Muszki wokół roślin – czym charakteryzuje się ziemiórka i jak się jej pozbyć?

Muszki wokół roślin – czym charakteryzuje się ziemiórka i jak się jej pozbyć?

Ziemiórka czy muszka owocówka? Często ciężko je rozróżnić, zwłaszcza jeśli spotykamy je w okolicy kuchni. Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia ze szkodnikiem, który zalągł się w naszych roślinach doniczkowych?

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Ziemiórka czy muszka owocówka? Często ciężko nam to ocenić, zwłaszcza jeśli spotykamy te małe stworzona w okolicy kuchni. Po czym więc rozpoznać, że mamy do czynienia ze szkodnikiem, który zalągł się w naszych roślinach doniczkowych?

Charakterystyka ziemórki

Podstawową różnicą pomiędzy ziemórką, a owocówką jest wielkość – ziemiórki są znacznie mniejsze (2-4 mm) i smuklejsze. A co więcej – będziemy je raczej spotykać w okolicy naszych roślin. Bo przecież w naszych doniczkach składają jaja.

Co lubią ziemórki?

Te muszki lubią wilgoć i ciepło, najchętniej zatem mnożą się, kiedy zdarzy nam się lekko przelać naszych zielonych przyjaciół (ich larwy mogą przeżyć w ziemi, którą kupujemy). I o ile dorosłe osobniki nękają tylko nas swoimi lotami po mieszkaniu, o tyle ich larwy mogą żywić się korzeniami naszych roślin. Początkowo wybierają zwykle materię organiczną, której nie brak w glebie, ale jak tylko zdarzy nam się przesuszyć ziemię i jedynym źródłem życiodajnych soków będą dla nich korzenie – na pewno zmienią jadłospis. Co za tym idzie – sadzonka, o którą dbaliśmy przez wiele miesięcy zaczyna obumierać, ponieważ traci korzenie.

Jak pozbyć się ziemiórek?

W przypadku plagi ziemiórek powinniśmy działać dwutorowo:

1) niszczyć dorosłe osobniki, aby nie zanieczyszczały kolejnych doniczek swoimi larwami;

2) niszczyć larwy, żyjące w podłożu.

Walka z dorosłymi osobnikami

Dorosłe osobniki możemy wyeliminować odkurzaczem (wciągamy każdego pasażera na gapę, którego mamy w zasięgu rury). Nieco bardziej wysublimowaną metodą będzie rozłożenie żółtych lepów w miejscach, gdzie widzimy ich najwięcej lub przygotowanie wodnej pułapki samodzielnie (plastikowy pojemniczek, woda, płyn do naczyń o żółtym kolorze, łyżeczka kurkumy) – zapach i kolor będą je przyciągały i będą topiły się w kurkumowej toni.

Eliminowanie larw ziemiórek

Do walki z larwami musimy podejść bardziej bezpośrednio. Polecamy Nemycel – preparat zawierający żywe larwy drobnych bezkręgowców – nicieni – który rozrabiamy w wodzie i podlewamy roślinę. Nicienie bezproblemowo rozprawią się z żarłocznymi larwami ziemórek.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa od 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00. Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia. Odbiór osobisty w sklepie: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 14.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00. Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru. Sklep otwarty jest w godzinach: pon - pt 10.30 - 19.00 sob 10.30 - 15.30 Obsługa telefoniczna sklepu internetowego: pon - pt 9.00 - 17.00
Dostawa na terenie Polski
Min. wartość zamówienia: 1 zł
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do środy (żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Czas realizacji zamówień: od 1 do 5 dni roboczych (standardowo to 1-2 dni robocze). Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli się zmienią - nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji. Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki ZAMAWIASZ NA PREZENT? Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁