Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?

Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?

Przesadzanie roślin to ważny temat. Nowy domownik zawsze wzbudza emocje. Trzeba się nim zająć i przyzwyczaić do nowego domu. Czy zatem rośliny należy przesadzić po zakupie? Krótko odpowiadamy.

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Nowy domownik zawsze wzbudza emocje. Trzeba się nim zająć, zaopiekować, wprowadzić do nowego domu. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które może wydać się banalne, ale wcale takie nie jest. Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?

Odpowiedź brzmi: TAK!

Dlaczego?

Po pierwsze – przegląd korzeni

Przesadzanie roślin jest niezwykle ważnym procesem. Nie wiadomo co roślinka przeszła zanim dotarła do naszego domu. Dla jej i swojego bezpieczeństwa warto ją obejrzeć z każdej strony, jak również od korzeni. Podczas przesadzania dowiemy się, czy nie została przelana (co sugerować będą nadgniłe, miękkie korzenie) czy może jest okazem zdrowia, który lada moment będzie potrzebował większego domku (czyli większej doniczki).

Co ukrywa w sobie ziemia?

Szkodniki takie jak przędziorek czy wciornastek, jesteśmy w stanie zobaczyć na powierzchni liści i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak są też takie szkodniki roślin, których nie widać na pierwszy rzut oka lub są ukryte w ziemi, jak np tarczniki, wełnowiec czy ziemiórki. Wymiana podłoża zagwarantuje pozbycie się także tych ukrytych szkodników.

Nowa ziemia, nowe jedzonko!

Nie ma to jak własne podłoże! Przesadzając roślinę, wiemy co w ziemi piszczy. To znaczy, mamy pełną kontrolę nad tym w jakiej mieszance nasza roślina będzie rosła. Wiemy, ile daliśmy jej składników odżywczych, kiedy mniej więcej wypełni całą doniczkę i że podłoże, które jej zaserwowaliśmy jest dla niej w sam raz. Nowe, świeże podłoże to dużo wartości odżywczych dla naszej rośliny, co pomoże jej w dalszym wzroście.

Drenaż nie zaszkodzi nigdy.

Drenaż, czyli zazwyczaj 1 – 3 centymetrowa warstwa drenażowa keramzytu na dnie jest naszym wsparciem w walce z przelewaniem roślin. Jeśli Wasza ręka nie jest jeszcze pewna i nie wiecie, ile dokładnie roślinka lubi pić to drenaż może w pewnym stopniu zapobiec łatwemu przelaniu. I nie zaszkodzi żadnej roślinie! Jest to bardzo proste, w trakcie przesadzania układamy na dnie doniczki warstwę keramzytu, następnie zasypujemy go ziemią.

Kiedy przesadzić roślinę po zakupie?

Rośliny polecamy przesadzić zwykle w ciągu 1 – 3 tygodni po przyniesieniu ich do domu. Pora roku nie ma zbytniego znaczenia – jeśli rośliny potrzebują przesadzenia to robimy to bez względu na porę roku. Super nawykiem jest też robienie nowym mieszkańcom prewencyjnego prysznica tuż po przekroczeniu progu nowego domu oraz oprysku olejem neem, który zabezpieczy roślinę przed szkodnikami.

Olejek neem wraz z przepisem jak zrobić idealną miksturę do oprysku znajdziecie TUTAJ.

Tutaj znajdziesz różne akcesoria oraz mieszanki ziemi do przesadzania. (kliknij)

Zapraszamy Was również do obejrzenia naszego filmiku o przesadzaniu roślin:

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa od 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00. Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia. Odbiór osobisty w sklepie: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 14.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00. Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru. Sklep otwarty jest w godzinach: pon - pt 10.30 - 19.00 sob 10.30 - 15.30 Obsługa telefoniczna sklepu internetowego: pon - pt 9.00 - 17.00
Dostawa na terenie Polski
Min. wartość zamówienia: 1 zł
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do środy (żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Czas realizacji zamówień: od 1 do 5 dni roboczych (standardowo to 1-2 dni robocze). Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli się zmienią - nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji. Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki ZAMAWIASZ NA PREZENT? Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁