Ufacie nam 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Dlaczego nie przesadzamy do ziemi uniwersalnej?

W naszych poradnikach pielęgnacyjnych zawsze mówimy o odpowiednim podłożu dla różnych gatunków roślin. Wspominamy o przepuszczalności, zalecamy stworzenie warstwy drenażowej z keramzytu, przestrzegamy przed przesadzaniem do ziemi uniwersalnej. Ale czy wiesz dlaczego właściwie jest ona owiana tak złą sławą? Już tłumaczymy. Dlaczego nie przesadzamy do ziemi uniwersalnej? Zacznijmy od początku, czyli od ziemi, w której posadzona […]

W naszych poradnikach pielęgnacyjnych zawsze mówimy o odpowiednim podłożu dla różnych gatunków roślin. Wspominamy o przepuszczalności, zalecamy stworzenie warstwy drenażowej z keramzytu, przestrzegamy przed przesadzaniem do ziemi uniwersalnej. Ale czy wiesz dlaczego właściwie jest ona owiana tak złą sławą? Już tłumaczymy.

Dwie rośliny ustawione na tekturze, dookoła rozsypana ziemia, doniczki i łopatka.
Odpowiednie podłoże jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Masz problem z przelewaniem roślin? Być może to wina ziemi, w której są posadzone!

Dlaczego nie przesadzamy do ziemi uniwersalnej?

Zacznijmy od początku, czyli od ziemi, w której posadzona jest roślina w momencie zakupu. Większość roślin trafia do nas w podłożu torfowym, które dobrze sprawdza się w warunkach produkcyjnych oraz podczas transportu ze względu na wysoką absorpcję wody. Działa trochę jak gąbka, która magazynuje i utrzymuje wodę. Wyobraź sobie szklarnię, w której cały czas jest wysoka temperatura i wilgotność, a rośliny czują się jak w naturze. Mają wymarzone warunki i są pod stałą opieką specjalistów, którzy całe dnie poświęcają na ich pielęgnację. W takim miejscu rośliny są przyzwyczajone do tego rodzaju ziemi i nie stanowi ona zagrożenia dla ich zdrowia i wzrostu. Inaczej jest jednak w naszych mieszkaniach, gdzie panuje niższa temperatura oraz wilgotność, zdarza nam się zapomnieć o podlaniu, a warunki są komfortowe przede wszystkim dla nas. Z tego względu pozostawienie rośliny w tym podłożu na dłużej może powodować ryzyko przelania i wkrótce gnicia korzeni.

Dlaczego ziemia uniwersalna nie jest uniwersalna?

Rozejrzyj się po swoich roślinach. Być może kąt pomieszczenia zdobi grubolistna sansevieria, a nad kanapą liście zwiesza popularna monstera lub zachwycająca strelicja. A obecny w niemal każdym domu pieniążek lub uwielbiane przez dzieci kaktusy i sukulenty? Teraz pomyśl o ich naturalnych środowiskach. Część występuje w wilgotnych lasach tropikalnych, inne z kolei porastają suche półpustynie. Jak pewnie wiesz, każda z tych roślin ma nieco inne wymagania i nie inaczej jest w przypadku podłoża. Kaktusy i sukulenty będą szczęśliwe w luźnym, przepuszczalnym podłożu, które szybko przeschnie, bo dzięki swoim grubym liściom są w stanie magazynować wodę dłużej. Z kolei calathee, które lubią mieć stale wilgotne podłoże w tak przepuszczalnej mieszance szybko straciłyby turgor, a Ty cierpliwość – nieustanne wycieczki z konewką z pewnością stałyby się z czasem uciążliwe.

Właśnie dlatego zasada “one fits all” nie sprawdza się w opiece nad roślinami, a ziemia uniwersalna wcale tak uniwersalna nie jest. 

Worki ziemi z etykietami dla odpowiednich gatunków.
Każda roślina potrzebuje odpowiedniego, dopasowanego do jej naturalnego środowiska podłoża. Jak to mawiają: nie ma jak w domu.

Co jest w ziemi uniwersalnej?

Poza znanym faktem, że jeden rodzaj podłoża nie zadowoli wszystkich roślin, istotne są także właściwości ziemi uniwersalnej. Ta dostępna w marketach składa się najczęściej w największej mierze z torfu, który nie jest rozluźniony innymi dodatkami. Taka ziemia jest ciężka, a wraz z upływem czasu może zacząć się zbrylać. Być może kojarzysz charakterystyczne spękania ziemi w doniczce rośliny, która długo nie była przesadzana. Takie zjawisko zwiększa ryzyko przelania lub przesuszenia rośliny – woda przelatuje szczelinami, nie docierając do korzeni lub zatrzymuje się w bryłach stwardniałej ziemi, gdzie utrzymuje się dłużej niż powinna. 

Czy to znak, aby pozbyć się każdego worka ziemi uniwersalnej?

Niekoniecznie. Dobrej jakości ziemia uniwersalna sprawdzi się jako baza do mieszanek odpowiednich dla gatunków, które wymagają bardziej specjalistycznego podłoża. Dodaj trochę perlitu, chipsów kokosowych, kory a powstanie podłoże, w którym tropikalne piękności odnajdą się zdecydowanie lepiej. Z kolei wiele niewymagających roślin zadowoli się ziemią uniwersalną rozluźnioną dodatkiem perlitu. 

Jeśli jednak Twoje rośliny od momentu zakupu znajdują się w podłożu produkcyjnym lub masowo przesadzone zostały do marketowej ziemi – to najwyższy moment, aby zaskoczyć je małą przeprowadzką, a możesz mieć pewność, że szybko odwdzięczą się nowym wzrostem i zaczną sprawiać dużo mniej problemów.

Rozsypana ziemia, łopatka z ziemią oraz doniczka.
Dzięki samodzielnemu tworzeniu odpowiednich mieszanek ziemi dla Twoich roślin lepiej zrozumiesz ich potrzeby i stworzysz podłoże, w którym będą szczęśliwe.

Już teraz w naszym sklepie znajdziesz zestaw, dzięki któremu poczujesz się jak mały naukowiec i stworzysz idealne podłoże do roślin, korzystając z odpowiednich dodatków. Przygotowaliśmy dwa zestawy: pierwszy z nich pokochają Twoje tropikalne rośliny, których przysmakiem jest “bigos”. Drugi z kolei sprawdzi się dla roślin bardziej kwaśnolubnych. Zamawiając zestaw diy otrzymasz komponenty niezbędne do stworzenia mieszanki doskonałej, a na stronie znajdziesz dokładne instrukcje i wskazówki, które nie tylko sprawią, że Twoje rośliny będą wspaniale rosły w nowej ziemi, ale także pozwolą Ci lepiej zrozumieć ich wymagania, a przez to stać się lepszym roślinnym rodzicem!

Aby dowiedzieć się więcej o przesadzaniu, polecamy nasz film poradnikowy: