4,9/5 i 30000+ zadowolonych klientów! | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Pachira wodna (pachira aquatica) – jak o nią dbać?

Pachira to ciekawa roślina o drzewkowatym pokroju, która świetnie wygląda nawet jako solistka! Jak dbać o te drzewko? Przeczytasz o tym tutaj!

Pachira wodna jak dbać pielęgnacja

Jeszcze do niedawna pachira wodna była mało popularna, a dziś należy do najmodniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. To gwiazda wśród roślin zielonych, a zawdzięcza to swojemu pięknemu pióropuszowi liści w soczyście zielonym kolorze.

Intensywnie zielone, spiczaste i długie, dłoniaste liście.
Dłoniaste liście pachiry przywodzą na myśl parasolowatą rozetę.

Nazwa, pochodzenie i środowisko naturalne pachiry wodnej

Należy do roślin zielonych z rodziny ślazowatych.

W krajach azjatyckich pachira wodna (inaczej pachira aquatica) uważana jest za symbol sprzyjający fortunie. Z tego względu nosi przydomek “money tree”. Według niektórych pachira wodna przypomina drzewo butelkowe. Swoją nazwę “wodna” zawdzięcza miejscu swojego występowania w naturze, nazwa ta może być jednak trochę myląca.

Pachira wodna pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie słynie jako drzewo występujące na terenach podmokłych. Ta roślina tropikalna w naturze osiąga naprawdę duże rozmiary dorastając do 15-20 m wysokości.

Drzewo o dużych, zielonych, dłoniastych liściach.
Ogromna pachira wodna rosnąca w Ogrodzie Historyczno-Botanicznym La Concepción w Maladze (Hiszpania).
Zbliżenie na drzewo o dużych, zielonych, dłoniastych liściach. Widoczne żółte liście.
Pachira wodna jako duże drzewo; Ogród Historyczno-Botaniczny La Concepción w Maladze (Hiszpania).

Jak wygląda pachira wodna?

Pachira aquatica posiada intensywnie zielone i dłoniaste liście o skórzastej fakturze. Na jednego liścia składa się 5-9 podłużnych listków. Pojedyncze listki mogą osiągnąć do 30 cm długości.

Błyszczące liście pachiry wodnej rosną na długich ogonkach. Charakterystyczne ułożenie liści i długie ogonki sprawiają, że jej liście przypominają parasolowatą rozetę.

W uprawie doniczkowej dorasta zwykle do 1,5-2 m wysokości.

U podstawy pieńka (łodyg) pojedyncze pachiry można zaplatać w warkocz, który z czasem drewnieje. Często w sprzedaży można znaleźć pachirę właśnie zaplecioną w stylowy warkocz. Taki splot sprawia, że pachira wodna przyciąga wzrok!

Roślina o intensywnie zielonych, spiczastych, długich i dłoniastych liściach w złotej osłonce.
Kilka egzemplarzy pachiry w jednej doniczce.
Roślina o intensywnie zielonych, spiczastych, długich i dłoniastych liściach, spleciona w warkocz, umieszczona w różowej osłonce.
Pachiry splecione w warkocz.

Uprawa pachiry wodnej – jakie ma wymagania?

Stanowisko

Pachira lubi stanowiska jasne, o dużej ilości rozproszonego światła. Przy uprawie pachiry wodnej uważaj jednak na palące promienie słoneczne, ponieważ nie czuje się dobrze na bezpośrednim słońcu. Ostre słońce może przypalić jej liście. Jeśli natomiast ustawi się ją w miejscu zbyt ciemnym, to może reagować zrzucaniem liści.

Niewielkim egzemplarzom pachiry zalecamy zarezerwować miejsce na parapecie okna wschodniego albo w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia. Większe okazy ładnie prezentują się na podłodze, w jasnych miejscach.

Pachira wodna źle znosi przeciągi i nie lubi przestawiania. Warto mieć to na uwadze podczas wybierania dla niej miejsca.

Temperatura i wilgotność powietrza

Pachira najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, a zimą w chłodniejszych pomieszczeniach i temperaturze nie niższej niż 12°C.

Lubi nieco większą wilgotność powietrza – pomiędzy 45-60%. W okresie zimowym pamiętaj, aby nie trzymać jej przy włączonych grzejnikach. Suche powietrze może sprawić, że końcówki jej liści będą podsychać, a ponadto roślina może reagować zrzucaniem liści. O odpowiednią wilgotność powietrza pomoże Ci zadbać m.in. nawilżacz powietrza.

Zbliżenie na intensywnie zielony, spiczasty i dłoniasty młody liść.
Młody liść pachiry wodnej.

Jaka ziemia dla pachiry wodnej?

Po zakupie każdą roślinę należy przesadzić z podłoża produkcyjnego do odpowiedniej mieszanki ziemi w ciągu około 3 tygodni. W artykule pt. “Czy rośliny należy przesadzić po zakupie?” znajdziesz wyjaśnienie.

Odpowiednie podłoże dla pachiry wodnej powinno być żyzne, lekko kwaśne, dobrze przepuszczalne dla wody, z dodatkiem piasku i perlitu. Dobrą podstawę ziemi dla pachiry będzie stanowiła nasza mieszanka DIY dla bananowców, skrzydłokwiatów i palm. Zawiera ona dobrej jakości ziemię, perlit oraz piasek kwarcowy. Niewielki dodatek kwaśnego torfu sprawi, że podłoże będzie lekko kwaśne.

Pamiętaj o warstwie drenażowej na dnie doniczki. Możesz ją wykonać np. z keramzytu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić drenaż i po co się go wykonuje, to przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Kiedy przesadzać?

Pachiry przesadza się dość rzadko. Na pewno trzeba przesadzić ją z podłoża produkcyjnego. Później może to być nawet za 2-3 lata, a w przypadku większych egzemplarzy jeszcze później. Dobrze jest wybrać raczej wąskie i wysokie doniczki dla tej rośliny.

Jak podlewać i nawozić pachirę?

Podlewanie

Pachira wodna wymaga regularnego i obfitego podlewania. Przed podlaniem konieczne jest sprawdzenie wilgotności gleby – podlej roślinę dopiero, gdy podłoże będzie niemalże całkowicie suche. Niech nie zmyli Cię jej naturalne środowisko i nazwa “wodna”!

Zbyt częste podlewanie może powodować gnicie korzeni, dlatego tak ważne jest sprawdzanie podłoża i dobór odpowiedniej ziemi. Przy podlewaniu pachiry pamiętajmy o równomiernym zwilżeniu całego podłoża, nie tylko jednego czy kilku miejsc.

W okresie zimowym pachira wodna będzie wymagała rzadszego podlewania niż w sezonie wegetacyjnym.

Nawożenie

Pachirę dobrze jest nawozić nawozem mineralnym lub organicznym co 2-3 tygodnie, od marca do października. W okresie zimowym zaprzestań nawożenia, ponieważ ta roślina nie będzie potrzebowała już tylu składników odżywczych.

Owoce i kwiaty pachiry wodnej

W naturalnym środowisku pachira wodna wytwarza piękne, wielkie kwiaty o żółto-czerwonej barwie oraz jadalne owoce w formie orzechów. Kwiaty osiągają średnicę nawet 35 cm i pachną wanilią, a owoce rosną nawet do 40 cm długości! W naszych warunkach domowych pachira wodna nie kwitnie i nie owocuje. Mimo to należy do ciekawych roślin zielonych o bardzo ozdobnych liściach.

Żółto-czerwony kwiat o nietypowym kształcie na tle zielonych liści.
W naturze pachira wodna (pachira aquatica) wytwarza egzotyczne kwiaty; Kostaryka [źródło: Wikimedia Commons, autor Biopics]
Owoc w formie brązowej orzecha.
Pachira wodna (pachira aquatica) – owoc rosnący w naturalnym środowisku; Kostaryka [źródło: Wikimedia Commons, autor Biopics]

Pachira wodna – przycinanie

Pachiry rosną raczej w umiarkowanym tempie. Jeśli jednak Twoja pachira szybko rośnie i za bardzo wyciąga się na boki, to jak najbardziej możesz ją przycinać do pożądanej wielkości. Takie fryzjerskie zabiegi nowych przyrostów będą stymulowały ją do zagęszczania. Taki zabieg najlepiej wykonać wczesną wiosną.

Roślina o intensywnie zielonych, spiczastych, długich i dłoniastych liściach, jej łodygi są splecione w warkocz. Roślina umieszczona jest w osłonce.
Dostojna pachira o pniu splecionym w warkocz.

Choroby i szkodniki – możliwe problemy w uprawie

Pachira aquatica jest dość wrażliwa na przelanie i źle znosi przeciągi – to może być przyczyną żółknięcia i gubienia liści. Zbyt niska wilgotność powietrza wokół tej rośliny może powodować zasychanie końcówek jej liści.

Pachira jest raczej odporna na szkodniki. Zdarza się, że zostaje zaatakowana przez przędziorki, wełnowce, wciornastki i tarczniki.

W uprawie roślin doniczkowych możesz, niestety, spotkać się ze szkodnikami. Czasami nie mamy zbytnio wpływu na ich pojawienie się, a czasami możemy zapobiec ich inwazji. Polecamy nasze artykuły na temat chorób i szkodników roślin domowych, z których dowiesz się, jak postępować w przypadku pojawienia się szkodników i jak działać profilaktycznie.

Dlaczego warto mieć pachirę?

Pachira wodna stanie się główną ozdobą Twojego wnętrza. Jest niezwykle dekoracyjną rośliną doniczkową. Będzie pasowała do widnej łazienki, nowoczesnego salonu, a także jasnego biura – nawet jako solowa roślina. Jej pokrój i ozdobny splot w warkocz sprawia, że jest to roślina budząca zainteresowanie.

Pomimo swojego egzotycznego pochodzenia, pachira wodna nie jest zbyt wymagająca. Dlatego sprawdza się świetnie w uprawie domowej. Wykaż jej trochę zainteresowania, pamiętaj o dużej ilości rozproszonego światła, a z pewnością odwdzięczy się licznymi, nowymi liśćmi.

Dodatkowy atut to fakt, że pachira wodna jest bezpieczna dla zwierząt!

Młoda roślina o intensywnie zielonych, spiczastych, długich i dłoniastych liściach z grubym pniem, umieszczona w osłonce i trzymana w górze w dwóch dłoniach.
Mała pachira wodna wygląda bardzo uroczo. [źródło: Unsplash, autor feeypflanzen]