Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Rośliny łatwe w uprawie – idealne dla początkujących

Dopiero zaczynasz swoją zieloną przygodę i poszukujesz roślin łatwych w uprawie? A może rzadko bywasz w domu i nie masz czasu na częste doglądanie zielonych podopiecznych? Mało wymagające rośliny świetnie sprawdzą się u początkujących miłośników roślin. Poznaj niezwykle odporne i łatwe w utrzymaniu gatunki, którym niesprzyjające warunki nie są straszne! Mało wymagające rośliny na słoneczne […]

Rośliny o dużych, zielonych liściach

Dopiero zaczynasz swoją zieloną przygodę i poszukujesz roślin łatwych w uprawie? A może rzadko bywasz w domu i nie masz czasu na częste doglądanie zielonych podopiecznych? Mało wymagające rośliny świetnie sprawdzą się u początkujących miłośników roślin. Poznaj niezwykle odporne i łatwe w utrzymaniu gatunki, którym niesprzyjające warunki nie są straszne!

Mało wymagające rośliny na słoneczne stanowisko

Jeżeli czujesz, że nie masz ręki do roślin lub zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu, przyjrzyj się tym niezniszczalnym gatunkom. Poradzą sobie w niesprzyjających warunkach i wiele Ci wybaczą. Słoneczne parapety w Twoim mieszkaniu będą dla nich idealne!

aloes-zwyczajny-aloe-vera

Aloesy są bardzo odpornymi i wytrzymałymi roślinami doniczkowymi, które oprócz walorów estetycznych mają lecznicze działanie. Miąższ zawarty w ich liściach zawiera lecznicze substancje. Dodatkowo aloesy są roślinami oczyszczającymi powietrze, więc świetnie sprawdzą się jako ozdoba sypialni. 

Tajniki uprawy: Aloesy dobrze rosną w jasnych miejscach, jednak bezpośrednie, ostre promienie słoneczne mogą przypalić ich soczyste liście. Nie wymagają częstego podlewania, ponieważ w swoich liściach magazynują wodę, dzięki czemu dobrze znoszą okresowe przesuszenie. Latem należy je podlewać, gdy podłoże w doniczce zupełnie przeschnie. Zimą podlewanie należy ograniczyć, a roślinę umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu, aby zapewnić jej okres spoczynku. Idealnym podłożem dla aloesów będzie lekka i przepuszczalna mieszanka do kaktusów i sukulentów.

hoya-wayetii

Hoye są łatwymi w uprawie i mało wymagającymi roślinami domowymi, które zachwycają mnogością gatunków w rozmaitych rozmiarach i formach. Kształty ich liści są naprawdę niezwykłe! Hoya wayetii posiada wygięte, ostro zakończone liście przypominające fasolkę szparagową, u hoyi linearis są one delikatne, podłużne i aksamitne w dotyku, a hoya carnosa compacta zaskakuje pozwijanymi blaszkami liściowymi o niepowtarzalnym kształcie. Bardziej klasycznej odmianie hoyi australis elegancji nadają soczyste, owalne liście w ciemnozielonym kolorze, pokryte charakterystycznym połyskiem. Bardzo popularną odmianą jest urocza hoya kerri o mięsistych, błyszczących liściach w kształcie serca.

Tajniki uprawy: Hoye preferują jasne stanowiska o rozproszonym świetle i umiarkowane podlewanie, kiedy wierzchnia warstwa podłoża dobrze przeschnie. Odpowiednim podłożem dla tych roślin jest nasza dedykowana mieszanka do hoyi.

sansevieria-trifasciata-black-gold

Sansevierie to piękne i eleganckie rośliny o podłużnych, ostro zakończonych liściach. Sansevieria dostępna jest w wielu odmianach o przeróżnych kolorach i kształtach. Najczęściej wybieraną odmianą jest ozdobiona żółtym marginesem ‘Laurentii’ lub jasnozielona ’Moonshine’. Wszystkie gatunki łączy jednak wytrzymałość oraz łatwość w uprawie. 

Tajniki uprawy: Sansevierie świetnie odnajdą się w miejscach z bezpośrednim nasłonecznieniem, jak i w takich, gdzie panuje półcień. Nie wymagają częstego podlewania, więc nic się nie stanie, kiedy czasem o nich zapomnisz. Jedyne, co może zaszkodzić tej wytrzymałej roślinie to zastój wody w systemie korzeniowym, dlatego podlewaj ją dopiero, gdy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie oraz zapewnij jej odpowiednie, przepuszczalne podłoże. Idealnie sprawdzi się nasza dedykowana mieszanka do kaktusów i sukulentów.

Łatwe w utrzymaniu rośliny na stanowisko o rozproszonym świetle

Nigdy nie jest za późno na naukę opieki nad zielonymi podopiecznymi, na tych gatunkach śmiało możesz eksperymentować i zdobywać doświadczenie!

aglaonema-red-master

Aglaonemy to oszałamiające i niezwykle dekoracyjne rośliny domowe. Są odporne i mało wymagające, a dodatkowo oczyszczają powietrze. Dzięki różnorodnym barwom, tworzącym zapierające dech w piersiach kompozycje, od razu przyciągają wzrok. Imponujący pokrój i wielobarwne, wzorzyste liście ozdobią każde wnętrze i wprowadzą do niego odrobinę koloru. Te efektowne rośliny robią ogromne wrażenie! Aglaonemy są urodziwymi i wyjątkowymi roślinami, jednak ich uprawa jest bardzo prosta. 

Tajniki uprawy: Aby aglaonemy pięknie rosły wystarczy podlewać je, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie oraz zapewnić im jasne stanowisko bez bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić ich zjawiskowe liście. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Idealnie sprawdzi się nasza dedykowana mieszanka do aglaonemy

dracaena-marginata-dracena

Dracena to egzotyczna roślina słynąca ze swojej odporności, niewielkich wymagań oraz zdolności oczyszczania powietrza. Różnorodne gatunki dekoracyjnych dracen są wytrzymałe i łatwe w uprawie. Swoją urodę zawdzięczają soczyście zielonym liściom, tworzącym gęsty pióropusz, wyrastający z grubego pnia. 

Tajniki uprawy: Dracena najlepiej rośnie na stanowisku jasnym o rozproszonym świetle. Wysoka wilgotność powietrza wokół rośliny pozytywnie wpływa na jej wzrost. Należy ją podlewać, gdy podłoże w doniczce prawie całkowicie przeschnie. Odpowiednim podłożem dla tej rośliny będzie nasz dedykowany zestaw dla dracen do samodzielnego wymieszania.

epipremnum-marble-queen

Epipremnum to łatwe w uprawie pnącze dostępne w wielu pięknych odmianach. Pstre liście tej rośliny będą unikatową ozdobą Twojego wnętrza. Epipremnum szybko rośnie, chętnie wspina się po podporach i palikach, ale równie ładnie prezentuje się jako roślina zwisająca. Wytwarza efektowne, długie pędy i piękne, duże liście o sercowatym kształcie.

Tajniki uprawy: Epipremnum preferuje jasne stanowisko o rozproszonym świetle i podlewanie, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce lekko przeschnie. Odpowiednim podłożem dla epipremnum będzie nasz zestaw podłoża typu “bigos” do samodzielnego wymieszania.

Odporne rośliny na półcieniste stanowiska

Do Twojego mieszkania nie wpada zbyt wiele słońca? Przyjrzyj się gatunkom, które preferują półcień i nie potrzebują zbyt dużej ilości światła!

skrzydlokwiat-sweet-lauretta-spathiphyllum

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to idealny kandydat dla początkujących miłośników roślin, jest łatwy w uprawie i wybacza wiele błędów. Ta elegancka roślina rzadko choruje i łatwo odnajduje się w różnych warunkach, do tego ciężko go przelać. Posiada duże, lancetowate, błyszczące liście i eleganckie białe kwiaty, którymi zachwyca niemal przez cały rok. Skrzydłokwiat jest zjawiskową rośliną oczyszczającą powietrze.

Tajniki uprawy: Skrzydłokwiat nie potrzebuje do szczęścia zbyt wiele światła. Możesz go ustawić na północnym lub wschodnim parapecie, a także w głębi widnego pomieszczenia. Zdecydowanie należy unikać bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić jego dekoracyjne liście. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, idealnie sprawdzi się utrzymująca wilgoć mieszanka do skrzydłokwiatów. Skrzydłokwiat jest dobrym materiałem eksperymentalnym, ponieważ opuszczając liście, informuje o tym, że chce mu się pić. 

zamioculcas-zamiifolia-zamiokulkas

Zamiokulkas to piękna i niezwykle odporna, niemal niezniszczalna, roślina doniczkowa, dlatego świetnie sprawdzi się jako roślina biurowa lub prezent dla początkujących miłośników roślin. Gęsty i zwarty pokrój, długie, wyprostowane pędy oraz błyszczące, mięsiste liście tej rośliny nadadzą elegancji i klasy każdemu wnętrzu. Zamiokulkas jest rośliną oczyszczającą powietrze, dlatego warto ustawić go w sypialni. Pielęgnacja zamiokulkasa jest łatwa i mało wymagająca.

Tajniki uprawy: W naszych mieszkaniach zamiokulkas najlepiej będzie się czuł na stanowisku półcienistym. Może stać w głębi jasnego pomieszczenia lub na parapecie północnym. Zdecydowanie należy unikać intensywnego, bezpośredniego nasłonecznienia. Ostre promienie słoneczne nie są wskazane, ponieważ z łatwością mogłyby przypalić jego dekoracyjne, mięsiste liście. Zamiokulkas gromadzi wodę z mięsistych liściach, grubych pędach i bulwiastych kłączach, dlatego nie wymaga zbyt częstego podlewania. Dobrze znosi lekkie przesuszenie, dlatego jeśli zdarzy się, że zapomnimy go podlać, nic mu się nie stanie. Zaszkodzić mu może natomiast nadmiar wody w podłożu. Zamiokulkasa należy podlewać, kiedy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Odpowiednim podłożem dla zamiokulkasa będzie przepuszczalna i dobrze zdrenowana mieszanka do sukulentów. Więcej informacji dotyczących uprawy i pielęgnacji zamiokulkasa.

Łatwe w uprawie rośliny bezpieczne dla zwierząt

Dom pełen roślin i zwierząt to marzenie wielu osób, jednak nie zawsze jest to dobre połączenie. Niektóre gatunki roślin mogą być szkodliwe dla czworonożnych podopiecznych, dlatego warto wiedzieć, czego lepiej unikać, a które rośliny możemy bezpiecznie uprawiać w naszych domach. 

Aspidistra wyniosła (aspidistra elatior)

Aspidistry są niezwykle odpornymi i mało wymagającymi roślinami domowymi. Aspidistra jest rośliną bezpieczną dla zwierząt, a niesprzyjające warunki nie są jej straszne. Tej długowiecznej roślinie nie zaszkodzi okresowe przesuszenie i niewielka ilość promieni słonecznych. Dzięki smukłym i podłużnym liściom o ciemnozielonej barwie, aspidistra niezwykle elegancko prezentuje się jako roślina domowa.

Tajniki uprawy: Aspidistra jest bardzo mało wymagającą rośliną. Nie potrzebuje zbyt dużo wody i światła. Najlepiej będzie się czuła na stanowisku bez silnego nasłonecznienia. Idealnym miejscem będzie północny lub wschodni parapet. Bezproblemowo będzie rosła również ustawiona w głębi widnego pomieszczenia. Jest odporna na przesuszenie, dlatego powinno się ją podlewać dopiero, gdy podłoże w doniczce całkowicie przeschnie. Jedyne, co może zaszkodzić tej żelaznej roślinie to nadmiar wody. Aspidistra nie znosi zastoju wody w korzeniach, dlatego podłoże powinno być dobrze przepuszczalne i zdrenowane. 

chamedora

Chamedory to bezpieczne dla zwierząt palmy o dekoracyjnych liściach. Są proste w uprawie, a ich obecność wprowadzi do Twojego wnętrza egzotyczny klimat. Chamedora wyróżnia się soczyście zielonymi, długimi, wąskimi liśćmi. Tworzy gęste kępy i rośnie w szybkim tempie. Ta niezwykle elegancka roślina nie ma dużych wymagań. 

Tajniki uprawy: Wytworna palma chamedora najlepiej będzie się czuła na jasnym stanowisku o rozproszonym świetle. Zbyt ostre, południowe promienie słoneczne mogłyby uszkodzić jej dekoracyjne liście. Palma chamedora poradzi sobie również w głębi jasnego pomieszczenia. Uwielbia wysoką wilgotność powietrza oraz podlewanie, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Odpowiednim podłożem dla tej rośliny będzie nasz specjalny zestaw dla palm do samodzielnego wymieszania

zielistka-chlorophytum-comosum-variegatum

Zielistki to łatwe w uprawie i w pełni bezpieczne dla zwierząt rośliny domowe.  Do najpopularniejszych odmian możemy zaliczyć zielistkę ‘Bonnie’ oraz ‘Ocean’.  Każdy mruczek z pewnością doceni ich chrupiące, soczyste liście przypominające ozdobną trawę. Zielistka tworzy gęste, dekoracyjne kępki liści. Roślina ta pozytywnie wpływa na jakość powietrza w mieszkaniu, oczyszcza je i jonizuje, dlatego jest polecana dla alergików. Szybko rośnie i pięknie prezentuje się w wiszącej doniczce. 

Tajniki uprawy: Zielistka najlepiej rośnie w jasnym, widnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Podlewaj ją, gdy podłoże w doniczce będzie suche. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja uprawie tej ozdobnej rośliny. Latem można wystawić ją na balkon lub taras. Roślinę warto odmładzać i rozmnażać, dosadzając do niej małe sadzonki, które licznie wypuszcza na pędach.

Zobacz również Popularne rośliny domowe bezpieczne dla zwierząt.

Pamiętaj, że nawet bardzo łatwe w uprawie rośliny, mają swoje wymagania. Postaraj się zapewnić im odpowiednie warunki, niezbędne do przetrwania, aby cieszyły Cię swoim pięknym wyglądem przez długi czas! Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych i nie wiesz, jakie gatunki będą pasowały do warunków panujących w Twoim domu, nie martw się, nasze specjalistki w sklepach stacjonarnych doradzą Ci, jaką roślinę wybrać. W sklepie internetowym przygotowaliśmy specjalną zakładkę niezniszczalne rośliny, w której znajdziesz naprawdę odporne i mało wymagające gatunki!

Photo by Mojtaba Hoseini on Unsplash.