Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 na 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Rośliny doniczkowe o bajecznie kolorowych liściach

Zielony jak liść? Niekoniecznie! Poznaj rośliny doniczkowe z kolorowymi liśćmi. Witamy w cudownym świecie roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach. Poznając to wspaniałe hobby, natkniesz się na wiele roślin, które mają piękne, kolorowe liście. Wiele osób wybiera tradycyjne rośliny o zielonych liściach, ale są też tacy, którzy wolą urozmaicić swój dom roślinami o ozdobnych liściach. Najładniejsze […]

Zielone liście z różowymi nerwami.

Zielony jak liść? Niekoniecznie! Poznaj rośliny doniczkowe z kolorowymi liśćmi.

Witamy w cudownym świecie roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach. Poznając to wspaniałe hobby, natkniesz się na wiele roślin, które mają piękne, kolorowe liście. Wiele osób wybiera tradycyjne rośliny o zielonych liściach, ale są też tacy, którzy wolą urozmaicić swój dom roślinami o ozdobnych liściach.

Najładniejsze rośliny doniczkowe z kolorowymi liśćmi to caladium bicolor, blum’s coleus czy brazylijska pokrzywka. Caladium bicolor, znane również jako ucho słonia, ma liście w kształcie serca w żywych kolorach czerwieni, różu, bieli i zieleni. Koleus Bluma to wiecznie zielona bylina o efektownych liściach w różnych odcieniach różu, purpury i burgunda.

Pokrzywka brazylijska to tropikalna roślina, która wytwarza liście o owalnym kształcie z jaskrawymi żółtymi i zielonymi paskami. Wszystkie te rośliny mają potencjał, aby dodać kolorową żywiołowość do każdego ogrodu wewnątrz lub na zewnątrz. Każda z nich oferuje swoje własne unikalne cechy i piękno.

Co powoduje, że niektóre rośliny mają liście zielone a inne kolorowe?

Brak chlorofilu w liściach niektórych roślin powoduje, że ich liście mają inne kolory niż zielony lub ich kolor jest mieszanką różnych kolorów w tym zielonego.

Chlorofil jest pigmentem znajdującym się w roślinach i pochłania energię świetlną ze słońca, aby zamienić ją w energię chemiczną, która pomaga im rosnąć. W rezultacie większość roślin ma zielone liście, ponieważ chlorofil jest tym, co odbija zielone światło słoneczne (zielony kolor chlorofilu spowodowany jest wysoką absorpcją w czerwonej i niebieskiej części spektrum światła, a niską absorpcją w zielonej części spektrum światła). Upraszczając, można powiedzieć, że zielone liście karmią rośliny i umożliwiają ich wzrost.

Jednak niektóre rośliny ewoluowały, aby produkować inne kolorowe pigmenty, takie jak karotenoidy (żółte i pomarańczowe) i antocyjany (czerwone i fioletowe).

Jak odżywiają się kwiaty z kolorowymi liśćmi?

Kwiaty z kolorowymi liśćmi odżywiają się głównie poprzez fotosyntezę. Fotosynteza to proces, w którym rośliny absorbują energię słoneczną i wykorzystują ją do przekształcenia dwutlenku węgla i wody w tlen i pokarm (cukry). Podczas tego procesu pigmenty takie jak chlorofil, karotenoidy i antocyjany działają jak katalizatory i absorbują energię świetlną w celu wytworzenia pożywienia dla rośliny. W związku z tym pigmenty te są niezbędne dla zdrowego wzrostu i kolorowych liści roślin doniczkowych.

Czy brak chlorofilu nie przeszkadza kwiatom w odżywianiu?

Brak chlorofilu i kolorowe liście nie przeszkadzają w odżywianiu kwiatów. W rzeczywistości żywe odcienie roślin doniczkowych mogą być korzystne dla ich zdrowia i wzrostu. Pigmenty takie jak chlorofil, karotenoidy i antocyjany są niezbędne do odżywiania kwiatów, ponieważ absorbują światło słoneczne do produkcji żywności dla rośliny.

Pigmenty te służą również jako ochrona rośliny przed promieniami ultrafioletowymi, które mogą być dla niej szkodliwe.

Dodatkowo żywe odcienie kolorowych liści przyciągają również zapylacze, takie jak pszczoły i ptaki, które pomagają w zapłodnieniu i rozprzestrzenianiu materiału genetycznego roślin.

Popularne rośliny doniczkowe i najbardziej kolorowe liście

Begonia koralowa (Begonia maculata wightii), czyli najpopularniejsze liście w grochy

Begonia maculata, czyli begonia koralowa, to oszałamiający kwiat, który może naprawdę dodać wyjątkowego akcentu do każdego domu lub ogrodu. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rośliny są jej kolorowe liście, które mają kolor od ciemnozielonego do złotożółtego, a nawet głęboko czerwonego.

Begonia maculata jest mało wymagającym i łatwym w uprawie kwiatem doniczkowym i sprawdza się niemalże w każdym miejscu. Jest idealna dla początkujących ogrodników, którzy dopiero uczą się, jak dbać o rośliny doniczkowe o kolorowych liściach.

Roślina ta preferuje jasne, pośrednie światło słoneczne i temperaturę pomiędzy 15 a 30 C. Podlewaj glebę, gdy staje się sucha w dotyku i pamiętaj, aby nie przesadzić z wodą, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Ponadto, nawożenie co dwa tygodnie w miesiącach wiosennych i letnich pomaga utrzymać żywe i zdrowe liście. Dzięki właściwej pielęgnacji możesz cieszyć się pięknem tego uroczego kwiatu przez wiele lat!

Roślina o asymetrycznych, zielonych liściach w białe kropki.

Szczawik ‘mijke’ (oxalis triangularis)

Szczawik trójkątny to niewielka ale atrakcyjna roślina doniczkowa. Określany również jako purpurowa koniczyna, ten unikalny kwiat ma liście składające się z trzech płatków, które mogą się różnić od ciemnej zieleni, złota, bordo, purpury lub brązu. Kępy trójkątnych liści przywodzą na myśl rozpostarte skrzydła motyli, niektórym kojarzą się także z koniczyną.

Preferuje pośrednie światło słoneczne w pomieszczeniach, ale mogą być również umieszczone na zewnątrz w miesiącach letnich pod warunkiem, że temperatury pozostają powyżej 16C.

Roślina o trójkątnych, intensywnie fioletowych liściach i drobnych kwiatach.

Kaladium dwubarwne (Caladium Bicolor)

Caladium bicolor jest ozdobną rośliną tropikalną z rodziny obrazkowatych pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej. Ta tropikalna bylina znana jest z dużych, jajowatych lub sercowatych liści w żywych kolorach czerwieni, różu, bieli i zieleni. Kaladium ma duże, dekoracyjne liście z żyłkami w kolorach od zielonego do różnych odcieni różu, czerwieni i kremu. Spodnia strona liści jest zazwyczaj intensywnie purpurowa lub różowa, co sprawia, że roślina ta jest wspaniałą ozdobą każdego miejsca.

Kaladium dobrze rozwija się w pełnym słońcu i ciepłych temperaturach.

Roślina o czerwonych liściach z jaskrawozielonym nerwem.

Gynura Aurantica

Gynura to niezwykle dekoracyjna roślina o krzaczastym pokroju i liściach pokrytych fioletowym meszkiem. Pochodzi z tropików, więc wymaga ciepłego klimatu, aby się rozwijać. Mogą być również uprawiane w pomieszczeniach z jasnym światłem i regularnym podlewaniem.

Gynura pomarańczowa w naturze występuje w tropikalnych i subtropikalnych regionach południowo-wschodniej Azji. W naturze to zimozielony krzew o rozgałęzionym i rozłożystym pokroju. Jest to roślina, która wymaga dobrze odsączonej gleby, dużo światła i regularnego podlewania, aby utrzymać ją w najlepszym stanie. Jeśli jesteś w stanie zapewnić te warunki w swoim domu, masz szczęście! To jedna z najbardziej spektakularnych roślin, które można uprawiać jako roślina doniczkowa w pomieszczeniach.

Drobne liście pokryte fioletowym meszkiem.

Syngonium neon robusta i urocze, różowe liście

Syngonium neon robusta to roślina ozdobna pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. To gatunek Syngonium pnącego, o silnym tempie wzrostu, który w odpowiednich warunkach może osiągnąć do 1 metra wysokości i szerokości.

Liście Syngonium neon robusta mają zielony kolor, z charakterystyczną jasnoróżową żyłką biegnącą przez środek. Krawędzie liścia są lekko pofalowane i mają nieregularny kształt, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd. Liście rośliny nabierają również pięknych odcieni różu i czerwieni, gdy są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Roślina o różowych liściach.

Koleus blumego (Coleus Blumei)

Koleus blumego znany również jako malowana pokrzywa, to wiecznie zielona bylina. Ma efektowne liście w różnych odcieniach różu, purpury i burgunda. Pochodzi z Indii i preferuje półcień oraz wilgotne warunki glebowe.

Maranta tricolor

Maranta tricolor, to kwiat z kolorowymi liśćmi, powszechnie znany jako Arrowroot tricolor lub Herringbone Plant. Jest to tropikalna bylina pochodząca z Ameryki Środkowej i Karaibów.

Maranta to nisko rosnąca, wiecznie zielona bylina o atrakcyjnych liściach w odcieniach fioletu, różu i zieleni. Liście mają owalny kształt z siatką żyłek i efektownymi wzorami, które zmieniają kolor w zależności od kąta patrzenia i pory dnia.

Jest to łatwa w utrzymaniu roślina domowa. Preferuje wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę i częściowy cień, ale będzie tolerować też jaśniejsze stanowisko. Pamiętaj tylko, aby zapewnić jej dużo wody podczas suchych okresów. Sadząc Marantę tricolor, należy pamiętać o użyciu mieszanki doniczkowej, która dobrze odprowadza wodę, aby zapobiec przemoczeniu korzeni.

Roślina o zielonych liściach w intensywnie różowych wzorach

Begonia Rex – liście pokryte srebrem

Popularna roślina domowa o kolorowych liściach w odcieniach od srebra do głębokiej purpury i czekoladowych brązów. Jest łatwa w pielęgnacji i wymaga wilgotnego środowiska o ciepłej temperaturze.

Zielono-srebrne liście, pokryte delikatnym meszkiem

Iresine Herbstii

Pochodząca z tropikalnych regionów Ameryki Środkowej, ta atrakcyjna roślina przypomina krzew. Posiada kolorowe liście i intensywnie różową łodygę. Preferuje dobrze przepuszczalną glebę i częściowe zacienienie dla optymalnego wzrostu.

Roślina o różowych łodygach.

Impatiens Bequaertii

Ten rzadki gatunek pochodzi z Afryki i jest ceniony za swoje ozdobne liście w odcieniach od purpurowo-zielonego do żółtozielonego w zależności od pory roku. Wymaga stałego poziomu wilgoci, dlatego najlepiej sadzić go w miejscach, gdzie wilgotność utrzymuje się na wysokim poziomie w ciągu dnia i nocy.

Alternanthera Ficoidea i jej sezonowe liście

Powszechnie znana jako “płaszcz Józefa” ze względu na wielobarwny wzór liści, który zmienia się w zależności od sezonu, to wolno rosnąca bylina. Aby uzyskać najlepsze wybarwienie warto obracać doniczkę co tydzień lub dwa, aby wszystkie strony miały podobną ekspozycję na słońce.

Roślina o wielokolorowych, wzorzystych liściach.

Croton Petra

Roślina tolerancyjna na światło, która wytwarza skórzaste liście z efektownymi wzorami różowych, pomarańczowych, żółtych lub czerwonych plamek wzdłuż krawędzi. Jej tempo wzrostu spada w miesiącach zimowych, więc ważne jest, aby trzymać ją z dala od zimnych przeciągów w tym okresie, jeśli chcesz, aby wyglądała najlepiej przez cały rok!

Roślina, której liście są zielono-żółto-czerwone.

Mamy nadzieję, że ten przegląd przypadł Ci do gustu i Twoja kolekcja niedługo powiększy się o roślinę z zachwycającymi, kolorowymi liśćmi. Opieka nad nimi wcale nie jest trudniejsza, a potrafią pięknie rozświetlić wnętrze i skupić na sobie całą uwagę. Nie zdziw się, jeśli ktoś zapyta Cię, co to za gatunek – te liście potrafią wzbudzić zainteresowanie!