Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Wełnowiec, czyli roślinny koszmar

Wełnowce są jednym z absolutnie najobrzydliwszych stworów, występujących na naszych roślinach. Szybko potrafią mocno uszkodzić nasze rośliny. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Wełnowiec

Wełnowce to popularne szkodniki naszych roślin doniczkowych. Te niewielkie pluskwiaki żywią się sokiem z liści i łodyg, a także podgryzają korzenie. W krótkim czasie potrafią doprowadzić nasze rośliny do naprawdę złego stanu. W niniejszym poradniku podpowiadamy Wam skuteczne (również domowe) sposoby, jak zwalczyć wełnowce i poprawić komfort życia Waszych roślin.

Czym są wełnowce i skąd się biorą?

Wełnowce to niewielkie roślinne pasożyty o wymiarach około 5-6mm. Należą do pluskwiaków, a ich charakterystycznym elementem są ciała pokryte białym lub różowym, woskowatym nalotem, do złudzenia przypominającym watę. Żerują na liściach, łodygach, a nawet korzeniach naszych roślin wysysając z nich soki i wytwarzając przy okazji lepką rosę miodową, która stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów.

Wełnowce najczęściej przynosimy do domów wraz z nowo zakupionymi roślinami. W jarzeniowym, sztucznym świetle sklepów możemy łatwo przeoczyć ich ogniska, które zazwyczaj kryją się przed naszym wzrokiem na spodnich częściach blaszek liściowych i w głębi łodyg. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem roślin (szczególnie tych w marketach) szczegółowo je oglądać.

Jak rozpoznać wełnowce?

Wełnowce możemy stosunkowo łatwo rozpoznać. Po pierwsze zaniepokoić nas powinny żółte oraz obumarłe liście naszych roślin domowych. Kiedy po przyjrzeniu się bliżej dostrzeżemy małe, białe plamki na roślinie, prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z wełnowcem. Dodatkowo o obecności pasożytów upewni nas obecność białej, wełnowatej wydzieliny i lepkiej rosy. Rosa ta zwana jest miodową i stanowi świetną pożywkę dla grzybów, dlatego jeśli ją zauważysz, sprawdź również czy Twoja roślina równolegle nie przechodzi infekcji grzybowej.

Niestety wełnowce są pasożytami, które atakują wiele najpopularniejszych gatunków roślin domowych. Ich inwazji mogą ulec między innymi draceny, aloesy, fikusy, monstery, kaktusy czy storczyki. Szczególną uwagę musimy zwrócić na rośliny, które mogły ulec przesuszeniu, gdyż stanowi ono czynnik sprzyjający infekcji tego włochatego pasożyta.

Jakie znamy przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla człowieka metody pozbywania się wełnowców?

W pierwszej kolejności warto spróbować walki z wełnowcem domowymi sposobami. Są one stosunkowo bezpieczne dla środowiska i mniej inwazyjne niż syntetyczne preparaty. Mogą jednak okazać się również mniej skuteczne, dlatego miej na uwadze, że jeśli pasożyty nie polegną pod ich wpływem, konieczna może być mocniejsza interwencja.

Jedną z najpopularniejszych metod domowych stosowanych do zwalczania pasożytów jest kąpiel z płynem do naczyń. W przypadku infekcji wełnowca może ona jednak okazać się niewystarczająca. Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na wełnowce jest usuwanie ich octem lub spirytusem. Aby pozbyć się szkodników, wymieszaj wodę ze spirytusem lub octem w proporcji 1:1, nasącz powstałym roztworem patyczek do uszu i manualnie usuwaj wełnowce z rośliny. Następnie wykonaj roślinie staranny prysznic, dbając o to, żeby woda nie wlała się do doniczki. Pomoże on spłukać ewentualne zabłąkane szkodniki, a także je odstraszy, ponieważ wełnowce nie lubią wilgoci. Zabieg powtarzaj co kilka dni, do czasu aż uzyskasz pewność, że udało Ci się wyeliminować wszystkie szkodniki z liści i łodyg.

To jednak nie wszystko, gdyż pasożyty mogą się kryć również w ziemi, kąsając i niszcząc rośliny u źródła. Oprócz octowo-spirytusowej kąpieli konieczne będzie więc wyjęcie zainfekowanej rośliny z ziemi i sprawdzenie jej korzeni. Najlepiej także od razu wymienić podłoże na świeże.

Co zrobić, jeśli domowe sposoby na wełnowca nie zadziałają?

Jeśli zawiodły nas domowe sposoby na pozbycie się wełnowców, najlepiej skorzystać z gotowych preparatów, które charakteryzują się większymi stężeniami substancji owadobójczych. Na rynku mamy dostępną szeroką ofertę środków, które pomogą nam pozbyć się małych, puchatych czerwców niszczących nasze rośliny. Do najpopularniejszych należą np. Spruzit czy Polysect. Przy ich stosowaniu pamiętaj o zapoznaniu się z ulotką producenta oraz zabezpieczeniu siebie, dzieci i zwierząt domowych przed kontaktem z oparami czy kropelkami preparatów.

Zarówno zabiegi domowe, jak i te z użyciem profesjonalnych preparatów warto także profilaktycznie przeprowadzić na roślinach w sąsiedztwie zainfekowanego okazu. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz działać, tym szansa na pozbycie się wełnowców jest większa.

Czy istnieją długoterminowe rozwiązania, aby pozbyć się wełnowców raz na zawsze? Jakie są metody prewencji przed infekcją wełnowców?

Niestety, nie mamy wpływu na to, czy szkodnik nie powróci, ponieważ trudno kontrolować to, czy nie zawędruje do nas na przykład ze sprezentowaną rośliną. Możemy natomiast zmniejszyć ryzyko infekcji naszych zielonych podopiecznych poprzez regularne dbanie o ich zdrowie. W tym celu przede wszystkim dbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza, podlewanie, a także nawożenie naszych roślin. Te podstawowe zabiegi są fundamentem dobrej kondycji i siły naszych roślin, a zarazem najlepszym zabezpieczeniem przed ewentualną infekcją wełnowców oraz innych pasożytów.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.