Jak zwalczyć mszycę, czyli szkodniki roślin

Jak zwalczyć mszycę, czyli szkodniki roślin

Mszyca to szkodnik roślin, który pojawia się masowo i atakuje punktowo. To prowadzi do pofałdowanych, suchych liści, martwych stożków wzrostu i nawet obumierających kwiatostanów. Jak się pozbyć mszycy? Mamy parę sprawdzonych wskazówek.

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Mszyca jest chyba najbardziej znanym roślinnym obżartuchem – w ciągu godziny wysysa sok będący 1/3 masy jej ciała! Dodajmy, że kolonie tych stworzeń są zazwyczaj naprawdę liczebne i atakują nasze rośliny domowe. To wszystko prowadzi do pofałdowanych, powyginanych, suchych liści, martwych stożków wzrostu i nawet obumierających kwiatostanów. Jak pozbyć się mszyc z roślin doniczkowych? Mamy parę sprawdzonych wskazówek.

Czym jest mszyca i skąd bierze się na roślinach?

Mszyca to owad z rzędu pluskwiaków, który występuje masowo, stąd kiedy się pojawia, znajdujemy ich duże skupiska w jednym miejscu. Rzadko atakuje wszystkie rośliny jednocześnie – zwykle najpierw obgryzie jedną doniczkę, a później przeniesie się na kolejną doniczkę. Chyba że kolonia jest naprawdę potężna… Biolodzy wyróżniają około 5 tysięcy gatunków, a to wciąż nie wszystkie.

Mszyce potrafią przyjmować niemalże wszelkie kolory tęczy – białe, zielone, żółte, czerwone czy nawet czarne. Zwykle przybywają do nas przez otwarte okna (samice potrafią latać), albo żerują na naszych roślinach balkonowych.

Jak się pozbyć mszyc?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zwalczyć mszyce domowym sposobem. Okazuje się, że wystarczy woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń – zanurzamy roślinę w tak przygotowanym roztworze na kilka minut, później dla pewności spłukujemy pod bieżącą wodą. Większość insektów powinna zginąć po tym zabiegu. Pamiętajmy, aby powtórzyć go kilkakrotnie w odstępie 2-3 dni.

Jak zwalczyć plagi mszycy?

Wiemy już, czym zwalczyć mszyce domowym sposobem. W przypadku naprawdę sporej plagi możemy skorzystać ze środków chemicznych, dostępnych w sklepach ogrodniczych (np. Kohinor – pomocnik w walce z mszycą i wciornastkiem). Pamiętajmy też o jej naturalnym wrogu – biedronce! Jeśli zaatakowane rośliny stoją na balkonie lub tarasie – możemy sprowadzić kilka tych pożytecznych stworzonek.

Z naszego bloga dowiesz się też, jak zwalczyć wełnowce.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.