4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: NAWAKACJE po 15% zniżki na wszystko. Tylko do 23.06

Wróć Wróć
Wstecz

Najpopularniejsze rośliny kolekcjonerskie w 2021 roku

Rośliny kolekcjonerskie to wyjątkowe okazy, wyróżniające się niecodziennym wybarwieniem, ciekawą variegacją i rzadką dostępnością. Te trudne do zdobycia roślinne perełki są nie lada gratką dla wielu miłośników roślin. Do roślin kolekcjonerskich możemy zaliczyć mniej popularne, unikatowe gatunki i nieco bardziej pospolite, wyróżniające się pięknymi kolorami i kształtami. Przedstawiamy najpopularniejsze  i najbardziej pożądane rośliny kolekcjonerskie 2021 […]

Liść z różowym wybarwieniem

Rośliny kolekcjonerskie to wyjątkowe okazy, wyróżniające się niecodziennym wybarwieniem, ciekawą variegacją i rzadką dostępnością. Te trudne do zdobycia roślinne perełki są nie lada gratką dla wielu miłośników roślin. Do roślin kolekcjonerskich możemy zaliczyć mniej popularne, unikatowe gatunki i nieco bardziej pospolite, wyróżniające się pięknymi kolorami i kształtami. Przedstawiamy najpopularniejsze  i najbardziej pożądane rośliny kolekcjonerskie 2021 roku. Te unikatowe rośliny potrafią zrobić naprawdę ogromne wrażenie! Dowiesz się od czego rozpocząć przygodę z roślinami kolekcjonerskimi, jak o nie zadbać, jakie gatunki są aktualnie popularne oraz gdzie kupić rzadkie okazy roślin.

Rośliny kolekcjonerskie – od czego zacząć?

Jeżeli rośliny doniczkowe to Twoja pasja i stale poszerzasz swoją domową dżunglę, w Twojej kolekcji nie może zabraknąć rzadszych okazów. Te intrygujące gatunki pięknie się prezentują i wyróżniają urodą na tle pozostałych roślin. Ich niecodzienne ubarwienie często zapiera dech w piersiach, dlatego ich posiadanie śmiało może być powodem do dumy.  Przed rozpoczęciem uprawy roślin kolekcjonerskich warto poznać ich wymagania, aby wybrać gatunek odpowiedni do warunków w naszym mieszkaniu. Na początek warto wybrać mniej wymagające i łatwiejsze w uprawie rośliny, przykładowo kolekcjonerskie monstery lub philodendrony.

Kolekcjonerskie odmiany philodendronów

philodendron-melanochrysum

philodendron-tortum

Philodendron tortum to ciekawy przedstawiciel swojego gatunku o niezwykle dekoracyjnych, głęboko wyciętych liściach. Ten niesamowicie atrakcyjny gatunek pnącza jest jedyny w swoim rodzaju. Jego duże, intensywnie zielone liście przypominają wierzchołki tropikalnych palm, są jednak sztywne i soczyste. Ta wyjątkowa roślina zdecydowanie robi wrażenie. Dobrze będzie się czuł w jasnym miejscu o rozproszonym świetle,  ale nie na bezpośrednim słońcu. Lubi umiarkowane podlewanie, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

philodendron-white-princess

Philodendron white princess to rzadki i kolekcjonerski okaz. Wyróżniają go przepiękne, wybarwione białymi plamami liście, tworzące szlachetny i pociągający wygląd tej niesamowitej rośliny. Ta oszałamiająca roślina jest dość prosta w uprawie. Wymaga jasnego stanowiska o rozproszonym świetle, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Należy ją podlewać, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Jeżeli umieścisz roślinę przy podporze, po której będzie mogła się wspinać, będzie wytwarzać duże liście.

philodendron-brandtianum

Philodendron brandtianum jest tropikalnym pnączem o srebrzystych, sercowatych liściach i pstrym wybarwieniu. Pięknie prezentuje się rosnąc przy podporze, dzięki której wytwarza duże, błyszczące liście. Młode listki mają lekko pomarańczową barwę, a z czasem zielenieją. Jest rośliną mało wymagającą i stosunkowo łatwą w uprawie. Do szczęścia potrzebuje stanowiska o rozproszonym świetle, osłoniętego od bezpośrednich promieni słonecznych. Philodendron brandtianum będzie wdzięczny za wysoką wilgotność powietrza i podlewanie, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

Kolekcjonerskie odmiany monster

monstera-deliciosa-variegata

Monstera deliciosa variegata jest zachwycającą, kolekcjonerską odmianą monstery. Jej białe plamki na liściach są wynikiem mutacji genetycznej, która jest rzadko spotykana w naturze, a w związku z tym cenna i poszukiwana. Należy do roślin łatwych w uprawie i stosunkowo szybko rośnie. Sadzonki monstery deliciosy variegaty szybko się ukorzeniają w jasnym i ciepłym miejscu, a po czasie powstają z nich nowe, piękne okazy. Monstera będzie dobrze rosnąć w jasnym stanowisku z dużą ilością rozproszonego światła, bez bezpośrednich promieni słonecznych. Ziemia w doniczce powinna lekko przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Roślinę najlepiej podlewać przefiltrowaną wodą o temperaturze pokojowej. Idealnym podłożem dla tej rośliny będzie nasza dedykowana mieszanka do monster. Monstera uwielbia wspinać się po palikach i podporach, dzięki którym wytwarza duże, dziurawe liście!

monstera-dubia

Monstera dubia to rzadko spotykana odmiana monstery poszukiwana przez kolekcjonerów ze względu na swój oryginalny pokój i sposób wzrostu. Monstera dubia chętnie wspina się płaskich po podporach, przylegając do nich. Wymaga jasnego stanowiska, bez bezpośredniego nasłonecznienia, wysokiej wilgotności powietrza oraz deseczki lub palika, po którym będzie mogła się wspinać.

Monstera adansoni variegata jest unikatową i niezwykle rzadką odmianą. Charakteryzuje się jasnymi variegacjami na liściach. Wybarwienie może być białe, delikatnie żółte lub limonkowe. Ta cenna roślina zachwyca nie tylko wyjątkowym ubarwieniem, ale także pięknymi, dziurawymi liśćmi. Odpowiednimi warunkami dla niej będzie jasne stanowisko o rozproszonym świetle, osłonięte od bezpośredniego nasłonecznienia. Podłoże między podlewaniami powinno lekko przeschnąć.

Kolekcjonerskie odmiany syngonium

syngonium-red-spot5

Syngonium red spot – to pięknie wybarwione pnącze charakteryzujące się wyciętymi, podłużnymi liśćmi o hipnotyzującym, różowym zabarwieniu. Wybarwienie wraz z czasem nie zanika, a proponowane przez nas sadzonki mają bardzo dobre, kolorowe geny. Odpowiednie będzie dla niego jasne i ciepłe stanowisko, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina wymaga stale lekko wilgotnego podłoża w okresie wzrostu, dlatego podlewaj ją regularnie. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, ponieważ roślina ta jest wrażliwa na przelanie. Przyjrzyj się naszej mieszance dedykowanej tym roślinom. W odpowiednich warunkach syngonium rośnie bardzo szybko, a przy dobrym oświetleniu pięknie się wybarwia. Wysoka wilgotność powietrza wokół tej rośliny zapewni Ci sukces w jej uprawie.

syngonium-podophyllum-variegata-emerald-gem-sadzonka

Syngonium podophyllum variegata ’emerald gem’ – to oszałamiająca roślina kolekcjonerska. Charakteryzuje się magicznymi, białymi wybarwieniami na pięknych, żywo zielonych liściach. Jak wszystkie syngonium, emerald gem jest bardzo łatwe w uprawie i przy dobrych warunkach rośnie jak na drożdżach.

syngonium-confetti

Syngonium confetti to czarująca roślina zaliczana do kolekcjonerskich odmian syngonium. Na tle jej kuzynek wyróżniają ją różowe, nieregularne akcenty na obłych liściach. Syngonium tworzy zwartą kępę i jest rośliną mało wymagającą.

Nietypowe gatunki roślin kolekcjonerskich

alokazja-micholitziana-frydek-alocasia

Alocasia micholitziana ‘frydek’ to oszałamiająca roślina, zachwycająca głęboką zielenią niemalże czarnych, welwetowych liści. Jasne unerwienie kontrastuje z ciemną blaszką liściową. Odpowiednim stanowiskiem dla tej rośliny będzie jasne miejsce, bez bezpośredniego nasłonecznienia i osłonięte od przeciągów. Należy podlewać ją regularnie, niewielką ilością przegotowanej i odstanej wody, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Wysoka wilgotność powietrza wokół rośliny oraz odpowiednia mieszanka ziemi >zapewnią sukces w opiece nad tą damą.

anthurium-clarinervium

Anthurium clarinervium to piękna i elegancka odmiana tropikalnego anthurium o wyjątkowych, ciemnozielonych, niemalże czarnych, welwetowych liściach. Roślinę tą wyróżniają neonowe nerwy, kontrastujące z mroczną, głęboką zielenią, sztywnych, sercowatych blaszek liściowych. Preferuje stanowisko o rozproszonym świetle, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi regularne podlewanie miękką, przegotowaną i odstaną wodą, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Anthurium jest wrażliwe wodę zimną i zawierającą wapń. Podłoże powinno być dobrze zdrenowane i przepuszczalne, ponieważ roślina ta nie znosi zastoju wody w korzeniach. Idealnie sprawdzi się nasza dedykowana mieszanka ziemi dla roślin z rodziny obrazkowatych.

calathea-white-fusion

Calathea white fusion to jedna z rzadziej spotykanych calathei. Charakteryzuje się bajecznymi, białymi wybarwieniami, a także charakternym usposobieniem! Ma duże wymagania środowiskowe, ale czego się nie robi dla takiej piękności! Calathea white Fusion to zdecydowanie gratka dla kolekcjonerów. Uwielbia miejsca jasne, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Nie powinna stać w półcieniu – wtedy jasne części jej liści mogą zamierać. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, minimum 60%. Lubi częste podlewanie niewielką ilością przegotowanej, odstanej wody, tak aby podłoże było nieustannie delikatnie wilgotne. Calathea white fusion to oszałamiająca roślina, która za swoje piękno wymaga specjalnego traktowania, na które zdecydowanie zasługuje. Przyjrzyj się naszej mieszance dedykowanej calathei.

Hoya-wayetii-variegata

Hoya wayetii variegata to śliczna i rzadko spotykana odmiana hoyi o charakterystycznych, wydłużonych liściach z pięknymi przechodzącymi przez siebie kolorami różu i kremu. Młode liście zawsze będą miały więcej rumieńców, które z czasem zamienią się w jasno kremową barwę z kolorową obwódką. Sam liść kształtem przypomina fasolkę szparagową, ale dzięki kolorom na pewno wyróżni się pośród innych hoyi. Odmiana wayetii pochodzi z Azji Południowej, co ma wpływ na jej potrzeby. Świetnie sprawdzi się jako pnącze do podwieszenia w jasnym miejscu. Ładnie będzie się prezentowała również w zestawieniu z delikatnym makramowym kwietnikiem.

maranta-lemon-lime

Maranta lemon lime to wyjątkowa i kolekcjonerska odmiana maranty, z połyskującymi zielonymi zdobieniami na liściach zachwyca od pierwszego spojrzenia! Idealnymi dla niej warunkami będzie ciepłe stanowisko o rozproszonym świetle oraz wysoka wilgotność powietrza. Odpowiednim podłożem będzie nasza mieszanka do marantowatych. Maranta ma też ukryty talent. Podobnie jak jej tropikalne kuzynki, przygotowuje się do ,,snu”, składając liście. Decydując się na jej zakup, przyszykuj się na prawdziwy spektakl natury!

pipper-sylvaticum-pieprz

Pipper sylvaticum ‘pieprz’  to rzadko spotykane, kolekcjonerskie pnącze o drewniejących pędach. Gatunek pieprzu pochodzący z Chin i Indii szybko się rozrasta. Duże, szpiczaste liście o sercowatym kształcie zachwycają srebrzystoszarym wybarwieniem i ciekawą, lekko falowaną fakturą. Wzrok przyciąga ciemnozielone unerwienie liści, przeplatające się z różowymi, długimi ogonkami. Pieprz, jako pnącze, najlepiej prezentuje się na podporach, po których może się wspinać.

Nietypowe gatunki roślin kolekcjonerskich

Skrzydłokwiat picasso to jedna z rzadszych odmian posiadających wielobarwne liście. Białe nieregularne łatki na liściach dodają mu uroku i tworzą niezwykły efekt. Jego zaskakujący wygląd od razu przyciąga wzrok. Ta wyjątkowa roślina doniczkowa charakteryzuje się odwrotną fotosyntezą, czyli nocą wytwarza korzystny dla nas tlen. A do tego, jeśli otoczysz ją miłością i zapewnisz odpowiednie warunki, będzie kwitnąć niemal przez cały rok. Aby skrzydłokwiat czuł się w Twoim domu jak najlepiej, zadbaj o częste podlewanie. Podłoże powinno być solidnie zwilżone, a przy tym lekko kwaśne, idealna będzie utrzymująca wilgoć mieszanka do skrzydłokwiatów. Dlaczego warto przygarnąć skrzydłokwiat? Po pierwsze – jest wyrozumiałą rośliną doniczkową, która wiele wybacza. Po drugie – to prawdziwy roślinny czarodziej. Pochłania z powietrza nie tylko toksyny w stanie lotnym, ale nawet pleśń!

O czym należy pamiętać podczas pielęgnacji roślin kolekcjonerskich?

Trudno dostępne gatunki roślin skradają serca najbardziej wymagających kolekcjonerów roślin. Będą również oryginalnym pomysłem na prezent dla miłośnika roślin. Aby pięknie rosły i długo cieszyły nowych właścicieli, niezbędne będzie zapewnienie im warunków zgodnych z ich wymaganiami – odpowiedniego podłoża, ilości światła, wilgotności powietrza. Niektóre rośliny potrzebują podpory lub palika, po którym będą mogły się wspinać wczepiając korzenie powietrzne. Inne wymagają warunków szklarniowych, specjalnego terrarium lub doświetlania, aby ich liście były pięknie wybarwione. Bardziej wrażliwe gatunki warto podlewać wodą przefiltrowaną lub przegotowaną, miękką i odstaną, aby na ich dekoracyjnych liściach nie pojawiały się plamy lub zacieki.