Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?

Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?

Przesadzanie roślin to ważny temat. Nowy domownik zawsze wzbudza emocje. Trzeba się nim zająć i przyzwyczaić do nowego domu. Czy zatem rośliny należy przesadzić po zakupie? Krótko odpowiadamy.

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Nowy domownik zawsze wzbudza emocje. Trzeba się nim zająć, zaopiekować, wprowadzić do nowego domu. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które może wydać się banalne, ale wcale takie nie jest. Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?

Czy kupione kwiaty trzeba przesadzać?

Odpowiedź brzmi: TAK. Dlaczego i jak do tego podejść? Sprawdź nasze wskazówki!

Po pierwsze – przegląd korzeni

Przesadzanie kwiatów po zakupie jest niezwykle ważnym procesem. Nie wiadomo co roślinka przeszła zanim dotarła do naszego domu. Dla jej i swojego bezpieczeństwa warto ją obejrzeć z każdej strony, jak również od korzeni. Podczas przesadzania dowiemy się, czy nie została przelana (co sugerować będą nadgniłe, miękkie korzenie) czy może jest okazem zdrowia, który lada moment będzie potrzebował większego domku (czyli większej doniczki).

Co ukrywa w sobie ziemia?

Szkodniki takie jak przędziorek czy wciornastek, jesteśmy w stanie zobaczyć na powierzchni liści i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak są też takie szkodniki roślin, których nie widać na pierwszy rzut oka lub są ukryte w ziemi, jak np tarczniki, wełnowiec czy ziemiórki. Wymiana podłoża zagwarantuje pozbycie się także tych ukrytych szkodników.

Nowa ziemia, nowe jedzonko!

Nie ma to jak własne podłoże! Przesadzając roślinę po zakupie, wiemy co w ziemi piszczy. To znaczy, mamy pełną kontrolę nad tym w jakiej mieszance nasza roślina będzie rosła. Wiemy, ile daliśmy jej składników odżywczych, kiedy mniej więcej wypełni całą doniczkę i że podłoże, które jej zaserwowaliśmy jest dla niej w sam raz. Nowe, świeże podłoże to dużo wartości odżywczych dla naszej rośliny, co pomoże jej w dalszym wzroście.

Drenaż nie zaszkodzi nigdy.

Drenaż, czyli zazwyczaj 1 – 3 centymetrowa warstwa drenażowa keramzytu na dnie jest naszym wsparciem w walce z przelewaniem roślin. Jeśli Wasza ręka nie jest jeszcze pewna i nie wiecie, ile dokładnie roślinka lubi pić to drenaż może w pewnym stopniu zapobiec łatwemu przelaniu. I nie zaszkodzi żadnej roślinie! Jest to bardzo proste, w trakcie przesadzania układamy na dnie doniczki warstwę keramzytu, następnie zasypujemy go ziemią.

Kiedy przesadzić roślinę po zakupie?

Gdy wiemy już, czy przesadzać rośliny po zakupie, czas dowiedzieć się ile czasu mamy na tę czynność. Rośliny polecamy przesadzić zwykle w ciągu 1 – 3 tygodni po przyniesieniu ich do domu. Pora roku nie ma zbytniego znaczenia – jeśli rośliny potrzebują przesadzenia to robimy to bez względu na porę roku. Super nawykiem jest też robienie nowym mieszkańcom prewencyjnego prysznica tuż po przekroczeniu progu nowego domu oraz oprysku olejem neem, który zabezpieczy roślinę przed szkodnikami.

Olejek neem wraz z przepisem jak zrobić idealną miksturę do oprysku znajdziecie na naszej stronie internetowej. W naszej ofercie znajdziesz również różne akcesoria oraz mieszanki ziemi do przesadzania.

Zapraszamy Was również do obejrzenia naszego filmiku o przesadzaniu roślin:

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.