Są kolekcjonerzy kamieni szlachetnych i innych minerałów, niektórzy zbierają monety, znaczki albo pocztówki, a jeszcze inni różne figurki i modele samochodów, statków czy samolotów. Kolekcjonować można oczywiście dużo więcej różnych przedmiotów. Tak, rośliny też!
Istnieją pasjonaci roślin doniczkowych – poszukują ciekawych, rzadko spotykanych oraz trudno dostępnych gatunków i odmian. Z wielkim zapałem oglądają wyjątkowe gatunki innych zbieraczy i wymieniają się nimi. Dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, udzielając sobie nawzajem porad na temat pielęgnacji danej odmiany. Tworzą przy tym wspaniałą społeczność, do której aż chce się należeć!
Rośliny kolekcjonerskie – czyli tak właściwie jakie?
Kolekcjonerskie rośliny doniczkowe dostępne są w ograniczonej ilości, co czyni je wyjątkowymi i pożądanymi przez wielu kolekcjonerów. W dużej mierze są to gatunki roślin, które w naturze mają ściśle określone wymagania, których spełnienie w warunkach domowych w naszym klimacie może być trudne.
Są to gatunki i odmiany hodowane w niewielkich ilościach. Wymagają zapewnienia specjalnych warunków, takich jak np. bardzo wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura. W warunkach laboratoryjnych można takim wymaganiom sprostać, co umożliwia hodowlę, a następnie sprzedaż.
Rośliny kolekcjonerskie sprowadzone z innych krajów muszą przejść proces aklimatyzacji. Zalecamy kupować rośliny kolekcjonerskie w specjalistycznych sklepach, które sprowadzają rośliny ze sprawdzonych źródeł.
Mimo to na polskim rynku jest już całkiem szeroki wybór roślin kolekcjonerskich. Polscy ogrodnicy starają się nadążać nad trendami. Rozwój technologii odgrywa ważną rolę w hodowli wszystkich roślin. Dzięki postępowi technologicznemu wiele kolekcjonerskich okazów można kupić taniej.
Często rośliny kolekcjonerskie sprzedawane są jako młode rośliny, sadzonki lub tzw. ogryzki, ponieważ ich cena jest wtedy korzystniejsza. Stopień wybarwienia odgrywa dużą rolę przy wycenie konkretnej sadzonki.
Niższe ceny roślin kolekcjonerskich sprawiają, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na zakup takiego okazu. Jest to niewątpliwym plusem, ale są też minusy. Większa dostępność niegdyś kolekcjonerskich okazów sprawia, że tracą one na wartości pieniężnej.
W taki właśnie sposób rośliny, które kiedyś kosztowały naprawdę dużo pieniędzy, teraz mogą kosztować nawet mniej niż połowę swojej pierwotnej ceny. Inwestowanie w duże ilości kolekcjonerskich gatunków z zamiarem zarobienia na nich jest zatem całkiem ryzykowne. Należy mieć na uwadze to, że ceny tych ciekawych okazów są bardzo zmienne w czasie.
Niemniej jednak są to wciąż te same, śliczne rośliny. Czasem pojedynczy listek kosztuje kilkaset złotych. Skoro można zdobyć je taniej, to dlaczego by nie? 😉
Rośliny kolekcjonerskie domowe to w dużej części okazy o różnym stopniu wariegacji czy rzadziej spotykanych, delikatnych welwetowych liściach. Wariegacje sprawiają, że każdy egzemplarz rośliny jest niepowtarzalny.
Najwięcej kolekcjonerskich perełek jest wśród monster, philodendronów, alokazji, anthuriów, hoyi, begonii i rodziny marantowatych.
Wyjątkowe gatunki – rośliny kolekcjonerskie do Twojego domu
Monstera – klasyka w świeżym wydaniu
Klasyczne, lecz ponadczasowe monstery deliciosy są obecne w mieszkaniu niemal każdego roślinomaniaka. Z pewnością rzuciły Ci się gdzieś w oczy monstery deliciosy z jasnymi plamkami. To siostry monstery deliciosy – jej odmiany.
Jedną z nich jest monstera deliciosa variegata. Wyróżnia się białymi, nieregularnymi przebarwieniami liści.
A druga popularna odmiana to monstera deliciosa ‘thai constellation’. Kolekcjonerzy mówią na nią “tajka”. Zdobią ją kremowe nakrapiane plamki. Jest trudniej dostępna i droższa od wcześniej wspomnianej odmiany.
Rzadko spotykana monstera adansonii variegata to również skarb natury, który zachwyca wspaniałym wybarwieniem.
W środowisku naturalnym monstery pną się zazwyczaj po drzewach. Pamiętaj więc o podporze, aby mogły pokazać pełnię swoich walorów.
Philodendron – różnorodne kolekcjonerskie rośliny
Przykładem kolekcjonerskiego okazu, który miał swój złoty wiek jest philodendron pink princess.
Philodendron ring of fire to gatunek cieszący się dużym zainteresowaniem.
Philodendron burle marx variegata to niezwykle okazała kolekcjonerska roślina.
Wśród kolekcjonerskich philodendronów o welwetowych liściach wyróżnić można np. philodendrona melanochrysum i philodendrona splendid.
Hoya – zwisające rośliny kolekcjonerskie o niewielkich listkach
Do rzadko spotykanych gatunków hoyi należą m.in. hoya krohniana eskimo, hoya mathilde i hoya burtoniae variegata.
Rośliny kolekcjonerskie idealne dla początkujących kolekcjonerów
Znajdziesz u nas wyjątkowe okazy roślin kolekcjonerskich. Każda roślina wygląda nieco inaczej, co czyni każdą niezwykle unikalną.
Nawet jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tworzeniem domowej dżungli, to możesz pokusić się o rośliny kolekcjonerskie. Niektóre z nich, np. monstera deliciosa variegata, philodendron pink princess czy philodendron prince of orange są łatwe w pielęgnacji. Zapewnienie odpowiedniego podłoża jest często kluczowym elementem w uprawie każdej rośliny.
Rośliny z wariegacją – takie jak np. monstera deliciosa variegata – mogą odrzucać biel. Może stać się tak, ponieważ potrzebują one więcej światła niż rośliny, które mają tylko zielone liście. Jest to naturalne zjawisko związane z procesem fotosyntezy. Niektóre egzemplarze mogą posiadać “gorsze geny”, co może być przyczyną zanikania wariegacji.
Rzadkie rośliny kolekcjonerskie domowe
W naszym sklepie oprócz klasycznych roślin znajdziesz także wyjątkowe gatunki i rzadkie odmiany roślin kolekcjonerskich. Trendy są zmienne. Rośliny kolekcjonerskie są z reguły trudniej dostępne, co przekłada się na ich cenę. Staramy się stale poszerzać nasz asortyment, dbając przy tym o przystępne ceny. Rośliny doniczkowe, które dostępne są w naszym sklepie, pochodzą ze sprawdzonych źródeł.
Utrzymanie roślin kolekcjonerskich w dobrej kondycji wcale nie musi być trudne. Przed zakupem zapoznaj się z wymaganiami danych gatunków i zadbaj o ich pielęgnację według wskazówek. Pozyskanie wiedzy na temat rośliny, a następnie wykorzystanie jej w praktyce to prosta ścieżka do stworzenia zjawiskowej i zdrowej domowej dżungli.