Zazieleniamy świat! 🗺️ Kod: GREENWEEK24 - aż 20% zniżki na wszystko! Tylko do północy! 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Zwalczanie mszyc – jak wygrać z tymi szkodnikami?

Mszyce to szkodniki roślin, które atakują w licznych grupach. Poznaj skuteczne sposoby na zwalczanie mszyc!

Jak zwalczyć mszyce

Mszyce to jedne z najpospolitszych szkodników roślin. Występują grupowo i znacznie osłabiają rośliny. Jaki jest domowy sposób na mszyce? Jak zapobiegać inwazji mszyc? Czy istnieją naturalni wrogowie mszyc? Dowiesz się o tym z tego artykułu!

Trzy zielono-czarne małe szkodniki roślin.
Mszyce to szkodniki roślin. [źródło: Unsplash, autor guyver1986]

Co to są mszyce?

Mszyce to owady należące do rzędu pluskwiaków. Z roślinnego punktu widzenia – to niewielkie szkodniki roślin, które mogą wyrządzić duże szkody na roślinach. Ich ciało jest miękkie i delikatne.

Mszyce potrafią przyjmować niemalże wszystkie kolory tęczy – białe, zielone, żółte, czerwone czy nawet czarne. Biolodzy wyróżniają około 5 tysięcy gatunków tych owadów.

Ten szkodnik jest chyba najbardziej znanym roślinnym obżartuchem. Żywi się sokiem roślinnym, którego w ciągu godziny potrafi wyssać ilość stanowiącą nawet 1/3 masy jej ciała!

Ponadto, kolonie tych stworzeń są zazwyczaj naprawdę bardzo liczebne i mogą szybko objąć całą powierzchnię rośliny. Mszyce rozmnażają się bardzo intensywnie.

Zielone mszyce siedzące na roślinie.
Niektóre mszyce na pierwszy rzut oka może być trudno dostrzec ze względu na kolor podobny do koloru rośliny. [źródło: Wikimedia Commons, autor Shipher Wu]
Czarne mszyce siedzące na roślinie.
Inne gatunki mszyc mogą być w kolorze kontrastującym do barw rośliny. [źródło: Wikimedia Commons, autor Alvesgaspar]

Jak rozpoznać żerowanie mszyc?

Mszyce pojawiają się masowo i atakują punktowo. To prowadzi do pofałdowanych, powyginanych i suchych liści, martwych stożków wzrostu i nawet obumierających pąków kwiatowych. Atak mszyc może doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny.

Dorosłe osobniki tych szkodników nie są trudne do zauważenia, ponieważ ich duże skupiska w jednym miejscu raczej rzucają się w oczy. Mszyce rzadko atakują wszystkie rośliny jednocześnie. Zwykle najpierw delektują się jedną rośliną i gdy zostanie z niej niewiele, to przenoszą się na następną. Chyba że ich inwazja jest naprawdę potężna…

Mszyce podczas przeobrażenia pozostawiają swoje białawe wylinki.

Masa żółtych mszyc żerujących na młodym pędzie rośliny.
Mszyce oleandrowe żerujące na młodych pędach. [źródło: Unsplash, autor livinginusa_channel]

Skąd biorą się mszyce?

Zwykle przybywają do naszych domów przez otwarte okna – samice potrafią latać. Często też żerują na roślinach balkonowych. Można je także nieświadomie przynieść do domu, np. na ciętych kwiatach albo wraz z świeżą miętą, bazylią czy innymi ziołami.

Domowe sposoby na mszyce

Na początek, jak w przypadku każdego szkodnika – rośliny zaatakowane przez szkodniki należy odseparować od pozostałych roślin.

Aby zwalczyć mszyce może wystarczyć nawet jedynie woda z płynem do mycia naczyń lub mydłem (np. szare mydło). Takim roztworem wykonujemy obfity domowy oprysk pod sporym ciśnieniem lub zanurzamy w nim zainfekowane rośliny na kilka minut. Następnie dla pewności spłukujemy te rośliny pod bieżącą letnią wodą. Większość insektów powinna zginąć po tym zabiegu.

Ekologiczne opryski możesz wykonać także używając roztwór octu. Wymieszaj dokładnie 1 litr wody, 100 ml octu spirytusowego i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Przed wykonaniem oprysku z octem upewnij się, czy nie zaszkodzi on roślinie. W tym celu wykonaj oprysk testowy na małej powierzchni rośliny. Ocet może zaszkodzić pszczołom – dlatego nie używaj tego oprysku na roślinach kwitnących.

Soda oczyszczona to kolejny tani produkt, który ma szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych. Ekologiczne preparaty możesz przyrządzić z roztworem wody i sody oczyszczonej. Jeden litr ciepłej wody wymieszaj z sodą oczyszczoną (ok. pół łyżeczki sody) i odrobiną szarego mydła.

Powtórz wybrany oprysk jeszcze kilkakrotnie w odstępie 2-3 dni. Pamiętaj o tym, ponieważ pojedyncze osobniki mogły przeżyć. Nie wykonuj oprysków podczas słonecznych godzin, ponieważ może to spowodować oparzenia liści.

Rośliny odstraszające mszyce – naturalne sposoby

Niektóre rośliny ozdobne mają moc odpychania wielu szkodników! Jest ich naprawdę wiele. Należą do nich m.in. lawenda, anyż, bazylia, pokrzywa, kocimiętka, nagietek, tymianek i aksamitka. To bardzo ładne rośliny odstraszające szkodniki, więc warto jest w nie zainwestować.

Ładne kwiaty w kolorze pomarańczowym z okrągłymi, zielonymi liśćmi.
Pomarańczowe nasturcje to bardzo ładne rośliny. [źródło: Unsplash, autor anthonysimages]
Fioletowe drobne kwiaty umieszczone na długich łodygach.
Lawenda to świetny wybór do ogrodu i na balkon. [źródło: Unsplash, autor daiga_ellaby]

Silny zapach wydzielany przez te rośliny odpycha mszyce i inne szkodniki. Inne natomiast zwabiają owady, które zjadają mszyce. Warto zatem mieć je w swoim ogrodzie czy na balkonie.

Pożyteczne owady w walce z mszycami

Naturalnymi wrogami mszyc są owady należące do rodziny biedronkowatych i złotookowatych.

Jeśli zaatakowane rośliny stoją na balkonie, tarasie lub rosną w ogrodzie – możesz sprowadzić kilka tych pożytecznych stworzonek. Przydatne w tym celu mogą okazać się rośliny zwabiające te owady.

Pomarańczowe mszyce żerujące na roślinie, a obok czarno-czerwony owad należący do rodziny biedronkowatych.
Biedronka to jeden z naturalnych wrogów mszyc. [źródło: Unsplash, autor henrylaiphotography]
Czerwony owad w czarne kropki (biedronka), konsumujący zieloną mszycę.
Biedronka zjadająca mszycę. [źródło: Unsplash, autor fredography]

Warto także wiedzieć, że mrówki to naturalni sprzymierzeńcy mszyc! Niektóre gatunki mrówek zjadają wydaliny mszyc, a mrówki w zamian za pokarm ochraniają mszyce przed drapieżnikami. Zatem te owady żyją ze sobą w symbiozie.

Wiele zielonych mszyc w towarzystwie mrówek na młodym pędzie kwiatowym.
Mrówki chronią mszyce. [źródło: Unsplash, autor azulformentera]

Preparaty chemiczne do opryskiwania roślin

Czasami domowe opryski i inne naturalne metody zwalczania mszyc nie są wystarczające, zwłaszcza przy bardzo rozległych skupiskach.

W takim przypadku zalecamy sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych. Np. Karate Zeon 050 CS do samodzielnego rozcieńczenia z wodą albo inne środki w formie gotowych preparatów, np. płyn na mszyce i inne szkodniki.

Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje od producenta zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Działaj od razu

Jak w przypadku ataku każdych szkodników – ważne jest szybkie działanie. Dlatego jeżeli zauważysz oznaki żerowania szkodnika – nie odkładaj działania w czasie, tylko zajmij się tym tak szybko, jak to możliwe. Żeby zwalczyć mszyce i inne szkodniki ważna jest także systematyczność w powtarzaniu oprysków. Wykonuj okresowe przeglądy swoich roślin, aby móc wcześnie zauważyć niepokojące objawy, zanim na domowe sposoby będzie już za późno.

Zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami na temat chorób i szkodników roślin, aby nauczyć się je rozpoznawać.

Zielona mszyca przechadzająca się po łodydze rośliny.
Jeżeli zauważysz jednego osobnika – prawdopodobnie zaraz ujrzysz całą grupę… [źródło: Unsplash, autor dustinhumes_photography]