4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Wróć Wróć
Wstecz

Znaczenie i symbolika kwiatów

Kwiaty nie tylko cieszą nas swoim pięknem, ale i symbolizują poszczególne wartości. Każda z roślin ma swoje specjalne znaczenie. Która roślina symbolizuje miłość? A która przyniesie Ci bogactwo, czy zdrowie? Komu podarować niebieskie, a komu białe lub żółte kwiaty? Symbolika kwiatów ma ogromne znaczenie kiedy chcemy poprzez kwiaty wyrazić nasze uczucia. W tym artykule przyjrzymy […]

Różowe kwiaty anthurium

Kwiaty nie tylko cieszą nas swoim pięknem, ale i symbolizują poszczególne wartości. Każda z roślin ma swoje specjalne znaczenie. Która roślina symbolizuje miłość? A która przyniesie Ci bogactwo, czy zdrowie? Komu podarować niebieskie, a komu białe lub żółte kwiaty? Symbolika kwiatów ma ogromne znaczenie kiedy chcemy poprzez kwiaty wyrazić nasze uczucia. W tym artykule przyjrzymy się tajemnicom, które kryją domowe jak i cięte rośliny. Zachęcamy do odkrywania!

Czego symbolem są kwiaty?

Kwiaty to więcej niż dekoracja. Od wieków mają one ukryte oznaczenie i pozwalają ludziom się komunikować i wyrażać swoje uczucia. Poniżej kilka przykładów kwiatów i ich symbolika.

Jakie kwiaty doniczkowe przynoszą szczęście i pieniądze?

Jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych przynoszącym dobre wibracje, bogactwo oraz pozytywną energię jest dobrze wszystkim znany grubosz (Crassula ovata minor), często nazywany również „drzewkiem szczęścia”. Charakteryzuje się on owalnymi i mięsistymi listkami, które kojarzą się z monetami. Celem tej rośliny jest transformacja w formę średniej wielkości drzewa. Jego drzewkowaty wygląd na pewno urozmaici Wasze nasłonecznione parapety!

Crassula ovata minor ‘drzewko szczęścia’ (grubosz).

Pilea peperomioides popularnie nazywany ,,pieniążkiem” jak sama jego nazwa wskazuje jest to roślina, która przyciągnie do Was pieniądze oraz pomaga w osiągnięciu stabilności finansowej. Jego liczne odgałęzienia symbolizują pomnożenie bogactwa i choć Pilea nie owocuje prawdziwymi monetami to dobrze będzie się prezentować w Waszych mieszkaniach i na pewno przyniesie Wam szczęście.

Pilea peperomioides „pieniążek”.

Kolejnym przykładem jest pachira wodna (aquatica) nazywa również „drzewem pieniędzy”. W tradycji Feng shui jej pięć liści na pędzie symbolizuje pięć elementów wszechświata, przyciągając harmonię, równowagę, szczęście, bogactwo oraz pomyślność. Charakterystyczny spleciony pień dodatkowo podkreśla jej unikalność. W kulturze azjatyckiej podarowanie pachiry przynosi szczęście w finansach i biznesie.

Pachira wodna aquatica.

Jaki kwiat symbolizuje miłość?

Jednym z najbardziej znanych kwiatów symbolizujących miłość jest róża. Czerwone róże od wielu lat uważane są za symbol miłości, oddania i namiętności. Jednak róże są tradycyjnie kwiatem ciętym, dawanym w bukiecie, więc które rośliny doniczkowe przyniosą nam miłość? Oto kilka przykładów.

Anturium, znany również jako „kwiat flaminga” o jaskrawoczerwonych, sercowatych liściach, które często kojarzone są z miłością. W przypadku samotnych kobiet anturium staje się obietnicą nadchodzącej miłości, zapewniając, że wkrótce w ich życiu pojawi się wyjątkowa osoba. Za to według przesądów gdy podarujemy go mężczyźnie obdarzamy go siłą, bogactwem i powodzeniem.

Anthurium red.

Skrzydłokwiat Spathiphyllum jako symbol miłości i wierności posiadający delikatne, białe kwiaty. Jego trwałość oraz zdolność do kwitnienia nawet w trudniejszych warunkach odzwierciedla siłę i odporność prawdziwej miłości! Podarowanie skrzydłokwiatu dla bliskiej osoby oznacza wyraz miłości, a także nadzieję i odrodzenie, co podkreśla jego uniwersalne i pozytywne uczucia.

Skrzydlokwiat Spathiphyllum.

Storczyki zgodnie z zasadami Feng Shui są symbolem miłości oraz zapewniają powodzenie w płodności w otaczającej przestrzeni. W azjatyckiej kulturze storczyki są tradycyjnie dawane nowożeńcom jako życzenie płodnego i harmonijnego małżeństwa, a umieszczenie storczyka w sypialni może wzmocnić intymną wieź między partnerami. W naszej ofercie mamy niestandardowe ich odmiany.

Storczyk ludisia discolor jewel orchid.
Storczyk macodes petola jewel orchid.

Jaki kwiat symbolizuje rodzinę?

Calathea jest to roślina o wielu odmianach pochodząca z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. Charakteryzuje się ona bardzo dekoracyjnymi liśćmi, których rytmiczne otwieranie się i zamykanie reagując na światło może symbolizować jedność rodziny i wzajemną odpowiedź na potrzeby innych. Według wierzeń modli się ona o szczęście i pomyślność w domu. Oprócz tego przynosi wzajemne zrozumienie, radość i miłość.

Calathea marion.
Calathea orbifolia.

Mirt zwyczajny (Myrtus communis) jest rośliną, która w kulturach śródziemnomorskich często pojawia się w ceremoniach ślubnych jako symbol długowieczności małżeństwa i płodności, co podkreśla znaczenie trwałości i wzrostu rodziny. Jego dekoracyjny pokrój na pewno zachwyci nie jedną osobę, dlatego jest to doskonały pomysł na ozdobienie jasnego pomieszczenia.

Mirt zwyczajny Myrtus communis.

Jaki kwiat jest symbolem niewinności?

Jasne, białe kwiaty często są kojarzone z czystością i niewinnością. Lilia od wieków uważana jest za kwiat niezwykły symbolizujący właśnie niewinność. Oprócz tego symbolika lilii oznacza poważne zamiary wobec adorowanej osoby, szlachetne uczucia, a także najlepsze życzenia wobec niej. W naszej ofercie możecie znaleźć lilię orientalną w formie rośliny doniczkowej.

Lilium oriental entertainer.

Innym przykładem może być „fiołek afrykański”, inaczej sępolia fiołkowa (saintpaulia), który wyróżnia się swoim uroczym wyglądem, a jego delikatne, białe kwiaty kojarzone są z czystością i delikatnością. Oznacza również wyraz tęsknoty, skrywanej miłości. Jest to efektowna i łatwa roślina w uprawie, z która każdy sobie poradzi.

Sępolia fiołkowa „fiołek afrykański” (saintpaulia).

Jaki kwiat jest symbolem zdrowia?

Sansevieria, pupularna „wężownica”, czy „język teściowej” jest to roślina dobrze oczyszczająca powietrze i emitująca dobrą energię. Wierzono, że sansewieria ma właściwości ochronne, przyciąga dobro oraz zdrowie właścicielom. Jest to nieśmiertelna roślina, która rośnie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Sansevieria superba.

Aloes jest często kojarzony ze zdrowotnymi i leczniczymi właściwościami. Jego żel jest stosowany do leczenia ran, oparzeń czy jako składnik wielu produktów do pielęgnacji . Aloes oczyszcza także powietrze. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, a dzięki swym właściwościom jest powszechnie uznawany za symbol zdrowia.

Aloes zwyczajny Aloe vera.

Jakie kwiaty doniczkowe przynoszą pecha?

W wielu kulturach istnieją przesądy związane z kwiatami doniczkowymi, które mogą przynieść pecha. Poniżej kilka przykładów roślin, które przez niektórych uważane są za „nieszczęśliwe” i mające negatywne znaczenie.

Za przynoszące pecha m.in uznawane są kaktusy, zwłaszcza gdy są trzymane w sypialni, ponieważ mogą zwiastować niepowodzenie w związku oraz negatywne uczucia.

Innym przykładem jest bluszcz, który jest rośliną silnie trującą, a według wierzeń przynosi pecha w miłości sprawiając, że pojawiają się w związku problemy i kłótnie.

Hibiskus pomimo swojego atrakcyjnego wyglądu według przesądów niestety również przynosi negatywne skojarzenia, pecha. Nie służy on także romantycznym relacjom.

Pamiętajmy jednak, że są to tylko przesądy!!! Wierzenia w „nieszczęśliwe rośliny” są wyłącznie kwestią kulturową, bądź osobistych przekonań. Dla wielu ludzi są to rośliny po prostu piękne i atrakcyjne we wnętrzach, dlatego przede wszystkim kierujmy się swoją intuicją – jeśli czujesz, że dana roślina przyniesie Ci radość i uśmiech na twarzy, dodaj ją do swojego wnętrza!

Kwiaty i ich kolory: mowa kwiatów, którą warto znać

Czerwone kwiaty – kojarzą się z miłością, pragnieniem i pasją. Królowa kwiatów ciętych w tej dziedzinie to róża, która jest symbolem romantycznych uczuć. Czerwone kwiaty są to przede wszystkim kwiaty miłości. Przykład z roślin doniczkowych Anthurium red

Różowe kwiaty – kojarzą się z radością, wdziękiem i młodą miłością. Różowe kwiaty to także symbol kobiecości i delikatności np. tulipany, Anthurium princess amalia

Białe kwiaty – symbolizują czystość, niewinność i nowe początki. Idealne na ważne życiowe momenty. Gardenia jaśminowata to doskonały przedstawiciel tej kategorii z roślin doniczkowch, a po za tym możemy zaproponować tu białe róże, czy białe lilie, które częst wykorzystuje się w np. wiązankach ślubnych.

Pomarańczowe kwiaty – są symbolem witalności, energii i entuzjazmu. Kalanchoe blossfeldiana to świetny wybór dla miłośników tego koloru, z kwiatów ciętych np. gerbery

Żółte kwiaty – żółty kolor kwiatów kojarzy się z radością i przyjaźnią. Kwiaty żółte to m.in tulipany, rudbekię

Fioletowe kwiaty – niosą ze sobą nutę tajemnicy, czaru i są często interpretowane jako symbol głębokiej miłości. Kwiaty fioletowe posiada m.in storczyk, wrzosy

Niebieskie kwiaty – ich symbolika to przede wszystkim spokój, nieskończoność, zaufanie i lojalność np. hiacynty w doniczce. Kwiaty o barwie niebieskiej mogą być także używane do wyrażania tęsknoty za kimś lub za czymś, dlatego też mogą być użyte jako kwiaty pogrzebowe np. hortensje, czy chryzantemy, które kojarzą nam się ze świętem zmarłych

Symbolika kwiatów: liczba kwiatów w bukiecie

Odchodząc trochę od roślin doniczkowych chcąc podarować komuś bukiet, warto zwrócić uwagę również na liczbę kwiatów w bukiecie, ponieważ ilość kwiatów, także ma swoje znaczenie. Przede wszystkim zostało przyjęte, że parzysta liczba kwiatów przynosi pecha, a nieparzysta szczęście. Jest to też ważne po prostu ze względów estetycznych, ponieważ bukiet złożony z nieparzystej liczby wygląda bardziej efektownie. Pamiętajmy, że znowu przede wszystkim są to tylko przesądy – gdyby wybranka dostała bukiet złożony ze 100 róż, pomimo braku nieparzystej liczby, na pewno zrobiłoby to na niej duże wrażenie! Sprawa wygląda inaczej, także przy urodzinach czy rocznicy.

Symbolika najpopularniejszych kwiatów ciętych

Róże – znaczenie i symbolika

Symbolika róż zależy przede wszystkim od jej barwy. Klasyczna czerwień oznacza miłość, namiętność i wyraz szacunku, białe róże oznaczają czystość, niewinność i pamięć (często pojawiają się w bukietach ślubnych), żółte róże to oznaka nowego początku i przyjaźni, różowe róże – wdzięk, szczęście oraz podziw, a pomarańczowe wyrażają pożądanie i fascynację.

Są to kwiaty często używane w ważnych ceremoniach i uroczystościach przede wszystkim ze względu na ich uniwersalność. W naszej ofercie znajdziecie zastępstwo takiej róży w formie doniczkowej – Gardenię jaśminowatą, której piękne, jasne kwiaty przypominają małe róże.

Gardenia jaśminowata Gardenia jasminoides.

Żonkile – znaczenie i symbolika

Żonkile przede wszystkim traktowane są jako symbol nowych możliwości, odnowy – ze względu na ich wczesne pojawianie się wiosną. Żółte żonkile wyrażają radość i nadzieję, za to białe czystość i niewinność. Pomarańczowe żonkile oznaczają ciepło, energię i entuzjazm.

Podarowując żonkile są one często interpretowane jako gest podziwu i szacunku wobec drugiej osoby.

Frezje – znaczenie i symbolika

Frezję są symbolem niewinności, zaufania i czystej miłości o czystych intencjach. Ze względu na ich delikatny zapach i subtelny wygląd są także uważane za wyraz delikatności i spokoju.

Obdarowywanie nimi bliską osobę jest interpretowane jako wyraz najszczerszych intencji i uczuć.

Tulipany – znaczenie i symbolika

Tulipany są symbolem doskonałej miłości, ale ich głębsze znaczenie tak jak w przypadku róż zależy przede wszystkim od ich barw. W tym wypadku znaczenie barwy jest podobne jak u róży. Możemy jeszcze dodać, że fioletowe tulipany oznaczają szacunek i luksus.

Wręczając te wiosenne kwiaty możemy wyrazić w elegancki sposób swoje uczucia, niezależnie od okazji.

Goździki – znaczenie i symbolika

Goździki są jednymi z najstarszych kwiatów posiadających ukryte znaczenie. Tu również ma znaczenie barwa kwiatów, jednak w kulturze, tradycyjnych goździków używa się do wyrażania miłości, oddania oraz fascynacji.

A czy Wy wierzycie w symbolikę i znaczenie kwiatów? Dajcie nam znać!

Jak się dowiedzieliście z powyższego artykułu rośliny skrywają wiele tajemnic. Przy podarunkach warto zwrócić uwagę na symbolikę oraz znaczenie kwiatów oraz zwrócić uwagę na to co oznaczają poszczególne kolory kwiatów. Niech każdy bukiet, czy roślina doniczkowa będzie nie tylko piękną dekoracją, ale także przemyślanym przekazem z serca!