Rozmnażanie roślin – jak rozmnażać i ukorzeniać rośliny

Rozmnażanie roślin – jak rozmnażać i ukorzeniać rośliny

Marzysz o powiększeniu swojej zielonej kolekcji? Z tego artykułu dowiesz się, jak rozmnażać rośliny domowe. Krok po kroku przedstawimy Ci sposoby pobierania i ukorzeniania sadzonek. Kiedy zdecydujesz się na zakup…

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Marzysz o powiększeniu swojej zielonej kolekcji? Z tego artykułu dowiesz się, jak rozmnażać rośliny domowe. Krok po kroku przedstawimy Ci sposoby pobierania i ukorzeniania sadzonek.

Kiedy zdecydujesz się na zakup zdrowych i bujnych kwiatów w Małej Szklarni, Twoi znajomi na pewno Ci pozazdroszczą i będą chcieli sadzonki Twoich pięknych roślin. Dziel się i wymieniaj sadzonkami, ponieważ nic tak nie cieszy, jak powiększanie zielonej kolekcji. Rozmnażanie roślin może wydawać się skomplikowane. Nie ma się jednak czego obawiać. Jest to jedna z prostszych i przyjemniejszych prac roślinnych. Dodatkowo przynosi spektakularne efekty. To wspaniałe doświadczenie pozwoli Ci obserwować rozwój roślin, które z małych sadzonek staną się pięknymi, dużymi okazami. Jak rozmnażać rośliny doniczkowe? Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, a staniesz się ekspertem od rozmnażania roślin domowych!

Kiedy rozmnażać rośliny?

Początek wiosny to najlepszy termin na rozmnażanie większości roślin doniczkowych.
Dni są coraz dłuższe, a odpowiednie nasłonecznienie pobudza rośliny do intensywnego wzrostu i szybkiego wytwarzania korzeni.

Jak ukorzenić rośliny?

Istnieje kilka sposobów rozmnażania roślin doniczkowych. Aby wybrać odpowiedni, musimy poznać cechy i właściwości danej rośliny. Sprawdź na naszej stronie lub zapytaj specjalistkę w sklepie stacjonarnym, jaka metoda jest właściwa dla Twoich zielonych podopiecznych.

Rośliny łatwe do ukorzenienia w wodzie

Bardzo wiele roślin można rozmnażać poprzez pozyskiwanie sadzonek pędowych lub wierzchołkowych i ukorzenianie ich w wodzie. W ten sposób można rozmnażać rośliny wiszące i pnącza, fikusy, draceny, juki, bluszcze, scindapsusy, cissusy, epipremnum, gardenie, hoye, trzykrotki, fitonie, begonie, papirusy, diffenbachie, monstery, peperomie, philodendrony.

Krok 1. Pobranie sadzonek
Jak ukorzenić roślinę? Dzień przed pobraniem sadzonek, roślinę mateczną warto podlać, aby pędy były jędrne i sztywne, dzięki temu szybciej się ukorzenią. Sadzonki możesz pobrać ze zdrewniałych lub niezdrewniałych pędów roślin. Ważne, aby były one silne i zdrowe. Taki zabieg najlepiej wykonywać za pomocą ostrego, sterylnego narzędzia – sekatora lub nożyka z wysuwanym ostrzem. Odetnij fragment pędu kilka centymetrów pod węzłem korzeniowym, tzw. kolankiem, czyli zgrubieniem pędu, z którego wyrastają korzenie powietrzne, ponieważ to właśnie w tym miejscu powstaną nowe korzenie. Wybierz miejsce cięcia w taki sposób, aby sadzonka miała 2-3 liście.

Krok 2. Usunięcie zbędnych liści
Usuń wszystkie liście zbyt blisko węzła, szczególnie te, które mogą zostać zanurzone pod wodą po umieszczeniu szczepki w szklanym naczyniu. Pozostaw sadzonki do przeschnięcia, a następnie umieść w wodzie. Obciętą sadzonkę można dodatkowo obsypać cynamonem, węglem aktywnym lub ukorzeniaczem.

Krok 3. Ukorzenianie pędów
Umieść sadzonki w szklanym naczyniu z wodą o temperaturze pokojowej, a następnie postaw je w jasnym i ciepłym stanowisku, jednak nie na bezpośrednim słońcu. Możesz dodać do wody odrobinę węgla aktywnego (jedną kapsułkę na szklankę wody), który zapobiegnie gniciu sadzonek.

Krok 4. Kontrolowanie stanu sadzonek
Prawdopodobnie najtrudniejszy krok: bądź cierpliwy! Rozwój systemu korzeniowego trwa od kilku tygodni, nawet do dwóch miesięcy. Regularnie sprawdzaj stan sadzonek i korzeni. W razie potrzeby możesz co kilka dni dolewać świeżej wody o temperaturze pokojowej. Jeżeli szczepka zacznie gnić, stanie się miękka i czarna na dole. Należy sterylnym, ostrym nożykiem odciąć chorą część, pozostawić sadzonkę do przeschnięcia na kilka godzin i ponownie umieścić w wodzie. Jeśli woda jest mętna, utworzył się osad lub sadzonki zaczęły gnić, zalecamy jej wymianę ze względu na zdrowie rozwijającego się systemu korzeniowego.

Krok 5. Przeniesienie sadzonek do podłoża
Kiedy korzenie sadzonek mają kilka centymetrów i są dobrze rozbudowane, możesz przenieść je do odpowiedniego podłoża. Po umieszczeniu sadzonek w świeżym podłożu, delikatnie je podlej i postaw w jasnym stanowisku, jednak nie na bezpośrednim słońcu.

Jak rozmnażać rośliny w domu?

Rozmnażanie kaktusów i sukulentów

Sukulenty i kaktusy oraz rośliny magazynujące wodę w liściach, łodygach i bulwach z łatwością możemy rozmnożyć, ukorzeniając je w podłożu. Metoda ta pozwala z jednego liścia lub pędu uzyskać kilka, a nawet kilkanaście młodych sadzonek. Należy pobrać z rośliny matecznej duży i zdrowy liść lub pęd, a następnie ostrym nożem pociąć go na kilkucentymetrowe odcinki (każdy fragment musi posiadać kawałek nerwu głównego). Pocięte fragmenty pozostawiamy na kilka godzin do przeschnięcia, a następnie umieszczamy w wilgotnym, lekkim i przepuszczalnym podłożu. Sadzonkom należy zapewnić stałą wilgotność podłoża oraz temperaturę pokojową. W ten sposób można rozmnażać: sansevierie, grudniki, opuncję, zamiokulkasa, starca rowleya i wiele innych roślin.

Rozmnażanie przez odrosty korzeniowe

Sadzonki z odrostów korzeniowych można pobrać przy okazji wiosennego przesadzania roślin, oddzielając od egzemplarza matecznego młode, ukorzenione przyrosty. Jak prawidłowo rozmnażać rośliny doniczkowe? Sadzonki od razu umieszcza się w nowej doniczce i ustawia w wybranym miejscu, gdyż nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. W ten sam sposób rozmnaża np. sansevierie, paprocie, skrzydłokwiaty, zielistki, maranty, pilee, papirusy, calathee, zamiokulkasy i aloesy.

Teraz już wiesz, jak z łatwością powiększyć swoją roślinną kolekcję. Pamiętaj, że rozmnażanie roślin jest najefektywniejsze przy pobieraniu sadzonek ze zdrowych i silnych egzemplarzy matecznych, które znajdziesz w Małej Szklarni.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: czy trzeba przesadzać rośliny po zakupie.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.