Dlaczego nie przesadzamy do ziemi uniwersalnej?

Dlaczego nie przesadzamy do ziemi uniwersalnej?

W naszych poradnikach pielęgnacyjnych zawsze mówimy o odpowiednim podłożu dla różnych gatunków roślin. Wspominamy o przepuszczalności, zalecamy stworzenie warstwy drenażowej z keramzytu, przestrzegamy przed przesadzaniem do ziemi uniwersalnej. Ale czy…

Data wpisu
KategoriaPozostałe
Udostępnij

W naszych poradnikach pielęgnacyjnych zawsze mówimy o odpowiednim podłożu dla różnych gatunków roślin. Wspominamy o przepuszczalności, zalecamy stworzenie warstwy drenażowej z keramzytu, przestrzegamy przed przesadzaniem do ziemi uniwersalnej. Ale czy wiesz dlaczego właściwie jest ona owiana tak złą sławą? Już tłumaczymy.

Dwie rośliny ustawione na tekturze, dookoła rozsypana ziemia, doniczki i łopatka.

Odpowiednie podłoże jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Masz problem z przelewaniem roślin? Być może to wina ziemi, w której są posadzone!

Dlaczego nie przesadzamy do ziemi uniwersalnej?

Zacznijmy od początku, czyli od ziemi, w której posadzona jest roślina w momencie zakupu. Większość roślin trafia do nas w podłożu torfowym, które dobrze sprawdza się w warunkach produkcyjnych oraz podczas transportu ze względu na wysoką absorpcję wody. Działa trochę jak gąbka, która magazynuje i utrzymuje wodę. Wyobraź sobie szklarnię, w której cały czas jest wysoka temperatura i wilgotność, a rośliny czują się jak w naturze. Mają wymarzone warunki i są pod stałą opieką specjalistów, którzy całe dnie poświęcają na ich pielęgnację. W takim miejscu rośliny są przyzwyczajone do tego rodzaju ziemi i nie stanowi ona zagrożenia dla ich zdrowia i wzrostu. Inaczej jest jednak w naszych mieszkaniach, gdzie panuje niższa temperatura oraz wilgotność, zdarza nam się zapomnieć o podlaniu, a warunki są komfortowe przede wszystkim dla nas. Z tego względu pozostawienie rośliny w tym podłożu na dłużej może powodować ryzyko przelania i wkrótce gnicia korzeni.

Dlaczego ziemia uniwersalna nie jest uniwersalna?

Rozejrzyj się po swoich roślinach. Być może kąt pomieszczenia zdobi grubolistna sansevieria, a nad kanapą liście zwiesza popularna monstera lub zachwycająca strelicja. A obecny w niemal każdym domu pieniążek lub uwielbiane przez dzieci kaktusy i sukulenty? Teraz pomyśl o ich naturalnych środowiskach. Część występuje w wilgotnych lasach tropikalnych, inne z kolei porastają suche półpustynie. Jak pewnie wiesz, każda z tych roślin ma nieco inne wymagania i nie inaczej jest w przypadku podłoża. Kaktusy i sukulenty będą szczęśliwe w luźnym, przepuszczalnym podłożu, które szybko przeschnie, bo dzięki swoim grubym liściom są w stanie magazynować wodę dłużej. Z kolei calathee, które lubią mieć stale wilgotne podłoże w tak przepuszczalnej mieszance szybko straciłyby turgor, a Ty cierpliwość – nieustanne wycieczki z konewką z pewnością stałyby się z czasem uciążliwe.

Właśnie dlatego zasada “one fits all” nie sprawdza się w opiece nad roślinami, a ziemia uniwersalna wcale tak uniwersalna nie jest. 

Worki ziemi z etykietami dla odpowiednich gatunków.

Każda roślina potrzebuje odpowiedniego, dopasowanego do jej naturalnego środowiska podłoża. Jak to mawiają: nie ma jak w domu.

Co jest w ziemi uniwersalnej?

Poza znanym faktem, że jeden rodzaj podłoża nie zadowoli wszystkich roślin, istotne są także właściwości ziemi uniwersalnej. Ta dostępna w marketach składa się najczęściej w największej mierze z torfu, który nie jest rozluźniony innymi dodatkami. Taka ziemia jest ciężka, a wraz z upływem czasu może zacząć się zbrylać. Być może kojarzysz charakterystyczne spękania ziemi w doniczce rośliny, która długo nie była przesadzana. Takie zjawisko zwiększa ryzyko przelania lub przesuszenia rośliny – woda przelatuje szczelinami, nie docierając do korzeni lub zatrzymuje się w bryłach stwardniałej ziemi, gdzie utrzymuje się dłużej niż powinna. 

Czy to znak, aby pozbyć się każdego worka ziemi uniwersalnej?

Niekoniecznie. Dobrej jakości ziemia uniwersalna sprawdzi się jako baza do mieszanek odpowiednich dla gatunków, które wymagają bardziej specjalistycznego podłoża. Dodaj trochę perlitu, chipsów kokosowych, kory a powstanie podłoże, w którym tropikalne piękności odnajdą się zdecydowanie lepiej. Z kolei wiele niewymagających roślin zadowoli się ziemią uniwersalną rozluźnioną dodatkiem perlitu. 

Jeśli jednak Twoje rośliny od momentu zakupu znajdują się w podłożu produkcyjnym lub masowo przesadzone zostały do marketowej ziemi – to najwyższy moment, aby zaskoczyć je małą przeprowadzką, a możesz mieć pewność, że szybko odwdzięczą się nowym wzrostem i zaczną sprawiać dużo mniej problemów.

Rozsypana ziemia, łopatka z ziemią oraz doniczka.

Dzięki samodzielnemu tworzeniu odpowiednich mieszanek ziemi dla Twoich roślin lepiej zrozumiesz ich potrzeby i stworzysz podłoże, w którym będą szczęśliwe.

Już teraz w naszym sklepie znajdziesz zestaw, dzięki któremu poczujesz się jak mały naukowiec i stworzysz idealne podłoże do roślin, korzystając z odpowiednich dodatków. Przygotowaliśmy dwa zestawy: pierwszy z nich pokochają Twoje tropikalne rośliny, których przysmakiem jest “bigos”. Drugi z kolei sprawdzi się dla roślin bardziej kwaśnolubnych. Zamawiając zestaw diy otrzymasz komponenty niezbędne do stworzenia mieszanki doskonałej, a na stronie znajdziesz dokładne instrukcje i wskazówki, które nie tylko sprawią, że Twoje rośliny będą wspaniale rosły w nowej ziemi, ale także pozwolą Ci lepiej zrozumieć ich wymagania, a przez to stać się lepszym roślinnym rodzicem!

Aby dowiedzieć się więcej o przesadzaniu, polecamy nasz film poradnikowy:

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.