4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: NAWAKACJE po 15% zniżki na wszystko. Tylko do 23.06

Wróć Wróć
Wstecz

Muszki wokół roślin – czym charakteryzuje się ziemiórka i jak się jej pozbyć?

Ziemiórka czy muszka owocówka? Często ciężko je rozróżnić, zwłaszcza jeśli spotykamy je w okolicy kuchni. Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia ze szkodnikiem, który zalągł się w naszych roślinach doniczkowych?

ziemiorki-szkodniki-roslin

Ziemiórka czy muszka owocówka? Często ciężko nam to ocenić, zwłaszcza jeśli spotykamy te małe stworzona w okolicy kuchni. Po czym więc rozpoznać, że mamy do czynienia ze szkodnikiem, który zalągł się w naszych roślinach doniczkowych?

Charakterystyka ziemórki

Podstawową różnicą pomiędzy ziemórką, a owocówką jest wielkość – ziemiórki są znacznie mniejsze (2-4 mm) i smuklejsze. A co więcej – będziemy je raczej spotykać w okolicy naszych roślin. Bo przecież w naszych doniczkach składają jaja.

Co lubią ziemórki?

Te muszki lubią wilgoć i ciepło, najchętniej zatem mnożą się, kiedy zdarzy nam się lekko przelać naszych zielonych przyjaciół (ich larwy mogą przeżyć w ziemi, którą kupujemy). I o ile dorosłe osobniki nękają tylko nas swoimi lotami po mieszkaniu, o tyle ich larwy mogą żywić się korzeniami naszych roślin. Początkowo wybierają zwykle materię organiczną, której nie brak w glebie, ale jak tylko zdarzy nam się przesuszyć ziemię i jedynym źródłem życiodajnych soków będą dla nich korzenie – na pewno zmienią jadłospis. Co za tym idzie – sadzonka, o którą dbaliśmy przez wiele miesięcy zaczyna obumierać, ponieważ traci korzenie.

Ziemiórki – jak się ich pozbyć?

Jak zwalczyć ziemiórki? W przypadku plagi ziemiórek powinniśmy działać dwutorowo:

  1. niszczyć dorosłe osobniki, aby nie zanieczyszczały kolejnych doniczek swoimi larwami;
  2. niszczyć larwy, żyjące w podłożu.

Walka z dorosłymi osobnikami

Dorosłe osobniki możemy wyeliminować odkurzaczem (wciągamy każdego pasażera na gapę, którego mamy w zasięgu rury). Nieco bardziej wysublimowaną metodą będzie rozłożenie żółtych lepów w miejscach, gdzie widzimy ich najwięcej lub przygotowanie wodnej pułapki samodzielnie (plastikowy pojemniczek, woda, płyn do naczyń o żółtym kolorze, łyżeczka kurkumy) – zapach i kolor będą je przyciągały i będą topiły się w kurkumowej toni.

Eliminowanie larw ziemiórek

Do walki z larwami musimy podejść bardziej bezpośrednio. Polecamy Nemycel – preparat zawierający żywe larwy drobnych bezkręgowców – nicieni – który rozrabiamy w wodzie i podlewamy roślinę. Nicienie bezproblemowo rozprawią się z żarłocznymi larwami ziemórek.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa! Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.