Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Ziemia do kwiatów – jakie podłoże wybrać do roślin doniczkowych?

Jaka ziemia do kwiatów? Czy ziemia uniwersalna jest dobra? Tutaj znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania dotyczące ziemi dla roślin!

Doniczki z ziemią i osoba przesadzająca rośliny.

Czy zauważyliście, że wasze rośliny domowe wypuszczają coraz więcej nowych listków, a niektóre z nich budzą się z zimowego spoczynku? Wiosną dni są dłuższe i bardziej słoneczne. To też idealna pora na wielkie porządki u Twoich kwiatów doniczkowych. Może pomóc Ci w tym odpowiednia ziemia do kwiatów…

Jaka jest najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych?

Wybór odpowiedniej ziemi do kwiatów doniczkowych jest kluczowy dla zapewnienia optymalnych warunków wzrostu i zdrowia roślin domowych. Właściwe podłoże dostarcza nie tylko składniki odżywcze, ale także odpowiednią strukturę i drenaż, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju korzeni. W tym artykule omówimy, jakie podłoże wybrać do roślin doniczkowych, aby cieszyły się one zdrowym i bujnym wzrostem przez wiele lat.

Kiedy przesadzać rośliny domowe?

Wiele z naszych kwiatów doniczkowych zdążyło rozrosnąć się od ostatniego przesadzania, a ich korzenie wychodzą już przez spód doniczki. Z kolei inne rośliny po zakupie nie były przeniesione do odpowiedniego podłoża, z obawy przed zimowym przesadzaniem.

Przesadzanie roślin domowych powinno odbywać się wczesną wiosną, kiedy rośliny zaczynają okres wzrostu. Najlepszym sygnałem do przesadzania jest zauważenie korzeni wychodzących z drenażowych otworów doniczki, co wskazuje na brak miejsca do dalszego rozwoju.

Inne objawy to spowolnienie wzrostu, szybkie wysychanie podłoża oraz widoczne osady mineralne na powierzchni ziemi. Regularne przesadzanie co 1-2 lata pozwala roślinom zachować zdrowie i bujny wygląd.

To wystarczające powody, by te rośliny przesadzić. Pojawia się kolejne pytanie. Kandydatów do przesadzania jest wielu, a każdy z nich reprezentuje inny gatunek. Czy zatem wszystkie rośliny doniczkowe możemy przesadzić do tego samego podłoża?

Czy podłoże uniwersalne to jest dobre dla wszystkich roślin?

Niestety nie. Mieszanki ziemi dopasowujemy do wymagań danej rośliny. Jak wiemy, nasze rośliny doniczkowe w naturze żyją często w bardzo odmiennych od siebie warunkach. Niektóre z nich preferują podłoże stale wilgotne, inne magazynują wodę w liściach i lubią, kiedy podłoże mocno przesycha.

Przede wszystkim musimy znać pochodzenie rośliny oraz jej potrzeby. Należy zwrócić uwagę na przepuszczalność podłoża oraz jego poziom pH. To właśnie taka ziemia do kwiatów powinna być odpowiedzią na potrzeby naszych roślin domowych.

Podłoże, w którym będzie rosła roślina, jest bardzo ważne. To z niego czerpana jest woda i składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

Znajdująca się przy oknie zielona roślina z dużymi liśćmi o dużych wcięciach.
Przepiękna monstera deliciosa. [źródło: Wikimedia Commons, autor Andy / Andrew Fogg]

Poprzez odpowiednie podłoże staramy się zapewnić naszym roślinnym podopiecznym warunki zbliżone do tych w naturze, ale również odpowiadające ich potrzebom dotyczącym podlewania. Każdy gatunek będzie wymagał innej ilości ziemi uniwersalnej, włókna kokosowego bądź kwaśnego torfu oraz mniejszej lub większej ilości dodatków. To samo dotyczy także roślin ogrodowych. Brzmi skomplikowanie? Z naszym małym przewodnikiem z łatwością stworzycie dla swoich roślin domowych mieszankę idealną!

Ziemia uniwersalna, torf kwaśny i włókno kokosowe – jaka baza do podłoża?

Aby stworzyć podłoże dla swojej rośliny musimy zacząć od swoistej bazy. Będzie nam potrzebna znaczna lub znikoma ilość materii organicznej – ziemi uniwersalnej, torfu kwaśnego czy włókien kokosowych. Jaką bazę wybrać, aby uszczęśliwić naszą roślinę? Czy podłoże uniwersalne dla roślin domowych istnieje?

Czy ziemia uniwersalna nadaje się do kwiatów domowych?

Ziemia uniwersalna jest zbyt ciężka, słabo przepuszczalna dla wody i bardzo długo utrzymuje wilgoć. O ile nie jest to najgorszy scenariusz dla roślin, które preferują wilgotne podłoże, o tyle będzie zmorą dla tych, które nie znoszą zastoju wody w korzeniach – a takich gatunków jest mnóstwo! 

Podłoże uniwersalne dość szybko zmienia się w bardzo zbitą, nieprzepuszczalną dla powietrza i wody bryłę, co może zaszkodzić nawet wilgociolubnym roślinom – powolne przesychanie może doprowadzić do gnicia korzeni.

Mimo to, ziemia uniwersalna to świetna baza dla mieszanek podłoża dla roślin zielonych i nie tylko, choć nie sprawdzi się jako jego jedyny składnik.

W zależności od pochodzenia rośliny będziemy potrzebować większej lub mniejszej ilości ziemi uniwersalnej do naszych mieszanek. Aby odczarować ziemię uniwersalną należy uzupełnić ją o przeróżne dodatki (komponenty). Samo podłoże uniwersalne nie jest dobrym rozwiązaniem dla roślin doniczkowych.

Ziemia z perlitem w worku strunowym i w przezroczystej doniczce. W tle zielona roślina o okrągłych liściach.
Nasza mieszanka ziemi do roślin kwaśnolubnych.

Mieszanki i ziemia do kwiatów doniczkowych

Nasza mieszanka ziemi do roślin marantowatych, takich jak maranta, stromanthe czy calathea. Sprawdzi się także u paproci czy krotonów. Zawiera torf kwaśny oraz włókno kokosowe dla lepszej przepuszczalności oraz pH ziemi.

Torf kwaśny jako baza podłoża do roślin kwasolubnych

Torf kwaśny może być, w przypadku niektórych gatunków, stosowany zamiennie z ziemią uniwersalną.

Tak jak ziemia uniwersalna dość długo zatrzymuje wilgotność, lecz jest bardziej przepuszczalny i lepiej napowietrza korzenie naszych roślin. 

Kwaśny torf będzie dobrym wyborem przy roślinach tropikalnych, które naturalnie rosną na glebach kwaśnych, o niższym pH (lekko kwaśnym pH), np. marantowate (calathea, maranta), paprocie czy philodendrony.

Włókno kokosowe

W naszych mieszankach możemy zastosować również włókno kokosowe. Jest lekkie oraz ma lepszą przepuszczalność. W przeciwieństwie do ziemi uniwersalnej nie zamieni się w zbitą masę. Nada się także jako podłoże do wysiewu nasion.

Aby nieco urozmaicić nasze bazy, należy dodać do nich mniejszą lub większą ilość dodatków, które będą dostosowane do gatunku rośliny.

Chipsy kokosowe i kora piniowa – jak pomóc roślinie poczuć się jak w domu?

Chipsy kokosowe oraz kora piniowa to nasze ulubione dodatki. Są wspaniałe przede wszystkim dlatego, że odzwierciedlają roślinom ich środowisko naturalne. Będą zatem wyśmienitym dodatkiem dla wszelkich epifitów i pnączy, które w naturalnym środowisku wspierają się i wspinają po drzewach.

Znajdziecie je w naszej mieszance do roślin z rodziny obrazkowatych. To wysokiej klasy podłoże pomoże stworzyć idealne warunki dla monster, philodendronów, alokazji, syngonium oraz epipremnum.

Niewielki stos stworzony z małych zrębków łupiny kokosa.
Rozluźnione chipsy kokosowe.

Chipsy kokosowe są przede wszystkim lekkie. Dzięki nim nasze podłoże będzie bardziej rozluźnione i oczywiście lżejsze. Zatrzymują nieco wilgotność, dlatego sprawdzą się idealnie dla roślin, którym nie przeszkadza dość częste, bądź umiarkowane podlewanie.

Kora piniowa posiada podobne właściwości, jednak różni się od chipsów kokosowych niskim pH. W związku z tym sprawdzi się przy mieszankach dla roślin, które preferują podłoże o kwaśnym odczynie. Czyli do uprawy roślin takich jak np. anthurium, storczyk czy philodendron.

Niewielkie kawałki brązowej kory.
Kora piniowa.

Poznaj rozluźniacze podłoża przydatne w uprawie roślin

Aby nasze podłoże nie zamieniło się w zbitą, nieprzepuszczalną masę musimy dodać do niego nieco tzw. rozluźniaczy.

Rozluźniacze to skruszone materiały mineralne, które w ogrodnictwie możecie spotkać najczęściej pod postacią perlitu, wermikulitu, keramzytu i piasku. Rozluźniają podłoże oraz posiadają właściwość zatrzymywania wilgoci. A co za tym idzie – zmniejszają szansę na przelanie rośliny. Czym zatem różnią się od siebie?

Keramzyt nie tylko jako warstwa drenażowa

Keramzyt to wypalana glina, pod postacią drobnych lub większych kamyczków. Wielu ogrodników tworzy z niego warstwę drenażową, choć nie jest to konieczne przy doniczkach z mocno podziurkowanym dnem.

Keramzyt, szczególnie ten o drobnej frakcji, będzie również świetnym rozluźniaczem już w samej mieszance podłoża. Możesz go dodać do ziemi dla większości roślin – np. wszystkich należących do rodziny obrazkowatych, fikusów, hoyi, peperomii czy kaktusów i innych sukulentów.

Perlit wspomaga przepływ powietrza przez system korzeniowy

Kolejnym popularnym rozluźniaczem jest perlit – wyprażana skała wulkaniczna. Jest bardzo lekki, posiada zdolności retencyjne oraz bardzo dobre właściwości rozluźniające. Perlit dostępny jest w różnych frakcjach (wielkościach).

Perlit jest minerałem bardzo łatwo dostępnym, lecz po około roku lub dwóch zacznie tracić swoje właściwości retencyjne. Bardzo podobne zdolności ma również wermikulit.

Drobne, białe, kuleczkowate struktury o nieregularnym kształcie.
Perlit może mieć odcienie białego lub żółtego. [źródło: Wikimedia Commons, autor Ragesoss]

Wermikulit jako zamiennik perlitu lub osobny składnik do podłoża do roślin

Wermikulit jest lekkim minerałem ilastym, który posiada wszystkie cechy perlitu. Jednak w przeciwieństwie do niego, nie zmienia swoich właściwości absorpcyjnych przez lata. 

Z tego względu wermikulit będzie idealny dla roślin, które nie przepadają za przesadzaniem. Będzie również świetnym rozwiązaniem dla wyjątkowych roślin o dużych rozmiarach, które nie wymagają przesadzania co sezon.

Piasek – nie tylko do piaskownicy

Rodzajem rozluźniacza może być także piasek, choć jest on bardziej „osuszaczem”. Nie tylko nieco rozluźnia nasze podłoże, ale pozwala też na jego szybsze wysychanie.

Piasek znajdziecie w wielu naszych mieszankach. M.in. do bananowców, skrzydłokwiatów i palm, fikusa, zamiokulkasów i sansevierii, strelicji, oliwek i cytrusów, a także hoyi, peperomii i pieniążka.

Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych – możesz stworzyć ją samodzielnie!

Ułożone podłużnie warstwy komponentów do mieszanki podłoża - ziemia, chipsy kokosowe, włókno kokosowe, perlit.
Dobranie komponentów jest niezwykle ważne podczas tworzenia mieszanek podłoża dla danego gatunku roślin.

Wiemy już z czego może składać się mieszanka do roślin doniczkowych. Poznaliśmy właściwości poszczególnych dodatków i elementów podłoża do kwiatów doniczkowych. Wiemy też czym charakteryzują się oraz czym różnią się od siebie poszczególne komponenty.

Zatem… Jaka jest najlepsza ziemia do kwiatów? Tak – taka, która jest dopasowana do potrzeb danego gatunku!

Wszystkie wymienione dodatki, rozluźniacze i ziemie możecie znaleźć w naszej ofercie. Dla zabieganych nasz sklep oferuje świetnej jakości gotowe mieszanki dedykowane dla konkretnych gatunków roślin domowych.

Jakie jest najlepsze podłoże do kaktusów i sukulentów?

Nasza mieszanka dla kaktusów i sukulentów idealnie sprawdzi się dla wszystkich roślin, które preferują suche i przepuszczalne podłoże. Bazą podłoża do kaktusów i sukulentów jest ziemia uniwersalna lub ziemia do kaktusów uzupełniona o dużą ilość piasku. Piasek przede wszystkim osusza podłoże oraz pomaga je rozluźnić. 

Duża zawartość perlitu oraz drobnego keramzytu rozluźnia podłoże i przyczynia się do szybszego przesychania. Mieszanka do kaktusów i sukulentów jest także podstawą dla naszej mieszanki do hoyi, peperomii i pieniążka. Podłoże do tych roślin jest tutaj uzupełnione o dodatkowy drobny keramzyt, perlit oraz ziemię z włóknem kokosowym. To czyni mieszankę nieco bardziej lekką.

W naszej ofercie znajdziesz zestaw DIY dedykowany dla zamiokulkasa i sansevierii. W jego skład wchodzą składniki do samodzielnego wymieszania.

Do jakich roślin bigos?

Jednym z naszych najpopularniejszych podłoży jest mieszanka “bigos” do roślin obrazkowatych.

Ta mieszanka jest przede wszystkim lekka i pozwala na swobodniejszy przepływ wody i powietrza między korzeniami. Ogromne znaczenie ma tutaj duża ilość chipsów kokosowych oraz perlitu.

Taki typ podłoża powinniśmy stosować przede wszystkim do roślin zielonych takich jak monstery, philodendrony czy alokazje.

Ziemia z chipsami kokosowymi i perlitem w worku strunowym i w przezroczystej doniczce. W tle zielona roślina.
Nasza mieszanka ziemi do m.in. monster, filodendronów i alokazji.

Jeszcze nie przesadzasz? 😉

Przedstawiliśmy Ci podstawy dotyczące mieszanek ziemi przeznaczonych do kwiatów doniczkowych, które sprawią, że przesadzanie roślin stanie się o wiele prostsze. Znasz już składniki potrzebne do dobrania odpowiedniego podłoża. Teraz możesz rozejrzeć się, wybrać u nas gotowe podłoża i zabrać się za przesadzanie!

Zapewnij swoim okazom odpowiednią pielęgnację, dopasowane stanowisko i dedykowaną im ziemię. Wówczas Twoje kwiaty doniczkowe będą osiągać wyjątkowe rozmiary i będziesz cieszyć się piękną roślinnością w Twoim domowym zaciszu!

I pamiętaj – zawsze przesadzaj roślinę z podłoża produkcyjnego po zakupie!

Preferujesz przesadzanie przy użyciu łopatki czy “gołymi” rękami? 🙂 [źródło: Unsplash, autor neslihangunaydin]

Pytania i odpowiedzi na temat ziemi do kwiatów

Czy trzeba wymieniać ziemię w doniczce?

Tak, wymiana ziemi w doniczce jest ważnym elementem pielęgnacji roślin domowych. W miarę upływu czasu, ziemia w doniczce traci swoje składniki odżywcze, a struktura podłoża ulega degradacji, co może wpływać na zdrowie rośliny. Regularne wymienianie ziemi co 1-2 lata pozwala zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Przesadzanie i wymiana ziemi umożliwia również usunięcie martwych korzeni oraz poprawienie drenażu, co zapobiega przelaniu i gniciu korzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin szybko rosnących i tych, które wymagają dużej ilości składników odżywczych.

Czy ziemia z lasu nadaje się do kwiatów?

Generalnie odradzamy stosowanie mieszanek, które nie są standaryzowane dla konkretnych rodzajów roślin domowych. Jednocześnie biorąc pod uwagę ceny mieszanek, podłoże do roślin przygotowywane domowymi sposobami może okazać się droższe.

Ziemia z lasu może być stosowana do kwiatów doniczkowych, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Sama w sobie może zawierać szkodniki, choroby oraz nieodpowiednią strukturę i składniki odżywcze dla roślin doniczkowych.

Przed użyciem ziemi leśnej, należy ją dokładnie przesiać, sterylizować (np. poprzez podgrzanie w piekarniku), a następnie zmieszać z innymi składnikami, takimi jak piasek, torf, perlit czy kompost, aby poprawić jej właściwości drenujące i odżywcze. Warto także pamiętać, że rośliny domowe mogą mieć specyficzne wymagania co do podłoża, dlatego najlepiej stosować mieszanki dedykowane konkretnym gatunkom roślin.

Czy można dosypać ziemi do doniczki?

Tak, można dosypać ziemi do doniczki, ale należy to robić z umiarem i w odpowiednich sytuacjach. Dosypywanie ziemi jest korzystne, gdy zauważysz, że ziemia osiada i podłoże do roślin obniża się w doniczce. Może to być również pomocne, gdy roślina wykazuje oznaki braku składników odżywczych, ale nie jest jeszcze gotowa do pełnego przesadzenia.

Przy dosypywaniu ziemi warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Upewnij się, że nowa ziemia jest dobrze dopasowana do potrzeb rośliny, np. ma odpowiedni skład i strukturę.
  • Dosypuj ziemię stopniowo i delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni.
  • Podlej roślinę po dosypaniu ziemi, aby nowa ziemia dobrze się ułożyła i zapewniła odpowiednie nawodnienie.

Dosypywanie ziemi nie zastępuje pełnego przesadzenia, które co jakiś czas jest niezbędne, ale może być dobrym rozwiązaniem w międzyczasie, aby poprawić warunki wzrostu rośliny.