5. Urodziny Małej Szklarni! 🥳 Kod: PLANTPARTY na 15% zniżki na wszystko! Tylko do 04.11

Wróć Wróć
Wstecz

Zamiokulkas – niezniszczalna roślina idealna do biur i sypialni

Zamiokulkas to roślina doniczkowa, która słynie ze swojej wytrzymałości. To doskonały wybór dla zapominalskich i zabieganych osób! Świetnie sprawdza się jako ozdoba salonów, a nawet biur i kawiarni! Dowiedz się, jak dbać o tego mistrza roślinnego survivalu!

Roślina o zielonych, błyszczących liściach

Zamiokulkas to piękna roślina doniczkowa, która słynie ze swojej wytrzymałości i niewygórowanych potrzeb. To jedna z najpopularniejszych roślin domowych – idealna dla zapominalskich. Świetnie sprawdzi się jako roślina biurowa, do sklepu czy kawiarni lub jako prezent dla początkujących miłośników domowej zieleni. Dzięki swojej odporności na niesprzyjające warunki, zamiokulkas zyskał miano żelaznej rośliny. Poznaj mistrza roślinnego survivalu!

Ta niezwykła roślina toleruje suche powietrze, niedostatek światła, niedostatek wody oraz okresowe przesuszenie, a przy tym słynie z umiejętności oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Jedyne, co może jej zaszkodzić, to zbyt obfite podlewanie!

Czytając nasz artykuł poznasz tajniki pielęgnacji zamiokulkasa i sposoby na to, aby pięknie rósł. Dowiesz się także, dlaczego liście zamiokulkasa żółkną oraz jak go rozmnażać.

Roślina z długimi pędami o gęsto osadzonych, intensywnie zielonych liściach.
Zamiokulkas zamiolistny jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej odpornych roślin domowych.

Wygląd i pochodzenie zamiokulkasa

Zamiokulkas to roślina wieloletnia należąca do rodziny obrazkowatych. W naturze występuje w Afryce, w klimacie podzwrotnikowym i zwrotnikowym. Zasiedla tam wilgotne lasy i zadrzewione sawanny, a miejscowi ludzie używają go w celach leczniczych. W innych częściach świata uprawiany jest przede wszystkim jako ozdobna roślina domowa.

Wygląd zamiokulkasa trudno pomylić z jakąkolwiek inną rośliną. Charakterystyczny gęsty i zwarty pokrój złożony z długich, wyprostowanych pędów od razu wyróżnia się na tle innych gatunków. Pędy, często pokryte brązowymi plamkami o nieregularnym kształcie, zdobione są przez mięsiste, ostro zakończone błyszczące liście. Pędy wyrastają z bulwiastych kłączy znajdujących się pod ziemią. Zgrubiałe pojedyncze listki osiągają długość do 10 cm, co dodaje informacji o rozmiarze i wyglądzie tej popularnej rośliny pokojowej. Kilkuletnie, zadbane zamiokulkasy mogą osiągać ponad metr wysokości.

Widoczne ciemne plamki na łodydze zielonej rośliny o błyszczących liściach.
Ciemne plamki na łodygach zamiokulkasa to naturalna sprawa. [źródło: Unsplash, autor feeypflanzen]

Jak pielęgnować zamiokulkasa? Kompleksowa pielęgnacja zamiokulkasa

Zamiokulkas nieprzypadkowo bywa określany mianem żelaznej rośliny. Świetnie radzi sobie w warunkach domowych, a jego uprawa nie sprawia żadnych problemów i podołają jej nawet zupełni zieloni w domowej hodowli roślin.

Podstawowa pielęgnacja zamiokulkasa ogranicza się tak naprawdę do rzadkiego podlewania i przecierania jego liści z kurzu. Czyści się je za pomocą miękkiej i wilgotnej szmatki. Zalecamy do tego zabiegu wykorzystać roztwór oleju z miodli indyjskiej (olej neem), który nabłyszcza liście oraz zapobiega atakowi szkodników.

Jakie stanowisko będzie najlepsze dla zamiokulkasa o niewielkich wymaganiach?

Nasłonecznienie

W naturze zamiokulkas rośnie w cieniu wyższych roślin. Również w naszych mieszkaniach najlepiej będzie się czuł na stanowisku półcienistym. Może stać w głębi jasnego pomieszczenia lub na parapecie północnym. Zdecydowanie powinien znajdować się z dala od intensywnego, bezpośredniego nasłonecznienia. Silne promienie słoneczne nie są wskazane, ponieważ z łatwością mogłyby przypalić jego dekoracyjne, mięsiste liście. Przy zbyt intensywnym nasłonecznieniu na liściach pojawią się brązowe plamy.

Pędy zamiokulkasa wyginają się w kierunku światła. Dlatego, aby zachować ładny pokrój, należy regularnie obracać doniczkę. Zamiokulkas jest rośliną oczyszczającą powietrze, świetnie sprawdzi się ustawiony w sypialni.

Temperatura

Optymalna temperatura również jest istotnym czynnikiem w uprawie zamiokulkasa. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. Latem najlepszy będzie przedział 20-25°C. Zimą roślina przechodzi stan spoczynku i preferuje przebywanie w nieco chłodniejszych pomieszczeniach (16-18°C). Należy uważać na chłodne przeciągi, na które zamiokulkas jako roślina ciepłolubna jest wrażliwy. Zbyt niskie temperatury mogą powodować, że utraci część liści. Spadek temperatury poniżej 10°C spowoduje zamieranie rośliny.

Wilgotność powietrza

Zamiokulkas jest rośliną, która toleruje szeroki zakres wilgotności powietrza. Szczególnie doceniany jest za swoją wytrzymałość na suszę i warunki, które dla większości gatunków mogłyby okazać się zabójcze. Bez obaw możesz ustawić go w biurze czy domowym korytarzu, gdzie powietrze często bywa suche i ciepłe.

Podlewanie zamiokulkasa i unikanie gnicia korzeni

Zamiokulkas gromadzi wodę w mięsistych liściach, grubych pędach i bulwiastych podziemnych kłączach, dlatego nie wymaga zbyt częstego podlewania. Dobrze znosi lekkie przesuszenie, dlatego jeśli zdarzy się, że zapomnimy go podlać, nic złego się nie stanie.

Zaszkodzić mu może natomiast nadmiar wody w podłożu. Zbyt częste i zbyt obfite podlewanie może powodować zastój wody w systemie korzeniowym oraz prowadzić do gnicia korzeni, kłączy i liści rośliny.

W okresie wegetacji najlepiej podlewać zamiokulkasa, kiedy podłoże w głębi doniczki niemalże przeschnie. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Podłoże między podlewaniami powinno całkowicie przeschnąć, głębsza warstwa podłoża również. Pamiętaj, że zamiokulkasa zdecydowanie lepiej przesuszyć, niż przelać!

Do podlewania używaj wody odstanej i przefiltrowanej o pokojowej temperaturze.

Zbliżenie na bulwę zamiokulkasa.
Bulwa zamiokulkasa, w której magazynowana jest woda. [źródło: Wikimedia Commons, autor Dacnoh]

Kiedy przesadzać i jakie podłoże będzie najlepsze dla zamiokulkasa?

Przesadzanie tej rośliny do świeżej ziemi najlepiej przeprowadzić od razu po zakupie. Do uprawy zamiokulkasa najlepsze będzie podłoże lekkie, przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Idealnie sprawdzi się nasza mieszanka DIY dla zamiokulkasów i sansevierii. Zawiera ona podłoże do sukulentów oraz rozluźniacze takie jakie piasek, perlit oraz drobny keramzyt.

Ważne, aby doniczka, w której rośnie zamiokulkas posiadała odpływ. Dzięki niemu nadmiar wody wypłynie po podlaniu rośliny. Nie można też zapomnieć o warstwie drenażu z keramzytu na jej dnie.

Zamiokulkasy preferują ciasne pojemniki, jednak kiedy bryła korzeniowa jest bardzo rozrośnięta, roślinę należy przesadzić do o jeden rozmiar większej doniczki. Młode rośliny możemy przesadzać co roku. Dorosłe zamiokulkasy wystarczy przesadzać co około 2-3 lata, a starszym roślinom o sporych rozmiarach wystarczy wymieniać wierzchnią warstwę podłoża.

Nawożenie zamiokulkasa

Nawożenie jest zabiegiem sprzyjającym utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej niemal każdej rośliny. W okresie wiosenno-letnim warto zasilać zamiokulkasa nawozem, np. specjalnym nawozem dedykowanym właśnie temu gatunkowi. Dodawaj nawóz do wody co 3-4 podlewanie. Składniki odżywcze zawarte w nawozie przyczynią się do prawidłowego wzrostu, rozwoju nowych liści i soczystego wybarwiania się.

Zbliżenie na nowy pęd rośliny.
Rozwijający się, nowy pęd zamiokulkasa. [źródło: Wikimedia Commons, autor Mokkie]
Zbliżenie na pałeczkowaty owocostan.
Kwiatostan zamiokulkasa. [źródło: Wikimedia Commons, autor Januszk57]

Rozmnażanie zamiokulkasa

Rozmnażanie zamiokulkasów jest bardzo proste, dzięki czemu z łatwością możemy powiększyć swoją roślinną kolekcję lub podzielić się sadzonką ze znajomymi. W warunkach domowych zamiokulkas może być rozmnażany tylko wegetatywnie przez podział kłączy, sadzonki liściowe lub pędowe.

Podział kłącza możemy z łatwością przeprowadzić przy okazji przesadzania. Należy wtedy mechanicznie rozdzielić bulwiaste kłącza i posadzić je w oddzielnych doniczkach. Z czasem z kłączy wyrosną nowe łodygi z liśćmi.

Drugim sposobem jest ukorzenianie sadzonek pędowych lub liściowych w wodzie lub w podłożu, które po pewnym czasie wytworzą korzenie i bulwiaste kłącza, z których powstaną nowe pędy. Jest to jednak nieco trudniejszy i dłużej trwający sposób. Więcej o rozmnażaniu roślin domowych dowiesz się z artykułu “Rozmnażanie roślin – jak rozmnażać i ukorzeniać rośliny“.

Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną?

Żółknięcie liści zamiokulkasa może być spowodowane wieloma różnymi przyczynami. Poniżej omawiamy te najpopularniejsze i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Stopniowe żółknięcie najstarszych pędów i liści jest naturalnym procesem i nie powinno być powodem do obaw. Żółknące pędy należy wyciąć ostrym, sterylnym narzędziem, a w ich miejscu z czasem wyrosną nowe.

Pokładanie się pędów na boki i żółknięcie liści najczęściej jest objawem przelania rośliny. Zbyt wilgotne podłoże i zastój wody w systemie korzeniowym może spowodować gnicie korzeni. Jak uratować przelaną roślinę przeczytasz w artykule “Plamy na liściach – jak rozpoznać choroby grzybowe roślin doniczkowych“.

Zasychające liście zamiokulkasa i opadające łodygi mogą być sygnałem przesuszenia. Taką roślinę musimy stopniowo nawadniać, podlewając ją niewielką ilością wody. Nigdy nie wlewaj dużej ilości wody na raz.

Blaknięcie liści i pokładanie się pędów rośliny na boki doniczki może świadczyć o braku nawożenia. Aby wzmocnić system korzeniowy, warto stosować nawozy.

Żółknięcie i zwijanie się liści oraz wyciąganie się pędów może być objawem niedoboru światła. Roślinę w takim przypadku należy przestawić w jaśniejsze miejsce, ale osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych.

Choroby i szkodniki zamiokulkasa

Zamiokulkas jest rośliną wytrzymałą nie tylko, gdy chodzi o zaniedbania pielęgnacyjne. Rzadko pada także ofiarą pasożytów czy chorób. Z naszych obserwacji wynika, że najczęściej można spotkać na nim wełnowce lub przędziorki, które przynosimy wraz z nimi z marketu. Przed kupnem rośliny w niesprawdzonym miejscu warto więc dokładnie ją obejrzeć. Jeśli zdarzy się, że szkodniki zaatakują roślinę, którą już masz w domu, przeczytaj naszą bazę artykułów, gdzie tłumaczymy, jak sobie z nimi radzić.

Aby chronić roślinę przed chorobami, najlepiej dbać o podstawy jej zdrowia – oszczędnie podlewać, regularnie nawozić i czyścić jej liście.

Popularne odmiany zamiokulkasa

Najpopularniejsze odmiany w uprawie domowej to: intensywnie zielony zamiokulkas zamiolistny, zamiokulkas raven, którego liście są niemal czarne oraz zamiokulkas zenzi o gęsto ułożonych, mięsistych blaszkach liściowych.

Do mniej znanych i ciężej dostępnych odmian należą m.in.: zamiokulkas supernova, zamiokulkas supreme, zamiokulkas zamicro i kolekcjonerski rarytas zamiokulkas variegata chameleon.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas zamiolistny to najpopularniejsza odmiana zamiokulkasa. Zachwyca eleganckimi, wyprostowanymi pędami i błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Świetnie sprawdzi się jako dekoracyjna roślina biurowa.

Gęsto ułożone, lśniące, intensywnie zielone liście.

Zamiokulkas raven

Zamiokulkas raven to mroczna i tajemnicza odmiana o ciemnozielonych, niemal czarnych blaszkach liściowych. Jego liście zachwycają głębokim kolorem i eleganckim blaskiem.

Niemal czarne liście.

Zamiokulkas zenzi

Zamioculcas zenzi wyróżnia się grubymi, mięsistymi pędami oraz gęsto ułożonymi listkami. To kompaktowa odmiana zamiokulkasa, która idealnie wpisuje się w mniejsze przestrzenie. Charakteryzuje się gęstym wzrostem i mniejszymi liśćmi niż standardowy zamioculcas zamiifolia.

Dzięki swojej zwartości i eleganckiej formie, zamiokulkas zenzi jest doskonałym wyborem dla osób ceniących nowoczesne, subtelne dekoracje roślinne.

Intensywnie zielone, lśniące, gęsto skupione liście.

Dlaczego warto mieć w swojej kolekcji zamiokulkasa?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu znasz już odpowiedź na to pytanie! Zamiokulkas jest urodziwą i pożyteczną rośliną o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Jest także ceniony za swoje właściwości oczyszczające powietrze. Potrafi usuwać z otoczenia szkodliwe substancje takie jak benzen czy toluen, co sprawia, że jest to nie tylko dekoracyjny, ale i praktyczny dodatek do każdego wnętrza. Przy tym jest niezwykle odporny na niekorzystne warunki środowiskowe, takie jak susza czy niedostatek światła. Zaszkodzić mu może tak właściwie jedynie nadmiar wody. Nie bez powodu nazywany jest “żelazną rośliną”. Będzie idealną rośliną dla zapominalskich i często podróżujących osób, a także dla tych, które cenią minimalizm.

Dzięki swojej zdolności do gromadzenia wody potrafi przetrwać długi czas, nawet kilka tygodni bez podlewania. Sprawdzi się także, jeśli szukasz pomysłu na prezent dla osoby, która jeszcze nigdy nie zajmowała się roślinami. Można powiedzieć, że do uprawy zamiokulkasa wystarczą dobre chęci!

Intensywnie zielone i błyszczące liście.
Zamiokulkas doskonale zazielenia wnętrza!