Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Rośliny do cienia – czyli jak zazielenić półcieniste miejsca

Nie zawsze mamy jasne pomieszczenia. Prezentujemy najlepsze rośliny do cienistych miejsc, które są ładne i proste w utrzymaniu.

Rośliny o ciemnych liściach.

Wiele osób marzy o hodowaniu roślin, jednak obawia się o to, czy ich mieszkanie jest dostatecznie dobrze oświetlone. Dużo popularnych gatunków wymaga bowiem “jasnego stanowiska” lub “dużo rozproszonego światła”. Co jednak w sytuacji, gdy jedyne czym dysponujemy to północny parapet lub miejsce zacienione w pomieszczeniu z wystawą wschodnią? Uspokajamy i przychodzimy z poradą!

Nawet kiedy jasny, otwarty salon pozostaje w strefie naszych marzeń, wciąż mamy szansę na wspaniałe zazielenienie ciemnej przestrzeni. Mimo że musimy powstrzymać się przed zakupem dostojnych strelicji czy wielkolistnych bananowców, wciąż mamy duży wybór. Wybierzmy rośliny, dla których zacienione miejsca nie będą przeszkodą, a wręcz czymś pożądanym, a wtedy z całą pewnością będziemy mogli cieszyć się własną domową dżunglą. Chcesz dowiedzieć się, jakie rośliny do cienia można znaleźć także w naszym sklepie?

Poniżej prezentujemy często dostępne rośliny cieniolubne, które świetnie poradzą sobie w mniej słonecznych miejscach. Większość z nich poza wytrzymałością cechuje się także niskimi wymaganiami i łatwością uprawy, więc z poradnika skorzystają także początkujący fani domowej hodowli roślin.

Jakie rośliny domowe do cienia warto wybrać?

Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając rośliny do cienia jest ich naturalne pochodzenie i miejsce występowania. Regułą w pomyślnej pielęgnacji roślin jest dopasowanie warunków uprawy do warunków, w jakich rosną one w naturze. Jeśli chcemy zazielenić cieniste miejsca, wybierajmy spośród odmian roślin porastających najniższe piętra lasów deszczowych lub zbocza gór, gdyż to one będą najbardziej odporne na brak światła i cień rzucany przez wyższe gatunki.

Jeśli chcemy umieścić rośliny w cienistych zakątkach, zwróćmy także uwagę na kolor liści. Wstępnie powie on nam, jakich wymagań możemy się po nich spodziewać. Ogólna zasada jest taka, że im jaśniejsze liście, tym roślina potrzebuje więcej światła i odwrotnie – gatunki o bardzo ciemnych, prawie czarnych liściach zazwyczaj potrzebują światła mniej i należy szczególnie uważać, by nie zostały uszkodzone przez bezpośrednie promienie słońca.

Związane jest to z tym, że światło jest niezbędne roślinom do wytwarzania barwników – różnych rodzajów chlorofilu. Łatwo zauważyć tę zależność na przykładzie roślin z wariegacją. Monstera deliciosa variegata świetnie czuje się w jasnym miejscu, w którym jej klasyczna siostra mogłaby zostać poparzona i nabrać żółto-brązowych plam na liściach. Klasyczna monstera deliciosa preferuje natomiast miejsca średnio-jasne lub półcieniste.

Do ciemnych miejsc raczej nie sprawdzą się także rośliny kwitnące, ponieważ niedostatek światła może spowolnić lub uniemożliwić ich kwitnienie, a tym samym odebrać im dużą część uroku.

Najlepsze rośliny do cienia

Zamiokulkas

Prawdopodobnie najpopularniejsza roślina domowa do cienia to znany wszystkim zamiokulkas. Gatunek bardzo efektowny, a jednocześnie odporny i prosty w uprawie. Jego długie, mięsiste pędy i błyszczące liście gromadzą wodę, więc wymaga on naprawdę oszczędnego podlewania. Raz w miesiącu w zupełności wystarczy!

Zamiokulkasa spotkamy w różnych wersjach kolorystycznych – od intensywnie zielonej, klasycznej odmiany zamiifolia, soczystej zenzi, przez ciemnozieloną odmianę supernova, aż po niemal czarnego zamiokulkasa raven. Zdarzają się także odmiany z wariegacją, jednak jak pisaliśmy wcześniej, mogą one potrzebować nieco więcej słońca niż te klasyczne.

Sansevieria

Inna roślina, która nie obrazi się, jeśli umieścisz ją w cienistym zakątku, to sansevieria zwana także wężownicą lub językiem teściowej. Jest to niezwykły przykład rośliny tolerującej naprawdę różnorodne i niesprzyjające warunki. Jeśli chcemy z jej pomocą zazielenić cieniste miejsca, warto zwrócić szczególną uwagę na odmiany o ciemniejszych liściach jak: sansevieria fernwood, sansvieria trifasciata black coral czy sansevieria grandis.

Sansevieria cylindrica
Sansevieria superba

Sansevierie to podobnie samowystarczalne rośliny jak zamiokulkasy. Wystarczy co jakiś czas przecierać ich liście z kurzu i oszczędnie podlewać. Egzemplarzom stojącym w naprawdę cienistych miejscach wystarczy uzupełnianie wody nawet raz w miesiącu.

Skrzydłokwiat

Znasz już dwie rośliny o wyprostowanym, strzelistym pokroju, ale wolisz, aby Twoja roślina do cienia miała duże, soczyście zielone liście? Pierwsza i najbardziej oczywista odpowiedź na te potrzeby to skrzydłokwiat – roślina, która oprócz zielonych liści w kształcie piór wydaje także piękne, białe kwiaty! Do wyboru mamy odmiany o różnej wielkości i intensywności wybarwienia liści, należą do nich: skrzydłokwiat sweet sebastian, skrzydłokwiat clevelandii; sensation czy mauna loa.

skrzydlokwiat-spathiphyllum
skrzydlokwiat-sensation-spathiphyllum

Poza charakterystycznym wyglądem skrzydłokwiat ma jeszcze jedną szczególną cechę – należy do roślin oczyszczających powietrze. Dzięki zjawisku odwróconej fotosyntezy nocą produkuje tlen, dlatego doskonale sprawdzi się w sypialni.

Jeśli chodzi o pielęgnację, to w przeciwieństwie do gatunków roślin omówionych powyżej, skrzydłokwiat nie zadowoli się skąpym podlewaniem. Odwrotnie – jest prawdziwym entuzjastą wysokiej wilgotności powietrza i częstego nawadniania. W jego pielęgnacji istotne jest zadbanie o to, aby miał stale wilgotne podłoże. Jeśli chcemy, aby regularnie wypuszczał kwiaty, korzystne może okazać się także nawożenie. Warto zaserwować mu nawóz bogaty w potas. Wesprze on kwitnienie, a ponadto pomoże uodpornić roślinę na choroby grzybowe.

Aspidistra

Aspidistra wyniosla elatior

Kolejną propozycją jest aspidistra wyniosła zwana także żelaznym liściem. Posiada ona duże, skórzaste liście osadzone na długich ogonkach liściowych. Co ciekawe, pochodzi z rodziny szparagowatych i w naturze rośnie w dolnych partiach suchych lasów Dalekiego Wschodu. Jest rośliną posiadającą kłącza, więc również i w tym wypadku uważajmy na nadgorliwość w podlewaniu – przeciętnie raz na dwa tygodnie pół szklanki wody ją zadowoli.

Paproć

Klasyczną roślina do cienia jest wszystkim dobrze znana paprotka! W naszym sklepie znajdziesz zarówno kultowe odmiany, które w latach PRL-u były nieodłącznym elementem wystroju mieszkań naszych babć jak: klasyczna paproć czy paproć duffy, ale także te mniej popularne, które świetnie odnajdą się w nowoczesnych, współczesnych aranżacjach jak: doryopteris pedata, łosie rogi czy nagółka jarzębolistna.

Paproć łosie rogi (platycerium bifurcatum)
Paproć noga pająka (humata tyermanii)

Paprocie są roślinami, która doskonale poradzą sobie w zacienionym miejscu w głębi pokoju lub na północnym parapecie. W ich pielęgnacji poza odpowiednim stanowiskiem kluczowe jest także utrzymywanie stałej wilgotności powietrza i podłoża. Paprocie naprawdę dużo piją! Zapewnij im lekko kwaśne, zatrzymujące wodę podłoże i podlewaj co kilka dni.

Fittonia

Fittonie to niezwykłe rośliny o kolorowych liściach i dużym pragnieniu! Najbardziej charakterystycznym elementem jest ich kontrastowe, często neonowe unerwienie. Ze względu na swoje wybarwienie te rośliny będą idealnym przełamaniem dla jednolicie zielonej kolekcji. Popularne odmiany to na przykład: fittonia ruby lime, fittonia snow anne, fittonia pink vein czy fittonia joly lemon.

Fittonia snow anne
fittonia-snow-anne

Fittonie świetnie odnajdą się w zacienionych miejscach w głębi pomieszczenia lub na północnym parapecie osłoniętym od przeciągów. Wybierz dla nich utrzymujące wilgoć podłoże i często podlewaj. Z powodzeniem możesz posadzić je także w lesie w słoiku.

Czy rośliny mogą żyć bez światła?

W artykule zastanawiamy się nad wyborem roślinności do mało słonecznych i ciemnych miejsc w naszych domach. Wiemy, że są rośliny, które przetrwają naprawdę wiele i nieustannie zaskakują nas swoimi możliwościami do adaptacji. Czy jednak jest możliwe, aby rośliny mogły żyć bez żadnego dostępu do promieni słonecznych? Niestety nie. Wymienione rośliny do cienia są odporne na brak bezpośredniego światła słonecznego. To jednak niestety nie oznacza, że nie potrzebują go wcale.

Nawet najtwardsze i najodporniejsze rośliny potrzebują choć odrobiny światła, by móc przeprowadzać odżywczy i niezbędny do życia proces fotosyntezy, rozwijać się i rosnąć. Stanowisko półcieniste gwarantuje im niewielką jego ilość niezbędną do przetrwania, natomiast miejsce zacienione całkowicie jak korytarz czy inne pomieszczenie bez okien sprawia, że rośliny tam umieszczone będą wymagały dodatkowego naświetlania. Oczywiście nie dotyczy to okazów sztucznych, a takie też można bez problemu dostać w sklepach.

W kolejnych akapitach przedstawimy Wam, jakie opcje macie do wyboru, jeśli chcecie hodować swoje rośliny w bardzo ciemnych miejscach.

Co zrobić, jeśli rośliny mają za mało światła?

Przestawianie

Pierwszą opcją jest przestawianie roślin. Możemy co kilka dni zabierać roślinę z ciemnego miejsca w jaśniejsze lub zakupić dwie takie same rośliny i je wymieniać. Podczas gdy jedna będzie stała na oknie, druga może przebywać w zacienionym miejscu.

Przestawianie będzie pomocne także w jesienno-zimowych miesiącach, gdy naturalne światło dociera do naszych roślin krócej, a także jest go mniej. Warto wtedy zadbać o to, by rośliny przesunąć bliżej okna, dbając przy tym, aby nie docierały do nich chłodne przeciągi.

Sztuczne oświetlenie

Inną, mniej wymagającą pod względem pilnowania czasu, opcją jest zakup specjalnego sztucznego oświetlenia dla roślin. Podkreślamy, że oświetlenie musi być specjalne, gdyż swoimi parametrami powinno być zbliżone do światła naturalnego – zwykłe żarówki ustawione bliżej roślin nie wystarczą. Dobór odpowiednich lamp zależy od rodzaju roślin, ilości światła naturalnego i preferowanych konsekwencji doświetlania.

Proponujemy zakup lamp z wbudowanym fabrycznie timerem, który pozwoli nam zapomnieć o codziennym obowiązku włączania światła i jego wyłączania po około 14 godzinach. Kolorowe światło nie tylko czyni miejsca zacienione przyjaznymi dla Twoich roślin, ale także ciekawie i ładnie wygląda.

Im mniej światła, tym mniej wody!

Na zakończenie ogólna zasada – jeżeli rośliny stoją w ciemnym stanowisku to ich procesy fotosyntezy są spowolnione, a zatem potrzebują mniej wody. Dodatkowo, ponieważ nie świeci na nie bezpośrednie słońce, woda z donicy wolniej odparowuje. Dlatego podlewamy je zdecydowanie rzadziej. Nawet jeżeli mamy dwie takie same rośliny, z których jedna stoi przy oknie, a druga w oddaleniu – będą one potrzebowały różnego traktowania.

Jeśli zainteresowały Cię rośliny do cienia, koniecznie zobacz więcej propozycji, klikając w filtr rośliny łatwe w utrzymaniu. Prezentujemy tam więcej roślin łatwych w utrzymaniu, które zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników domowej uprawy.