Opinie 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Przesadzanie roślin – jak przesadzać oraz jaka ziemia do roślin jest najlepsza

Zbliża się wiosna, czyli idealny czas na roślinne porządki, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek dotyczących przesadzania, dobierania odpowiedniej doniczki i podłoża. Kiedy przesadzać rośliny?               Na początek parę uniwersalnych porad: Rośliny należy przesadzać również po zakupie. Dlaczego? przeczytasz tutaj. Osłonka czy doniczka? Rośliny przesadzamy wyłącznie do doniczek. Różnią się […]

Rośliny w doniczkach, wokół rozsypana ziemia

Zbliża się wiosna, czyli idealny czas na roślinne porządki, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek dotyczących przesadzania, dobierania odpowiedniej doniczki i podłoża.

Kiedy przesadzać rośliny?              

Na początek parę uniwersalnych porad:

  • Młode rośliny, które co roku potrzebują rozmiar większej doniczki, zwykle przesadzamy od końca marca do połowy kwietnia, ponieważ dzień jest wtedy długi, co sprzyja prawidłowemu wzrostowi roślin.
  • Przesadzamy wszystkie rośliny, których korzenie są mocno przerośnięte i wychodzą przez dziurki na dnie doniczki.
  • Niezależnie od pory roku, musimy przesadzić roślinę, która jest chora, marnieje.

Rośliny należy przesadzać również po zakupie. Dlaczego? przeczytasz tutaj.

Osłonka czy doniczka?

Rośliny przesadzamy wyłącznie do doniczek. Różnią się one od osłonek tym, że posiadają minimum jeden otwór w dnie, zapewniają roślinom lepszy drenaż i wentylację oraz odpływ nadmiaru wody z korzeni, co zmniejsza ryzyko przelania rośliny. Osłonki pełnią jedynie funkcje dekoracyjne i mają lite dna.
Warto pamiętać, że rośliny przesadzamy do doniczek o adekwatnej wielkości, najczęściej rozmiar większych, nie za dużych, ponieważ wilgoć będzie się utrzymywała w nich zbyt długo, a to może to spowodować gnicie korzeni.

Jak dobrać odpowiednie podłoże?

Mamy dla Was rozwiązanie tego odwiecznego problemu – specjalnie przygotowane podłoża dla Waszych roślin, zapewniające idealne proporcje wysokiej jakości składników, które świetnie ze sobą współgrają i gwarantują zadowolenie wszystkich zielonych podopiecznych.
Tutaj znajdziecie różne akcesoria oraz mieszanki ziemi do przesadzania.

Wskazówka:
Świeżo przesadzone rośliny należy podlewać oszczędnie, a w razie utrzymywania się wilgoci w doniczce, rozluźnić podłoże za pomocą patyczka. Nie nawozimy ich przez co najmniej 3-4 tygodnie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przesadzaniu obejrzyj nasz wideo poradnik: