4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Wróć Wróć
Wstecz

Hoya – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Hoja (Hoya) to roślina, która w naszych domach często bywa traktowana drugoplanowo. Pozostaje w cieniu modnych obecnie kolekcjonerskich filodendronów, alokazji czy monster. A jednak ostatecznie to ona przetrwa sama w domu, gdy Ciebie nie będzie 2 tygodnie, to ona poradzi sobie i w rozproszonym świetle, i w pełnym słońcu, a także bez nawilżacza powietrza. Zero dodatkowych […]

Hoya o zielonych listkach z różowo-beżową wariegacją.

Hoja (Hoya) to roślina, która w naszych domach często bywa traktowana drugoplanowo. Pozostaje w cieniu modnych obecnie kolekcjonerskich filodendronów, alokazji czy monster. A jednak ostatecznie to ona przetrwa sama w domu, gdy Ciebie nie będzie 2 tygodnie, to ona poradzi sobie i w rozproszonym świetle, i w pełnym słońcu, a także bez nawilżacza powietrza. Zero dodatkowych kosztów, gwarantowana satysfakcja i radość z uprawy – to właśnie hoya! Jeśli chcesz poznać bliżej tę zaskakującą roślinę, przeczytaj nasz kompleksowy poradnik.

Dwa zielone liście w kształcie serca.
Jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku jest Hoya kerrii o liściach w kształcie serca.

Jak wygląda i skąd pochodzi hoja?

Hoje to należące do rodziny toinowatych pnącza lub małe krzewy. Liczą sobie ponad 500 gatunków, a ich ojczyzną są ciepłe i słoneczne tereny południowo-wschodniej Azji i Australii.

W naturze hoja żyje jako epifit. Znaczy to, że pędy hoi wykorzystują drzewa jako podpory do wzrostu, ale na nich nie pasożytują. Co ciekawe, wiele z nich tworzy też zaskakujący sojusz z mrówkami, które niekiedy zamieszkują specjalnie przystosowane fragmenty hoi.

W warunkach domowych hoja to lubiana roślina doniczkowa, która popularność zdobyła swoją wytrzymałością, a także walorami dekoracyjnymi. Doskonale wygląda uprawiana w wiszących donicach lub prowadzona przy wszelkiego rodzaju palikach, pergolach, obręczach czy kratkach, które pomagają wyeksponować girlandy gęstych, zielonych pędów.

Charakterystyczną cechą hoi są grube i mięsiste liście o urzekającym połysku. Przyjmują one kształty od wydłużonych i ostrych, po owalne, okrągłe, a nawet sercowate. Ich wybarwienie przybiera różnorodne kolory, które często zależą od ilości dostarczanego roślinie światła. Spotkamy odmiany o blaszkach liściowych całkowicie zielonych, z białymi przebarwieniami, a nawet różową poświatą.

Hoję znamy nie tylko z ładnych liści, ale także z efektownego kwitnienia. Niewielkie, gwiazdkowate kwiaty zebrane w zwisające baldachy wydzielają piękny i intensywny zapach, który może (dosłownie!) przyprawić o zawrót głowy. Z tego powodu hoję warto uprawiać poza sypialnią, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Po przekwitnięciu po kwiatach pozostają zdrewniałe szypułki, których nie należy usuwać, jeśli chcemy, aby roślina zakwitła ponownie.

Jakie stanowisko i wilgotność dla hoi?

Hoja zdecydowanie należy do roślin doniczkowych, które lubią słońce. Większość gatunków najbardziej ucieszy się z miejsca oświetlonego rozproszonymi promieniami. Są też jednak odmiany, które po przyzwyczajeniu swobodnie możesz ustawić nawet na bezpośrednio nasłonecznionym, zachodnim czy południowym parapecie. Należą do nich szczególnie te z białymi czy kremowymi przebarwieniami.

Nie tylko bezpośrednie słońce jest niestraszne tej wytrzymałej roślinie. Hoja poradzi sobie także z niższą i standardową wilgotnością powietrza w mieszkaniu. Będzie rosnąć i rozwijać się już przy wilgotności wynoszącej około 40%. Nie musisz obawiać się, że suche powietrze wywoła zasychanie jej liści i konieczne będzie kupno nawilżacza.

W kwestii stanowiska warto pamiętać o tym, że hoja ceni stałość. Umieść ją w ciepłym miejscu, w którym będzie mogła zadomowić się na dłużej i postaraj się, aby nie docierały do niego przeciągi.

Pęd z grubymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi o owalnym kształcie
Hoye o grubych, mięsistych liściach mają większą zdolność utrzymywania wody, dzięki czemu nie potrzebują tak częstego i obfitego podlewania.

Jakie podłoże i kiedy przesadzać hoyę?

Za sprawą swojego zamiłowania do stabilnych warunków hoje preferują naprawdę sporadyczne przesadzanie. Powinniśmy przeprowadzać je dopiero, kiedy naprawdę zachodzi potrzeba, czyli po zakupie, gdy doniczka jest już za mała lub naszą roślinę zaatakowały szkodniki. Zdrowe starsze rośliny zadowolą się wymianą jedynie górnej warstwy podłoża.

Najlepiej przesadzać rośliny na początku wiosny, jeszcze zanim rozpoczną one okres kwitnienia. Przy wyborze nowej doniczki pamiętaj, że hoje preferują niewiele przestrzeni wokół swojej bryły korzeniowej – najlepiej, aby nowa doniczka była tylko o rozmiar większa. Polecamy sadzenie hoi w glinianych doniczkach, które dodatkowo wspomogą cyrkulację wody i powietrza.

W uprawie hoje zachowują się podobnie do większości sukulentów. Najbardziej odpowiada im lekkie i przepuszczalne podłoże, które pomaga zapobiegać przelaniu, a co za tym idzie gniciu korzeni i chorobom grzybowym całej rośliny. Najlepsze warunki zapewni roślinie ziemia do kaktusów i sukulentów z domieszką piasku, ziemi z włóknem kokosowym oraz drobnego keramzytu.

Jak podlewać hoję?

Podlewanie hoi powinno być dostosowane do pory roku. Wiosną i latem rośliny potrzebują więcej wody – podlewamy je wtedy umiarkowanie, co 7-10 dni, w zależności od stanowiska i stopnia przeschnięcia podłoża. Najlepiej sprawdzi się podlewanie przefiltrowaną i odstaną wodą o letniej temperaturze, gdy wierzchnie kilka centymetrów ziemi w doniczce będzie suche. Zimą podlewanie hoi należy ograniczyć. Roślinie wystarczy wtedy oszczędne nawadnianie co około 3 tygodnie.

Jeśli zastanawiasz się, czy na pewno podlewasz swoją hoję wystarczająco – uspokajamy: hoja lepiej zniesie lekkie przesuszenie niż nadmiar wody! Jeśli masz wątpliwości co do jej nawodnienia, lepiej zaczekać i podlać roślinę, dopiero gdy upewnisz się, że tego potrzebuje.

Jak nawozić hoję?

Nawożenie hoi przeprowadzamy w okresie wiosenno-letnim, kiedy roślina intensywnie się rozwija. Bogate w składniki odżywcze preparaty wspomagają naturalny wzrost i rozwój rośliny oraz jej kwitnienie, a także działają prewencyjnie na jej zdrowie.

Do hoi najlepiej używać preparatów do roślin kwitnących. Aplikujemy je co 2-3 tygodnie, zaczynając od połowy dawki sugerowanej przez producenta.

Jakie szkodniki najczęściej atakują hoyę?

Do najczęstszych pasożytów nawiedzających nasze hoje należą wełnowce. Są to niewielkie pluskwiaki żerujące na liściach, łodygach, a także korzeniach roślin. Żywią się ich sokiem, pozostawiając po sobie rosę miodową sprzyjającą grzybieniu oraz wełnowaty osad – stąd ich nazwa. Domowy sposób na ich pozbycie się to zdejmowanie przy pomocy patyczka do uszu nasączonego wodą z octem w proporcji 1:1 i wymiana podłoża. Jeśli ta metoda okaże się niewystarczająca, wypróbuj gotowe profesjonalne preparaty jak Spruzit, Polysect czy Mospilan. Używając ich, koniecznie stosuj się do zaleceń producenta, a także zabezpiecz skórę oraz drogi oddechowe swoje oraz wszystkich domowników przed kontaktem z preparatem.

Wąskie, podłużne listki, w których zagłębieniach kryje się wełnowiec.
Warto obserwować hoye, gdyż w ich liściach często kryć może się wełnowiec. Szczególną uwagę warto zwrócić na odmiany o podłużnych listkach – w ich zagłębieniach szkodnik może się łatwo ukryć.

Jak rozmnażać hoyę?

Rozmnażanie hoi należy do bardzo łatwych i możemy przeprowadzić je poprzez sadzonki pędowe lub sadzonki wierzchołkowe. Czystym zdezynfekowanym narzędziem ucinamy i pobieramy interesujący nas fragment (najlepiej, aby miał przynajmniej 10 cm długości), a następnie usuwamy wszystkie dolne liście, które mogłyby stać zamoczone w wodzie. Pobraną sadzonkę wsadzamy do pojemniczka z wodą na kilka tygodni. Stawiamy ją w ciepłym i jasnym miejscu bez dostępu bezpośrednich promieni słonecznych i kontrolujemy jej stan, czekając aż wypuści kilkucentymetrowe korzenie. Można także dodać do wody odrobinę sproszkowanego węgla aktywnego, który pomoże zapobiec rozwojowi ewentualnych patogenów.

Pamiętaj, aby w trakcie rozmnażania hoi zabezpieczyć ręce rękawiczkami, ponieważ roślina wydziela trujący, mleczny sok.

Popularne odmiany hoi

Myśląc o hoyi w pierwszej kolejności do głowy przychodzą dwie odmiany – hoya carnosa i hoya bella. Są to klasyki tego gatunku o charakterystycznych podłużnych i ostro zakończonych liściach (choć różnią się kształtem). Znamy je z domów naszych mam czy babć, więc w razie wątpliwości co do uprawy, zawsze mamy kogo zapytać o radę!

hoya-carnosa
Hoya carnosa
Hoya carnosa jest idealną rośliną dla fanów klasyki – soczyście zielone listki z delikatnymi, białymi plamkami to połączenie doskonałe.

Hoya carnosa (hoja różowa)

Hoja carnosa znana też jako hoja różowa to kultowa odmiana o soczyście zielonych liściach nakrapianych malutkimi białymi plamkami. Jej uprawa to bułka z masłem, dlatego będzie idealną rośliną do kolekcji wszystkich początkujących miłośników roślin.

Małe, białe kwiaty o różowych środkach
Nazwa 'bella’ jest zupełnie nieprzypadkowa – ta hoya zachwyca zarówno swoimi liśćmi, jak i pięknymi kwiatami.

Hoya bella (hoja piękna)

Jak sama nazwa wskazuje, hoja bella to roślina urzekająco piękna. To jedna z najczęściej spotykanych odmian, która tworzy niezwykłe girlandy pędów z niewielkimi, zaostrzonymi liśćmi. Przy dobrej opiece możesz spodziewać się, że wśród nich pojawią się także pachnące kwiaty!

Długie, zielone pędy z wieloma drobnymi, podłużnymi listami, przypominającymi igły.
Hoya linearis wyróżnia się na tle swojej rodziny. Jej drobne listki przypominają igiełki, ale w dotyku są miłe niczym aksamit.
Długie, zielone pędy z wieloma drobnymi, podłużnymi listami, przypominającymi igły.

Hoya linearis

Hoja linearis wyróżnia się na tle swojej rodziny. Jej drobne listki przypominają igiełki, ale w dotyku są miłe niczym aksamit. Umieść ją w osłonce w kształcie twarzy, a stworzy efektowne i bujne 'włosy’!

Osłonka z twarzą, a w niej roślina o podłużnych zielono-kremowych listkach.
Nietypowy kształt liści hoyi wayetii przyciąga uwagę. Ich podłużne zagłębienia są jednak idealną kryjówką dla wełnowców, dlatego warto dokładnie je oglądać i czuwać nad jej bezpieczeństwem.

Hoya wayetii variegata

Egzotycznie wyglądająca odmiana hoi o wielobarwnych, podłużnych liściach. Młode listki hoi wayetti variegata rumienią się na różowo, starsze zaś przyjmują połączenie koloru zielonego i kremowego.

Drobne, ciemnozielone, okrągłe listki.
Gęste pędy i drobne listki hoyi curtisii przypominają fontannę monet.
Hoya curtisii

Hoya curtisii

Urocza hoja o drobnych listkach w kształcie karcianego symbolu pik. Z wierzchu blaszki liściowe mają ciemniejszą barwę pokrytą niewielkimi, srebrzystymi przebarwieniami. Spody przyjmują bardziej soczysty, limonkowy odcień. Hoja curtisii w naszym sklepie.

Roślina o żółto-zielonych liściach z różowymi przebarwieniami.
To roślina idealna dla fanów kolorów i barwnych wnętrz. Jej soczyste wybarwienie rozświetli każde pomieszczenie.

Hoya australis lisa

Hoya australis lisa to piękna odmiana o zaokrąglonych, wzorzystych liściach. Dzięki kremowo-zielono-różowemu wybarwieniu będzie wyróżniającą się ozdobą mieszkania.

Zielony pęd poprowadzony po okrągłej obręczy.
Hoya cumingiana
Nie masz pomysłu jak poprowadzić hoyę? Obręcz sprawi, że naturalna roślinka stanie się elegancką, minimalistyczną dekoracją.

Hoya cumingiana

Minimalistyczna i elegancka odmiana hoyi o jednolicie wybarwionych, eliptycznych liściach. Ciemnozielone liście hoi cumingiana, prowadzone przy dekoracyjnej obręczy budzą skojarzenia z wieńcem laurowym!

Roślina o grubych, poskręcanych liściach w doniczce z twarzą.
Hoya compacta króluje na szczycie list najbardziej oryginalnych roślin. To roślina, która wyglądem swoich liści zwróci uwagę każdego.

Hoya carnosa compacta

Fantazyjna odmiana o niespotykanych, pofałdowanych liściach. Tworzy gęste, błyszczące kaskady, które wspaniale wyglądają, zwieszając się z makramowego kwietnika. Hoya carnosa compacta w naszym sklepie.

Roślina o zielonych listkach z białą obwódką.
Hoya krimson queen
Hoya krimson queen to królowa klasyki – spodoba się każdemu, kto szuka rośliny do spokojnych, naturalnych wnętrz.

Hoya krimson queen

Popularny rodzaj hoi o eliptycznych, ostro zakończonych liściach z kremową obwódką. Młode listki hoi krimson queen mogą zaskoczyć rumianą poświatą. Będzie idealnie pasować do jasnych wnętrz urządzonych w naturalnych kolorach.

Dwa zielone liście w kształcie serca.
Hoya kerrii to prawdziwy dowód na istnienie roślinnej miłości – każdy roślinomaniak powinien ją mieć!

Hoya kerrii

Na koniec hoja kerri, która od pierwszego wejrzenia łapie za serce! Nie musimy chyba podpowiadać, że wspaniale sprawdza się podarowana jako prezent?

Dlaczego warto mieć hoyę?

Mamy nadzieję, że przeczytanie naszego poradnika pomogło Ci przekonać się, że hoja to roślina zdecydowanie warta uwagi. To wyjątkowe pnącze o mięsistych liściach i efektownym pokroju, który idealnie nadaje się do wyeksponowania przy różnego rodzaju podporach. Oprócz oryginalnego wyglądu cechuje się też wyjątkową wytrzymałością. Uprawa i pielęgnacja hoi nie wymaga wiele uwagi i poradzą sobie z nią fani roślin doniczkowych o różnym stopniu zaawansowania – również ci początkujący! Czy jakaś odmiana już wpadła Ci w oko?

PS. Życzymy Wam sukcesów w uprawie hoi i czekamy na zdjęcia Waszych kolekcji!