Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

5 roślinnych faktów, które musisz wiedzieć

Przedstawiamy roślinne ciekawostki, dzięki którym uprawa roślin stanie się prostsza i jeszcze bardziej fascynująca. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego fikus gubi liście, jak dobrać odpowiednie stanowisko dla swoich roślin, czym są korzenie powietrzne, które rośliny oczyszczają powietrze oraz przeczytasz o zaskakujących ruchach roślin. 1. Gubienie liści u fikusa jest reakcją na stres Fikusy, zwane […]

Pokój pełen roślin

Przedstawiamy roślinne ciekawostki, dzięki którym uprawa roślin stanie się prostsza i jeszcze bardziej fascynująca. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego fikus gubi liście, jak dobrać odpowiednie stanowisko dla swoich roślin, czym są korzenie powietrzne, które rośliny oczyszczają powietrze oraz przeczytasz o zaskakujących ruchach roślin.

1. Gubienie liści u fikusa jest reakcją na stres

fikus

Fikusy, zwane też figowcami często tracą liście na skutek niesprzyjających warunków środowiskowych. Najczęstsze przyczyny utraty liście:

Zmiana miejsca – Fikusy bardzo nie lubią przestawiania. Bardzo często gubią liście na skutek zmiany środowiska. Dlatego, kiedy gdzieś je ustawimy, najlepiej je tam zostawmy. Zrzucenie liści po przyniesieniu rośliny do domu jest czymś zupełnie normalnym. Rośliny te najlepiej czują się w jasnym stanowisku, ale nie na bezpośrednim słońcu. 

Zmiana pory roku – Utrata liści jest również reakcją na zmianę pory roku. Zrzucanie do 20% liści, jest naturalnym zjawiskiem, ale możemy mu zapobiec. Aby uniknąć zrzucania liści, należy roślinie zapewnić jasne stanowisko, temperaturę powyżej 18 stopni oraz wysoką wilgotność powietrza wokół rośliny.

Nieodpowiednie podlewanie – Roślina zrzuca również liście na skutek przelania lub przesuszenia. Kluczem do opieki nad fikusem jest stałość i umiar. Podlewanie powinno być regularne i umiarkowane, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Roślina powinna rosnąć w doniczce z odpływem w dedykowanej mieszance do fikusów.

Ostatnią przyczyną zrzucania liści jest atak szkodników. Jak z nimi walczyć, przeczytasz na naszym blogu

2. Im ciemniejsze liście ma roślina, tym mniej światła potrzebuje.

zamiokulkas-raven

O zapotrzebowaniu rośliny na światło świadczy intensywność koloru jej liści. Rośliny o intensywnie ciemnozielonych liściach to najczęściej rośliny cieniolubne. Wymagają one mniejszego nasłonecznienia, niż rośliny o jaśniejszych liściach. Wynika to z tego, że ich liście zawierają więcej chlorofilu, dzięki któremu czerpią energię podczas procesu fotosyntezy i czyni je to bardziej wytrzymałymi na zacienienie. Większość roślin o dekoracyjnych, kolorowych liściach lubi stanowiska jasne, ale nie na bezpośrednim słońcu. Odpowiednia ilość nasłonecznienia jest niezbędna do ładnego wybarwienia liści. Rośliny o bardzo jasnych liściach lub z białym wybarwieniem potrzebują jasnego i dobrze nasłonecznionego stanowiska.

3. Niektóre rośliny mają korzenie powietrzne

korzenie-powietrzne

Korzenie powietrzne są zmodyfikowanymi korzeniami. W naturalnym środowisku służą one do pobierania wody  i składników odżywczych z powietrza. Korzenie powietrzne spotykane są między innymi u epifitów, czyli roślin rosnących na innych roślinach w lasach tropikalnych. Znajdziemy je przykładowo u monster, storczyków, philodendronów, czy paproci. Najczęściej wyrastają one z łodygi rośliny. Im starsza roślina, tym więcej pojawia się korzeni powietrznych. Korzenie powietrzne u niektórych roślin są bardzo długie i sięgające podłogi. Nie powinno się ich jednak obcinać. Znacznie lepszym pomysłem jest skierowanie korzeni do doniczki, aby roślina dzięki nim mogła pobierać składniki odżywcze i wodę. Korzenie te pełnią również funkcję podpory i stabilizują roślinę w podłożu. Roślinom pnącym warto również zapewnić drabinę lub palik, po którym będą mogły się wspinać, wczepiając  korzenie powietrzne. Dzięki temu ich liście będą większe. 

4. Roślinny oczyszczają powietrze z toksyn

skrzydłokwiat

Nasze mieszkania pełne są materiałów syntetycznych, mebli i farb wydzielających toksyny szkodliwe na zdrowia. Przez okna często wpada smog. Na szczęście rośliny oczyszczające powietrze pochłaniają większość trujących gazów i poprawiają jakość atmosfery wewnątrz. Najlepiej oczyszczają powietrze rośliny cieniolubne o dużych cienkich liściach, jak np. paprocie, chamedora, sansevieria, areka, fikusy, aglaonemy, draceny, skrzydłokwiaty, czy trzykrotka.

5. Rośliny się ruszają

maranta

Cechą wszystkich organizmów żywych jest zdolność do wykonywania ruchu. W świecie roślin o ruchu można mówić w odniesieniu do ich organów, a także pojedynczych komórek. Wyróżniliśmy dla Was najciekawsze naszym zdaniem przykłady:

  • Fototropizm – to ruch powodujący wyginanie się roślin w kierunku światła. Wygięcie jest spowodowane różnicą w szybkości wzrostu komórek oświetlonych i zacienionych. Możemy regularnie obracać naszych zielonych podopiecznych, aby zachować ich ładny pokrój. Zmiany położenia nie lubią fikusy, grudniki i hoye. Nie powinniśmy również obracać roślin, które utworzyły pąki kwiatowe, ponieważ mogę je zrzucić.
  • Nyktynastia – to rytmiczny ruch związany ze zmianami pór dnia i nocy. Jego przebieg kontrolują czynniki zewnętrzne (m.in. światło i temperatura). Występuje u roślin marantowatych (calathea, maranta, stromanthe, ctenanthe). Dzięki temu fascynującemu zjawisku– rośliny tańczą zgodnie z porą dnia! Liście tych roślin składają się wieczorem, a podnoszą się w godzinach rannych.
  • Sejsmonastia – to ruch wywołany bodźcami mechanicznymi, głównie dotykiem. Przykładowo dotknięcie liści mimozy powoduje ich natychmiastowe złożenie i opadanie ogonka liściowego.