Wełnowiec, czyli roślinny koszmar

Wełnowiec, czyli roślinny koszmar

Wełnowce są jednym z absolutnie najobrzydliwszych stworów, występujących na naszych roślinach. Szybko potrafią mocno uszkodzić nasze rośliny. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Wełnowce, to inaczej puchate czerwce. Są jednym z absolutnie najobrzydliwszych stworów, występujących na naszych roślinach. Nie dość, że wypijają soki z liści i łodyg naszych zielonych przyjaciół, to równie często podgryzają ich korzenie. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Czym jest wełnowiec?

Ten roślinny szkodnik o niewielkich rozmiarach (nawet do 5-6 mm), należy do pluskwiaków i pokryty jest białym lub różowym nalotem, do złudzenia przypominającym watę. Niestety, pod tym na pozór przyjemnym opisem, kryją się w dalszej kolejności żółte oraz obumarłe liście naszych roślin domowych. Kiedy z zewnątrz dostrzeżemy małe, białe plamki na roślinie, prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z wełnowcem.

Jak się pozbyć wełnowca?

W przypadku tego szkodnika, kąpiel z samym płynem do naczyń może być niewystarczająca. Jednak istnieją domowe sposoby na wełnowca. Wybierzmy zatem wodę ze spirytusem albo octem (rozcieńczone 50% do 50%) i ściągajmy manualnie tego szkodnika z rośliny, używając np. patyczków do uszu. To powinno zdecydowanie bardziej odstraszyć te kudłate stworzonka. Pociechą dla nas jest ich bardzo wolne tempo poruszania, więc raczej spod spirytusu nie uciekną…

Sprawdźmy także korzenie roślin

Równocześnie z tą kąpielą wyjmujemy roślinę z doniczki i bardzo dokładnie przeglądamy korzenie – aby nie ominąć choćby jednego żyjątka. Jeśli je zauważymy – wyjmijmy wszystkie ręcznie, a dodatkowo korzenie spryskajmy wodą z chemią dedykowaną wełnowcom. To ważne, ponieważ wełnowiec może schować się w ziemi, co spowoduje dalsze jego wyniszczanie naszych roślin.

Wełnowiec rozprzestrzenia się wokół rośliny

Po osuszeniu korzeni ponownie posadźmy roślinę, koniecznie do nowej ziemi. Doniczkę, jeśli chcemy ją dalej wykorzystywać, umyjmy dokładnie pod bieżącą wodą, a później przepłuczmy dla pewności rozcieńczonym spirytusem albo octem. Po takich operacjach polecamy popryskać roślinę np. Polysectem (choćby z firmy Susbtral; możemy wybrać gotowy roztwór albo koncentrat do samodzielnego rozrobienia). Ważnym jest, aby za każdym razem przeglądać roślinki, stojące w pobliżu zaatakowanego biedaka – robaczki mogły już się nimi zająć, a wełnowiec dość łatwo się rozprzestrzenia w okolicy.

Pamiętajmy, aby profilaktycznie spryskać także te w bezpośrednim sąsiedztwie, a całą resztę obserwować i działać tak szybko, jak to możliwe. Im mniejsza kolonia wełnowca, tym łatwiej będzie nam wygrać tę wojnę!

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa od 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00. Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia. Odbiór osobisty w sklepie: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 14.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00. Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru. Sklep otwarty jest w godzinach: pon - pt 10.30 - 19.00 sob 10.30 - 15.30 Obsługa telefoniczna sklepu internetowego: pon - pt 9.00 - 17.00
Dostawa na terenie Polski
Min. wartość zamówienia: 1 zł
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do środy (żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Czas realizacji zamówień: od 1 do 5 dni roboczych (standardowo to 1-2 dni robocze). Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli się zmienią - nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji. Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki ZAMAWIASZ NA PREZENT? Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁