Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Rozmnażanie roślin – jak rozmnażać i ukorzeniać rośliny

Marzysz o powiększeniu swojej zielonej kolekcji? Z tego artykułu dowiesz się, jak rozmnażać rośliny domowe. Krok po kroku przedstawimy Ci sposoby pobierania i ukorzeniania sadzonek. Kiedy zdecydujesz się na zakup zdrowych i bujnych kwiatów w Małej Szklarni, Twoi znajomi na pewno Ci pozazdroszczą i będą chcieli sadzonki Twoich pięknych roślin. Dziel się i wymieniaj sadzonkami, […]

Korzenie wodne w sadzonce ciętej

Marzysz o powiększeniu swojej zielonej kolekcji? Z tego artykułu dowiesz się, jak rozmnażać rośliny domowe. Krok po kroku przedstawimy Ci sposoby pobierania i ukorzeniania sadzonek.

Kiedy zdecydujesz się na zakup zdrowych i bujnych kwiatów w Małej Szklarni, Twoi znajomi na pewno Ci pozazdroszczą i będą chcieli sadzonki Twoich pięknych roślin. Dziel się i wymieniaj sadzonkami, ponieważ nic tak nie cieszy, jak powiększanie zielonej kolekcji. Rozmnażanie roślin może wydawać się skomplikowane. Nie ma się jednak czego obawiać. Jest to jedna z prostszych i przyjemniejszych prac roślinnych. Dodatkowo przynosi spektakularne efekty. To wspaniałe doświadczenie pozwoli Ci obserwować rozwój roślin, które z małych sadzonek staną się pięknymi, dużymi okazami. Jak rozmnażać rośliny doniczkowe? Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, a staniesz się ekspertem od rozmnażania roślin domowych!

Kiedy rozmnażać rośliny?

Początek wiosny to najlepszy termin na rozmnażanie większości roślin doniczkowych. Dni są coraz dłuższe, a odpowiednie nasłonecznienie pobudza rośliny do intensywnego wzrostu i szybkiego wytwarzania korzeni.

Jak ukorzenić rośliny?

Istnieje kilka sposobów rozmnażania roślin doniczkowych. Aby wybrać odpowiedni, musimy poznać cechy i właściwości danej rośliny. Sprawdź na naszej stronie lub zapytaj specjalistkę w sklepie stacjonarnym, jaka metoda jest właściwa dla Twoich zielonych podopiecznych.

Rośliny łatwe do ukorzenienia w wodzie

Bardzo wiele roślin można rozmnażać poprzez pozyskiwanie sadzonek pędowych lub wierzchołkowych i ukorzenianie ich w wodzie. W ten sposób można rozmnażać rośliny wiszące i pnącza, fikusy, draceny, juki, bluszcze, scindapsusy, cissusy, epipremnum, gardenie, hoye, trzykrotki, fitonie, begonie, papirusy, diffenbachie, monstery, peperomie, philodendrony.

Krok 1. Pobranie sadzonek

Jak ukorzenić roślinę? Dzień przed pobraniem sadzonek, roślinę mateczną warto podlać, aby pędy były jędrne i sztywne, dzięki temu szybciej się ukorzenią. Sadzonki możesz pobrać ze zdrewniałych lub niezdrewniałych pędów roślin. Ważne, aby były one silne i zdrowe. Taki zabieg najlepiej wykonywać za pomocą ostrego, sterylnego narzędzia – sekatora lub nożyka z wysuwanym ostrzem. Odetnij fragment pędu kilka centymetrów pod węzłem korzeniowym, tzw. kolankiem, czyli zgrubieniem pędu, z którego wyrastają korzenie powietrzne, ponieważ to właśnie w tym miejscu powstaną nowe korzenie. Wybierz miejsce cięcia w taki sposób, aby sadzonka miała 2-3 liście.

Krok 2. Usunięcie zbędnych liści

Usuń wszystkie liście zbyt blisko węzła, szczególnie te, które mogą zostać zanurzone pod wodą po umieszczeniu szczepki w szklanym naczyniu. Pozostaw sadzonki do przeschnięcia, a następnie umieść w wodzie. Obciętą sadzonkę można dodatkowo obsypać cynamonem, węglem aktywnym lub ukorzeniaczem.

Krok 3. Ukorzenianie pędów

Umieść sadzonki w szklanym naczyniu z wodą o temperaturze pokojowej, a następnie postaw je w jasnym i ciepłym stanowisku, jednak nie na bezpośrednim słońcu. Możesz dodać do wody odrobinę węgla aktywnego (jedną kapsułkę na szklankę wody), który zapobiegnie gniciu sadzonek.

Krok 4. Kontrolowanie stanu sadzonek

Prawdopodobnie najtrudniejszy krok: bądź cierpliwy! Rozwój systemu korzeniowego trwa od kilku tygodni, nawet do dwóch miesięcy. Regularnie sprawdzaj stan sadzonek i korzeni. W razie potrzeby możesz co kilka dni dolewać świeżej wody o temperaturze pokojowej. Jeżeli szczepka zacznie gnić, stanie się miękka i czarna na dole. Należy sterylnym, ostrym nożykiem odciąć chorą część, pozostawić sadzonkę do przeschnięcia na kilka godzin i ponownie umieścić w wodzie. Jeśli woda jest mętna, utworzył się osad lub sadzonki zaczęły gnić, zalecamy jej wymianę ze względu na zdrowie rozwijającego się systemu korzeniowego.

Krok 5. Przeniesienie sadzonek do podłoża

Kiedy korzenie sadzonek mają kilka centymetrów i są dobrze rozbudowane, możesz przenieść je do odpowiedniego podłoża. Po umieszczeniu sadzonek w świeżym podłożu, delikatnie je podlej i postaw w jasnym stanowisku, jednak nie na bezpośrednim słońcu.

Jak rozmnażać rośliny w domu?

Rozmnażanie kaktusów i sukulentów

Sukulenty i kaktusy oraz rośliny magazynujące wodę w liściach, łodygach i bulwach z łatwością możemy rozmnożyć, ukorzeniając je w podłożu. Metoda ta pozwala z jednego liścia lub pędu uzyskać kilka, a nawet kilkanaście młodych sadzonek. Należy pobrać z rośliny matecznej duży i zdrowy liść lub pęd, a następnie ostrym nożem pociąć go na kilkucentymetrowe odcinki (każdy fragment musi posiadać kawałek nerwu głównego). Pocięte fragmenty pozostawiamy na kilka godzin do przeschnięcia, a następnie umieszczamy w wilgotnym, lekkim i przepuszczalnym podłożu. Sadzonkom należy zapewnić stałą wilgotność podłoża oraz temperaturę pokojową. W ten sposób można rozmnażać: sansevierie, grudniki, opuncję, zamiokulkasa, starca rowleya i wiele innych roślin.

Rozmnażanie przez odrosty korzeniowe

Sadzonki z odrostów korzeniowych można pobrać przy okazji wiosennego przesadzania roślin, oddzielając od egzemplarza matecznego młode, ukorzenione przyrosty. Jak prawidłowo rozmnażać rośliny doniczkowe? Sadzonki od razu umieszcza się w nowej doniczce i ustawia w wybranym miejscu, gdyż nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. W ten sam sposób rozmnaża np. sansevierie, paprocie, skrzydłokwiaty, zielistki, maranty, pilee, papirusy, calathee, zamiokulkasy i aloesy.

Teraz już wiesz, jak z łatwością powiększyć swoją roślinną kolekcję. Pamiętaj, że rozmnażanie roślin jest najefektywniejsze przy pobieraniu sadzonek ze zdrowych i silnych egzemplarzy matecznych, które znajdziesz w Małej Szklarni.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: czy trzeba przesadzać rośliny po zakupie.