Opinie 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Strelicja – uprawa. Roślinny hit domowych salonów. Jak ją pielęgnować?

Strelicja należy do roślin tropikalnych. Pochodzi z Afryki Południowej. Wygląda bardzo zjawiskowo i dodaje eleganckiego charakteru wielu wnętrzom. Oczarowuje pięknymi liśćmi i dorasta do sporych rozmiarów. Strelicja potrafi zapełnić dużą przestrzeń zielenią, nawet gdy jest jedyną rośliną w pomieszczeniu. Ta roślinna gwiazda stała się inspiracją m.in. dla sztuki i wzornictwa. Motywy ze strelicją i jej […]

Kolorowy, pomarańczowy kwiat strelicji przypominający ptaka wśród podłużnych, zielonych liści.

Strelicja należy do roślin tropikalnych. Pochodzi z Afryki Południowej. Wygląda bardzo zjawiskowo i dodaje eleganckiego charakteru wielu wnętrzom. Oczarowuje pięknymi liśćmi i dorasta do sporych rozmiarów. Strelicja potrafi zapełnić dużą przestrzeń zielenią, nawet gdy jest jedyną rośliną w pomieszczeniu.

Ta roślinna gwiazda stała się inspiracją m.in. dla sztuki i wzornictwa. Motywy ze strelicją i jej kwiatami są powszechnie stosowane przez artystów i projektantów. Wzory w strelicje zdobią tapety, poduszki, obrazy, kubki i wiele innych przedmiotów. Wcale nas to nie dziwi…;)

Strelicja biała (Strelitzia nicolai).

Jak wygląda strelicja?

Strelicja to roślina, która przyciąga wzrok. Jej liście są duże, mięsiste, skórzaste, o wydłużonym i wachlarzowatym kształcie. Takie soczysto zielone liście osadzone są na długich, smukłych i sztywnych łodygach o podobnym kolorze. Te łodygi to ogonki liściowe, które wyrastają z podziemnych kłączy. Unerwienie liści strelicji jest wyraźne i dodaje jej charakteru. Strelicje dorastają nawet do kilku metrów wysokości.

Ozdobą strelicji są tak naprawdę jej liście same w sobie, ale podczas kwitnienia zachwyca egzotycznymi kwiatami o grzbiecistym kształcie. W naszym klimacie dość rzadko obserwuje się kwitnienie strelicji. Wyobrażamy sobie szczęście roślinomaniaków, którym udało się doprowadzić do kwitnienia strelicji i szczerze im zazdrościmy… 😀

W kwiaciarniach można spotkać cięte kwiaty strelicji. Okazałe kwiaty kojarzone z rajskim ptakiem mogą dodatkowo zdobić zjawiskowe bukiety.

Wiele osób myli strelicję z bananowcem. I chociaż z wyglądu trochę przypomina bananowca, są to rośliny o nieco innych wymaganiach.

Liście młodej strelicji królewskiej.
Dla porównania – liście młodego bananowca (musa).

Jak odróżnić od siebie strelicję białą i strelicję królewską?

Na naszym rynku jako roślina doniczkowa królują dwa gatunki strelicji – strelicja królewska (Strelitzia reginae) oraz strelicja biała (Strelitzia nicolai). Te gatunki różnią się głównie kształtem liści oraz kolorem kwiatów, aczkolwiek oba gatunki strelicji są równie piękne i robiące wrażenie.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) nie bez powodu nazywana jest rajskim ptakiem (bird of paradise). Swoją potoczną nazwę zyskała dzięki swoim bajecznym pomarańczowo-fioletowym kwiatom, które przypominają barwne, egzotyczne ptaki. Kwiat składa się z pomarańczowych działek kielicha i niebieskich zrośniętych płatków korony. W uprawie domowej niełatwo jest doprowadzić do jej zakwitnięcia.

Strelicja królewska swoje łodygi z liśćmi trzyma bardziej ku górze. Jej liście węższe i bardziej wydłużone niż w przypadku strelicji białej. Kolor liści strelicji królewskiej może być ciemniejszy, wpadający w morski odcień.

Kolorowy, pomarańczowo-niebieski kwiat strelicji, przypominający ptaka w locie.
Kwiaty strelicji królewskiej porównywane są wyglądem do rajskiego ptaka. [źródło: Pexels, autor Magda Ehlers]
Zielona roślina o wysokich, podłużnych liściach skierowanych pionowo w górę.
Strelicja królewska (Strelitzia reginae).

Natomiast strelicja biała (Strelitzia nicolai) wyróżnia się znacznie mniej jaskrawymi kolorami kwiatów. Są one w odcieniach bieli i czerni. Ten gatunek raczej nie kwitnie w naszych domowych warunkach.

Łodygi i z liśćmi strelicji białej są skierowane bardziej na boki niż w przypadku strelicji królewskiej. Strelicja biała ma liście szersze, większe i bardziej owalne.

Biało-czarne kwiaty przypominające kształtem ptaka w locie.
Kwiaty strelicji nicolai mają bardziej stonowane kolory. [źródło: Wikimedia Commons, autor Dick Culbert]
Duża roślina o masywnych, owalnych liściach w soczyście zielonym kolorze.
Gigantyczna strelicja biała o wysokości około 1,5 m.

Strelicja – uprawa, czyli jakie wymagania ma ta piękność?

Stanowisko dla strelicji

Ze względu na egzotyczne pochodzenie strelicji, jest to roślina, która lubi słońce i ciepło. Należy jednak unikać bezpośredniego mocnego słońca padającego na liście strelicji. Strelicja może poradzić sobie nawet w bezpośrednim słońcu, o ile będziesz ją do tego stopniowo przyzwyczajać.

Dobrą lokalizacją dla strelicji o niewielkich rozmiarach będzie parapet okna zachodniego lub wschodniego. Dobrze będzie czuła się także ustawiona w oknie południowym, jeśli nie zapomnisz o rozproszonym świetle np. przy pomocy firanki. Możesz także trzymać strelicję niedaleko (ok. 1 m) od okna południowego.

Nie stawiaj jej jednak w miejscach, gdzie dociera mało światła. Niedobór światła będzie powodował, że jej kondycja i zdrowy wygląd znacznie osłabnie.

Strelicja królewska lub biała może zdobić latem tarasy, balkony i ogrody. Pamiętaj, aby zapewnić jej stanowisko o wysokim nasłonecznieniu, gdzie dodatkowo nie będzie narażona na mocniejszy wiatr.

Optymalna temperatura powietrza dla strelicji to około 20-25 stopni Celsjusza. Temperatura, w której przebywa ta roślina nie powinna spaść poniżej 10 stopni Celsjusza.

Jest to roślina tropikalna, zatem lubi podwyższoną wilgotność powietrza. Odwdzięczy się szybszym rozwojem młodych liści.

Strelicja rośnie w spokojnym tempie, jednak z czasem będzie potrzebować więcej miejsca, aby umożliwić jej swobodny wzrost nowych liści.

Strelicje klasyfikowane są jako rośliny niebezpieczne dla zwierząt.

Zalecamy skorzystać z naszych wskazówek podczas wyboru miejsca dla tej ślicznotki.

Jaka ziemia dla strelicji?

Do prawidłowego wzrostu strelicji niezbędne jest odżywcze, próchnicze, ciężkie i przepuszczalne podłoże.

Odpowiednie podłoże do uprawy strelicji znajdziesz w naszym sklepie. W jego skład wchodzą: podłoże do roślin zielonych, humus, perlit, glinkę mieloną oraz piasek kwarcowy. Możesz użyć dodatkowo ziemi z dodatkiem torfu wysokiego i mielonej glinki. Takie składniki pomogą utrzymać wilgotne podłoże, ale jednocześnie zapewnią jego przepuszczalność.

Nasz zestaw składników do samodzielnego zmieszania możesz wykorzystać nie tylko dla strelicji. Ta mieszanka sprawdzi się także u oliwek i cytrusów.

Kiedy przesadzić strelicję?

Strelicję, jak każdą roślinę, należy przesadzić z podłoża produkcyjnego do około 3 tygodni po zakupie.

Gdy rośnie już w dedykowanej ziemi, przesadza się je rzadko – co 4 lata. Jeśli jednak korzenie Twojej strelicji solidnie wychodzą dołem doniczki, to nie zwlekaj z jej przesadzeniem do nowego podłoża. Spory przerost bryły korzeniowej może sprawić, że wyciągnięcie rośliny z doniczki nie obejdzie się bez cięcia starej doniczki.

Zadbaj o otwory w doniczce, aby cyrkulacja powietrza w korzeniach była większa. Na dnie doniczki możesz zrobić warstwę drenażową, np. z keramzytu. Nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni, a drenaż uchroni korzenie przed zaleganiem w wodzie.

Strelicje dobrze jest posadzić w wysokiej i wąskiej donicy. Jest to zalecane ze względu na budowę systemu korzeniowego strelicji. Liście oraz łodygi strelicji dorastają do dużych rozmiarów i mogą trochę ważyć. W uprawie strelicji wysoka donica i odpowiednie podłoże zapewnią jej lepszą stabilizację.

Strelicje to bardzo okazałe rośliny! [źródło: Unsplash, autor lucadeasti]

Podlewanie i nawożenie strelicji

Strelicje lubią regularne podlewanie i mieć wilgotne podłoże. Wiosną i latem należy ją obficie podlewać. Pamiętaj jednak, aby nie było ono zbyt mokre, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni i choroby grzybowej.

Podlewanie strelicji powinno być zależne od wysychania gleby, a nie od sztywnego harmonogramu. Podczas podlewania roślin kieruj się zasadą – lepiej jest trochę przesuszyć roślinę, niż ją przelać. Przed każdym podlewaniem sprawdź wilgotność podłoża. Podlej strelicję dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie (około 5-7 cm).

W okresie wzrostu strelicja potrzebuje nawożenia. Jest wówczas bardzo głodna składników odżywczych. Nawożenie strelicji powinno być regularne, w przeciwnym razie roślina będzie marnieć. Możesz użyć np. dostępny w naszym sklepie nawóz biohumus do roślin zielonych.

Zimą, w okresie spoczynku, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania i zaprzestać nawożenia.

Błyszczące i duże liście strelicji

Uprawa strelicji to także dbanie o połysk liści. Co około 3 tygodnie zalecamy mycie liści i łodyg strelicji roztworem olejku neem. Olej neem to naturalny preparat, który stosuje się profilaktycznie przed atakiem szkodników. Nieprzyjemny zapach i smak oleju neem ma za zadanie odstraszać niechcianych lokatorów. Co więcej, rośliny wyczyszczone roztworem olejku neem pięknie lśnią i wyglądają zdrowiej.

Śliczne wachlarzowate liście strelicji królewskiej. [źródło: Pexels, autor Tiffany Christie Freeman]

Jak rozmnożyć strelicję?

Najłatwiej jest rozmnożyć strelicję przez podział podziemnych kłączy. Podczas przesadzania dorosłej strelicji podziel kłącze za pomocą ostrego i czystego narzędzia. Pozostaw kłącze na jakiś czas, aby miejsce cięcia trochę obeschło. Tak przygotowane kłącze posadź w nowej doniczce z podłożem dedykowanym dla strelicji. Ustaw doniczkę w odpowiednio dobranym miejscu i kontroluj wilgotność podłoża.

Strelicje mogą być rozmnożone również przy pomocy nasion. Wyhodowanie strelicji z nasion w domowych warunkach jest jednak niełatwym wyzwaniem. Kto lubi eksperymentować? 😀

Do rozmnożenia strelicji trzeba uzbroić się w cierpliwość. Są to bowiem rośliny, które rosną dość powoli. Trochę czasu minie, zanim sadzonka osiągnie rozmiar rośliny matecznej. Nic straconego – małe strelicje są urocze!

Młoda strelicja biała.

Choroby i szkodniki spotykane w uprawie strelicji

Strelicja najczęściej boryka się z chorobami grzybowymi. Powodem infekcji grzybowych, z którymi zmagają się rośliny doniczkowe, może być np. zbyt częste i obfite podlewanie roślin. Nieodpowiednie podłoże może zbyt długo przetrzymywać wodę, co często prowadzi do zakażenia bryły korzeniowej. W wyniku czego liście żółkną, korzenie zaczynają gnić, a roślina traci swój wigor. Chore liście strelicji należy uciąć czystym i ostrym narzędziem. Preparaty grzybobójcze i przesadzenie rośliny pomoże w regeneracji strelicji.

Szkodniki, które mogą zaatakować strelicję, to zazwyczaj wełnowce, tarczniki, miseczniki, mszyce, przędziorki i skoczogonki. Te małe potworki potrafią wyrządzić duże szkody.

Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat chorób i szkodników roślin domowych. Pamiętaj, że szybka i odpowiednia reakcja na objawy jest kluczem do wyleczenia rośliny. Sprawdź środki ochrony roślin i nawozy, w które możesz zaopatrzyć się w naszym sklepie.

Dlaczego strelicja ma porwane liście?

Z czasem liście tej dostojnej rośliny rwą się. Jest to naturalne zjawisko i nie należy się tym zamartwiać. Jeśli jednak zależy Ci na możliwie pełnych liściach, to zapewnij strelicji wysoką wilgotność powietrza i unikaj przeciągów. Takie działania mogą okazać się pomocne do ograniczenia procesu rwania liści. Pamiętaj jednak, że taka jest jej natura i raczej nie sprawisz, że każdy liść będzie zawsze w całości.

Dość łatwo jest uszkodzić liście strelicji. Należy zachować ostrożność podczas pielęgnacji strelicji i jej transportowania, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Dlaczego strelicja zwija liście?

Rośliny doniczkowe mogą reagować zwijaniem liści, gdy mają za suchą glebę albo gdy panuje wokół nich zbyt niska wilgotność powietrza (to dodatkowo może powodować zasychanie końcówek liści). Rośliny, zwijając liście, starają się ograniczyć powierzchnię transpiracji, czyli odparowywania wody z nadziemnych części roślin.

Jeszcze więcej porad i wskazówek znajdziesz w naszym filmie dotyczącym strelicji:

Masz już strelicję w swojej roślinnej kolekcji?

Wybór strelicji królewskiej lub strelicji białej jako roślinę doniczkową to strzał w dziesiątkę, jeśli dysponujesz dobrze oświetlonym salonem. Prześliczne liście strelicji czynią ją niezwykle zjawiskową dekoracją nawet, gdy nie kwitnie. Ozdobne liście tej tropikalnej rośliny rekompensują rzadkie kwitnienie w naszym klimacie.

Dodatkowo, latem możesz wystawić strelicję na balkon, taras czy nawet ogród. Pamiętaj o zabraniu jej do domu zanim przyjdą pierwsze jesienne chłodne dni i noce.

Ta elegancka roślina doniczkowa w większym rozmiarze świetnie wygląda nawet w pojedynkę.

Strelicja wciąż podbija Wasze serca i jesteśmy pewni, że jeszcze na długo pozostanie na czasie!

Masz u siebie w domu coś z motywem strelicji? A może Twój okaz kwitnie? Pochwal się nam!

Strelicja zdobiąca wnętrze domu. [źródło: Pexels, autor Sena Aykut]