Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Roślinne wakacje, czyli rośliny domowe na balkonie

Późną wiosną i latem wszystko rozkwita, zazielenia się i ożywia. Czy wiesz, że zazielenić może się także Twój taras? Zastanawiasz się, jak to możliwe? Przecież przez większość roku chuchamy i dmuchamy na nasze rośliny, a teraz mają zostać wystawione na pastwę wszystkich niszczycielskich kaprysów pogody?!  Jak najbardziej – jeśli wiesz, jak się do tego rozsądnie zabrać, […]

Rośliny domowe na balkonie

Późną wiosną i latem wszystko rozkwita, zazielenia się i ożywia. Czy wiesz, że zazielenić może się także Twój taras? Zastanawiasz się, jak to możliwe? Przecież przez większość roku chuchamy i dmuchamy na nasze rośliny, a teraz mają zostać wystawione na pastwę wszystkich niszczycielskich kaprysów pogody?! 

Jak najbardziej – jeśli wiesz, jak się do tego rozsądnie zabrać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na czas lata Twój balkon zamienił się w prawdziwą zieloną dżunglę!

Rośliny domowe na balkonie – kiedy i dlaczego?

Właściwie sezon ten zależy przede wszystkim od sprzyjającej pogody i może rozpocząć się już maju, a zakończyć wczesną jesienią. Kluczowym czynnikiem jest tutaj przede wszystkim temperatura. O przeniesieniu naszych roślin na balkon lub taras możemy pomyśleć, gdy temperatura przez całą dobę będzie utrzymywać się na poziomie co najmniej 16-18 °C.  

Oczywiście istnieje więcej warunków, na które musimy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, aby nasi zieloni podopieczni wypoczęli, a nie zmęczyli się na balkonowych wczasach. Wyczerpująco omawiamy je w dalszych częściach artykułu.

Czy moja roślina poradzi sobie na zewnątrz?

Pierwsza i najważniejsza kwestia w decyzji o przeniesieniu rośliny na balkon to oszacowanie, czy ma ona szansę sobie tam poradzić. Warunki na zewnątrz są zdecydowanie bardziej zmienne i mniej kontrolowalne niż w domu i musisz to wziąć pod uwagę zanim umieścisz poza mieszkaniem swój ukochany kolekcjonerski okaz.

Nie polecamy wystawiania na balkon alokazji, storczyków, kolekcjonerskich philodendronów czy caladium. Są to zbyt delikatne rośliny, by narażać je na ryzyko przesuszenia i poparzeń słonecznych, które mogłyby im poważnie zaszkodzić.

Na naszych tarasach dobrze poradzą sobie rośliny, które słyną ze swojej wytrzymałości oraz zamiłowania do wyższych temperatur. Mogą to być na przykład bananowce, draceny, drzewka oliwne lub geranium. Sprawdzą się również bardziej oryginalne gatunki jak kasztanowiec australijski, cyperus zumula czy daktylowiec kanaryjski. Wszystkie rośliny, które polecamy do wystawienia na taras lub balkon, znajdziesz na stronie naszego sklepu w kategorii “Rośliny” i wybierając filtr “rośliny na balkon i taras”.

O co zadbać, aby rośliny przeżyły wakacje na balkonie?

Wiesz już, że nie wszystkie z Twoich roślin zniosą balkonowe zmiany pogody i mocniejsze słońce. W dalszych akapitach dokładniej poruszymy temat doboru roślin do odpowiednio oświetlonego stanowiska. Teraz jednak skupimy się na kilku uniwersalnych kwestiach, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz by Twoje rośliny czuły się dobrze na zewnątrz. 

Pierwszą istotną sprawą jest podlewanie. Umieszczając roślinę na ciepłym tarasie, musisz przygotować się na to, że jej gleba będzie zdecydowanie mocniej parować. Roślina będzie więc wymagać częstszego sprawdzania ziemi i uzupełniania wody. Niebagatelną rolę odgrywa jednak moment dnia, w którym to zrobisz. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny poranek – czas, gdy powietrze nie jest jeszcze tak nagrzane, że woda mogłaby od razu odparować. Nie ma też ostrego słońca, które w połączeniu z kroplami wody (działającymi jak soczewki skupiające) mogłoby doprowadzić do poparzenia liści. Możesz także podlać rośliny późnym popołudniem lub wieczorem – kiedy światło słonecznie nie będzie już tak intensywne i poczujesz, że temperatura powietrza lekko się obniżyła. Oprócz tego na czas balkonowych wakacji możesz spróbować przygotować swoim roślinom nieco inne podłoże niż to, w którym rosną w domu. Sugerujemy dodanie zatrzymujących wodę dodatków w postaci glinki, włókna kokosowego lub chipsów kokosowych.

Sama woda jednak może nie wystarczyć, aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji na tarasie, gdyż panują tam trudniejsze warunki niż w wewnątrz domu. Pomyśl więc o regularnym nawożeniu swojej kolekcji. W naszym sklepie dostępna jest bogata oferta preparatów, które pomogą w odżywieniu roślin i ochronie ich przed chorobami. 

Oprócz tego Twoi zieloni lokatorzy z pewnością ucieszą się, jeśli zadbasz o złagodzenie nieprzyjemnych czynników takich jak wiatr lub deszcz za pomocą osłonięcia barierek balkonu materiałem i postawienia parasola czy daszku.  

Ostatnią z ważnych i uniwersalnych kwestii jest regularne sprawdzanie, czy naszych roślin nie zaatakowały szkodniki. Pamiętaj, że na zewnątrz może to się stać tak samo jak w mieszkaniu, a na wystąpienie niektórych rodzajów pasożytów szansa jest nawet większa. Szczególnie popularnymi niszczycielami balkonowych upraw są mszyce. Występują one w dużych koloniach, które żerują na roślinach, wysysając z nich soki i zostawiając po sobie klejącą spadź. Uniemożliwia to wzrost roślin i powoduje ich stopniowe obumieranie. W razie wystąpienia infekcji konieczna będzie szybka interwencja, która pomoże zapobiec dalszemu rozmnażaniu się tych szkodników. Dostępne metody zwalczania mszyc obszernie omawiamy w naszym artykule.

Potrzeby świetlne roślin a stanowiska na balkonie

Kluczową kwestią w pomyślnej uprawie roślin domowych jest dobór odpowiedniego stanowiska. Jeśli chcemy uprawiać je na zewnątrz, będzie to jeszcze bardziej istotne, gdyż niesprzyjające czynniki środowiskowe będą tam silniejsze i potencjalnie bardziej destrukcyjne dla naszych roślin. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny poradzą sobie na Twoim balkonie, mamy dla Ciebie podpowiedź. Przedstawimy teraz selekcję gatunków, które naszym zdaniem dobrze poradzą sobie w balkonowych warunkach, według stanowisk, na jakich mogą zostać ustawione. 

Balkony zacienione – północne lub zachodnie

Jeśli dysponujesz balkonem lub tarasem o wystawie północnej lub zachodniej, wybierz rośliny z natury cieniolubne. Z wycieczki na zewnątrz ucieszy się kolorowa gynura, pnący cissus, a także grubolistne kalanchoe i grubosze. 

gynura
cissus-rombolistny-ellen-danica-cissus-rhombifolia
kalanchoe-beharensis-ucho-slonia
crassula-hobbit-grubosz

Balkony jasne z oświetleniem rozproszonym – wschodnie

Jasne balkony oświetlone rozproszonym światłem znajdziemy przede wszystkim po stronie wschodniej. Umieść na nich rośliny, które w domu również cenią sobie łagodny i niebezpośredni dostęp promieni słonecznych. Świetnym wyborem będą trzykrotki, rozchodniki, zielistki, juki i draceny. Balkonowe warunki dobrze zniosą także kasztanowiec australijski oraz ulubieniec kotów – cyperus zumula.

trzykrotka-zebra-tradescantia-zebrina
sedum-makinoi-ogon
zielistka-chlorophytum-comosum-variegatum-baby
dracena-fragrans-lemon-surprise-baby-dracaena
kasztanowiec-australijski-castanospermum-australe
cyperus-zumula-kocia-trawa

Balkony jasne z mocnym nasłonecznieniem – południowe

Południowe balkony z mocnym, bezpośrednim światłem będą dla roślin największym wyzwaniem. Przetrwają na nich tylko prawdziwi specjaliści od słonecznego survivalu! Jeśli chcesz je zazielenić, wybierz gatunki odporne na poparzenia. Będą to na przykład bananowce, kaktusy, cykasy lub drzewka oliwne. Na bardzo słonecznym tarasie poradzą sobie również strelicje, jednak zanim je tam ustawisz, wymagają stopniowego przyzwyczajenia. Polega ono na wynoszeniu rośliny w coraz bardziej nasłonecznione miejsca i zwiększaniu czasu, jaki w nich spędza. 

bananowiec-musa
cykas-cycas-revoluta
drzewko-oliwne-olea-europea
strelicja-biala-strelitzia-nikolai

Wynoszenie roślin domowych na balkon – czy warto?

Latem większość z nas chciałaby spędzać więcej czasu na dworze, korzystając ze słońca i wysokich temperatur. Nie wszyscy możemy cieszyć się dużymi ogrodami, zamiast nich często jednak dysponujemy balkonami czy tarasami. Jak uczynić z nich bardziej zielone i przytulne miejsca? Uprawa roślin – całorocznych, a latem również niektórych domowych, będzie na to świetnym sposobem!

Mamy nadzieję, że przeczytanie naszego artykułu rozwiało wiele wątpliwości związanych z wysłaniem Twojej zielonej kolekcji na letnie wakacje na dworze. Znasz już zasady pielęgnowania roślin wyniesionych na zewnątrz, wiesz, jakie gatunki ucieszą się z takiej przeprowadzki, a jakim lepiej jej oszczędzić oraz jak dobrać rośliny w zależności od ekspozycji słonecznej Twojego balkonu. Pozostaje nam jedynie życzyć Ci powodzenia i mile spędzonego czasu wśród balkonowej dżungli!