Wełnowiec, czyli roślinny koszmar

Wełnowiec, czyli roślinny koszmar

Wełnowce są jednym z absolutnie najobrzydliwszych stworów, występujących na naszych roślinach. Szybko potrafią mocno uszkodzić nasze rośliny. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Szkodniki roślin doniczkowych wełnowce, to inaczej puchate czerwce. Są jednym z absolutnie najobrzydliwszych stworów, występujących na naszych roślinach. Nie dość, że wypijają soki z liści i łodyg naszych zielonych przyjaciół, to równie często podgryzają ich korzenie. Jak zwalczyć wełnowce raz na zawsze, wykorzystując także domowe sposoby?

Czym jest wełnowiec?

Wełnowiec to roślinny szkodnik o niewielkich rozmiarach (nawet do 5-6 mm), należy do pluskwiaków i pokryty jest białym lub różowym nalotem, do złudzenia przypominającym watę. Niestety, pod tym na pozór przyjemnym opisem, kryją się w dalszej kolejności żółte oraz obumarłe liście naszych roślin domowych. Kiedy z zewnątrz dostrzeżemy małe, białe plamki na roślinie, prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z wełnowcem.

Jak pozbyć się wełnowców?

W przypadku tego szkodnika kąpiel z samym płynem do naczyń może być niewystarczająca. Jednak istnieją domowe sposoby na wełnowca, w tym ocet na wełnowce. Wybierzmy zatem wodę ze spirytusem albo octem (rozcieńczone 50% do 50%) i ściągajmy manualnie tego szkodnika z rośliny, używając np. patyczków do uszu. To powinno zdecydowanie bardziej odstraszyć te kudłate stworzonka. Pociechą dla nas jest ich bardzo wolne tempo poruszania, więc raczej spod spirytusu nie uciekną…

Z naszego bloga dowiesz się też, jak zwalczyć przędziorka.

Sprawdźmy także korzenie roślin

Równocześnie z tą kąpielą wyjmujemy roślinę z doniczki i bardzo dokładnie przeglądamy korzenie – aby nie ominąć choćby jednego żyjątka. Jeśli je zauważymy – wyjmijmy wszystkie ręcznie, a dodatkowo korzenie spryskajmy wodą z chemią dedykowaną wełnowcom. To ważne, ponieważ wełnowiec może schować się w ziemi, co spowoduje dalsze jego wyniszczanie naszych roślin.

Jak zwalczyć wełnowce wokół rośliny?

Po osuszeniu korzeni ponownie posadźmy roślinę, koniecznie do nowej ziemi. Doniczkę, jeśli chcemy ją dalej wykorzystywać, umyjmy dokładnie pod bieżącą wodą, a później przepłuczmy dla pewności rozcieńczonym spirytusem albo octem.

Po takich operacjach polecamy popryskać roślinę np. Polysectem (choćby z firmy Susbtral; możemy wybrać gotowy roztwór albo koncentrat do samodzielnego rozrobienia). Ważne jest, aby za każdym razem przeglądać roślinki, stojące w pobliżu zaatakowanego biedaka – robaczki mogły już się nimi zająć, a wełnowiec dość łatwo się rozprzestrzenia w okolicy.

Pamiętajmy, aby profilaktycznie spryskać także te w bezpośrednim sąsiedztwie, a całą resztę obserwować i działać tak szybko, jak to możliwe. Im mniejsza kolonia wełnowca, tym łatwiej będzie nam wygrać tę wojnę!

Jak widać odpowiedź na pytanie, jak zwalczyć wełnowce wymaga natychmiastowego działania. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie ocalić naszą ukochaną roślinę przed tymi szkodnikami.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 2 do 5 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.