Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Najlepsze rośliny do biura oczyszczające powietrze

Praca jest nieodłącznym elementem życia większości społeczeństwa. Przeciętny człowiek spędza w miejscu pracy 40 godzin tygodniowo, a w ciągu całego życia pracuje łącznie około 10 lat! Dlatego zapewnienie jak najlepszych warunków pracy pełni tak istotną funkcję. Powietrze w budynkach, często jest zanieczyszczone przez różnego rodzaju substancje lotne, które powodują bóle i zawroty głowy, senność, a […]

Rośliny w biurze

Praca jest nieodłącznym elementem życia większości społeczeństwa. Przeciętny człowiek spędza w miejscu pracy 40 godzin tygodniowo, a w ciągu całego życia pracuje łącznie około 10 lat! Dlatego zapewnienie jak najlepszych warunków pracy pełni tak istotną funkcję. Powietrze w budynkach, często jest zanieczyszczone przez różnego rodzaju substancje lotne, które powodują bóle i zawroty głowy, senność, a nawet podrażnienie oczu i gardła. Dodatkowo biurowce najczęściej znajdują się w centrach miast, gdzie jakość powietrza jest kiepska. Dlatego warto zadbać o jakość powietrza we wnętrzach i umieścić w nich rośliny oczyszczające powietrze z toksyn. Obecność roślin w biurze ma korzystny wpływ na samopoczucie pracowników, a także sprzyja wykonywaniu obowiązków. Rośliny biurowe oczyszczające powietrze to najłatwiejszy i najmilszy dla oka sposób na walkę ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.

Rośliny oczyszczające powietrze na słoneczne stanowisko

Aloesy są bardzo odpornymi i wytrzymałymi roślinami doniczkowymi, które oprócz walorów estetycznych mają lecznicze działanie. Miąższ zawarty w ich liściach zawiera szereg aktywnych biologicznie substancji. Aloesy są roślinami oczyszczającymi powietrze. Nie wymagają częstego podlewania, ponieważ w swoich liściach magazynują wodę, dlatego świetnie sprawdzą się jako rośliny biurowe.

aloes-drzewiasty-aloe-arborescens

Areka jest piękną, rozłożystą rośliną tropikalną, która wprowadzi do każdego wnętrza egzotyczny klimat. Palma ta posiada długie, ciemnozielone liście oraz zwarty, gęsty pokrój, dzięki czemu niezwykle elegancko będzie prezentowała się w biurze. Ta efektowna roślina najlepiej będzie się czuła w ciepłym i jasnym miejscu. Oprócz zdumiewającej urody posiada zdolność usuwania z powietrza szkodliwych substancji zawartych w żelach, farbach, sprayach do włosów i lakierach do paznokci, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w gabinetach kosmetycznych i salonach fryzjerskich.

zielistka-chlorophytum-comosum-variegatum

Sansevieria dostępna jest w wielu odmianach o przeróżnych kolorach i kształtach. Najczęściej wybieraną odmianą jest ozdobiona żółtym marginesem ‘Laurentii’ lub jasnozielona ‘Moonshine’. Wszystkie gatunki łączy jednak wytrzymałość oraz łatwość w uprawie. Nie wymagają one częstego podlewania, poradzą sobie przy dość wysokim nasłonecznieniu, a także w mniej słonecznych miejscach. Sansevierie to piękne i eleganckie rośliny o podłużnych, ostro zakończonych liściach, ładnie będą się prezentowały zarówno jako dekoracja biurka, czy duże, wolnostojące rośliny.

areka-palma-dypsis-lutescens-gigant

Zielistka to roślina doniczkowa, która tworzy gęste, dekoracyjne kępki liści, wyglądem przypominające trawę ozdobną. Do najpopularniejszych odmian możemy zaliczyć zielistkę ‘Bonnie’ oraz ‘Ocean’. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie i mało wymagająca, a dodatkowo bezpieczna dla zwierząt. Pozytywnie wpływa na jakość powietrza we wnętrzu, oczyszcza je i jonizuje, dlatego jest polecana dla alergików. Szybko rośnie i pięknie prezentuje się w wiszącej doniczce. 

sansevieria-moonshine

Rośliny do biura na jasne stanowisko o rozproszonym świetle

Aglaonemy to niezwykle dekoracyjne rośliny oczyszczające powietrze. Są odporne i mało wymagające, a dodatkowo niezwykle urodziwe. Ich znakiem rozpoznawczym są intensywne barwy – jasna zieleń przeplatająca się z odcieniami soczystego różu. Imponujący pokrój i wielobarwne, wzorzyste liście ozdobią każde wnętrze i wprowadzą do niego odrobinę koloru. Soczyste kolory i niezwykle efektowne ornamenty na liściach robią ogromne wrażenie! Aglaonemy to bez wątpienia wyjątkowe rośliny, jednak ich potrzeby są całkiem typowe. Aby pięknie rosły wystarczy podlewać je, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie oraz zapewnić im jasne stanowisko bez bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić ich zjawiskowe liście.

aglaonema-crete

Chamedora to wytworna palma o długich, wąskich liściach w intensywnie zielonym kolorze. Szybko rosnące pędy tworzą gęsty pióropusz nadający wnętrzu oryginalny, egzotyczny klimat. Ta piękna roślina nie tylko elegancko się prezentuje, ale także oczyszcza i nawilża powietrze. Dodatkowo jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najlepiej będzie rosła na jasnym stanowisku o rozproszonym świetle. Wysoka wilgotność wokół rośliny zapewni sukces w jej uprawie.

chamedora

Dracena jest rośliną znaną ze swojej odporności, niewielkich wymagań oraz zdolności oczyszczania powietrza. Draceny występują w wielu różniących się od siebie wyglądem gatunkach, mają jednak jedną wspólną cechę – są doskonałymi filtrami powietrza i ciekawą dekoracją wnętrza. Te niezwykłe rośliny usuwają z powietrza między innymi szkodliwe substancje wydzielane przez farby. 

dracaena-marginata-dracena

Epipremnum to łatwe w uprawie pnącze dostępne w wielu zachwycających odmianach. Gatunki o jasnych i pstrych liściach potrzebują do prawidłowego wzrostu więcej światła, niż ciemniejsze odmiany w zielonym kolorze. Epipremnum to szybko rosnące pnącze, które uwielbia wspinać się po podporach, ale równie ładnie będzie się prezentowało jako roślina wisząca. Wytwarza efektowne, długie pędy i piękne, duże liście o sercowatym kształcie. Ta nietuzinkowa ozdoba wnętrz jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin.

epipremnum-marble-queen

Rośliny biurowe do mniej nasłonecznionych miejsc

Bluszcze świetnie odnajdą się w pomieszczeniach, gdzie ilość światła dziennego jest ograniczona. Te wiecznie zielone pnącza najlepiej prezentują się prowadzone po podporach, po których chętnie się wspinają lub jako swobodnie zwisające, bujne girlandy. Bluszcze charakteryzują się szybkim tempem wzrostu oraz umiejętnością oczyszczania powietrza z toksyn. Są łatwe w uprawie i bez problemu dostosowują się do warunków panujących w otoczeniu.

fatsjobluszcz-lizjanski-variegata-fatshedera

Skrzydłokwiat jest rośliną oczyszczająca powietrze z toksycznych substancji, zawartych w lakierach, farbach i środkach czystości. Ta elegancka roślina jest naprawdę prosta w uprawie. Rzadko choruje i łatwo odnajduje się w różnych warunkach, do tego ciężko go przelać. Oprócz dużych, błyszczących liści posiada zjawiskowe białe kwiaty, którymi zachwyca niemal przez cały rok. Skrzydłokwiat jest wyrozumiały i wiele wybacza, dlatego świetnie sprawdzi się jako roślina biurowa.

skrzydlokwiat-sweet-lauretta-spathiphyllum

Paprocie to idealne rośliny biurowe, ponieważ nie wymagają bezpośredniego światła słonecznego, a dodatkowo pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza. Zachwycają długimi, pierzastymi liśćmi, opadającymi ku dołowi. Bujne liście tworzą zwisający pióropusz, który wprowadza do wnętrza tropikalny klimat. Paprocie to rośliny ponadczasowe. Nie wychodzą z mody i pasują do każdego wystroju. Do prawidłowego wzrostu wystarczy im rozproszone światło lub półcień oraz regularne podlewanie, aby podłoże, w którym rosną było stale lekko wilgotne. 

paproc-nephrolepis

Rośliny oczyszczające powietrze idealnie sprawdzą się w miejscu pracy – pozytywnie wpłyną na samopoczucie pracowników, a biuro od razu stanie się piękniejsze.  Więcej o roślinach biurowych znajdziesz w naszym artykule Niezniszczalne rośliny doniczkowe do biura – co wybrać?

Photo by Alesia Kazantceva on Unsplash.