Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Plant work, czyli jak rośliny wspierają nas w pracy?

Piąta godzina spoglądania w ekran, oczy zamieniają się w pustynię, a kolory zaczynają się zlewać w odcienie szarości. Podnosisz głowę i widzisz – w oddali rozciąga się zielony horyzont, wyspa roślinności, której widok oczyszcza głowę i uspokaja spojrzenie. Co to za oaza? To biurko tej jednej osoby, która każdego miesiąca przynosi do pracy nową roślinę. […]

Biurko z komputerem do pracy i kilkoma roślinami.

Piąta godzina spoglądania w ekran, oczy zamieniają się w pustynię, a kolory zaczynają się zlewać w odcienie szarości. Podnosisz głowę i widzisz – w oddali rozciąga się zielony horyzont, wyspa roślinności, której widok oczyszcza głowę i uspokaja spojrzenie. Co to za oaza? To biurko tej jednej osoby, która każdego miesiąca przynosi do pracy nową roślinę. Bo czy wiesz, jak duże znaczenie mają rośliny w naszej pracy?

Wielkie firmy zaczynają mocno inwestować w zazielenianie biur i przestrzeni pracowniczych. Nie robią jednak tego tylko ze względów estetycznych – znają słodki sekret roślin domowych. Jaki? Rośliny potrafią poprawić produktywność, zminimalizować liczbę popełnianych błędów w pracy i pomóc efektywniej odpoczywać. A to wszystko składa się na pozytywne i owocne doświadczenie pracy.

Rośliny w pracy – jakie korzyści przynoszą?

Dbają o powietrze w pracy

Rośliny oczyszczają powietrze. Dzięki temu  miejsce, w którym spędzamy wiele godzin każdego dnia jest czystsze, świeższe i przyjemniej się w nim przebywa. Zanieczyszczone powietrze może powodować podrażnienie oczu, nosa czy gardła, a także ból głowy i ogólne znużenie. Właśnie dlatego warto zadbać o to miejsce i stworzyć tam zdrową, roślinną atmosferę.

Poprawiają atmosferę w pracy

Rośliny redukują też stres, napięcie oraz przygnębienie – nawet o 58%! Pomagają zachować spokój i lepiej odpoczywać w chwilach przerw, dając także wytchnienie zmęczonym wpatrywaniem w ekran oczom.

Rośliny wspierają nas w pracy kreatywnej

Redukują też szumy i hałas w tle, poprawiając warunki pracy i umożliwiając lepsze skupienie. Podkręcają poziom kreatywności i działają stymulująco podczas generowania pomysłów – ich intensywne kolory, wzory na liściach i zapach działają pobudzająco, także na naszą kreatywność.

A jak pomoc roślin w pracy wygląda w liczbach?

Na podstawie danych z University of Technology, Sydney Research: indoor_plant_brochure_2014.pdf (uts.edu.au)

Rośliny w pracy w wersji premium, czyli jak mogą wyglądać roślinne biura?

Już jedna roślina na biurku to źródło szczęścia, ale są miejsca, które postanowiły stworzyć w swoich biurach prawdziwe dżungle. Jedną z nich jest biuro nieruchomości Synchroon zlokalizowane w Holandii. Studio architektoniczne odpowiedzialne za ten projekt – Space Encounters postanowiło zrezygnować z klaustrofobicznych boxów. W zamian odgrodziło przestrzenie między pracownikami za pomocą gęstych ścian roślin. Dzięki temu pracownicy czują się swobodniej w swoim miejscu pracy, a rośliny wpływają na nich inspirująco. 

Biuro pełne roślin, gdzie zieleń odgradza poszczególne biurka.
Ściana zieleni tuż za monitorem to świetny sposób na odpoczynek dla oczu – wystarczy przenieść na nią wzrok i dać oczom chwilę wytchnienia od wpatrywania się w ekran.

Podobnie wypełniona została przestrzeń co-workingowa oferowana przez firmę Second Home w Lizbonie. Ponad tysiąc roślin zapewnia komfort prywatności i domowe odczucia, dzięki czemu doświadczenie pracy we wspólnej przestrzeni znacząco się poprawia.

Biuro, w którym znajduje się ponad 1000 roślin.
W przestrzeni co-workingowej w Lizbonie znajduje się ponad 1000 roślin!

Być może zastanawiasz się teraz, ile roślin w zasadzie potrzeba, aby odczuć ich pozytywny wpływ na naszą pracę – zwłaszcza widząc te przestrzenie wypełnione zielenią po brzegi. Odpowiedź może Cię jednak zaskoczyć: już kilka roślin doniczkowych na biurku robi różnicę. Dlatego warto wzbogacić swoje miejsce pracy o liściastego przyjaciela.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin na biurko?

Wielkość rośliny

Zdecydowanie rozmiar i tempo wzrostu. Zwłaszcza, jeżeli nie chcesz spędzać czasu w pracy na przycinaniu pędów i próbie okiełznania bujnie rosnącej rośliny. Możesz wybrać takie gatunki, które rosną względnie powoli. Częstym wyborem do biur jest zamiokulkas, który dodatkowo jest bardzo odporny na przesuszenia 

Zamiokulkas jest bardzo wytrzymały i bez problemu zniesie dłuższe okresy bez podlewania. Z tego względu to idealna roślina do pracy.

Zapotrzebowanie na wodę

Częstotliwość podlewania – wiemy, że w intensywnych okresach ciężko znaleźć chwilę na przygotowanie kubka herbaty dla siebie, a co dopiero na podlewanie roślin. Na szczęście jest sporo gatunków, które bez problemu poradzą sobie z dłuższym okresem bez podlewania. To na przykład nasze ukochane, różnorodne sansevierie czy wszelkie sukulenty.

Sansevieria z pewnością nie doda Ci zbyt wielu obowiązków – ma niewielkie wymagania i nie potrzebuje dużo wody.

Stanowisko

Zwróć też uwagę na oświetlenie, bo ono jest niezbędne roślinie do wzrostu. Jeżeli twoje biurko znajduje się w kącie, możesz mieć obawy, że światło monitora jej nie wystarczy. Słusznie! Skup się na gatunkach, które zniosą zacienione stanowisko. Aspidistra jest świetną kandydatką – dzięki swoim długim liściom, gdy przestanie mieścić się na biurku, wciąż będzie mogła cieszyć Twoje oczy. Wystarczy, że postawisz ją na podłodze obok biurka.

Aspidistra poradzi sobie nawet w dość ciemnym kącie, dzięki czemu możesz postawić ją nawet na biurku sporo oddalonym od okna.

Umiejętność oczyszczania powietrza

Skorzystaj też z dobrodziejstw roślin i wybierz taką, która posiada zdolność oczyszczania powietrza. Wspaniałą rośliną dbającą o jakość powietrza jest skrzydłokwiat. Może domagać się częstszych wizyt z konewką, ale za to odwdzięczy się czystszym, świeższym powietrzem.

Skrzydłokwiat zadba o jakość powietrza w pracy dzięki umiejętności oczyszczania go z toksyn.

Mamy też osobne artykuły poświęcone poradom w wyborze rośliny do biura: niezniszczalne gatunki roślin do pracy i rośliny do biura oczyszczające powietrze.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię jak niewiele potrzeba, aby czerpać z korzyści, które oferują rośliny w pracy. Zapewniamy, że oprócz produktywności i wydajności wzrośnie też Twoje zadowolenie z czasu spędzanego w biurze czy home office – nie ma nic lepszego niż kojące otoczenie natury. A wytrzymałych gatunków, które zniosą chwilowe zapomnienie, dłuższy urlop czy płonące deadline’y, które nie pozwalają oderwać się od komputera jest naprawdę sporo. Wiele z nich znajdziesz na naszej stronie w zakładce Rośliny z użyciem filtru “Rośliny do biura”.

Źródła: www.lifegate.com/lisbon-second-home-coworking-space, www.beyond-space.eu/project/synchroon-office/