Rośliny w łazience? To możliwe! Dowiedz się, jakie rośliny wybrać do łazienki

Rośliny w łazience? To możliwe! Dowiedz się, jakie rośliny wybrać do łazienki

Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale także tworzą wyjątkowy klimat w naszych wnętrzach. W ich otoczeniu można się wyciszyć i poczuć bliskość natury. Rośliny w łazience pozwolą Ci się odprężyć…

Data wpisu
KategoriaRośliny domowe w mieszkaniu
Udostępnij

Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale także tworzą wyjątkowy klimat w naszych wnętrzach. W ich otoczeniu można się wyciszyć i poczuć bliskość natury. Rośliny w łazience pozwolą Ci się odprężyć podczas relaksującej kąpieli, a każdego ranka będą dodawać Ci energii do działania. Z tego artykułu dowiesz się, jakie rośliny do łazienki sprawdzą się najlepiej, na co zwrócić uwagę w ich pielęgnacji, czy w łazience bez okna można mieć rośliny i jakie gatunki nie nadają się do łazienki.

Jakie rośliny doniczkowe wybrać do łazienki?

Wybierając rośliny do łazienki, musimy mieć na uwadze ich indywidualne wymagania. Pamiętajmy, że niektóregatunki preferują stanowiska jasne, dobrze nasłonecznione lub o rozproszonym świetle, inne natomiast wolą nieco bardziej zacienione miejsca. Łazienka będzie idealnym miejscem dla roślin tropikalnych, lubiących wysoką wilgotność powietrza. W naturze rosną one w deszczowych lasach równikowych, dlatego kochają ciepły i parny klimat.

Jakie rośliny do jasnej, nasłonecznionej łazienki?

Przy południowym lub zachodnim oknie dobrze będą się czuć pięknie wybarwione krotony, jaśniejsze odmiany epipremnum, przykładowo golden pothos, happy leaf, czy n’joy i dracena lemon lime oraz green white. W głębi jasnego pomieszczenia odnajdą się tropikalne palmy, zachwycające calathee oraz kolorowe begonie.

Przy wysokiej wilgotności powietrza, w widnym, jasnym stanowisku, ale nie na bezpośrednim słońcu doskonale będą rosły urocze pieniążki, egzotyczna pachira wodna, diffenbachia maculata camila lub mars, caladium o niezwykle dekoracyjnych liściach, a także bezpieczne dla zwierząt zielistki i proste w uprawie trzykrotki. Takie warunki będą również odpowiednie dla nieco bardziej wymagającej damy – alokazja oraz niezwykłej mimozy wstydliwej.

Jakie rośliny cieniolubne do łazienki?

Rośliny cieniolubne, które dobrze będą rosły przy północnym lub wschodnim parapecie to pnące się monstery, draceny, bambusy, piękne i mało wymagające aglaonemy, kolorowe anthurium oraz kochająca wilgoć paproć.

Takie warunki będą również odpowiednie dla odpornych zamiokulkasów, fatsji, diffenbachii vesuvius, dekoracyjnych skrzydłokwiatów, storczyków i bluszczy. Na stanowisku bez silnego nasłonecznienia dobrze będą się czuć tropikalne palmy – areka i howea forsteriana (kencja), czy chamedora. W takich warunkach odnajdzie się także fittonia oraz ciemniejsze odmiany epipremnum.

Z naszego bloga dowiesz się też więcej o tym, jakie rośliny do cienia sprawdzą się najlepiej w Twoim domu lub mieszkaniu.

Jakie rośliny do łazienki bez okna?

Wszystkie rośliny, nawet te cieniolubne, potrzebują do życia światła. W przypadku, kiedy nasza łazienka nie ma okna, a chcemy trzymać w niej rośliny, mamy kilka możliwości. Pierwszy to instalacja sztucznego oświetlenia. Lampy doświetlające będą emitować światło zbliżone do naturalnego.

Drugi sposób na utrzymanie roślin łazience bez okien to zakup dwóch identycznych, cieniolubnych gatunków i zamienianie ich miejscami. Kiedy jedna roślina stoi w łazience, drugą trzymamy w widnym pomieszczeniu. Rośliny należy zamieniać miejscem raz w tygodniu, aby otrzymały niezbędną ilość światła. W tym przypadku musimy wybrać odporne i wytrzymałe rośliny cieniolubne. Świetnie sprawdzi się zamiokulkas, aspidistra czy sansevieria.

Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji roślin w łazience?

Jak pielęgnować rośliny w łazience? Oto najważniejsze zasady:

  • wysoka wilgotność powietrza jest czymś, co większość roślin uwielbia. Jednak przy słabym oświetleniu i niewystarczającej wentylacji, nadmiar wilgoci może prowadzić do powstania chorób grzybowych. Dlatego warto sprawdzać, czy na liściach roślin nie pojawiają się plamy,
  • rośliny w łazience są wrażliwe na działanie środków czystości, detergentów, dezodorantów i chemicznych oparów unoszących się w powietrzu. Dlatego na czas robienia porządków warto zabrać je z łazienki,
  • wilgotnym pomieszczeniu podłoże w doniczce wolniej schnie. Dlatego przed podlaniem upewnij się, czy podłoże zdążyło dostatecznie przeschnąć,
  • pamiętaj, że rośliny mieszkające w łazience, jak wszystkie pozostałe wymagają regularnego dokarmiania nawozami i biohumusem,
  • warto na bieżąco usuwać suche liście, ponieważ przy wyższej temperaturze i wilgotności powietrza mogą gnić i stać się źródłem choroby grzybowej.

Jakie rośliny nie nadają się do łazienki?

Ze względu na wysoką wilgotność powietrza w łazience lepiej nie trzymać kaktusów i sukulentów. Rośliny te preferują suche powietrze, dlatego wilgotny mikroklimat mógłby prowadzić do powstania chorób grzybowych i ich zamierania.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 1 do 3 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.