Hoya – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Hoya – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Hoya to roślina, która w naszych domach często bywa traktowana drugoplanowo. Pozostaje w cieniu modnych obecnie kolekcjonerskich filodendronów, alokazji czy monster. A jednak ostatecznie to ona przetrwa sama w domu,…

Data wpisu
KategoriaPozostałe
Udostępnij

Hoya to roślina, która w naszych domach często bywa traktowana drugoplanowo. Pozostaje w cieniu modnych obecnie kolekcjonerskich filodendronów, alokazji czy monster. A jednak ostatecznie to ona przetrwa sama w domu, gdy Ciebie nie będzie 2 tygodnie, to ona poradzi sobie i w rozproszonym świetle i pełnym słońcu, a także bez nawilżacza powietrza. Zero dodatkowych kosztów, gwarantowana satysfakcja i radość z uprawy – to właśnie hoya! Jeśli chcesz poznać bliżej tę zaskakującą roślinę, przeczytaj nasz kompleksowy poradnik.

Dwa zielone liście w kształcie serca.

Jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku jest Hoya kerrii o liściach w kształcie serca.

Jak wygląda i skąd pochodzi hoya?

Hoye to należące do rodziny toinowatych pnącza lub małe krzewy. Liczą sobie ponad 500 gatunków, a ich ojczyzną są ciepłe i słoneczne tereny południowo-wschodniej Azji i Australii. W naturalnych warunkach żyją jako epifity – wykorzystują drzewa jako podpórki do wzrostu, natomiast na nich nie pasożytują.

W naszych domach zamiast żywych podpór zadowalają się wszelkiego rodzaju palikami, pergolami, obręczami czy kratkami, które wspaniale pomagają wyeksponować girlandy ich gęstych, zielonych pędów.

Ze względu na liście, które sprawiają wrażenie nabłyszczonych woskową warstwą, hoye często bywają mylnie nazywane woskownicami.

Liście te, które poza połyskiem są także grube i mięsiste, należą do najbardziej charakterystycznych cech hoyi. Przyjmują kształty od wydłużonych i ostrych, po owalne, okrągłe, a nawet sercowate. Ich kolory również są różnorodne i często zależą od ilości dostarczanego roślinie światła. Spotkamy odmiany o blaszkach liściowych całkowicie zielonych, takich z białymi przebarwieniami, a nawet różową poświatą.

Poza liśćmi w uprawie domowej hoyę znamy także z kwitnienia. Baldachy niewielkich, gwiazdkowatych kwiatów wydzielają zapach piękny i niekiedy tak intensywny, że może (dosłownie!) przyprawić o zawrót głowy. Z tego powodu hoyę warto uprawiać poza sypialnią, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Po przekwitnięciu po kwiatach pozostają zdrewniałe szypułki, których nie należy usuwać, jeśli chcemy, aby roślina zakwitła ponownie.

Jakie stanowisko i wilgotność dla hoyi?

Hoya zdecydowanie jest rośliną, która lubi słońce. Większość gatunków najbardziej ucieszy się z miejsca oświetlonego rozproszonymi promieniami. Są też jednak odmiany, które po przyzwyczajeniu swobodnie możesz ustawić nawet na bezpośrednio nasłonecznionym, zachodnim czy południowym parapecie. Należą do nich szczególnie te z białymi czy kremowymi przebarwieniami.

Nie tylko bezpośrednie słońce jest niestraszne tej wytrzymałej roślinie. Hoya poradzi sobie także z niższą i standardową wilgotnością powietrza w mieszkaniu. Będzie rosnąć i rozwijać się już przy wilgotności wynoszącej około 40%. Nie musisz więc obawiać się o zasychanie jej liści i konieczność kupna nawilżacza.

W kwestii stanowiska warto pamiętać o tym, że hoya ceni stałość. Umieść ją w miejscu, w którym będzie mogła zadomowić się na dłużej i postaraj się, aby nie docierały do niego przeciągi.

Pęd z grubymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi o owalnym kształcie

Hoye o grubych, mięsistych liściach mają większą zdolność utrzymywania wody, dzięki czemu nie potrzebują tak częstego i obfitego podlewania.

Jakie podłoże i kiedy przesadzać hoyę?

W uprawie hoye zachowują się podobnie do większości sukulentów. Najbardziej odpowiada im bardzo luźne, przepuszczalne podłoże, które pomaga zapobiegać przelaniu, a co za tym idzie gniciu korzeni i chorobom grzybowym całej rośliny.

Nasza najlepsza receptura to mieszanka ziemi do kaktusów i sukulentów, ziemi z włóknem kokosowym oraz drobnego keramzytu.

Polecamy także sadzenie hoyi w glinianych doniczkach, które dodatkowo wspomogą cyrkulację wody i powietrza.

Za sprawą swojego zamiłowania do stabilnych warunków hoye nie przepadają za częstym przesadzaniem. Powinniśmy dokonywać go dopiero, kiedy naprawdę zachodzi potrzeba, czyli np. gdy doniczka jest już za mała lub naszą roślinę zaatakowały szkodniki. Najlepiej przesadzać rośliny na początku wiosny, jeszcze zanim rozpoczną one okres kwitnienia. Przy wyborze nowej doniczki pamiętaj, że hoye preferują niewiele przestrzeni wokół swojej bryły korzeniowej – najlepiej, aby nowa doniczka była tylko o rozmiar większa.

Hoya – podlewanie i nawożenie

Podlewanie hoyi powinno być dostosowane do pory roku. Wiosną i latem rośliny potrzebują więcej wody – podlewamy je wtedy co 7-10 dni, w zależności od stanowiska i stopnia przeschnięcia podłoża. Najlepiej sprawdzi się podlewanie przefiltrowaną i odstaną wodą, gdy wierzchnie kilka centymetrów ziemi w doniczce będzie suche. Zimą podlewanie hoyi należy ograniczyć. Roślinie wystarczy wtedy oszczędne nawadnianie co około 3 tygodnie.

Jeśli zastanawiasz się, czy na pewno podlewasz swoją hoyę wystarczająco – uspokajamy: hoya lepiej zniesie niedostatek wody czy przesuszenie niż przelanie! Z tego względu mając jakiekolwiek wątpliwości co do jej nawodnienia, lepiej zaczekać i podlać roślinę, dopiero, gdy masz pewność, że tego potrzebuje.

Nawożenie hoyi przeprowadzamy w okresie wiosenno-letnim, kiedy roślina intensywnie się rozwija. Używamy preparatów do roślin kwitnących, które wspomagają naturalny wzrost i rozwój rośliny oraz jej kwitnienie, a także działają prewencyjnie na jej zdrowie. Nawozy można aplikować roślinie co kilka tygodni, zgodnie ze wskazówkami producentów.

 

Jakie szkodniki najczęściej atakują hoyę?

Do najczęstszych pasożytów nawiedzających nasze hoye należą wełnowce. Są to niewielkie pluskwiaki żerujące na liściach, łodygach, a także korzeniach roślin. Żywią się ich sokiem, pozostawiając po sobie rosę miodową sprzyjającą grzybieniu oraz wełnowaty osad – stąd ich nazwa. Domowy sposób na ich pozbycie się to zdejmowanie przy pomocy patyczka do uszu nasączonego wodą z octem w proporcji 1:1 i wymiana podłoża. Jeśli ta metoda okaże się niewystarczająca, wypróbuj gotowe, profesjonalne preparaty jak Spruzit, Polysect czy Mospilan. Używając ich, koniecznie stosuj się do zaleceń producenta i zabezpiecz skórę oraz drogi oddechowe swoje oraz wszystkich domowników przed kontaktem z preparatem.

Wąskie, podłużne listki, w których zagłębieniach kryje się wełnowiec.

Warto obserwować hoye, gdyż w ich liściach często kryć może się wełnowiec. Szczególną uwagę warto zwrócić na odmiany o podłużnych listkach – w ich zagłębieniach szkodnik może się łatwo ukryć.

Jak rozmnażać hoyę?

Rozmnażanie hoyi należy do bardzo łatwych i możemy przeprowadzić je poprzez ukorzenienie sadzonek pędowych lub wierzchołkowych. Pobieramy interesujący nas fragment (najlepiej, aby miał przynajmniej 10 cm długości) i wsadzamy go do pojemniczka z wodą na kilka tygodni. Stawiamy wtedy sadzonkę w ciepłym i jasnym miejscu bez dostępu bezpośrednich promieni słonecznych i kontrolujemy jej stan, czekając aż wypuści kilkucentymetrowe korzenie. Można także dodać do wody odrobinę sproszkowanego węgla aktywnego, który pomoże zapobiec rozwojowi ewentualnych patogenów.

Należy pamiętać, aby rośliny ucinać czystym, zdezynfekowanym narzędziem, ręce zabezpieczyć rękawiczkami, a przed włożeniem sadzonki do wody usunąć wszystkie liście, które mogłyby stać zamoczone.

Jakie są najciekawsze odmiany hoyi?

Myśląc o hoyi w pierwszej kolejności do głowy przychodzą dwie odmiany – hoya carnosa i hoya bella. Są to klasyki tego gatunku o charakterystycznych podłużnych i ostro zakończonych liściach (choć różnią się kształtem). Znamy je z domów naszych mam czy babć, więc w razie wątpliwości co do uprawy, zawsze mamy kogo zapytać o radę!

Roślina o drobnych, zielonych listkach z delikatnymi, białymi plamkami.

Hoya carnosa Hoya carnosa jest idealną rośliną dla fanów klasyki – soczyście zielone listki z delikatnymi, białymi plamkami to połączenie doskonałe.

Hoya carnosa

Kultowa odmiana hoyi o soczyście zielonych liściach nakrapianych malutkimi białymi plamkami. Jej uprawa to bułka z masłem, dlatego będzie idealną rośliną do kolekcji wszystkich początkujących miłośników roślin.

Małe, białe kwiaty o różowych środkach

Nazwa 'bella’ jest zupełnie nieprzypadkowa – ta hoya zachwyca zarówno swoimi liśćmi, jak i pięknymi kwiatami.

Hoya bella

Jak sama nazwa wskazuje hoya bella to roślina, która urzekająco piękna. Tworzy niezwykłe girlandy niewielkich, zaostrzonych liści, wśród których przy dobrej opiece pojawią się także pachnące kwiaty!

Te dwie hoye to jednak dopiero początek tej fascynującej roślinnej rodziny. Wśród odmian tego gatunku znajdziemy wiele więcej odmian, które zaskakują kształtem liści lub wielokolorowym wybarwieniem.

Długie, zielone pędy z wieloma drobnymi, podłużnymi listami, przypominającymi igły.

Hoya linearis wyróżnia się na tle swojej rodziny. Jej drobne listki przypominają igiełki, ale w dotyku są miłe niczym aksamit.

Długie, zielone pędy z wieloma drobnymi, podłużnymi listami, przypominającymi igły.   

Hoya linearis

Wyjątkowa odmiana hoyi o długich i wąskich listkach. Spodoba się wszystkim fankom osłonek w kształcie twarzy – stworzy dla nich bujne włosy!

Osłonka z twarzą, a w niej roślina o podłużnych zielono-kremowych listkach.

Nietypowy kształt liści hoyi wayetii przyciąga uwagę. Ich podłużne zagłębienia są jednak idealną kryjówką dla wełnowców, dlatego warto dokładnie je oglądać i czuwać nad jej bezpieczeństwem.

Hoya wayetii variegata

Egzotycznie wyglądająca odmiana hoyi o wielobarwnych, podłużnych liściach. Młode listki rumienią się na różowo, starsze zaś przyjmują połączenie koloru zielonego i kremowego.

Drobne, ciemnozielone, okrągłe listki.

Gęste pędy i drobne listki hoyi curtisii przypominają fontannę monet.

Hoya curtisii

Hoya curtisii

Urocza hoya o drobnych listkach w kształcie karcianego symbolu pik. Z wierzchu blaszki liściowe mają ciemniejszą barwę pokrytą niewielkimi, srebrzystymi przebarwieniami. Spody przyjmują bardziej soczysty, limonkowy odcień.

Roślina o żółto-zielonych liściach z różowymi przebarwieniami.

To roślina idealna dla fanów kolorów i barwnych wnętrz. Jej soczyste wybarwienie rozświetli każde pomieszczenie.

Hoya australis lisa

Piękna odmiana o zaokrąglonych, wzorzystych liściach. Dzięki kremowo-zielono-różowemu wybarwieniu będzie wyróżniającą się ozdobą mieszkania.

Zielony pęd poprowadzony po okrągłej obręczy.

Hoya cumingiana Nie masz pomysłu jak poprowadzić hoyę? Obręcz sprawi, że naturalna roślinka stanie się elegancką, minimalistyczną dekoracją.

Hoya cumingiana

Minimalistyczna i elegancka odmiana hoyi o jednolicie wybarwionych, eliptycznych liściach. Poprowadzona na dekoracyjnej obręczy budzi w nas skojarzenia z wieńcem laurowym!

Roślina o grubych, poskręcanych liściach w doniczce z twarzą.

Hoya compacta króluje na szczycie list najbardziej oryginalnych roślin. To roślina, która wyglądem swoich liści zwróci uwagę każdego.

Hoya carnosa compacta

Fantazyjna odmiana o niespotykanych, pofałdowanych liściach. Tworzy gęste, błyszczące kaskady, które wspaniale wyglądają zwieszając się z wiszącego kwietnika.

Roślina o zielonych listkach z białą obwódką.

Hoya krimson queen Hoya krimson queen to królowa klasyki – spodoba się każdemu, kto szuka rośliny do spokojnych, naturalnych wnętrz.

Hoya krimson queen

Popularny rodzaj hoyi o eliptycznych, ostro zakończonych liściach z kremową obwódką. Jej młode listki mogą zaskoczyć rumianą poświatą.

Dwa zielone liście w kształcie serca.

Hoya kerrii to prawdziwy dowód na istnienie roślinnej miłości – każdy roślinomaniak powinien ją mieć!

Hoya kerrii

Na koniec hoya, która od pierwszego wejrzenia łapie za serce! Nie musimy chyba podpowiadać, że wspaniale sprawdza się podarowana jako prezent?

Dlaczego warto mieć hoyę?

Znasz i lubisz hoye? A może przeczytanie naszego poradnika dopiero zapoznało Cię z tym gatunkiem? Niezależnie od tego mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci przekonać się, że hoye to rośliny zdecydowanie warte uwagi! Są oryginalne, efektowne, a zarazem wytrzymałe. Nie wymagają wiele uwagi i potrafią dobrze dostosować się do warunków panujących w mieszkaniach. Z chęcią ozdobią słoneczny parapet, ale jeśli nie masz już miejsca, zadowolą się także wiszącą doniczką. Dzięki możliwości poprowadzenia ich przy różnego rodzaju podporach mają ogromny potencjał dekoracyjny!

Życzymy Wam samych sukcesów w uprawie hoyi i czekamy na zdjęcia Waszych kolekcji!

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Do 30.09 odbiory osobiste możliwe są w sklepie przy ul. Lauterbacha 1A lub na magazynie przy ul. Bukowskiego 172.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 1 do 3 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.