Wciornastek, czyli ssąco-gryzący wróg naszych roślin

Wciornastek, czyli ssąco-gryzący wróg naszych roślin

Białe wyżłobienia na liściach, czy może już całe plamy? Kremowe, wydłużone ciała obce na spodniej stronie blaszek liścia? To może oznaczać inwazję wciornastka. Radzimy, co zrobić, aby się go pozbyć.

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Białe wyżłobienia na liściach, czy może już całe plamy? Kremowe, wydłużone ciała obce na spodniej stronie blaszek liścia? I wreszcie – kremowo-czarne, pasiaste (lub po prostu brązowe…) szybko poruszające się przecinki? Prawdopodobnie w Twoich roślinach imprezuje plaga wciornastka! Co zrobić, aby się go pozbyć?

Co to jest wciornastek?

Wciornastek nie należy do insektów łatwych do zwalczenia, zatem naszym sprzymierzeńcem będzie systematyczność – przyglądajmy się roślinie co kilka dni i jak tylko zobaczymy te małe darmozjady – od razu atakujmy. Uzbrójmy się w rękawice ochronne i do walki – najpierw pod prysznic! Musimy jednak mieć na uwadze, że te małe stworzonka są zdolne do lotu na krótkie dystanse oraz, co gorsza, przeżyją zwykły prysznic. Zatem myjemy każdy liść z osobna wodą z mydłem albo płynem do mycia naczyń, a każdego pasażera na gapę eliminujemy ręcznie. Wiecie co to oznacza…

Wciornastek – jak go zwalczyć?

Po prysznicu decydujemy czy walczymy naturalnie czy do gry ma wejść cięższa artyleria. Jeśli postawimy na to pierwsze – polecamy drapieżne roztocza Swirski oraz olej neem. Roślinę opryskujemy roztworem z olejem neem, na który przepis znajdziesz na naszym blogu. Po około 3 – 4 dniach wieszamy świrski, które powinny pożreć pozostałe po oprysku wciornastki.

Jeśli nie odejdzie po dobroci…

Jeśli jednak kolonia jest naprawdę spora – proponujemy środki ochrony roślin – choćby Kohinor, Polysect czy Karate zeon. Środki te mają działanie żołądkowe – spowodują zatrucie robaczka, wgryzającego się w nasze liście. Roślinę po oprysku możemy zapakować do worka na śmieci, który zawiązujemy i odstawiamy na kilka godzin. W tak przygotowanej „szklarni” gazowej szybciej zniszczymy przeciwnika. Przygotujmy się jednak na konieczność powtórzenia oprysku po około tygodniu. I pamiętajmy, żeby oprysków pod żadnym pozorem nie wykonywać w obecności zwierząt bądź dzieci. Również później absolutnie nie możemy dopuścić do podgryzania liści przez naszych mniejszych domowników przez minimum miesiąc (a najlepiej w ogóle).

Do boju – wciornastek musi zniknąć!

Jak widzicie, walka z wciornastkiem nie jest łatwa, ale wystarczy odrobina systematyczności i Wasze roślinki będą bezpieczne. Tak więc – do dzieła!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.