5 wskazówek jak dbać o rośliny jesienią

5 wskazówek jak dbać o rośliny jesienią

Jesień i zima to ciężki moment dla naszych roślin domowych. Nieodpowiednie podlewanie, krótsze dni, wahania temperatur w mieszkaniach, suche powietrze spowodowane grzaniem kaloryferów to czynniki, które nie sprzyjają uprawie roślin domowych,…

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Jesień i zima to ciężki moment dla naszych roślin domowych. Nieodpowiednie podlewanie, krótsze dni, wahania temperatur w mieszkaniach, suche powietrze spowodowane grzaniem kaloryferów to czynniki, które nie sprzyjają uprawie roślin domowych, dlatego warto odpowiednio o nie zadbać w okresie jesiennym, aby bez problemu przetrwały zimę i wiosną cieszyły nas nowymi liśćmi i szybkim wzrostem. Przedstawiamy 5 wskazówek jak dbać o rośliny jesienią. Dowiedz się, jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią i jak przygotować je do zimy.

1. Zapewnij roślinom odpowiednią ilość światła

Jesienią dni stają się coraz krótsze, przez co do naszych roślin dociera mniej światła. Istnieją jednak proste sposoby, aby pomóc naszym roślinom w tym trudnym dla nich czasie. Zacznij od przedstawienia roślin wymagających większej ilości światła bliżej okien. Możesz je ustawić nawet na parapetach południowych, ponieważ promienie słoneczne nie są już na tyle palące i wysuszające, żeby uszkodzić ich liście. Sukulenty i kaktusy oraz rośliny przechodzące stan spoczynku przenieś w chłodniejsze miejsce z dostępem do światła. Jeżeli zimujesz sukulenty na parapecie, obróć je o 180 stopni, aby były doświetlone z każdej strony. Jesień to odpowiednia pora na wniesienie do środka wrażliwych na niskie temperatury roślin z balkonu. Możesz je przezimować w specjalnej szklarni, na chłodniejszej klatce schodowej lub w widnej piwnicy. Pielęgnując rośliny, które przechodzą stan spoczynku, pamiętaj o ograniczeniu ich podlewania i nawożenia. Kiedy znajdziesz odpowiednie miejsce dla roślin, zwróć uwagę, aby ich liście nie dotykały zimnych szyb oraz aby nie były narażone na chłodne przeciągi.

2. Sprawdzaj wilgotność podłoża przed podlaniem

W okresie jesienno-zimowym pod wpływem wielu czynników, takich jak wilgotność powietrza, temperatura, czy cyrkulacja powietrza, podłoże przesycha w różnych odstępach czasu. W okresie grzewczym może zdarzyć się, że wierzchnia warstwa podłoża będzie sucha, jednak w głębi doniczki, ziemia może być nadal mocno wilgotna. Dlatego przed każdym podlaniem upewnij się, używając drewnianego patyczka lub palca, że podłoże w doniczce jest dostatecznie suche. Nadmierne podlewanie oraz zastój wody w systemie korzeniowym może doprowadzić do gnicia korzeni i zamierania rośliny. Jeżeli na podłożu pojawi się pleśń, rozluźnij wierzchnią warstwę ziemi patyczkiem i wymieszaj z rozluźniaczami, przykładowo z perlitem, a rośliny podlewaj od dołu, do podstawki. W okresie jesienno-zimowym warto ograniczyć podlewanie roślin, do których dociera mniej światła, nawozami z dużą zawartością azotu, odpowiedzialnego za szybki wzrost. Nadmiar składników odżywczych przy niedostatecznym nasłonecznieniu mógłby spowodować wyciąganie się roślin oraz utratę ładnego pokroju. Nawozy warto zastąpić biohumusem.

3. Zapewnij roślinom prawidłową wilgotność powietrza

Gorące kaloryfery znacząco osuszają powietrze, dlatego rośliny nie powinny stać w ich sąsiedztwie. Nie można jednak ustawić ich w głębi pomieszczenia, ponieważ nie dotrze do nich dostateczna ilość promieni słonecznych. Najskuteczniejszą metodą na podniesienie wilgotności powietrza w mieszkaniach w okresie jesienno-zimowym jest wykorzystanie nawilżaczy powietrza. Pomocne będzie również zgrupowanie roślin o podobnych wymaganiach oraz ustawienie ich na podstawkach wypełnionych keramzytem i wodą. Zwróć uwagę, aby dno doniczki nie stykało się z taflą wody, ponieważ może to prowadzić do zastoju wody w systemie korzeniowym i gnicia korzeni. Więcej sposobów na zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności powietrza znajdziesz TUTAJ. W okresie jesienno-zimowym zraszanie i mycie roślin pod prysznicem nie jest wskazane, ponieważ może prowadzić do infekcji grzybowych i pojawiania się plam na liściach. Zobacz, jak rozpoznać choroby grzybowe roślin doniczkowych.

4. Regularnie przeglądaj rośliny w poszukiwaniu szkodników

Podczas pielęgnacji roślin warto dokładnie obejrzeć spód blaszki liściowej, łodygę oraz różne zakamarki, w których mogą kryć się szkodniki roślin domowych. Suche powietrze spowodowane odkręcaniem kaloryferów sprzyja w szczególności atakom przędziorka, a wolniej przesychające podłoże pojawieniu się ziemiórek. Aby pozbyć się ziemiórek, wykorzystaj żółte lepy. Jeżeli szukasz sposobów na pozbycie się przędziorka, kliknij TUTAJ. Więcej o walce ze szkodnikami możesz dowiedzieć się biorąc udział w naszych autorskich warsztatach i webinarach. Aby zapobiegać atakowi szkodników zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza wokół roślin oraz regularnie oczyszczaj liście roślin z kurzu, przecierając je wilgotną, miękką szmatką. Możesz do tego zabiegu wykorzystać wodę z dodatkiem kilku kropel soku z cytrynu lub olej z miodli indyjskiej, który nabłyszcza liście oraz zapobiega atakowi szkodników. Na litr letniej wody wystarczy kilka kropli olejku neem oraz odrobina delikatnego płynu do mycia. 

5. Systematycznie usuwaj suche liście

Ostatnim zabiegiem, który warto wykonywać jesienią jest regularne wycinanie suchych liści i fragmentów roślin, które mogą być ogniskiem chorób i infekcji grzybowych. Używaj do tego zabiegu ostrego i sterylnego narzędzia. Sekator lub nożyk należy odkazić lub umyć po każdym użyciu, aby nie przenieść na pozostałe rośliny ewentualnych chorób lub szkodników. Oczyszczając rośliny pamiętaj o zbieraniu suchych liści również z podłoża oraz myciu doniczek i podstawek. 

Photo by taniche on Unsplash.

 

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.