Ufacie nam 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% rabatu od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Papirus (Cibora) –  uprawa, pielęgnacja i odmiany

Papirus ma długie i intensywnie zielone łodygi zakończone licznymi trawiastymi liśćmi.

Zielona roślina przypominająca koperek

Papirus to roślina, której nazwa natychmiast przywołuje w myślach starożytny Egipt. Ma długie i intensywnie zielone łodygi zakończone licznymi trawiastymi liśćmi. Cibory mają małe wymagania. Doskonale czują się w mokrej glebie, trudno jest je przelać. Rośliny te cechują się ciekawym sposobem rozmnażania. Co więcej, papirusy są nieszkodliwe dla zwierząt. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tej oryginalnie wyglądającej i niezwykle łatwej w uprawie roślinie.

cyperus-alternifolius-papirus-palmiasty
Papirus palmiasty (Cyperus alternifolius) w towarzystwie innych roślin.

Pochodzenie i środowisko naturalne papirusów

Papirusy to zielone rośliny z rodzaju Cibora (Cyperus), należące do rodziny ciborowatych (turzycowatych). Posiadają długie, smukłe i gładkie łodygi. Na ich wierzchołkach zamieszczone są zazwyczaj gęsto skupione, promieniście rozłożone i trawiaste liście. Dorastają do różnych wysokości, w zależności od gatunku. Istnieją odmiany papirusów, które osiągają nawet do 5 metrów wysokości. Papirusy jako rośliny doniczkowe są odmianami hodowlanymi, przystosowanymi do uprawy w warunkach domowych.

W naturalnym środowisku papirusy występują zwłaszcza w strefach klimatu umiarkowanego, tropikalnego i subtropikalnego na mocno nasłonecznionych bagnach, przy brzegach jezior i wolno płynących rzek.

Papirus – Cyperus papyrus w naturze; Syrakuzy, Sycylia [źródło: Wikimedia Commons, autor pjt56]

Rośliny te znane są już od starożytności. Dawniej z papirusów pozyskiwano materiał do pisania. Ich pędy służyły jako surowiec do budowy łodzi i tratw. Niektóre gatunki papirusów wykorzystuje się w plecionkarstwie – wytwarza się z nich różne maty, kosze, plecionki i skrzynki.

Jakie stanowisko lubi papirus?

Papirusy lubią jasne, ciepłe i mocno nasłonecznione miejsca. Idealnie będą czuły się umieszczone od południa, strony wschodniej lub zachodniej, gdzie promienie słoneczne padają na roślinę bez przeszkód drzew, budynków czy innych obiektów.

Od wiosny do jesieni papirusy można umieścić na balkonie, tarasie, w ogrodzie, a nawet hodować w oczku wodnym. Pamiętaj jednak o zabraniu ich do domu przed nastaniem chłodów, ponieważ nie przetrwają zimy na zewnątrz.

Temperatura

Papirusy dobrze znoszą wysokie temperatury, a optymalna temperatura dla nich wynosi 18-24°C. Zimą należy umożliwić im przejście w stan spoczynku, obniżając temperaturę o kilka stopni Celsjusza. Najniższa temperatura, w której przebywa papirus nie powinna nigdy spaść poniżej 10°C. Papirusy nie są mrozoodporne. Jeśli papirus zacznie zimą żółknąć, to należy ściąć pędy tuż przy ziemi, a wiosną roślina odrośnie.

Wilgotność powietrza

Papirusy potrzebują wilgotności powietrza na poziomie 40-60%. W przeciwnym wypadku liście szybko zaczną brązowieć. Dlatego zimą powinny być ustawione z dala od kaloryferów. W pomiarze wilgotności powietrza pomocny będzie dostępny w naszym sklepie termometr z higrometrem. Przeczytaj nasz artykuł „Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla roślin?”, aby dowiedzieć się, jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza.

Jaka ziemia do papirusów?

Papirusy potrzebują stałego dostępu do wody. Z tego względu, podłoże do papirusów powinno być dobrze wchłaniającą wodę mieszanką gleb. Idealna będzie ziemia z domieszką piasku zmieszana z odkwaszonym torfem, który pomaga w utrzymywaniu wody. Warto dodać węgiel aktywny, który zapobiegnie gniciu korzeni.

Papirusy doskonale nadają się do uprawy hydroponicznej

Kiedy przesadzać papirus?

Papirusy szybko rosną, dlatego należy przesadzać je co roku, najlepiej wiosną. Lubią mieć ciasno w doniczce. Nowa doniczka powinna być większa tylko o jeden rozmiar.

Łodygi papirusów są wysokie i obciążone na wierzchołku, przez co roślina może rozkładać się na boki. Z tego względu zaleca się związanie łodyg lub zapewnienie podpory w postaci tyczki bambusowej bądź podpory pierścieniowej (obręczy).

Jak podlewać i kiedy nawozić papirus?

Papirusy trzeba podlewać regularnie i obficie. Nie powinno się dopuszczać do przeschnięcia bryły korzeniowej, ponieważ roślina zareaguje usychaniem liści lub łodyg. Wskazane jest wstawienie papirusów do podstawki albo miski stale wypełnionej wodą. Jest to zatem roślina idealna dla osób, które mają tendencję do szczodrego podlewania. Latem można podczas deszczu wystawić roślinę na zewnątrz.

Papirusy nasila się w okresie wegetacyjnym nawozami rozpuszczalnymi w wodzie co około 2 tygodnie.

Jak zrobić sadzonki papirusa?

Rozmnażanie papirusów jest bardzo proste.

Można podzielić bryłę korzeniową podczas przesadzania rośliny matecznej. Oddzielone rośliny należy posadzić do osobnych doniczek z odpowiednim podłożem i obficie podlać.

Kolejny sposób rozmnażania papirusów jest dość nieoczywisty. Papirus szybko i łatwo rozmnaża się “do góry nogami”. Aby rozmnożyć papirusa w ten nietypowy sposób trzeba uciąć fragment łodygi o długości około 5 cm zawierający promieniście rozłożone liście. Z tak uciętej sadzonki należy lekko skrócić liście nożyczkami. Następnie przygotowaną sadzonkę wsadzić do przezroczystego naczynia z wodą, ale inaczej niż zwykle – czyli „do góry nogami”. Liście powinny być zanurzone w wodzie, a łodyga umieszczona w górze.

Pojemnik z sadzonką trzeba umieścić w słonecznym miejscu. Po około 2 tygodniach zaczną kiełkować korzenie. Rozwijającą się roślinę zaleca się zostawić jeszcze na tydzień lub dwa, a po upływie tego czasu wsadzić do odpowiedniej mieszanki podłoża i traktować jak dorosłą roślinę.

Ciekawostka! Do rozmnażania papirusów tym sposobem można wykorzystać łodygi, których liście nieco zaschły. 

Dodatkowo, obumarłe łodygi zaleca się usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Wykonanie takiego zabiegu pielęgnacyjnego przyczynia się do zagęszczania rośliny.

Choroby i szkodniki papirusów

Papirusy chorują rzadko. Najczęściej zaobserwować można suche końcówki liści, przybierające żółty, słomiany kolor. Dzieje się tak przez suche powietrze. Lepiej trzymać tę roślinę z dala od ciepłych grzejników. Papirusy mogą być atakowane przez szkodniki, takie jak np. mszyce czy wełnowce. Mszyce najczęściej żerują na szczytach łodyg, a wełnowce na drobnych kwiatostanach. Z reguły jednak papirusy są odporne na szkodniki.

Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat chorób i szkodników roślin domowych, aby skutecznie pozbyć się ewentualnego problemu. 

Popularne odmiany papirusów do uprawy doniczkowej

Papirus alternifolius “palmiasty”

Papirus alternifolius-palmiasty w szarej doniczce
Papirus alternifolius-palmiasty, liście na szczycie rośliny

Papirus alternifolius “palmiasty charakteryzuje się w ciekawy sposób wywiniętymi i długimi liśćmi. Doda nieco ekscentryzmu Twojemu wnętrzu!

Papirus jela

Papirus jela w brązowej doniczce
Papirus jela liście na końcówkach łodyg

Papirus jela ma łodygi, z wierzchołka których wyrasta po kilka podłużnych liści. Wprowadzi do Twojego mieszkania egzotyczny klimat!

Papirus haspan “koperkowy”

Papirus haspan -koperkowy w doniczce
Papirus haspan koperkowy końcówki łodyg

Papirus haspan “koperkowy” posiada gęsto skupione na zakończeniu łodygi liście, które przypominają złożone w baldachy kwiatostany kopru. Będzie szykowną ozdobą w Twoim domu!

Dlaczego warto mieć papirus w domu?

Cibory są niezwykle proste w uprawie. Należą do roślin odpornych na choroby. Papirusy rozmnaża się łatwo i w fascynujący sposób. Obserwowanie ukorzeniających się sadzonek to świetne doświadczenie! Papirusy przyciągają uwagę swoim atrakcyjnym wyglądem. Pamiętaj o obfitym podlewaniu, a z pewnością się odwdzięczą!

Ponadto, jeśli Twoi czworonożni przyjaciele mają skłonność do podgryzania roślin, to nie musisz się o nich obawiać w przypadku papirusów. Papirusy są klasyfikowane jako rośliny bezpieczne dla zwierząt. Cibora to doskonały wybór dla posiadaczy pupili!