Jak zwalczyć mszycę, czyli szkodniki roślin

Jak zwalczyć mszycę, czyli szkodniki roślin

Mszyca to szkodnik roślin, który pojawia się masowo i atakuje punktowo. To prowadzi do pofałdowanych, suchych liści, martwych stożków wzrostu i nawet obumierających kwiatostanów. Jak się pozbyć mszycy? Mamy parę sprawdzonych wskazówek.

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Mszyca jest chyba najbardziej znanym roślinnym obżartuchem – w ciągu godziny wysysa sok będący 1/3 masy jej ciała! Dodajmy, że kolonie tych stworzeń są zazwyczaj naprawdę liczebne i atakują nasze rośliny domowe. To wszystko prowadzi do pofałdowanych, powyginanych, suchych liści, martwych stożków wzrostu i nawet obumierających kwiatostanów. Jak się pozbyć mszycy? Mamy parę sprawdzonych wskazówek.

Czym jest mszyca i skąd bierze się na roślinach?

Mszyca to owad z rzędu pluskwiaków, który występuje masowo, stąd kiedy się pojawia, znajdujemy ich duże skupiska w jednym miejscu. Rzadko atakuje wszystkie rośliny jednocześnie – zwykle najpierw obgryzie jedną doniczkę, a później przeniesie się na kolejną doniczkę. Chyba że kolonia jest naprawdę potężna… Biolodzy wyróżniają około 5 tysięcy gatunków, a to wciąż nie wszystkie. Mszyce potrafią przyjmować niemalże wszelkie kolory tęczy – białe, zielone, żółte, czerwone czy nawet czarne. Zwykle przybywają do nas przez otwarte okna (samice potrafią latać), albo żerują na naszych roślinach balkonowych.

Jak się pozbyć mszycy?

Na szczęście są sposoby jak się ich pozbyć. Na początek domowy sposób na mszycę. Wystarczy woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń – zanurzamy roślinę w tak przygotowanym roztworze na kilka minut, później dla pewności spłukujemy pod bieżącą wodą. Większość insektów powinna zginąć po tym zabiegu. Pamiętajmy, aby powtórzyć go kilkakrotnie w odstępie 2-3 dni.

Co zrobić w przypadku dużej plagi mszycy?

W przypadku naprawdę sporej plagi możemy skorzystać ze środków chemicznych, dostępnych w sklepach ogrodniczych (np. Kohinor – pomocnik w walce z mszycą i wciornastkiem). Pamiętajmy też o jej naturalnym wrogu – biedronce! Jeśli zaatakowane rośliny stoją na balkonie lub tarasie – możemy sprowadzić kilka tych pożytecznych stworzonek.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa od 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00. Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia. Odbiór osobisty w sklepie: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 14.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00. Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru. Sklep otwarty jest w godzinach: pon - pt 10.30 - 19.00 sob 10.30 - 15.30 Obsługa telefoniczna sklepu internetowego: pon - pt 9.00 - 17.00
Dostawa na terenie Polski
Min. wartość zamówienia: 1 zł
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do środy (żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Czas realizacji zamówień: od 1 do 5 dni roboczych (standardowo to 1-2 dni robocze). Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli się zmienią - nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji. Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki ZAMAWIASZ NA PREZENT? Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁