Tarczniki – niewielkie szkodniki roślin doniczkowych

Tarczniki – niewielkie szkodniki roślin doniczkowych

Tarczniki to autorytety w dziedzinie kamuflażu. To owady należące do rzędu pluskwiaków, które często niełatwo dostrzec na naszych roślinach. Osłabiają one rośliny, wysysając z niej soki oraz zostawiając lepkie ślady.…

Data wpisu
KategoriaChoroby roślin i szkodniki
Udostępnij

Tarczniki to autorytety w dziedzinie kamuflażu. To owady należące do rzędu pluskwiaków, które często niełatwo dostrzec na naszych roślinach. Osłabiają one rośliny, wysysając z niej soki oraz zostawiając lepkie ślady. Na szczęście są skuteczne sposoby, jak zwalczyć tarczniki. Oto one!

Jak rozpoznać tarczniki?

Twój fikus nie wygląda tak jak wcześniej… Przyglądasz mu się i widzisz na łodyżkach oraz nerwach drobne zgrubienia. Niewielkie, bo 5 mm skorupki, z pozoru nic niebezpiecznego. Uznajesz, że to naturalna narośl na łodydze, zupełnie niegroźna. Jakiś czas później dostrzegasz lepkie krople na liściach. Wciąż nie podejrzewasz, że stać za tym może prawdziwy mistrz gry pozorów, a konkretniej – mistrzyni, czyli nielubiany szkodnik roślin domowych – tarcznik!

Dlaczego tarczniki są groźne dla roślin domowych?

Tarczniki mają zdolność rozmnażania bez udziału męskiego pierwiastka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można orzec, że patrzysz na tarczkę – martwy organizm samicy, pod którą kryją się jej młode larwy. Tarczki przyjmują różne kolory – od bieli i kremu po czerwień, brąz i czerń, idealnie wpasowują się w kolory drewniejących łodyg. To właśnie zwykle na łodygach i nerwach liści bytują – i stamtąd wysysają soki roślinne. Jakby tego było mało – pokrywają liście spadzią – wspomnianą lepką wydzieliną, która blokuje dopływ światła do rośliny i hamuje fotosyntezę.

Jak usunąć tarczniki?

W walce z tymi niezbyt urodziwymi stworzeniami bardzo istotnym czynnikiem jest nasze zaangażowanie. Niestety, oprysk na tarczniki to zdecydowanie zbyt mało – te sprytne stworzonka mają zbyt gruby pancerz, żeby środki ochrony roślin zadziałały. Uzbrajamy się w spirytus lub ocet (przygotowujemy roztwór wodny około 70%), dużą ilość ręcznika papierowego, patyczków do uszu lub waty i ruszamy do walki.

Każdą kolejną tarczkę musimy zdjąć, a miejsce pod nią przemyć domowym „insektycydem”, aby zabić larwy. Pamiętajmy też, żeby na papierze czy waciku nie przenieść tarczników na sąsiadującą gałązkę. Pomocnikiem w tej walce będą pałeczki na tarczniki doglebowe (np. Tarcznik Ultra firmy Substral).

Jak więc widać, domowe sposoby na tarczniki naprawdę wymagają cierpliwości i zaangażowania, aby skutecznie pozbyć się tych owadów i zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu.

Środek na tarczniki wprost od natury

Niestety, bez wielokrotnego powtarzania tego zabiegu tarczniki będą powracały na naszą roślinę, wygryzając substancje zawarte w roślinie i doprowadzając do jej powolnej śmierci. Naturalnym przeciwnikiem tarcznika jest mrówka – jeśli te insekty pojawią się na naszej palmie, wystawmy ją latem na taras – pracowici sprzymierzeńcy znajdą prędko źródło pożywienia i na pewno chętnie skuszą się na tarcznikową ucztę!

Jak zwalczyć tarczniki domowym sposobem, ale też środkami chemicznymi? Przede wszystkim cierpliwie i dokładnie, aby uniknąć powrotu owadów na nasze rośliny.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 1 do 3 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.