Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 na 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Jak przesadzić kaktusa… i wyjść z tego cało?

Przesadzanie to ważny krok w pielęgnacji roślin. Często odpowiednio dobrane podłoże jest kluczowe dla prawidłowego i zdrowego rozwoju roślin. Jedne rośliny przesadza się całkiem szybko i przyjemnie, drugie zaś wymagają więcej czasu, uwagi i precyzji. Do tej drugiej grupy można zaliczyć sukulenty, takie jak kaktusy. Wiele kaktusów posiada płytkie i małe korzenie. Taki system korzeniowy […]

Jak przesadzić kaktusa?
kaktus o okrągłym kształcie z wieloma długimi cierniami.
Echinocactus grusonii var. albispinus o kulistym kształcie i z kontrastującymi cierniami.

Przesadzanie to ważny krok w pielęgnacji roślin. Często odpowiednio dobrane podłoże jest kluczowe dla prawidłowego i zdrowego rozwoju roślin.

Jedne rośliny przesadza się całkiem szybko i przyjemnie, drugie zaś wymagają więcej czasu, uwagi i precyzji. Do tej drugiej grupy można zaliczyć sukulenty, takie jak kaktusy.

Wiele kaktusów posiada płytkie i małe korzenie. Taki system korzeniowy dość łatwo jest uszkodzić.

Co więcej, dużo gatunków kaktusów zaopatrzonych jest w ciernie. Pełnią one funkcję ochronną przed roślinożercami. Łatwo więc o ukłucie się.

Z tego względu podczas przesadzania kaktusa potrzebna jest cierpliwość i dokładność.

Jeśli masz kaktusa, to w tym artykule znajdziesz informacje, które mogą być dla Ciebie przydatne!

Wiele małych kaktusów o różnych kształtach widziane od góry.
Kaktusy są bardzo różnorodne. [źródło: Wikimedia Commons, autor Mostafameraji]

Jaka jest najlepsza ziemia do kaktusów?

Kaktusy należą do sukulentów, czyli roślin magazynujących wodę. Z tego względu potrzebują podłoża, które nie zatrzymuje nadmiaru wody. Podłoże przetrzymujące wodę często prowadzi do gnicia kaktusów. Ziemia do sukulentów musi być sypka i przepuszczalna.

W sklepach najczęściej dostępne są kaktusy sprzedawane w ziemi, która nie jest sprzyjająca dla ich uprawy w warunkach domowych. Dlatego zalecane jest przesadzenie kaktusów niedługo po zakupie do specjalnie przygotowanej mieszanki podłoża.

Nie czekaj do wiosny z przesadzaniem kaktusów do dedykowanego im podłoża, ponieważ może być wtedy już za późno. Nieodpowiednia ziemia będzie przetrzymywała wodę zbyt długo, ograniczając tym samym dostęp korzeni do tlenu.

Wysypująca się ziemia do kaktusów w glinianej doniczce.
Przykładowa ziemia do kaktusów w glinianej doniczce.

Jak przygotować ziemię do kaktusów?

Podłoże do kaktusów może składać się z różnych sypkich i przepuszczalnych materiałów.

Możesz stworzyć mieszankę stworzoną głównie z małych kamyczków, żwirku albo na bazie ziemi wymieszanej z piaskiem i perlitem.

Do stworzenia naszej propozycji specjalnej mieszanki podłoża dla kaktusów potrzebnych jest kilka składników. Idealną bazą jest ziemia do kaktusów i sukulentów.

Aby zapewnić kaktusom szybko przesychające i przepuszczalne podłoże bardzo pomocne będzie dodanie rozluźniaczy. Kaktusy wdzięczne będą, jeśli dodasz im do ziemi:

  • perlit lub wermikulit (możesz dodać też oba te składniki),
  • piasek kwarcowy (powinien być wolny od zanieczyszczeń – np. piasek do akwarium),
  • oraz drobny keramzyt (o małej frakcji, np. 4-10 mm).

Te składniki dostępne są w naszym sklepie internetowym. Możesz wymieszać ze sobą wszystkie te komponenty w takich samych proporcjach. Nie musi być to bardzo dokładnie taka sama proporcja. Otrzymana mieszanka powinna po prostu “przesypywać się przez palce”, być bardzo sypka i drobna. Po ściśnięciu w dłoni nie powinna formować się w kulkę.

Zapamiętaj, że sama tzw. “ziemia uniwersalna” zdecydowanie nie nadaje się do sukulentów. Jest zbyt zbita i za długo przetrzymuje wodę.

Stos niewielkich, białych, porowatych kamyczków rozsypany na stole.
Perlit m.in. rozluźnia i napowietrza podłoże.
Stos niewielkich, twardych kamyczków w beżowym kolorze rozsypany na stole.
Wermikulit pełni funkcje podobne do perlitu – spulchnia glebę i zwiększa przepuszczalność powietrza w podłożu.
Oczyszczony piasek w przezroczystym opakowaniu z naklejką Małej Szklarni.
Piasek dodatkowo rozluźnia podłoże.
Brązowe, porowate kuleczki keramzytu w przezroczystym opakowaniu z naklejką Małej Szklarni.
Keramzyt napowietrza glebę i wspomaga przepuszczalność powietrza w podłożu do korzeni.

Doskonałym dodatkiem do każdej mieszanki ziemi jest węgiel aktywny. Posiada on zdolność do pochłaniania wybranych toksyn i zanieczyszczeń z gleby. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko infekcji korzeni. Ponadto wspomaga prawidłowy wzrost systemu korzeniowego. Dorzucenie węgla aktywnego do każdej mieszanki podłoża na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.

Do jakiej doniczki przesadzać kaktusy?

Kaktusy czują się dobrze w nie za dużych doniczkach. Ze względu na zdolność do magazynowania wody i często płytki system korzeniowy nie potrzebują dużo miejsca na ziemię w doniczce. Możesz zatem wybrać ciaśniejsze pojemniki. Z tego samego powodu zalecamy nie wybierać wysokich donic dla sukulentów.

Jeśli wymieniasz kaktusom podłoże z produkcyjnego na specjalistyczne, to zazwyczaj wybór większej doniczki nie jest konieczny. Drobny system korzeniowy tych sukulentów sprawia, że łatwo jest je przelać, jeżeli ziemia nie będzie wystarczająco szybko przesychała.

Dla sukulentów polecamy doniczki gliniane. Takie doniczki, ze względu na materiał, z którego są stworzone charakteryzują się większą przepuszczalnością wody i powietrza. Liczne pory ułatwiają szybsze odparowywanie wody z podłoża. Ogranicza to szansę na przelanie rośliny.

Nasze doniczki gliniane posiadają po jednym, dużym otworze na spodzie doniczki. Podstawka dodawana do zestawu tworzy estetyczną całość. Dzięki temu możesz podlewać swojego kaktusa do podstawki.

Doniczka gliniana na podstawce w kolorze miedzianym.
Doniczka gliniana z podstawką w kolorze miedzianym.
Doniczka gliniana na podstawce w kolorze mokki.
Doniczka gliniana z podstawką w kolorze mokki.

Znajdziesz u nas doniczki gliniane w wielu rozmiarach. Wybierz w miarę możliwości rozmiar o jeden większy od poprzedniego. Zbyt duża doniczka wiąże się z większą ilością ziemi, a to może sprzyjać przelewaniu rośliny i w efekcie jej obumieraniu.

Rośliny sadzi się bezpośrednio do glinianych doniczek. Nie przesadzaj rośliny najpierw do plastikowej doniczki produkcyjnej, a później nie wsadzaj jej do glinianej. Jeśli wybierasz glinianą doniczkę, to zapomnij o plastiku!

Przesadzenie rośliny do plastikowej doniczki produkcyjnej, a następnie włożenie jej do glinianej mija się z celem. W takim przypadku gliniana doniczka nie spełniałaby swojej funkcji, jaką jest wspomaganie szybszego przesychania podłoża.

Kiedy najlepiej przesadzać kaktusy?

Kaktusy należą do roślin, które przesadza się rzadko. Chociaż częstotliwość przesadzania zależy od konkretnego gatunku, to zazwyczaj wystarczy przesadzanie co 3-4 lata.

Nowe kaktusy, które znajdują się w ziemi produkcyjnej, należy przesadzić do specjalnej mieszanki podłoża niedługo po zakupie. Zwlekanie z przesadzaniem nowych roślin może skutkować np. ich gniciem.

Czasami kaktus rośnie w taki sposób, że może powodować przewracanie się doniczki. Jest to znak, że przydałoby się go przesadzić.

Kaktus o zielonkawo-niebieskim kolorze sprawiający wrażenie matowego. W musztardowej osłonce we wzorki.
Matowy Cereus (myrtillocactus geometrizans).

Kaktus – kilka trików na jego sprawne przesadzenie

Kaktus zapewne wielu osobom kojarzy się z ostrymi cierniami. Jak zatem nie pokłuć się przy przesadzaniu kaktusa? Mamy na to kilka porad!

Podczas przesadzania staraj się uważać na igiełki zdobiące kaktusa. Nie ściskaj mocno rośliny podczas czynności związanych z przesadzaniem. Nie tylko po to, aby się nie pokłuć. Ciernie zazwyczaj nie odrastają, a są ozdobą kaktusów.

Stara gazeta

Kilkukrotnie zwinięta stara gazeta jest pomocna podczas wyciągania kaktusa z doniczki. Gazetę złożoną kilka razy połóż na roślinie. Delikatnie ugnij doniczkę i odwróć roślinę “do góry nogami”. I już, kaktus wyjęty!

Taką gazetę możesz wykorzystać również przy wsadzaniu kaktusa do nowego podłoża. Wystarczy, że kilkukrotnie owiniesz roślinę. Tak opatulonego kaktusa możesz trzymać, przenosić i przesadzać.

Gruby ręcznik lub gruba ścierka

Te przedmioty możesz użyć w podobny sposób, co gazetę. Przy tym sposobie zalecamy jednak szczególną ostrożność. Ciernie mogą wbijać się między materiał tkaniny i haczyć o nią. Z tego względu odczepienie tkaniny od cierni może okazać się czasochłonne, wymagające uwagi i cierpliwości.

Folia bąbelkowa

Kilka warstw folii bąbelkowej sprawdzi się podobnie co gazeta czy ręcznik.

Szczypce kuchenne

O ile wielkość kaktusa na to pozwala, możesz posłużyć się także szczypcami używanymi zazwyczaj w kuchni. Przy tym sposobie zwróć uwagę na to, czy rozpiętość szczypiec pozwala na złapanie kaktusa bez nadmiernego jego ściskania.

Ołówek albo długopis

Podczas usuwania starego podłoża, szczególnie tego produkcyjnego, możesz natrafić na przeszkodę. Taka ziemia może być trudna do usunięcia. Przydatny może okazać się długopis bądź ołówek! Po prostu powbijaj takie narzędzie w kilka miejsc, możliwie uważając przy tym na korzenie rośliny. Takie działanie rozluźni podłoże i ułatwi oczyszczenie korzeni.

Drewniany patyczek

Może to być np. patyczek do szaszłyków, patyczek lekarski czy pałeczka do sushi. Taki przedmiot przyda się przy układaniu rośliny w doniczce i podsypywaniu nowego podłoża w puste przestrzenie.

Pędzelek

Podczas przesadzania do cierni i między nimi mogą poprzyczepiać się kawałki ziemi lub perlitu. Żeby je usunąć możesz użyć pędzelka z miękkim włosiem. Delikatnie poprzecieraj nim wybrane miejsca i po sprawie! 😉

Kaktus o podłużnych, wysokich liściach i drobnych, gęstych kolcach.
Przesadzonego sukulenta podlej dopiero kilka dni po przesadzaniu.

Kaktusy sadź na takiej samej głębokości, na jakiej rosły przed przesadzeniem. Umieszczenie kaktusa zbyt głęboko w podłożu zwiększa szansę na jego gnicie.

Sukulenty takie jak kaktusy często umierają przez zgnicie. Przyczyną gnicia jest za częste podlewanie lub nieodpowiednie podłoże, które zbyt długo przetrzymuje wilgoć.

Dopiero kilka dni po przesadzeniu podlej roślinę małym strumieniem dookoła rośliny niewielką ilością wody. Każda ingerencja w korzenie powoduje ich mikrouszkodzenia, a w przypadku sukulentów lepiej nie ryzykować. Uważaj, aby podlewając nie lać wody po roślinie. Podlewanie po przesadzeniu pomaga osadzić ziemię i wypełnić puste przestrzenie między komponentami mieszanki podłoża.

Specjalna mieszanka podłoża to klucz do zdrowego wzrostu roślin!

Jeśli nie znasz jeszcze odpowiedzi na pytanie “Czy kaktusy i sukulenty to to samo?”, koniecznie zobacz artykuł na temat kaktusów i sukulentów, który znajdziesz na naszej stronie internetowej. Dzięki niemu dowiesz się dokładniej, jak dbać o te mało wymagające, a tak piękne rośliny.

Mamy nadzieję, że teraz kaktusy nie będą Ci straszne podczas przesadzania. Możesz już dobrze przygotować się do tej misji. Powodzenia!

A może korzystasz już od dawna z któregoś z naszych sposób? Może masz jeszcze inną sprytną propozycję poradzenia sobie z ostrym kaktusem? Daj nam znać!

Roślina o spłaszczonym pokroju z cierniami wystającymi z jej powierzchni.
Roślina o spłaszczonym pokroju – opuncja.