Ufacie nam 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% rabatu od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?

Przesadzanie roślin to ważny temat. Nowy domownik zawsze wzbudza emocje. Trzeba się nim zająć i przyzwyczaić do nowego domu. Czy zatem rośliny należy przesadzić po zakupie? Krótko odpowiadamy.

Blat z rozsypaną ziemią i przesadzanymi roślinami.

Nowy domownik zawsze wzbudza emocje. Trzeba się nim zająć, zaopiekować, wprowadzić do nowego domu. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które może wydać się banalne, ale wcale takie nie jest. Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?

Czy kupione kwiaty trzeba przesadzać?

Odpowiedź brzmi: TAK. Dlaczego i jak do tego podejść? Sprawdź nasze wskazówki!

Po pierwsze – przegląd korzeni

Przesadzanie kwiatów po zakupie jest niezwykle ważnym procesem. Nie wiadomo co roślinka przeszła zanim dotarła do naszego domu. Dla jej i swojego bezpieczeństwa warto ją obejrzeć z każdej strony, jak również od korzeni. Podczas przesadzania dowiemy się, czy nie została przelana (co sugerować będą nadgniłe, miękkie korzenie) czy może jest okazem zdrowia, który lada moment będzie potrzebował większego domku (czyli większej doniczki).

Co ukrywa w sobie ziemia?

Szkodniki takie jak przędziorek czy wciornastek, jesteśmy w stanie zobaczyć na powierzchni liści i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak są też takie szkodniki roślin, których nie widać na pierwszy rzut oka lub są ukryte w ziemi, jak np tarczniki, wełnowiec czy ziemiórki. Wymiana podłoża zagwarantuje pozbycie się także tych ukrytych szkodników.

Nowa ziemia, nowe jedzonko!

Nie ma to jak własne podłoże! Przesadzając roślinę po zakupie, wiemy co w ziemi piszczy. To znaczy, mamy pełną kontrolę nad tym w jakiej mieszance nasza roślina będzie rosła. Wiemy, ile daliśmy jej składników odżywczych, kiedy mniej więcej wypełni całą doniczkę i że podłoże, które jej zaserwowaliśmy jest dla niej w sam raz. Nowe, świeże podłoże to dużo wartości odżywczych dla naszej rośliny, co pomoże jej w dalszym wzroście.

Drenaż nie zaszkodzi nigdy.

Drenaż, czyli zazwyczaj 1 – 3 centymetrowa warstwa drenażowa keramzytu na dnie jest naszym wsparciem w walce z przelewaniem roślin. Jeśli Wasza ręka nie jest jeszcze pewna i nie wiecie, ile dokładnie roślinka lubi pić to drenaż może w pewnym stopniu zapobiec łatwemu przelaniu. I nie zaszkodzi żadnej roślinie! Jest to bardzo proste, w trakcie przesadzania układamy na dnie doniczki warstwę keramzytu, następnie zasypujemy go ziemią.

Kiedy przesadzić roślinę po zakupie?

Gdy wiemy już, czy przesadzać rośliny po zakupie, czas dowiedzieć się ile czasu mamy na tę czynność. Rośliny polecamy przesadzić zwykle w ciągu 1 – 3 tygodni po przyniesieniu ich do domu. Pora roku nie ma zbytniego znaczenia – jeśli rośliny potrzebują przesadzenia to robimy to bez względu na porę roku. Super nawykiem jest też robienie nowym mieszkańcom prewencyjnego prysznica tuż po przekroczeniu progu nowego domu oraz oprysku olejem neem, który zabezpieczy roślinę przed szkodnikami.

Olejek neem wraz z przepisem jak zrobić idealną miksturę do oprysku znajdziecie na naszej stronie internetowej. W naszej ofercie znajdziesz również różne akcesoria oraz mieszanki ziemi do przesadzania

Zapraszamy Was również do obejrzenia naszego filmiku o przesadzaniu roślin: