Begonie to rośliny o bogatej historii wśród roślinomaniaków. Już nasze prababcie chętnie uprawiały je w swoich domach czy na balkonach z uwagi na piękne kwiaty. Ostatnio begonia staje się popularna już nie tylko w klasycznej wersji o zielonych liściach. Obecnie właśnie piękne, różnokolorowe liście o spektakularnych wzorach stanowią główny atut tej rośliny. Mamy dla Was sprawdzone wskazówki, jak dbać o begonie oraz jakie są najbardziej popularne odmiany begonii.
Jak pielęgnować begonię?
Begonie naturalnie występują w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, najliczniej w Ameryce Południowej. Ich pochodzenie wiele mówi nam o ich wymaganiach. Rośliny te potrzebują do prawidłowego wzrostu wysokiej wilgotności powietrza, jasnego stanowiska o rozproszonym świetle, odpowiedniego podłoża oraz regularnego podlewania.
Begonię po zakupie należy przesadzić do lekkiego, przepuszczalnego i bogatego w składniki odżywcze podłoża z dodatkiem torfu. Nasza dedykowana mieszanka do begonii zawiera odpowiednie komponenty w idealnych proporcjach. Begonie dobrze czują się w mniejszych doniczkach, jednak kiedy bryła korzeniowa jest bardzo rozrośnięta, roślinę należy przesadzić do rozmiar większej doniczki. Begonie bywają kapryśne i nieszczególnie przepadają za przesadzaniem. Dlatego po tym występku nasza roślina może odrzucić część liści. Jednak nie panikujmy, dajmy jej czas na regenerację. Begonie posiadają kłącza, z których będą odbijały młode liście.
Rozmnażanie tych roślin jest bardzo proste, dzięki czemu z łatwością możemy powiększyć swoją roślinną kolekcję lub podzielić się sadzonką pięknej odmiany ze znajomymi. Begonię możemy rozmnożyć na kilka sposobów – przez podział rośliny, ukorzeniając sadzonki pędowe, szczytowe lub liściowe. (Więcej o rozmnażaniu roślin domowych przeczytasz TUTAJ.)
Jakie stanowisko będzie najlepsze dla begonii?
Uprawa begonii nie powinna sprawiać problemów, jeżeli zatroszczymy się o jej wymagania. Aby pięknie rosła, powinniśmy ją umieścić w jasnym miejscu o rozproszonym świetle. Zdecydowanie należy unikać palącego słońca południowej wystawy. Bezpośrednie promienie słoneczne nie są wskazane, ponieważ z łatwością mogłyby uszkodzić jej dekoracyjne liście. Natomiast zbyt słabe nasłonecznienie może spowodować wolniejszy wzrost oraz słabsze wybarwienie liści. Najlepszym wyborem będzie okno wschodnie lub zachodnio-północne. Ważna przy uprawie begonii jest temperatura – to nie są rośliny lubujące się w upałach. Pozostawmy je w temperaturze 20-21℃.
Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza również jest istotnym czynnikiem w pielęgnacji begonii. Gatunki o ozdobnych, aksamitnych i pokrytych włoskami liściach wymagają wyższej wilgotności powietrza, niż odmiany o mięsistych liściach, uprawiane głównie dla dekoracyjnych kwiatów. Optymalna będzie wilgotność powietrza na poziomie 60-70%. Ważne, aby nie spryskiwać liści wodą, ponieważ begonia tego nie toleruje i może zareagować odrzucaniem części bądź całych liści (Zobacz, jak podnieść wilgotność powietrza bez udziału spryskiwacza.)
Jak podlewać begonię?
Urodziwe begonie wymagają od swoich opiekunów odrobiny zaangażowania. Są wrażliwe zarówno na przesuszenie, jak i na nadmiar wody. Zbyt obfite podlewanie może powodować zastój wody w systemie korzeniowym oraz prowadzić do gnicia korzeni. Dlatego najlepiej podlewać je, kiedy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce porządnie przeschnie. Łatwo zauważyć kiedy nasza begonia potrzebuje wody – jej ogonki liściowe lekko opadają, a liście widocznie tracą jędrność. Roślinę najlepiej podlewać przegotowaną i odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Bardzo ważne jest, aby podczas podlewania nie moczyć liści, dlatego zdecydowanie lepiej podlewać ją od dołu, do podstawki, z której woda podsiąknie do doniczki. Ostatnim niezbędnym zabiegiem w pielęgnacji tych pięknych roślin jest ich nawożenie. Begoniom warto dostarczać nawozy mineralne w okresie wzrostu, aż do przekwitnięcia.
Popularne odmiany begonii
Ukośnice, bo tak brzmi polska nazwa begonii, mogą przybierać różne kolory i kształty. Są jednymi z najatrakcyjniejszych roślin ozdobnych. Ich efektowne liście w odcieniach bieli, różu, czerwieni, czy purpury są unikatową ozdobą każdego wnętrza. Spośród licznych odmian wyróżniamy begonię maculatę wightii, tamaye, venosę, czy listadę o drzewiastym pokroju, zachwycające oszałamiającymi kolorami, krzaczaste odmiany beleaf indian summer, czy beleaf maori haze oraz pnącą się begonię serratipetalę, amphioxus, polka dot, czy snow white.
W niezliczonej ilości odmian dostępne są begonie królewskie. Można znaleźć egzemplarze o liściach wręcz czarnych, czerwonych, srebrnych czy różowych.
Kolejnymi ciekawymi odmianami, potrzebującymi nieco wyższej wilgotności powietrza są begonia masoniana 'jungle’, ’Mountain Explore’, listada oraz sizemorea o włochatych liściach.
Begonie to niezwykłe rośliny cieszące oko mnogością kolorów i kształtów. Roślinne kompozycje z ich udziałem będą bardzo efektowne. Uprawa begonii wymaga nieco wysiłku, jednak ich uroda zdecydowanie jest tego warta. Miejmy na uwadze, że nie ma gotowego przepisu na dbanie o nasze rośliny. To żywe organizmy, każdy egzemplarz jest inny i ma swoje wymagania. Kluczem do sukcesu jest regularne przeglądanie liści, sprawdzanie wilgotności podłoża oraz szybkie reagowanie na jakiekolwiek niepokojące zmiany.