Rośliny do cienia – czyli jak zazielenić półcieniste miejsca

Rośliny do cienia – czyli jak zazielenić półcieniste miejsca

Nie zawsze mamy jasne pomieszczenia. Prezentujemy najlepsze rośliny do cienistych miejsc, które są ładne i proste w utrzymaniu.

Data wpisu
KategoriaPozostałe
Udostępnij

Nawet kiedy jasny, otwarty salon pozostaje w strefie naszych marzeń, wciąż mamy szansę na wspaniałe zazielenienie ciemnej przestrzeni. Mimo że musimy powstrzymać się z zakupem pięknych strelicji czy wielkolistnych bananowców, wciąż mamy duży wybór. Wybierzmy rośliny dostosowane do życia w nieco ciemniejszym stanowisku, a z całą pewnością będziemy mogli cieszyć się własną, domową dżunglą.

Rośliny do cienia

W naprawdę ciemne stanowiska wybierzmy zamiokulkasa. Już na tym etapie możemy zdecydować, jaki kolor liści preferujemy – klasyczne, zielone, mięsiste, osadzone na długich, grubych łodygach? A może coś rzadziej spotykanego? Zamiokulkas Raven równie dobrze będzie się nadawał do ciemnych miejsc. Jego pokrój jest taki sam, jednak młode liście są soczyście zielone i idealnie kontrastują z czernią tych starszych, dojrzałych. Pamiętajmy o naprawdę oszczędnym podlewaniu. Raz w miesiącu w zupełności wystarczy!

Wytrzymałe rośliny – sansewieria

Jeśli nie mamy dość i czujemy potrzebę wstawienia kolejnej rośliny w ciemny kąt, mamy do wyboru również całą kolekcję sansewierii, nazywanej również wężownicą lub językami teściowej 😉 Tutaj pomocna będzie zasada: „im ciemniejsze stanowisko tym ciemniejsze liście”, choć ta roślinna piękność ma naprawdę ogromną tolerancję na złe warunki. Niemniej, jasno-miętową sansewierię moonshine ustawmy w nieco jaśniejszym stanowisku niż choćby sansevieria cylindrica o niespotykanych, okrągłych łodygach. Tutaj równie oszczędnie z podlewaniem – odrobina wody raz w miesiącu powinna być odpowiednia.

Najlepsze rośliny dla początkujących

A co jeśli chcemy duże, soczyście zielone liście? W takich sytuacjach także mamy wyjście. Wybierzmy aspidistrę wyniosłą lub skrzydłokwiat. Aspidistra, zwana żelaznym liściem, posiada duże, skórzaste liście osadzone na długich ogonkach liściowych. Co ciekawe, pochodzi z rodziny szparagowatych i w naturze rośnie w dolnych partiach suchych lasów Dalekiego Wschodu. Jest rośliną posiadającą kłącza, więc również i w tym wypadku nie szalejemy z ilością wody – przeciętnie raz na dwa tygodnie pół szklanki wody ją zadowoli.

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze

Nieco inaczej wygląda kwestia ze skrzydłokwiatem. Jeśli marzycie o roślinnym pijaku do cienia, który w dodatku wydaje piękne, białe kwiaty – to jest Wasz typ! Możecie wybrać odmianę „Sweet Sebastian” o pięknie pachnących kwiatach, a nawet po ich przekwitnięciu będziecie mogli cieszyć się jego ogromnymi liśćmi. Natomiast jeśli Wasz skrzydłokwiat postanowił zastrajkować i nie wypuszcza kwiatów – zaserwujcie mu nawóz bogaty w potas. Wesprze kwitnienie, a ponad to rośliny zasilane potasem są bardziej odporne na choroby grzybowe. Dodatkowo, skrzydłokwiat ma szczególną cechę. Jest pytacie o rośliny oczyszczające powietrze, właśnie on jest odpowiedzią na to pytanie. Często ustawiany jest w sypialni, gdyż nocą produkuje tlen, co związane jest ze zjawiskiem odwróconej fotosyntezy.

Niezależnie od odporności, odrobina światła jest niezbędna

Zwróćmy uwagę, że wymienione rośliny są bardzo odporne na brak bezpośredniego światła słonecznego. To jednak nie oznacza niestety, że nie potrzebują go wcale. Zatem jeśli posiadamy pomieszczenie bez okna mamy trzy możliwości. Pierwszą, najmniej wymagającą jest zakup roślin sztucznych. Wiemy, one nie cieszą oka tak bardzo jak naturalne pierwowzory. Możemy zatem zakupić dwie takie same rośliny i co tydzień je wymieniać. Podczas gdy jedna roślina stoi na oknie, druga trafia do miejsca bez światła. A po tygodniu zmiana miejsc. Ostatnią, najbardziej wymagającą opcją jest zakup sztucznego oświetlenia dla roślin. Proponujemy razem z timerem, aby nie musieć pamiętać o codziennym obowiązku włączania światła i jego wyłączania po około 14 godzinach.

Na zakończenie ogólna zasada – jeżeli rośliny stoją w ciemnym stanowisku to ich procesy fotosyntezy są spowolnione, przez co potrzebują mniej wody. Dodatkowo, ponieważ nie świeci na nie słońce, woda z donicy wolniej odparowuje. Dlatego podlewamy je zdecydowanie rzadziej. Nawet jeżeli mamy dwa epipremnum aureum – jedno przy oknie, a drugie w oddaleniu – będą potrzebowały różnego traktowania.

Jeśli to wciąż mało, koniecznie zobacz więcej propozycji klikając w filtr rośliny łatwe w utrzymaniu. Każda z nich powinna być odpowiednia nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami i nie sprawi trudności w uprawie.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.
Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
NOWA FORMA ODBIORU! :)

Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu: we wtorek oraz w czwartek po 17.00.

Zamówienia złożone od środy po godz. 9.00 do niedzieli będą do odbioru we wtorek po 17.00.
Zamówienia złożone od poniedziałku do środy godz. 9.00 będą do odbioru w czwartek po 17.00.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!).

Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.

Czas realizacji zamówień: od 2 do 4 dni roboczych.

Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.

W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem.

Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki

ZAMAWIASZ NA PREZENT?
Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁
Dostawa za granicę
Czechy: 60 zł
Słowacja: 60 zł
Niemcy: 60 zł