Wciornastek, czyli ssąco-gryzący wróg naszych roślin

Wciornastek, czyli ssąco-gryzący wróg naszych roślin

Białe wyżłobienia na liściach, czy może już całe plamy? Kremowe, wydłużone ciała obce na spodniej stronie blaszek liścia? To może oznaczać inwazję wciornastka. Radzimy, co zrobić, aby się go pozbyć.

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Białe wyżłobienia na liściach, czy może już całe plamy? Kremowe, wydłużone ciała obce na spodniej stronie blaszek liścia? I wreszcie – kremowo-czarne, pasiaste (lub po prostu brązowe…) szybko poruszające się przecinki? Prawdopodobnie w Twoich roślinach imprezuje plaga wciornastka! Co zrobić, aby się go pozbyć?

Pierwsze spotkanie

Wciornastek nie należy do insektów łatwych do zwalczenia, zatem naszym sprzymierzeńcem będzie systematyczność – przyglądajmy się roślinie co kilka dni i jak tylko zobaczymy te małe darmozjady – od razu atakujmy. Uzbrójmy się w rękawice ochronne i do walki – najpierw pod prysznic! Musimy jednak mieć na uwadze, że te małe stworzonka są zdolne do lotu na krótkie dystanse oraz, co gorsza, przeżyją zwykły prysznic. Zatem myjemy każdy liść z osobna wodą z mydłem albo płynem do mycia naczyń, a każdego pasażera na gapę eliminujemy ręcznie. Wiecie co to oznacza…

Wciornastek – dwie metody walki

Po prysznicu decydujemy czy walczymy naturalnie czy do gry ma wejść cięższa artyleria. Jeśli postawimy na to pierwsze – polecamy drapieżne roztocza Swirski oraz olej neem. Roślinę opryskujemy roztworem z olejem neem, na który przepis znajdziecie w tym linku do olejku. Po około 3 – 4 dniach wieszamy świrski, które powinny pożreć pozostałe po oprysku wciornastki.

Jeśli nie odejdzie po dobroci…

Jeśli jednak kolonia jest naprawdę spora – proponujemy środki ochrony roślin – choćby Kohinor, Polysect czy Karate zeon. Środki te mają działanie żołądkowe – spowodują zatrucie robaczka, wgryzającego się w nasze liście. Roślinę po oprysku możemy zapakować do worka na śmieci, który zawiązujemy i odstawiamy na kilka godzin. W tak przygotowanej „szklarni” gazowej szybciej zniszczymy przeciwnika. Przygotujmy się jednak na konieczność powtórzenia oprysku po około tygodniu. I pamiętajmy, żeby oprysków pod żadnym pozorem nie wykonywać w obecności zwierząt bądź dzieci. Również później absolutnie nie możemy dopuścić do podgryzania liści przez naszych mniejszych domowników przez minimum miesiąc (a najlepiej w ogóle).

Do boju – wciornastek musi zniknąć!

Jak widzicie, walka z wciornastkiem nie jest łatwa, ale wystarczy odrobina systematyczności i Wasze roślinki będą bezpieczne. Tak więc – do dzieła!

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa od 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00. Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia. Odbiór osobisty w sklepie: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 14.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00. Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru. Sklep otwarty jest w godzinach: pon - pt 10.30 - 19.00 sob 10.30 - 15.30 Obsługa telefoniczna sklepu internetowego: pon - pt 9.00 - 17.00
Dostawa na terenie Polski
Min. wartość zamówienia: 1 zł
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do środy (żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Czas realizacji zamówień: od 1 do 5 dni roboczych (standardowo to 1-2 dni robocze). Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli się zmienią - nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji. Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki ZAMAWIASZ NA PREZENT? Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁