Tarczniki – niewielkie szkodniki roślin doniczkowych

Tarczniki – niewielkie szkodniki roślin doniczkowych

Tarcznik to autorytet w dziedzinie kamuflażu. To owad należący do rzędu pluskwiaków, którego często łatwo nie dostrzec na naszych roślinach. Osłabia on rośliny, wysysając z niej soki, i zostawia lepkie…

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Tarcznik to autorytet w dziedzinie kamuflażu. To owad należący do rzędu pluskwiaków, którego często łatwo nie dostrzec na naszych roślinach. Osłabia on rośliny, wysysając z niej soki, i zostawia lepkie ślady. Na szczęście są skuteczne sposoby, jak pozbyć się tarcznika!

Jak rozpoznać tarczniki?

Przyglądasz się swojemu fikusowi i widzisz na łodyżkach oraz nerwach drobne zgrubienia. Niewielkie, bo 5 mm skorupki, z pozoru nic niebezpiecznego. Uznajesz, że to naturalna narośl na łodydze, zupełnie niegroźna. Jakiś czas później dostrzegasz lepkie krople na liściach. Wciąż nie podejrzewasz, że stać za tym może prawdziwy mistrz gry pozorów, a konkretniej – mistrzyni, czyli nielubiany szkodnik roślin domowych – tarcznik!

Dlaczego tarczniki są groźne dla roślin domowych?

Tarczniki mają zdolność rozmnażania bez udziału męskiego pierwiastka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można orzec, że patrzysz na tarczkę – martwy organizm samicy, pod którą kryją się jej młode larwy. Tarczki przyjmują różne kolory – od bieli i kremu po czerwień, brąz i czerń, idealnie wpasowują się w kolory drewniejących łodyg. To właśnie zwykle na łodygach i nerwach liści bytują – i stamtąd wysysają soki roślinne. Jakby tego było mało – pokrywają liście spadzią – wspomnianą lepką wydzieliną, która blokuje dopływ światła do rośliny i hamuje fotosyntezę.

Jak zwalczyć tarczniki?

W walce z tymi niezbyt urodziwymi stworzeniami bardzo istotnym czynnikiem jest nasze zaangażowanie. Niestety, oprysk to zdecydowanie zbyt mało – te sprytne stworzonka mają zbyt gruby pancerz, żeby środki ochrony roślin zadziałały. Uzbrajamy się w spirytus lub ocet (przygotowujemy roztwór wodny około 70%), dużą ilość ręcznika papierowego, patyczków do uszu lub waty i ruszamy do walki. Każdą kolejną tarczkę musimy zdjąć, a miejsce pod nią przemyć domowym „insektycydem”, aby zabić larwy. Pamiętajmy też, żeby na papierze czy waciku nie przenieść tarczników na sąsiadującą gałązkę. Pomocnikiem w tej walce będą pałeczki doglebowe (np. Tarcznik Ultra firmy Substral).

Naturalny przeciwnik tarcznika

Niestety, bez wielokrotnego powtarzania tego zabiegu tarczniki będą powracały na naszą roślinę, wygryzając substancje zawarte w roślinie i doprowadzając do jej powolnej śmierci. Naturalnym przeciwnikiem tarcznika jest mrówka – jeśli te insekty pojawią się na naszej palmie, wystawmy ją latem na taras – pracowici sprzymierzeńcy znajdą prędko źródło pożywienia i na pewno chętnie skuszą się na tarcznikową ucztę!

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 13 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 16 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 20 zł
Darmowa dostawa od 200 zł
Zamówienia dostarczamy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00. Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia. Odbiór osobisty w sklepie: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 14.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00. Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru. Sklep otwarty jest w godzinach: pon - pt 10.30 - 19.00 sob 10.30 - 15.30 Obsługa telefoniczna sklepu internetowego: pon - pt 9.00 - 17.00
Dostawa na terenie Polski
Min. wartość zamówienia: 1 zł
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia wysyłamy kurierem od poniedziałku do środy (żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Czas realizacji zamówień: od 1 do 5 dni roboczych (standardowo to 1-2 dni robocze). Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli się zmienią - nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji. Zobacz też jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki ZAMAWIASZ NA PREZENT? Poinformuj nas o tym w uwagach do zamówienia! :) Mamy autorskie pocztówki z ilustracją "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której możemy przepisać Twoje życzenia 🎁