Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Jak zadbać o rośliny doniczkowe na wiosnę?

Wiosna za pasem, a Ty zastanawiasz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne dobrze byłoby przeprowadzić przy Twoich roślinach, aby w nowy sezon weszły zadbane i gotowe na wyzwania spowodowane zmianą warunków panujących w mieszkaniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się krok po kroku, jakie czynności wykonać, aby podczas nadchodzących ciepłych dni Twoja kolekcja roślin doniczkowych zachwycała pełnią […]

Wiosna za pasem, a Ty zastanawiasz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne dobrze byłoby przeprowadzić przy Twoich roślinach, aby w nowy sezon weszły zadbane i gotowe na wyzwania spowodowane zmianą warunków panujących w mieszkaniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się krok po kroku, jakie czynności wykonać, aby podczas nadchodzących ciepłych dni Twoja kolekcja roślin doniczkowych zachwycała pełnią zdrowia i urody!

Wiosenne porządki wśród roślin domowych w kilku krokach

Przygotowanie roślin domowych na wiosnę to kluczowy etap, niezbędny do zapewnienia im dobrej kondycji na dalszą część roku, a w szczególności na cały sezon wegetacyjny. Dlaczego? Zimą wiele naszych roślin domowych przechodzi w stan spoczynku spowodowany koniecznością przetrwania trudnych warunków – przede wszystkim niższej wilgotności powietrza i temperatury oraz niedoboru światła słonecznego.

Podczas tego okresu nasi zieloni podopieczni skupiają się zatem dosłownie na przetrwaniu, okazały wzrost i rozkwit umieszczając daleko na liście priorytetów. Z tego powodu po zimie i sezonie grzewczym wiele roślin doniczkowych nie prezentuje się najlepiej – ich liście bywają zmarniałe i blade, a łodygi wydają się delikatniejsze. Nie zachwycają nas też bujnym wzrostem. Co więc zrobić, aby przywrócić im dawny blask, a także wspomóc ich zdrowy rozwój? Zacznij od podstaw i przekonaj się, że wiosenne porządki przyniosą świetne rezultaty także wśród domowej zieleni!

Krok I: Dokładny przegląd roślin doniczkowych

Pierwszym krokiem w wiosennych pracach wokół roślin doniczkowych powinny być dokładne oględziny. Obejmują one skrupulatne przyjrzenie się liściom (również od spodu!), glebie w doniczce oraz sprawdzenie bryły korzeniowej. Podczas tych oględzin zwróć uwagę na wszelkie niepokojące sygnały – plamy, osady czy dziury na blaszkach liściowych i łodygach, pleśń na podłożu, latające wokół roślin i pełzające w ziemi owady, a także dziwne lub nieprzyjemne zapachy.

Jest to niezbędny punkt programu, gdyż umożliwi Ci zauważenie i zareagowanie na ewentualne problemy, z jakimi po zimie mierzą się Twoi podopieczni. Na stronie internetowej Małej Szklarni znajdziesz wiele artykułów, które pomogą Ci zidentyfikować, jakie choroby i szkodniki zaatakowały Twoje rośliny oraz obszernie wyjaśnią, co możesz zrobić, aby pozbyć się tych dolegliwości. Zależnie od stopnia ich rozprzestrzenienia i nasilenia dobierz odpowiednie remedium i rusz do walki o zdrowie Twojej kolekcji!

Drobne pajęczynki na liściach - oznaka szkodników.
Zwróć uwagę na drobne pajęczynki, zmianę koloru liści, plamki i przebarwienia – to oznaki, że na Twoich roślinach mogą grasować szkodniki.

Krok II: Prysznic i czyszczenie liści

Jeśli już wiemy, w jakim stanie realnie są nasze rośliny, możemy zabrać się do kolejnego etapu – mycia i czyszczenia. Na czym on polega? To zależy od tego, jak często dbamy o przecieranie liści z kurzu i innych gromadzących się osadów. Jeśli robisz to regularnie, prawdopodobnie Twoim roślinom i tym razem wystarczy przetarcie blaszek liściowych suchą lub wilgotną szmatką z opcjonalnym dodatkiem olejku neem, który wykazuje działanie profilaktyczne i lecznicze przeciw pasożytom.

Jeśli jednak należysz do osób, które preferują postępowanie według zasady “wszystko albo nic”, a w zimie zdarza Ci się zapomnieć, że Twoje rośliny też potrzebują pewnej higieny, teraz musisz im to odrobinę wynagrodzić! Postaw na prawdziwe roślinne spa, czyli prysznic, który pozwoli oczyścić liście i łodygi ze wszystkiego, co utrudnia roślinom pochłanianie światła słonecznego, a tym samym prawidłowe przeprowadzanie fotosyntezy.

Prysznic ten wykonuj delikatnie, strumieniem letniej wody, dbając o to, aby nie dostała się ona do podłoża. W tym celu możesz zabezpieczyć doniczkę foliowym workiem. Po tym zabiegu pozostaw rośliny przez chwilę w brodziku, aby nadmiar wody spłynął lub delikatnie przetrzyj liście suchą ściereczką.

Krok III: Przycinanie i rozmnażanie

Gdy Twoje rośliny lśnią czystością, czas na kolejny etap – przycinanie i rozmnażanie. Tak jak wielu z nas, wiosną kwiaty doniczkowe również przepadają za delikatnym odświeżeniem lub zmianą fryzury. Podczas tego zabiegu zadbaj o to, aby pozbyć się więdnących czy zaschniętych pędów i liści, które jedynie obciążają rośliny, a także postaraj się nadać zielonym czuprynom nowy, pożądany pokrój.

Przy okazji przycinania z bardziej wyrośniętych egzemplarzy możesz pobrać sadzonki do ukorzenienia i już niedługo cieszyć się z powiększenia roślinnej rodziny. Do ukorzeniania sadzonek wykorzystaj szklane naczynie z wodą, wilgotnym mchem lub perlitem.

Uwaga! Pamiętaj, aby zabieg przycinania zawsze przeprowadzać w rękawiczkach, za pomocą czystego i ostrego narzędzia. Pozwoli to zapobiec reakcji alergicznej skóry na roślinne soki, a także zminimalizuje ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej u przycinanych roślin.

Szczególnie wdzięczne za przycinanie na wiosnę będą pnącza i rośliny, które przez zimę wypuściły bezlistne pędy.

Krok IV: Przesadzanie

Gdy już umyjemy i przytniemy nasze rośliny doniczkowe, czas na jeden w najważniejszych kroków – przesadzenie do świeżego podłoża i dopasowanych doniczek. Tak jak my wyrastamy z ubrań lub zużywamy je, tak i nasze rośliny co jakiś czas potrzebują zmiany doniczki na rozmiar większą, a podłoża na nowe.

Dlaczego? Przez rok ich korzenie urosły na tyle, że mogą nie mieć wystarczającej przestrzeni, a oprócz tego intensywnie się rozwijając, prawdopodobnie pobrały większość znajdujących się w podłożu składników odżywczych. Dlatego wiosna – początek okresu wegetacyjnego to doskonały moment na zmianę i odświeżenie w tej kwestii.

Czy każda roślina wymaga przesadzenia do zupełnie nowej ziemi?

Wymiana całego podłoża na świeżą, bogatą w składniki odżywcze mieszankę konieczna jest przede wszystkim dla młodych, intensywnie rozwijających się okazów. Starszym czy bardzo dużym roślinom, których korzenie nie rosną już tak szybko, wystarczy wymienić wierzchnią warstwę podłoża.

Jakie podłoże wybrać?

Istotne jest nie tylko to czy i jak przesadzić, ale także do czego. Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego podłoża, które zapewni roślinom w doniczkach idealne warunki. Pamiętaj o tym, że inne potrzeby mają sukulenty, które nie potrzebują dużej ilości wody, preferując lekką i przepuszczalną ziemię, zaś inne gatunki tropikalne z lasów deszczowych, dla których żyzne, utrzymujące wilgoć podłoże to konieczność. Przed przesadzaniem koniecznie zapoznaj się z wymaganiami glebowymi konkretnej rośliny i wybierz gotową, dedykowaną mieszankę bądź składniki do jej samodzielnego przygotowania.

Jak wybrać odpowiednią doniczkę?

Wybór odpowiedniej doniczki powinien być podyktowany wielkością systemu korzeniowego naszej rośliny, a także jej preferencją w kwestii wilgotności podłoża. Większość młodych roślin będzie wymagać corocznej wymiany na rozmiar większy. Poza wielkością istotny jest także materiał, z jakiego doniczka jest wykonana. Dla większości roślin sprawdzą się klasyczne doniczki plastikowe z otworami w dnie. Gatunki wrażliwe na przelanie, jak np. kaktusy czy monstery docenią donice gliniane, które dzięki swojej porowatości są bardziej przepuszczalne i lepiej regulują gospodarkę wodną.

Najważniejszy przy przesadzaniu roślin jest wybór odpowiedniego podłoża. Zbyt ciężka, za mało przepuszczalna ziemia to najczęstsza przyczyna umierania roślin.

Krok V: Wybór dopasowanego stanowiska

Przygotowując rośliny doniczkowe na nadejście wiosny, musimy pamiętać o tym, że wraz z pogodą na zewnątrz zmienią się także warunki panujące w naszych domach. Różnicę dostrzeżemy przede wszystkim w temperaturze i nasileniu światła słonecznego. Dłuższe dni i mocniejsze światło oznaczają, że część bardziej wrażliwych na poparzenie odmian, które zimą ustawiliśmy bliżej okien, należy znowu przestawić w odrobinę dalsze miejsca. Przy okazji, w związku z rozrostem kolekcji warto również rozważyć lekkie przearanżowanie wnętrza i znalezienie dla roślin nowych, bardziej przestronnych stanowisk.

Krok VI: Podlewanie

Wiosną wraz ze wzrostem temperatury i natężenia światła rośnie także zapotrzebowanie naszych roślin domowych na wodę. W większości przypadków konieczne będzie więc delikatne i stopniowe zwiększanie częstotliwości podlewania. Ważne jednak, aby podlewanie zawsze poprzedzić kontrolą wilgotności podłoża. W tym celu możesz posłużyć się sprawdzoną i niezastąpioną metodą “na palec” (sprawdzając nim poziom nawilżenia ziemi) lub kupić specjalny miernik, który znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym.

Krok VII: Nawożenie

Ostatnim krokiem, który pozwoli przygotować rośliny na nowy sezon jest nawożenie. Rosnąc, nasze okazy potrzebują składników odżywczych, których nie dostarczy im samo podłoże. Z pomocą przychodzą nam nawozy, które zawierają odpowiednio skomponowaną mieszankę mikro- i makroelementów sprzyjającą szybkiemu wzrostowi i dobrej kondycji zdrowotnej naszych liściastych podopiecznych.

Pamiętaj, że rośliny pierwszy raz nawozimy najwcześniej kilka tygodni po przesadzeniu do nowej ziemi, a także o tym, że zaczynamy od odrobinę mniejszej dawki niż wskazana przez producenta, stopniowo przyzwyczajając nasze okazy do pobierania składników pokarmowych. Na rynku znajdziemy preparaty, które uszczęśliwią zarówno gatunki o ozdobnych liściach, jak i rośliny kwitnące.

Jeśli mimo ogólnego zdrowia problemem Twoich roślin jest brak kwitnienia, odpowiednio dobrany i zastosowany według zaleceń nawóz może być najlepszym rozwiązaniem, które w niedługim czasie pozwoli cieszyć się z urzekających, pięknie wybarwionych kwiatów.

Jak przygotować rośliny domowe na wiosnę? – podsumowanie

Wiosna to pora roku, podczas której wszystko budzi się do życia i nabiera rozwojowego rozpędu. Jest to okres, w którym często nabieramy chęci do podjęcia nowych czy dawno odkładanych aktywności. Jedną z nich są wiosenne porządki wokół roślin doniczkowych. Tak jak my – ludzie, wiosną zazwyczaj przepadamy za subtelnym odświeżeniem wizerunku czy delikatnymi zmianami w stylu życia, tak i nasze rośliny również docenią pewne modyfikacje w pielęgnacji i uprawie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla Ciebie inspiracją i pomocą w przygotowaniu ich do nowych warunków i związanych z nimi wyzwań. Zastosuj się do kilku prostych kroków i ciesz się zdrowiem oraz pięknym wyglądem swojej roślinnej kolekcji!