodendronów jest już ogólnodostępnych. Także strzeż się nasz portfelu!

Pnącza jego królewskiej mości

W tej chwili możemy przebierać w mnogości odmian philodendronów. Od malutkich sercowatych listków philodendrona scandens (w wersji zielonej bądź cytrynowej) przez philodendrona brazil (przeplatającego w sobie kolory zielone, limonkowe i żółte) po philodendrona micans (o ciemnych, aksamitnych liściach, mieniących się w słońcu), który przepięknie prezentuje się w kwietniku tworząc ażurowe kompozycje.

Philodendrony rozłożyste i strzeliste

Jak wygląda philodendron? Gatunki o większych liściach również znajdziecie pośród philodendronów. Są krzaczaste i gęste philodendrony imperiale red i imperial green (o dużych i mięsistych liściach), philodendron verrucosum (lekko owłosiony nóżki i welwetowe liście o ciemniejszych spodach niejednego potrafią rozczulić) oraz philodendron xanadu (bardzo gęste i potrafiące osiągać duże rozmiary). Warty uwagi jest również philodendron pedatum, który będzie czarować kształtem swoich liści czy philodendron hastatum silver queen, który swoją elegancją zachwyci nawet najbardziej wymagających. Te dwa ostatnie najlepiej będą się czuły poprowadzone na podporze z włókna kokosowego, dzięki czemu ich liście będą coraz to większe i piękniejsze.

Warunki dla tego jegomościa

Zróżnicowany pokrój filodendronów i sposób wzrostu, wielkość czy kolory, w jakich możesz je spotkać sprawiają, że każdy miłośnik roślin dobierze coś, co będzie wpasowywać się w jego gusta. Wspólną cechą wszystkich tych roślin jest podobne stanowisko, które lubią. Idealnie czują się w rozproszonym światle, które nie poparzy ich liści bezpośrednimi promieniami słońca. Są to więc idealne rośliny do oświetlonych salonów, czy półcienistych sypialni.

Philodendron – jaka ziemia będzie idealna?

Podłoże do filodendronów, które jest odpowiednie do tych gatunków potocznie nazywane jest bigosem 😀 Oczywiście nie chodzi nam o ten przywieziony od babci, aczkolwiek konsystencja i wygląd jest dość podobny. Bigos ziemny składa się głównie z włókna i chipsów kokosowych, kory (takiej jak możemy znaleźć w podłożu dla storczyków), a także z perlitu i odrobiny torfu dla zmniejszenia pH. Można dodać również trochę ziemi odpowiedniej dla roślin zielonych dla lepszego połączenia się wszystkich składników. W takiej mieszance do philodendronów będą się czuły jak w lasach tropikach, z których pochodzą i przy odpowiednim nawożeniu odwdzięczą się pięknymi i coraz większymi liśćmi. Taka ziemia do filodendrona będzie idealnym wyborem.

Filodendron – jak podlewać?

Umiarkowane podlewanie, najlepiej dwa razy w tygodniu w niewielkiej ilości pozwoli na niedopuszczenie do zbytniego przelania rośliny, co mogłoby spowodować podgnicie korzeni. Filodendron jak podlewać i czy regularnie? Jednocześnie przy takim regularnym nawadnianiu uda Ci się utrzymać stale lekko wilgotne podłoże do filodendronów. Starsze i duże rośliny o bogatym systemie korzeniowym nie obrażą się na zapominalstwo w podlewaniu i nawet małe przesuszenie zniosą dzielnie.