4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Wróć Wróć
Wstecz

Jak zwalczyć mszycę, czyli szkodniki roślin

Mszyca to szkodnik roślin, który pojawia się masowo i atakuje punktowo. To prowadzi do pofałdowanych, suchych liści, martwych stożków wzrostu i nawet obumierających kwiatostanów. Jak się pozbyć mszycy? Mamy parę sprawdzonych wskazówek.

Jak zwalczyć mszyce

Mszyca jest chyba najbardziej znanym roślinnym obżartuchem – w ciągu godziny wysysa sok będący 1/3 masy jej ciała! Dodajmy, że kolonie tych stworzeń są zazwyczaj naprawdę liczebne i atakują nasze rośliny domowe. To wszystko prowadzi do pofałdowanych, powyginanych, suchych liści, martwych stożków wzrostu i nawet obumierających kwiatostanów. Jak pozbyć się mszyc z roślin doniczkowych? Mamy parę sprawdzonych wskazówek.

Czym jest mszyca i skąd bierze się na roślinach?

Mszyca to owad z rzędu pluskwiaków, który występuje masowo, stąd kiedy się pojawia, znajdujemy ich duże skupiska w jednym miejscu. Rzadko atakuje wszystkie rośliny jednocześnie – zwykle najpierw obgryzie jedną doniczkę, a później przeniesie się na kolejną doniczkę. Chyba że kolonia jest naprawdę potężna… Biolodzy wyróżniają około 5 tysięcy gatunków, a to wciąż nie wszystkie.

Mszyce potrafią przyjmować niemalże wszelkie kolory tęczy – białe, zielone, żółte, czerwone czy nawet czarne. Zwykle przybywają do nas przez otwarte okna (samice potrafią latać), albo żerują na naszych roślinach balkonowych.

Jak się pozbyć mszyc?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zwalczyć mszyce domowym sposobem. Okazuje się, że wystarczy woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń – zanurzamy roślinę w tak przygotowanym roztworze na kilka minut, później dla pewności spłukujemy pod bieżącą wodą. Większość insektów powinna zginąć po tym zabiegu. Pamiętajmy, aby powtórzyć go kilkakrotnie w odstępie 2-3 dni.

Jak zwalczyć plagi mszycy?

Wiemy już, czym zwalczyć mszyce domowym sposobem. W przypadku naprawdę sporej plagi możemy skorzystać ze środków chemicznych, dostępnych w sklepach ogrodniczych (np. Kohinor – pomocnik w walce z mszycą i wciornastkiem). Pamiętajmy też o jej naturalnym wrogu – biedronce! Jeśli zaatakowane rośliny stoją na balkonie lub tarasie – możemy sprowadzić kilka tych pożytecznych stworzonek.

Z naszego bloga dowiesz się też, jak zwalczyć wełnowce.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.