Ufacie nam 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% rabatu od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Strelicja – roślinny hit domowych salonów. Jak pielęgnować strelicję?

Strelicja należy do roślin tropikalnych. Pochodzi z Afryki Południowej. Wygląda bardzo zjawiskowo i dodaje eleganckiego charakteru wielu wnętrzom. Oczarowuje pięknymi liśćmi i dorasta do sporych rozmiarów. Strelicja potrafi zapełnić dużą przestrzeń zielenią, nawet gdy jest jedyną rośliną w pomieszczeniu. Ta roślinna gwiazda stała się inspiracją m.in. dla sztuki i wzornictwa. Motywy ze strelicją i jej […]

Kolorowy, pomarańczowy kwiat strelicji przypominający ptaka wśród podłużnych, zielonych liści.

Strelicja należy do roślin tropikalnych. Pochodzi z Afryki Południowej. Wygląda bardzo zjawiskowo i dodaje eleganckiego charakteru wielu wnętrzom. Oczarowuje pięknymi liśćmi i dorasta do sporych rozmiarów. Strelicja potrafi zapełnić dużą przestrzeń zielenią, nawet gdy jest jedyną rośliną w pomieszczeniu.

Ta roślinna gwiazda stała się inspiracją m.in. dla sztuki i wzornictwa. Motywy ze strelicją i jej kwiatami są powszechnie stosowane przez artystów i projektantów. Wzory w strelicje zdobią tapety, poduszki, obrazy, kubki i wiele innych przedmiotów. Wcale nas to nie dziwi… 😉

Strelicja biała (Strelitzia nicolai).

Jak wygląda strelicja?

Strelicja to roślina, która przyciąga wzrok. Jej liście są duże, mięsiste, skórzaste, o wydłużonym i wachlarzowatym kształcie. Takie soczysto zielone liście osadzone są na długich, smukłych i sztywnych łodygach o podobnym kolorze. Unerwienie liści strelicji jest wyraźne i dodaje jej charakteru.

Podczas kwitnienia strelicja zachwyca egzotycznymi kwiatami o grzbiecistym kształcie.

W naszym klimacie dość rzadko obserwuje się kwitnienie strelicji. Wyobrażamy sobie szczęście roślinomaniaków, którym udało się doprowadzić do kwitnienia strelicji i szczerze im zazdrościmy… 😀

W kwiaciarniach można spotkać cięte kwiaty strelicji. Okazałe kwiaty przypominające rajskiego ptaka mogą dodatkowo zdobić zjawiskowe bukiety.

Strelicje dorastają nawet do kilku metrów wysokości.

Liście młodej strelicji królewskiej.

Wiele osób myli strelicję z bananowcem. I chociaż z wyglądu trochę przypomina bananowca, są to rośliny o nieco innych wymaganiach.

Dla porównania – liście młodego bananowca (musa).

Jak odróżnić od siebie strelicję białą i strelicję królewską?

Na naszym rynku jako roślina doniczkowa królują dwa gatunki strelicji – strelicja królewska (Strelitzia reginae) oraz strelicja biała (Strelitzia nicolai). Te gatunki różnią się głównie kształtem liści oraz kolorem kwiatów, aczkolwiek oba gatunki są równie piękne i robiące wrażenie.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) nie bez powodu nazywana jest rajskim ptakiem (bird of paradise). Swoją potoczną nazwę zyskała dzięki swoim bajecznym pomarańczowo-fioletowym kwiatom, które przypominają barwne, egzotyczne ptaki. W uprawie domowej niełatwo jest doprowadzić do jej zakwitnięcia.

Strelicja królewska swoje łodygi z liśćmi trzyma bardziej ku górze. Są one węższe i bardziej wydłużone niż w przypadku strelicji białej. Kolor liści strelicji królewskiej może być ciemniejszy, wpadający w morski odcień.

Kolorowy, pomarańczowo-niebieski kwiat strelicji, przypominający ptaka w locie.
Kwiaty strelicji królewskiej porównywane są wyglądem do rajskiego ptaka. [źródło: Pexels, autor Magda Ehlers]
Zielona roślina o wysokich, podłużnych liściach skierowanych pionowo w górę.
Strelicja królewska (Strelitzia reginae).

Natomiast strelicja biała (Strelitzia nicolai) wyróżnia się znacznie mniej jaskrawymi kolorami kwiatów. Są one w odcieniach bieli i czerni. Ten gatunek raczej nie kwitnie w naszych domowych warunkach.

Łodygi i z liśćmi strelicji białej są skierowane bardziej na boki niż w przypadku strelicji królewskiej. Strelicja biała ma liście szersze, większe i bardziej owalne.

Biało-czarne kwiaty przypominające kształtem ptaka w locie.
Kwiaty strelicji nicolai mają bardziej stonowane kolory. [źródło: Wikimedia Commons, autor Dick Culbert]
Duża roślina o masywnych, owalnych liściach w soczyście zielonym kolorze.
Gigantyczna strelicja biała o wysokości około 1,5 m.

Jakie wymagania ma strelicja?

Stanowisko dla strelicji

Ze względu na swoje pochodzenie, strelicja to roślina, która lubi słońce i ciepło. Należy jednak unikać bezpośredniego mocnego słońca padającego na liście strelicji. Strelicja może poradzić sobie nawet w bezpośrednim słońcu, o ile będziesz ją do tego stopniowo przyzwyczajać.

Dobrą lokalizacją dla strelicji o niewielkich rozmiarach będzie parapet okna zachodniego lub wschodniego. Dobrze będzie czuła się także ustawiona w oknie południowym, jeśli nie zapomnisz o rozproszonym świetle np. przy pomocy firanki. Możesz także trzymać strelicję niedaleko (ok. 1 m) od okna południowego.

Nie stawiaj jej jednak w miejscach, gdzie dociera mało światła. Niedobór światła będzie powodował, że jej kondycja i zdrowy wygląd znacznie osłabnie.

Strelicja królewska lub biała może zdobić latem tarasy, balkony i ogrody. Pamiętaj, aby zapewnić jej stanowisko o wysokim nasłonecznieniu, gdzie dodatkowo nie będzie narażona na mocniejszy wiatr.

Optymalna temperatura powietrza dla strelicji to około 20-25 stopni Celsjusza. Temperatura, w której przebywa ta roślina nie powinna spaść poniżej 10 stopni Celsjusza.

Jest to roślina tropikalna, zatem lubi podwyższoną wilgotność powietrza. Odwdzięczy się szybszym rozwojem młodych liści.

Strelicja rośnie w spokojnym tempie, jednak z czasem będzie potrzebować więcej miejsca, aby umożliwić jej swobodny wzrost nowych liści.

Strelicje klasyfikowane są jako rośliny niebezpieczne dla zwierząt.

Zalecamy skorzystać z naszych wskazówek podczas wyboru miejsca dla tej ślicznotki.

Jaka ziemia dla strelicji?

Do prawidłowego wzrostu strelicji niezbędne jest odżywcze, próchnicze i przepuszczalne podłoże.

Odpowiednie podłoże znajdziesz w naszym sklepie. W jego skład wchodzą: podłoże do roślin zielonych, humus, perlit oraz piasek kwarcowy.

Możesz użyć dodatkowo ziemi z dodatkiem torfu wysokiego i mielonej glinki.

Nasz zestaw składników do samodzielnego zmieszania możesz wykorzystać nie tylko dla strelicji. Nasza mieszanka sprawdzi się także u oliwek i cytrusów.

Kiedy przesadzić strelicję?

Strelicję, jak każdą roślinę, należy przesadzić z podłoża produkcyjnego do około 3 tygodni po zakupie.

Gdy rośnie już w dedykowanej ziemi, przesadza się je rzadko – co 4 lata. Jeśli jednak korzenie Twojej strelicji solidnie wychodzą dołem doniczki, to nie zwlekaj z jej przesadzeniem do nowego podłoża.

Zadbaj o otwory w doniczce, aby cyrkulacja powietrza w korzeniach była większa. Na dnie donicy możesz zrobić warstwę drenażową, np. z keramzytu. Drenaż uchroni korzenie przed zaleganiem w wodzie.

Strelicje dobrze jest posadzić w wysokiej i wąskiej donicy. Jest to zalecane ze względu na budowę systemu korzeniowego strelicji. Liście oraz łodygi strelicji dorastają do dużych rozmiarów i mogą trochę ważyć. Wysoka donica i odpowiednie podłoże zapewni tej roślinie lepszą stabilizację.

Podlewanie i nawożenie strelicji – pielęgnacja

Strelicje lubią regularne podlewanie i mieć wilgotne podłoże. Pamiętaj jednak, aby nie było ono zbyt mokre, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni i choroby grzybowej.

Podlewanie strelicji powinno być zależne od wysychania gleby, a nie od sztywnego harmonogramu. Podczas podlewania roślin kieruj się zasadą – lepiej jest trochę przesuszyć roślinę, niż ją przelać.

Przed każdym podlewaniem sprawdź wilgotność podłoża. Podlej strelicję dopiero wtedy, gdy górna około 5-7 centymetrowa warstwa podłoża będzie sucha.

W okresie wzrostu strelicja potrzebuje nawożenia. Jest wówczas bardzo głodna składników odżywczych. Nawożenie strelicji powinno być regularne, w przeciwnym razie roślina będzie marnieć. Możesz użyć np. dostępny w naszym sklepie nawóz biohumus do roślin zielonych.

Zimą, w okresie spoczynku, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania i zaprzestać nawożenia.

Co około 3 tygodnie zalecamy mycie liści i łodyg strelicji roztworem olejku neem. Olej neem to naturalny preparat, który stosuje się profilaktycznie przed atakiem szkodników. Nieprzyjemny zapach i smak oleju neem ma za zadanie odstraszać niechcianych lokatorów. Co więcej, rośliny wyczyszczone roztworem olejku neem pięknie błyszczą i wyglądają zdrowiej.

Śliczne wachlarzowate liście strelicji królewskiej. [źródło: Pexels, autor Tiffany Christie Freeman]

Jak rozmnożyć strelicję?

Najłatwiej jest rozmnożyć strelicję przez podział podziemnych kłączy. Podczas przesadzania dorosłej strelicji podziel kłącze za pomocą ostrego i czystego narzędzia. Pozostaw kłącze na jakiś czas, aby miejsce cięcia trochę obeschło. Tak przygotowane kłącze posadź w nowej doniczce z podłożem dedykowanym dla strelicji. Ustaw doniczkę w odpowiednio dobranym miejscu i kontroluj wilgotność podłoża.

Strelicje mogą być rozmnożone również przy pomocy nasion. Wyhodowanie strelicji z nasion w domowych warunkach jest jednak niełatwym wyzwaniem. Kto lubi eksperymentować? 😀

Do rozmnożenia strelicji trzeba uzbroić się w cierpliwość. Są to bowiem rośliny, które rosną dość powoli. Trochę czasu minie, zanim sadzonka osiągnie rozmiar rośliny matecznej. Nic straconego – małe strelicje są urocze!

Młoda strelicja biała.

Choroby i szkodniki spotykane w uprawie strelicji

Strelicja najczęściej boryka się z chorobami grzybowymi. Powodem infekcji grzybowych, z którymi zmagają się rośliny doniczkowe, może być np. zbyt częste i obfite podlewanie roślin. Nieodpowiednie podłoże może zbyt długo przetrzymywać wodę, co często prowadzi do zakażenia bryły korzeniowej. W wyniku czego liście żółkną, korzenie zaczynają gnić, a roślina traci swój wigor.

Chore liście strelicji należy uciąć czystym i ostrym narzędziem. Preparaty grzybobójcze i przesadzenie rośliny pomoże w regeneracji strelicji.

Szkodniki, które mogą zaatakować strelicję, to zazwyczaj wełnowce, tarczniki, miseczniki, mszyce, przędziorki i skoczogonki. Te małe potworki potrafią wyrządzić duże szkody.

Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat chorób i szkodników roślin domowych. Pamiętaj, że szybka i odpowiednia reakcja na objawy jest kluczem do wyleczenia rośliny. Sprawdź środki ochrony roślin i nawozy, w które możesz zaopatrzyć się w naszym sklepie.

Dlaczego strelicja ma porwane liście?

Z czasem liście tej dostojnej rośliny rwą się. Jest to naturalne zjawisko i nie należy się tym zamartwiać. Jeśli jednak zależy Ci na możliwie pełnych liściach, to zapewnij strelicji wysoką wilgotność powietrza i unikaj przeciągów. Takie działania mogą okazać się pomocne do zastopowania procesu rwania liści.

Dość łatwo jest uszkodzić liście strelicji. Należy zachować ostrożność podczas pielęgnacji strelicji i jej transportowania, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Masz już strelicję w swojej roślinnej kolekcji?

Wybór strelicji królewskiej lub strelicji białej to strzał w dziesiątkę, jeśli dysponujesz dobrze oświetlonym salonem.

Prześliczne liście strelicji czynią tę roślinę niezwykle zjawiskową dekoracją nawet, gdy jeszcze nie kwitnie. Ozdobne liście tej tropikalnej rośliny rekompensują rzadkie kwitnienie w naszym klimacie.

Dodatkowo, latem możesz wystawić strelicję na balkon, taras czy nawet ogród. Pamiętaj o zabraniu jej do domu zanim przyjdą pierwsze jesienne chłodne dni i noce.

Ta elegancka roślina doniczkowa w większym rozmiarze świetnie wygląda nawet w pojedynkę.

Strelicja wciąż podbija Wasze serca i jesteśmy pewni, że jeszcze na długo pozostanie na czasie!

Masz u siebie w domu coś z motywem strelicji? A może Twój okaz kwitnie? Pochwal się nam!

Strelicja zdobiąca wnętrze domu. [źródło: Pexels, autor Sena Aykut]