Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Wciornastek, czyli ssąco-gryzący wróg naszych roślin

Białe wyżłobienia na liściach, czy może już całe plamy? Kremowe, wydłużone ciała obce na spodniej stronie blaszek liścia? To może oznaczać inwazję wciornastka. Radzimy, co zrobić, aby się go pozbyć.

wciornastek-czym-jest-jak-sie-go-pozbyc-4

Białe wyżłobienia na liściach, czy może już całe plamy? Kremowe, wydłużone ciała obce na spodniej stronie blaszek liścia? I wreszcie – kremowo-czarne, pasiaste (lub po prostu brązowe…) szybko poruszające się przecinki? Prawdopodobnie w Twoich roślinach imprezuje plaga wciornastka! Co zrobić, aby się go pozbyć?

Co to jest wciornastek?

Wciornastek nie należy do insektów łatwych do zwalczenia, zatem naszym sprzymierzeńcem będzie systematyczność – przyglądajmy się roślinie co kilka dni i jak tylko zobaczymy te małe darmozjady – od razu atakujmy. Uzbrójmy się w rękawice ochronne i do walki – najpierw pod prysznic! Musimy jednak mieć na uwadze, że te małe stworzonka są zdolne do lotu na krótkie dystanse oraz, co gorsza, przeżyją zwykły prysznic. Zatem myjemy każdy liść z osobna wodą z mydłem albo płynem do mycia naczyń, a każdego pasażera na gapę eliminujemy ręcznie. Wiecie co to oznacza…

Wciornastek – jak go zwalczyć?

Po prysznicu decydujemy czy walczymy naturalnie czy do gry ma wejść cięższa artyleria. Jeśli postawimy na to pierwsze – polecamy drapieżne roztocza Swirski oraz olej neem. Roślinę opryskujemy roztworem z olejem neem, na który przepis znajdziesz na naszym blogu. Po około 3 – 4 dniach wieszamy świrski, które powinny pożreć pozostałe po oprysku wciornastki.

Jeśli nie odejdzie po dobroci…

Jeśli jednak kolonia jest naprawdę spora – proponujemy środki ochrony roślin – choćby Kohinor, Polysect czy Karate zeon. Środki te mają działanie żołądkowe – spowodują zatrucie robaczka, wgryzającego się w nasze liście. Roślinę po oprysku możemy zapakować do worka na śmieci, który zawiązujemy i odstawiamy na kilka godzin. W tak przygotowanej „szklarni” gazowej szybciej zniszczymy przeciwnika. Przygotujmy się jednak na konieczność powtórzenia oprysku po około tygodniu. I pamiętajmy, żeby oprysków pod żadnym pozorem nie wykonywać w obecności zwierząt bądź dzieci. Również później absolutnie nie możemy dopuścić do podgryzania liści przez naszych mniejszych domowników przez minimum miesiąc (a najlepiej w ogóle).

Do boju – wciornastek musi zniknąć!

Jak widzicie, walka z wciornastkiem nie jest łatwa, ale wystarczy odrobina systematyczności i Wasze roślinki będą bezpieczne. Tak więc – do dzieła!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.