Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Monstera – uprawa, pielęgnacja, tajniki uprawy

Poszukujecie pnącza idealnego dla początkujących roślinomaniaków? Powinniście zainteresować się monsterą o charakterystycznie powycinanych, sercowatych liściach. Duże, błyszczące liście to jednak nie jedyny atut tej niesamowitej rośliny. Cechuje ją wytrzymałość i niewielkie wymagania. Dowiedz się, w jakich warunkach monstera czuje się najlepiej i na co uważać w jej pielęgnacji. Zdradzamy, z jakiego powodu liście monstery nie […]

Duży, zielony liść z wcięciami.

Poszukujecie pnącza idealnego dla początkujących roślinomaniaków? Powinniście zainteresować się monsterą o charakterystycznie powycinanych, sercowatych liściach. Duże, błyszczące liście to jednak nie jedyny atut tej niesamowitej rośliny. Cechuje ją wytrzymałość i niewielkie wymagania. Dowiedz się, w jakich warunkach monstera czuje się najlepiej i na co uważać w jej pielęgnacji. Zdradzamy, z jakiego powodu liście monstery nie wytwarzają dziur, czym są korzenie powietrzne, jak rozmnażać monsterę oraz kilka innych ciekawostek. Zobacz, jak pielęgnować monsterę i poznaj wszystkie tajniki uprawy tej wyjątkowej rośliny! 

Jak pielęgnować monsterę?

Monstera jest tropikalnym pnączem naturalnie występującym w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze osiąga spore rozmiary, wspinając się po pniach drzew. W uprawie doniczkowej świetnie sprawdzają się podpory i paliki kokosowe, które stabilizują roślinę i umożliwiają jej wspinaczkę.

monstera-deliciosa-na-paliku

Po zakupie monsterę przesadzamy do odpowiedniego podłoża – ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu lub wermikulitu, chipsów kokosowych i włókna kokosowego. Przyjrzyj się naszej dedykowanej mieszance do monster. Jak pielęgnować roślinę monsterę? Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy zakładać rękawiczki ochronne, ponieważ liście i łodygi monstery zawierają trujący sok.

Mieszanka ziemi do monstery

Aby liście monstery cieszyły nas swoją niezwykłą urodą i blaskiem, warto regularnie myć je letnią wodą. Do nabłyszczania liści monstery świetnie sprawdza się olejek neem, który dodatkowo chroni rośliny przed szkodnikami.

Najlepsze stanowisko dla monstery

Monstera nie ma zbyt dużych wymagań świetlnych. Preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle, jednak bez bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby przypalić jej dekoracyjne liście. Można ją również ustawić w półcieniu, w głębi jasnego pokoju, w miejscu, gdzie nie dociera silne słońce. Odmiany o pstrych liściach z białymi elementami wymagają większej ilości światła, niż odmiany o zielonych liściach.

monstera-deliciosa-variegata-sadzonka

Niedobór światła może się objawiać cienkimi, giętkimi i wyciągającymi się pędami. W zbyt ciemnym miejscu liście będą mniejsze i pozbawione charakterystycznych otworów, a międzywęźla znacznie się wydłużą. Dolne liście rośliny mogą żółknąć i tracić kolor. Nadmierne nasłonecznienie może spowodować blaknięcie liści lub pojawienie się żółto-brązowych plam i oparzeń słonecznych.

Jak podlewać monsterę?

Monstera, mimo że pochodzi z rejonów tropikalnych, nie wymaga dużej ilości wody i zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Jak pielęgnować i podlewać monsterę? Należy ją podlewać, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, a w głębi doniczki będzie lekko wyczuwalna wilgoć. Monstera jest wrażliwa na nadmiar wody w systemie korzeniowym, dlatego przed każdym podlaniem warto upewnić się, czy podłoże dostatecznie przeschło. 

Niedobór wody objawia się oklapnięciem liści lub zasychaniem na słomkowy kolor. Nadmierne podlewanie może skutkować żółknięciem liści, utratą koloru lub pojawieniem się plam na brzegach liści. Reakcją na przelanie mogą być wiotkie i tracące jędrność pędy. Zbyt duża ilość wody w doniczce może prowadzić do gnicia korzeni oraz infekcji grzybowej.

Choroby grzybowe rozpoznamy po brązowych lub niemalże czarnych plamach na liściach z jaśniejszą, żółtą otoczką. Prawidłowa pielęgnacja monstery w przypadku chorób polega na wyciągnięciu rośliny z doniczki i sprawdzeniu stanu korzeni. Jeśli zauważymy podgnite części, usuwamy je, spryskujemy korzenie i liście środkiem grzybobójczym, przykładowo Topsinem. Oprysk warto powtórzyć 2-3 razy po upływie 7-10 dni, aby pozbyć się wszystkich zarodników. Uważajmy jednak na moczenie młodych, zwiniętych jeszcze listków – to coś, czego ta roślina nie wybacza i odrzuca młode liście. 

Nawożenie monstery

Jak wygląda prawidłowa uprawa monstery? W okresie wegetacyjnym monsterę zasilamy nawozem płynnym zgodnie z dawką zalecaną przez producenta, w okresie jesienno-zimowym nawożenie należy ograniczyć, chyba że roślinę doświetlamy, a tempo jest wzrostu nie zwolniło. Warto stosować naprzemiennie różnie rodzaje nawozów i biohumusów, aby dostarczyć roślinie wszystkich niezbędnych do prawidłowego wzrostu składników. Na zapotrzebowanie rośliny na substancje odżywcze oraz wodę wpływa stanowisko, w którym się znajduje. Im ciemniejsze stanowisko, tym mniej obfitego podlewania i nawożenia potrzebuje roślina. 

monstera-cobra-standleyana-variegata

Dlaczego końcówki liści monstery zasychają?

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza jest ostatnim krokiem do osiągnięcia sukcesu w uprawie monstery. Usychające końcówki liści monstery mogą być reakcją na zbyt niską wilgotność powietrza. Aby podnieść wilgotność wokół rośliny możemy zamontować nawilżacz powietrza lub ustawić monsterę na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą, uważając aby dno doniczki nie stykało się z taflą wody. Zbyt suche powietrze sprzyja również atakowi szkodników, w szczególności przędziorków. (Dowiedz się, jak pozbyć się przędziorków.)

Korzenie powietrzne u monstery 

Im starsza jest nasza roślina, tym więcej pojawia się u niej korzeni powietrznych. Korzenie powietrzne u monster mogą być bardzo długie, nawet sięgające podłogi. Nie powinno się ich jednak obcinać. Znacznie lepszym pomysłem jest skierowanie korzeni do doniczki, aby roślina dzięki nim mogła pobierać składniki odżywcze i wodę. Korzenie te pełnią również funkcję podpory i stabilizują roślinę w podłożu. Jak dbać o monsterę? Roślinom pnącym warto również zapewnić drabinę lub palik, po którym będą mogły się wspinać, wczepiając  korzenie powietrzne. Dzięki temu będą szybciej rosły, a ich liście będą większe.

monstera-minima-piccolo

Najciekawsze odmiany monstery

monstera-deliciosa
monstera-deliciosa-na-paliku

Monstera deliciosa to najpopularniejsza odmiana monstery pełna elegancji i wdzięku. Jej duże, błyszczące i powycinane liście od razu przyciągają wzrok!

Jak pielęgnować monsterę?
monstera-monkey-mask

Monstera monkey mask wyróżniająca się dziurawymi liśćmi o ciekawej fakturze i bardzo szybkim wzrostem.

monstera-deliciosa-variegata
Monstera pielęgnacja

Monstera deliciosa variegata to przepiękna roślina kolekcjonerska. Jej białe plamki na liściach są wynikiem mutacji genetycznej, która jest rzadko spotykana w naturze. Należy do łatwych w uprawie, stosunkowo szybko rośnie i zachwyci każdego!

Pielęgnacja monstery
Jak pielęgnować monsterę?

Monstera minima (rhaphidophora tetrasperma) to odmiana o zachwycających, głęboko wyciętych, połyskujących liściach. Rośnie szybko i bezproblemowo, a opieka nad nią to sama przyjemność.

Monstera uprawa
monstera-pinnatipartita

Monstera pinnatipartita jest rzadkim, kolekcjonerskim pnączem. Podobnie jak w przypadku innych monster, z czasem na liściach pojawiają się charakterystyczne, głębokie wycięcia i dziury. Elegancji nadają jej ciemnozielone, błyszczące blaszki liściowe o sercowatym kształcie.