Piąta godzina spoglądania w ekran, oczy zamieniają się w pustynię, a kolory zaczynają się zlewać w odcienie szarości. Podnosisz głowę i widzisz – w oddali rozciąga się zielony horyzont, wyspa roślinności, której widok oczyszcza głowę i uspokaja spojrzenie. Co to za oaza? To biurko tej jednej osoby, która każdego miesiąca przynosi do pracy nową roślinę. Bo czy wiesz, jak duże znaczenie mają rośliny w naszej pracy?
Wielkie firmy zaczynają mocno inwestować w zazielenianie biur i przestrzeni pracowniczych. Nie robią jednak tego tylko ze względów estetycznych – znają słodki sekret roślin domowych. Jaki? Rośliny potrafią poprawić produktywność, zminimalizować liczbę popełnianych błędów w pracy i pomóc efektywniej odpoczywać. A to wszystko składa się na pozytywne i owocne doświadczenie pracy.
Rośliny w pracy – jakie korzyści przynoszą?
Dbają o powietrze w pracy
Rośliny oczyszczają powietrze. Dzięki temu miejsce, w którym spędzamy wiele godzin każdego dnia jest czystsze, świeższe i przyjemniej się w nim przebywa. Zanieczyszczone powietrze może powodować podrażnienie oczu, nosa czy gardła, a także ból głowy i ogólne znużenie. Właśnie dlatego warto zadbać o to miejsce i stworzyć tam zdrową, roślinną atmosferę.
Poprawiają atmosferę w pracy
Rośliny redukują też stres, napięcie oraz przygnębienie – nawet o 58%! Pomagają zachować spokój i lepiej odpoczywać w chwilach przerw, dając także wytchnienie zmęczonym wpatrywaniem w ekran oczom.
Rośliny wspierają nas w pracy kreatywnej
Redukują też szumy i hałas w tle, poprawiając warunki pracy i umożliwiając lepsze skupienie. Podkręcają poziom kreatywności i działają stymulująco podczas generowania pomysłów – ich intensywne kolory, wzory na liściach i zapach działają pobudzająco, także na naszą kreatywność.
A jak pomoc roślin w pracy wygląda w liczbach?
Rośliny w pracy w wersji premium, czyli jak mogą wyglądać roślinne biura?
Już jedna roślina na biurku to źródło szczęścia, ale są miejsca, które postanowiły stworzyć w swoich biurach prawdziwe dżungle. Jedną z nich jest biuro nieruchomości Synchroon zlokalizowane w Holandii. Studio architektoniczne odpowiedzialne za ten projekt – Space Encounters postanowiło zrezygnować z klaustrofobicznych boxów. W zamian odgrodziło przestrzenie między pracownikami za pomocą gęstych ścian roślin. Dzięki temu pracownicy czują się swobodniej w swoim miejscu pracy, a rośliny wpływają na nich inspirująco.
Podobnie wypełniona została przestrzeń co-workingowa oferowana przez firmę Second Home w Lizbonie. Ponad tysiąc roślin zapewnia komfort prywatności i domowe odczucia, dzięki czemu doświadczenie pracy we wspólnej przestrzeni znacząco się poprawia.
Być może zastanawiasz się teraz, ile roślin w zasadzie potrzeba, aby odczuć ich pozytywny wpływ na naszą pracę – zwłaszcza widząc te przestrzenie wypełnione zielenią po brzegi. Odpowiedź może Cię jednak zaskoczyć: już kilka roślin doniczkowych na biurku robi różnicę. Dlatego warto wzbogacić swoje miejsce pracy o liściastego przyjaciela.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin na biurko?
Wielkość rośliny
Zdecydowanie rozmiar i tempo wzrostu. Zwłaszcza, jeżeli nie chcesz spędzać czasu w pracy na przycinaniu pędów i próbie okiełznania bujnie rosnącej rośliny. Możesz wybrać takie gatunki, które rosną względnie powoli. Częstym wyborem do biur jest zamiokulkas, który dodatkowo jest bardzo odporny na przesuszenia
Zapotrzebowanie na wodę
Częstotliwość podlewania – wiemy, że w intensywnych okresach ciężko znaleźć chwilę na przygotowanie kubka herbaty dla siebie, a co dopiero na podlewanie roślin. Na szczęście jest sporo gatunków, które bez problemu poradzą sobie z dłuższym okresem bez podlewania. To na przykład nasze ukochane, różnorodne sansevierie czy wszelkie sukulenty.
Stanowisko
Zwróć też uwagę na oświetlenie, bo ono jest niezbędne roślinie do wzrostu. Jeżeli twoje biurko znajduje się w kącie, możesz mieć obawy, że światło monitora jej nie wystarczy. Słusznie! Skup się na gatunkach, które zniosą zacienione stanowisko. Aspidistra jest świetną kandydatką – dzięki swoim długim liściom, gdy przestanie mieścić się na biurku, wciąż będzie mogła cieszyć Twoje oczy. Wystarczy, że postawisz ją na podłodze obok biurka.
Umiejętność oczyszczania powietrza
Skorzystaj też z dobrodziejstw roślin i wybierz taką, która posiada zdolność oczyszczania powietrza. Wspaniałą rośliną dbającą o jakość powietrza jest skrzydłokwiat. Może domagać się częstszych wizyt z konewką, ale za to odwdzięczy się czystszym, świeższym powietrzem.
Mamy też osobne artykuły poświęcone poradom w wyborze rośliny do biura: niezniszczalne gatunki roślin do pracy i rośliny do biura oczyszczające powietrze.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię jak niewiele potrzeba, aby czerpać z korzyści, które oferują rośliny w pracy. Zapewniamy, że oprócz produktywności i wydajności wzrośnie też Twoje zadowolenie z czasu spędzanego w biurze czy home office – nie ma nic lepszego niż kojące otoczenie natury. A wytrzymałych gatunków, które zniosą chwilowe zapomnienie, dłuższy urlop czy płonące deadline’y, które nie pozwalają oderwać się od komputera jest naprawdę sporo. Wiele z nich znajdziesz na naszej stronie w zakładce Rośliny z użyciem filtru “Rośliny do biura”.