4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Wróć Wróć
Wstecz

Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana) – bylina o bajecznych kwiatach

Campanula portenschlagiana, czyli dzwonek dalmatyński, należy do najpopularniejszych bylin ozdobnych. Niewątpliwą zaletą dzwonka dalmatyńskiego są kwiaty o dzwonkowatym kształcie, dzięki którym ta roślina zawdzięcza swoją nazwę. Podczas kwitnienia posiada drobne, lecz gęsto skupione kwiaty, które tworzą czarującą dekorację. Dzwonek campanula to roślina o wyjątkowo niewielkich wymaganiach, a dodatkowo obficie kwitnie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć […]

Bylina o białych kwiatkach
Białe kwiaty dzwonka dalmatyńskiego.

Campanula portenschlagiana, czyli dzwonek dalmatyński, należy do najpopularniejszych bylin ozdobnych. Niewątpliwą zaletą dzwonka dalmatyńskiego są kwiaty o dzwonkowatym kształcie, dzięki którym ta roślina zawdzięcza swoją nazwę. Podczas kwitnienia posiada drobne, lecz gęsto skupione kwiaty, które tworzą czarującą dekorację. Dzwonek campanula to roślina o wyjątkowo niewielkich wymaganiach, a dodatkowo obficie kwitnie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak pielęgnować dzwonki.

Pochodzenie dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonek campanula portenschlagiana to gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Do tej rodziny należą także inne cenione gatunki dzwonków – np. dzwonek szerokolistny (Campanula latifolia), dzwonek karpacki (Campanula carpatica) czy dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia).

Ta cudna bylina pochodzi z górskich obszarów Europy Południowej, głównie Alp i Półwyspu Bałkańskiego. Dzwonek dalmatyński drugi człon swojej nazwy zawdzięcza krainie Dalmacji, gdzie występuje głównie na górskich zboczach. W naturalnym środowisku porasta powierzchnię gleby i skał, tworząc zwartą kompozycję.

Dzwonek dalmatyński obrastający murek; Włochy [źródło: Wikimedia Commons, autor Michel Chauvet]
Campanula portenschlagiana w naturalnym środowisku na skałach; Włochy [źródło: Wikimedia Commons, autor Syrio]

Jak wygląda dzwonek dalmatyński?

Dzwonek dalmatyński to bylina o niskim pokroju. Dorasta do około 20 cm wysokości. Ze swoich licznych i drobnych liści tworzy na powierzchni ziemi gęsty zielony dywan ozdobiony delikatnymi kwiatami.

Dzwonek campanula charakteryzuje się małymi kwiatami kształtem przypominającymi dzwonki. Gdy już kwiaty rozwiną się całkowicie, są bardziej w kształcie gwiazdek. Odmian dzwonków jest kilka i od nich zależy kolor kwiatów. Kwiaty dzwonków mogą przybierać jasne barwy – białe i różowe, a także ciemniejsze – niebieskie oraz fioletowe. Campanula doniczkowa to długo kwitnąca roślina. Zwykle kwitnie od czerwca do sierpnia, a nawet we wrześniu. Subtelne dzwonkowate kwiaty dodają tej roślinie niesamowitego uroku.

Cudne fioletowe kwiaty dzwonka dalmatyńskiego [źródło: Wikimedia Commons, autor Syrio]

Jakie stanowisko lubi campanula dzwonek?

Najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Należy unikać bezpośredniego słońca. Doskonale powinien sprawdzić się parapet okna zachodniego lub wschodniego, a także postawienie doniczki w bliskiej odległości (około 1 m) od okna południowego.

Dzwonek campanula jest mrozoodporny. Ta bylina toleruje temperaturę do około -23°C.

Jaka ziemia dla dzwonka?

Kwiat campanula nie ma dużych wymagań glebowych. Dzwonek potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby z drenażem. Podłoże powinno umożliwiać swobodny przepływ wody. Sprawdzi się mieszanka piaszczysto-gliniasta. Nie powinno się doprowadzać do zastoju wody w korzeniach, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Dzwonek dalmatyński nie jest kapryśny w stosunku do pH gleby.

Dzwonek dalmatyński – pielęgnacja

Roślina jest dość odporna na suszę, jednak podczas upalnych dni i długotrwałym braku wody będzie potrzebowała podlania. Dzwonki lubią mieć umiarkowanie wilgotną glebę, lecz nie mokrą. Przed każdym podlaniem należy sprawdzić wilgotność gleby wsadzając do niej palec. Podlewać dopiero, gdy górne 5-7 cm podłoża będzie suche. Lepiej pamiętać, że dzwonek gorzej zniesie przelanie niż przesuszenie.

Dzwonki nie wymagają specjalnego zasilania nawozami. Podczas okresu kwitnienia można wspomóc roślinę nawozami rozpuszczalnymi w wodzie, które dedykowane są roślinom kwitnącym.

Możesz spróbować produkty dostępne w naszym sklepie np. biohumus do roślin kwitnących, organiczny nawóz na kwitnienie – Biobizz Bio Bloom lub nawóz do roślin balkonowych. W okresie spoczynku powinno się zaprzestać nawożenia.

Przekwitnięte kwiaty należy usuwać. Dzięki temu czas kwitnienia wydłuży się i ozdobne dzwonki dłużej będą cieszyć oko.

Jesienią zaleca się przycięcie nadziemnej części tej byliny. Dzwonek dalmatyński zimą przechodzi w stan spoczynku, a wiosną budzi się do życia.

Jak rozmnożyć dzwonki?

Rozmnażane dzwonków jest łatwe.

Dzwonki najlepiej rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp. Taki zabieg należy przeprowadzić wiosną lub wczesną jesienią, gdy roślina przekwitnie.

Portenschlagiana dzwonek dalmatyński można też wysiać. Zaleca się wysianie nasion między lutym a czerwcem. Kiełkowanie nasion trwa około 2-3 tygodnie.

Choroby i szkodniki dzwonków

Ta roślina jest mało podatna na choroby i szkodniki.

Dzwonki najczęściej cierpią na rdzę, mogą zostać zaatakowane także przez szarą pleśń lub mączniaka. Z naszego artykułu „Plamy na liściach – jak rozpoznać choroby grzybowe roślin doniczkowych” dowiesz się, jak poradzić sobie z chorobami grzybowymi.

Campanula może być przysmakiem dla ślimaków i mszyc. Te szkodniki zjadają roślinę lub wysysają ją, dlatego zaleca się stosowanie środków zapobiegawczych. Ślimaki należy systematycznie usuwać. Przeczytaj nasz artykuł na temat mszyc, aby poradzić sobie z tymi szkodnikami.

Odmiany campanula portenschlagiana w naszym sklepie

W naszym sklepie internetowym znajdziesz dzwonek dalmatyński w dwóch wersjach kolorystycznych – z kwiatami białymi lub fioletowymi.

Oba kolory prezentują się imponująco w pojedynkę. Jesteśmy jednak pewni, że biało-fioletowa mieszanka będzie wyglądać niezwykle efektownie!

Dzwonek dalmatyński biały

Dzwonek dalmatyński z białymi kwiatami w osłonce.
Białe kwiaty dzwonka dalmatyńskiego.

Dzwonek dalmatyński fioletowy

Dzwonek dalmatyński z fioletowymi kwiatami w osłonce.
Fioletowe kwiaty dzwonka dalmatyńskiego.

Dlaczego warto mieć dzwonek dalmatyński?

Campanula doniczkowa to bardzo wdzięczna, urocza i długo kwitnąca roślina ozdobna. Jest łatwa w uprawie, dlatego to doskonały wybór nawet dla początkujących roślinomaniaków.

Dzwonek dalmatyński sprawdzi się jako ozdoba rabat kwiatowych i tzw. roślina okrywowa na ogrodach skalnych. Jego niski wzrost i rozłożysty pokrój sprawiają, że doskonale pokrywa powierzchnie gleby. Może ozdabiać podłoże pod drzewami lub ożywić ogrodowe ścieżki.

Kwiat dzwonek campanula jak najbardziej nadaje się na balkony i tarasy. Dzwonek dalmatyński przyciąga uwagę, a jego długie kwitnienie zapewni piękne widoki. Zjawiskowo prezentuje się zarówno w pojedynkę, jak i w grupach, a także jako urozmaicenie kompozycji z innymi gatunkami roślin kwitnących. Może przekonasz się, jak dzwonek dalmatyński w większej ilości wyglądałby w jednej z naszych podłużnych osłonek?

Dzwonek dalmatyński w kompozycji z innymi roślinami w podłużnej donicy [źródło: Wikimedia Commons, autor 4028mdk09]