4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Wróć Wróć
Wstecz

Tarczniki – niewielkie szkodniki roślin doniczkowych

Tarczniki to autorytety w dziedzinie kamuflażu. To owady należące do rzędu pluskwiaków, które często niełatwo dostrzec na naszych roślinach. Osłabiają one rośliny, wysysając z niej soki oraz zostawiając lepkie ślady. Na szczęście są skuteczne sposoby, jak zwalczyć tarczniki. Oto one! Jak rozpoznać tarczniki? Twój fikus nie wygląda tak jak wcześniej… Przyglądasz mu się i widzisz na […]

Jak zwalczyć tarczniki

Tarczniki to autorytety w dziedzinie kamuflażu. To owady należące do rzędu pluskwiaków, które często niełatwo dostrzec na naszych roślinach. Osłabiają one rośliny, wysysając z niej soki oraz zostawiając lepkie ślady. Na szczęście są skuteczne sposoby, jak zwalczyć tarczniki. Oto one!

Jak rozpoznać tarczniki?

Twój fikus nie wygląda tak jak wcześniej… Przyglądasz mu się i widzisz na łodyżkach oraz nerwach drobne zgrubienia. Niewielkie, bo 5 mm skorupki, z pozoru nic niebezpiecznego. Uznajesz, że to naturalna narośl na łodydze, zupełnie niegroźna. Jakiś czas później dostrzegasz lepkie krople na liściach. Wciąż nie podejrzewasz, że stać za tym może prawdziwy mistrz gry pozorów, a konkretniej – mistrzyni, czyli nielubiany szkodnik roślin domowych – tarcznik!

Dlaczego tarczniki są groźne dla roślin domowych?

Tarczniki mają zdolność rozmnażania bez udziału męskiego pierwiastka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można orzec, że patrzysz na tarczkę – martwy organizm samicy, pod którą kryją się jej młode larwy. Tarczki przyjmują różne kolory – od bieli i kremu po czerwień, brąz i czerń, idealnie wpasowują się w kolory drewniejących łodyg. To właśnie zwykle na łodygach i nerwach liści bytują – i stamtąd wysysają soki roślinne. Jakby tego było mało – pokrywają liście spadzią – wspomnianą lepką wydzieliną, która blokuje dopływ światła do rośliny i hamuje fotosyntezę.

Jak usunąć tarczniki?

W walce z tymi niezbyt urodziwymi stworzeniami bardzo istotnym czynnikiem jest nasze zaangażowanie. Niestety, oprysk na tarczniki to zdecydowanie zbyt mało – te sprytne stworzonka mają zbyt gruby pancerz, żeby środki ochrony roślin zadziałały. Uzbrajamy się w spirytus lub ocet (przygotowujemy roztwór wodny około 70%), dużą ilość ręcznika papierowego, patyczków do uszu lub waty i ruszamy do walki.

Każdą kolejną tarczkę musimy zdjąć, a miejsce pod nią przemyć domowym „insektycydem”, aby zabić larwy. Pamiętajmy też, żeby na papierze czy waciku nie przenieść tarczników na sąsiadującą gałązkę. Pomocnikiem w tej walce będą pałeczki na tarczniki doglebowe (np. Tarcznik Ultra firmy Substral).

Jak więc widać, domowe sposoby na tarczniki naprawdę wymagają cierpliwości i zaangażowania, aby skutecznie pozbyć się tych owadów i zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu.

Środek na tarczniki wprost od natury

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.