4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Wróć Wróć
Wstecz

Domowy ogródek – jakie zioła i przyprawy wysiać na balkonie

Jeśli zawsze marzyło Ci się, żeby uprawiać na balkonie lub tarasie własne zioła i przyprawy, czas najwyższy to zrealizować. Początek wiosny to idealny czas na przygotowanie domowego ogródka, który przez całe lato będzie nam dawał mnóstwo radości. Zastanawiasz się, jakie zioła posadzić na balkonie? Sprawdź, jak powinien wyglądać ziołowy domowy ogródek! Z tego poradnika dowiesz […]

Zioła rosnące w skrzynkach na balkonie

Jeśli zawsze marzyło Ci się, żeby uprawiać na balkonie lub tarasie własne zioła i przyprawy, czas najwyższy to zrealizować. Początek wiosny to idealny czas na przygotowanie domowego ogródka, który przez całe lato będzie nam dawał mnóstwo radości. Zastanawiasz się, jakie zioła posadzić na balkonie? Sprawdź, jak powinien wyglądać ziołowy domowy ogródek!

Z tego poradnika dowiesz się:

  • Jakie zioła i przyprawy nadają się na balkon lub taras
  • Jak i kiedy wysiewać nasiona
  • Jak pielęgnować zioła na balkonie i jakie stanowisko będzie dla nich najlepsze
  • Które rośliny są wieloletnie

Zioła mają piękne kwiaty, wyglądają ciekawie i niesamowicie pachną. Będą niezastąpioną ozdobą Twojego balkonu! Krok po kroku – pokażemy Ci, jak zamienić Twój własny balkon w najprawdziwszy domowy ogródek ziołowy.

Jak zaplanować domowy ogródek?

Zastanów się, co chętnie jesz, z jakich przypraw i ziół najczęściej korzystasz, co lubisz mieć pod ręką podczas przyrządzania posiłków. Jakie zioła na balkon sprawdzą się najlepiej? Niektórzy nie wyobrażają sobie lata bez domowych pomidorków z aromatyczną bazylią prosto z ogrodu, inni uwielbiają unoszący się zapach świeżej mięty, lawendy czy rozmarynu. Wybór roślin jest ogromny, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Dobierz odpowiednie stanowisko
Kiedy już stworzysz listę wymarzonych smakołyków, zastanów się, czy możesz zapewnić wybranym gatunkom odpowiednie stanowisko. Miejsce, w którym będą rosły Twoje zioła i przyprawy, zazwyczaj powinno być dobrze nasłonecznione, ponieważ większość z nich wymaga od 5 do 6 godzin bezpośredniego słońca. Większość gatunków ziół łatwo adaptuje się do warunków panujących na balkonie. Jednak, jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje zioła rosły zdrowo i bujnie, uwzględnij ich potrzeby świetlne:

Zioła jednoroczne:
– bazylia – stanowisko słoneczne
– cząber ogrodowy – stanowisko słoneczne lub półcieniste
– kolendra siewna – stanowisko słoneczne
– koper włoski, fenkuł – stanowisko słoneczne
– majeranek – stanowisko słoneczne
– rumianek pospolity – stanowisko słoneczne

Zioła dwuletnie:
– kminek zwyczajny – stanowisko słoneczne
– pietruszka zwyczajna, naciowa – stanowisko półcieniste, cieniste

Zioła wieloletnie, zimujące:
– czosnek niedźwiedzi – stanowisko półcieniste, cieniste
– dziurawiec zwyczajny – stanowisko słoneczne
– estragon – stanowisko słoneczne, półcieniste
– hyzop lekarski – stanowisko słoneczne
– koper ogrodowy – stanowisko słoneczne
– kozłek lekarski, waleriana – stanowisko słoneczne, półcieniste
– lebiodka pospolita – oregano – stanowisko słoneczne, półcieniste
– lubczyk ogrodowy – stanowisko półcieniste
– melisa lekarska – stanowisko półcieniste
– mięta pieprzowa – stanowisko półcieniste
– rozmaryn lekarski – stanowisko słoneczne
– stewia – stanowisko słoneczne
– szałwia lekarska – stanowisko słoneczne
– tymianek pospolity – stanowisko słoneczne

Jak wysiewać nasiona na balkonie?

1. Zadbaj o odpowiednie podłoże do wysiewu
Podłoże do wysiewu nasion powinno być spulchnione i dobrze przepuszczalne, ponieważ korzenie młodych siewek są bardzo delikatne. Możesz skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego mieszanek dostępnych w sklepach ogrodniczych lub samodzielnie skomponować odpowiednie podłoże. Wystarczy rozluźniona za pomocą perlitu ziemia do roślin zielonych z dodatkiem włókna kokosowego lub gotowa mieszanka z włóknem kokosowym i perlitem.

2. Zakup nasion
Zwróć uwagę na termin ważności wydrukowany na opakowaniu. Im świeższe nasiona, tym lepiej będą kiełkować.

3. Wybór pojemników
Możesz skorzystać z wielodoniczek, wysiewać nasiona w kubeczkach po jogurtach,
w pudełkach po lodach, na tackach, wybór zależy od Ciebie. Ważne, aby pojemniki, które wybierzemy miały na dnie dziurki odprowadzające nadmiar wody z podłoża.

4. Wysiew nasion
Wsypujemy ziemię do pojemniczków, możemy ją od razu lekko zwilżyć i ugnieść.
Następnie wysiewamy nasiona (mniej więcej na głębokość równą 3-krotnej średnicy pojedynczego nasiona). Im mniejsze nasiona – tym gęściej i płycej.
Przykrywamy nasionka lekką warstwą ziemi, spryskujemy obficie wodą i umieszczamy pojemnik w ciepłym słonecznym miejscu.

5. Pielęgnacja
Rozsadę najlepiej podlewać od dołu, lejąc wodę do podstawek lub spryskiwać. Podlewając od góry możemy przypadkowo wypłukać nasionka z podłoża. Podłoże utrzymujemy stale lekko wilgotne.
Kiedy siewki urosną, przesadzamy je do większych pojemników.

Jak pielęgnować zioła na balkonie?

Zioła na balkonie potrzebują 3 rzeczy:
Przepuszczalnego podłoża z dobrym drenażem na dnie doniczki. Zioła są bardzo wrażliwe na przelanie, dlatego nie dopuszczajmy do tego, aby korzenie naszej rośliny stały w wodzie.

Wody – zioła należy podlewać regularnie, odpowiednią ilością wody w zależności od gatunku. Zdarza się, że w upalne dni rośliny musimy podlewać codziennie. Rośliny balkonowe warto podlewać albo wcześnie rano albo wieczorem, kiedy nie są narażone na działanie silnych promieni słonecznych. Jeżeli mamy taką możliwość możemy zbierać deszczówkę do podlewania roślin. Do wody od czasu do czasu można dodać nawozu. Rośliny jadalne zasilamy naturalnymi nawozami.

Odpowiedniego stanowiska – jeżeli chcemy, aby nasze zioła rosły bujne
i piękne, musimy zapewnić im nasłonecznienie dostosowane do wymagań poszczególnych gatunków.

Ciekawostki o domowym ogródku:

– Zioła można mrozić i suszyć, aby korzystać z nich w czasie zimy.
– Regularne zrywanie świeżych liści ziół oraz ich przycinanie sprzyja zagęszczaniu się roślin, dzięki czemu wypuszczają więcej młodych listków i mają ładniejszy pokrój.
– Rośliny wieloletnie mogą w większości zimować na balkonie.
Jeżeli chcesz, żeby Twój domowy ogródek był ekologiczny i przyjazny dla natury, zaplanuj w nim miejsce dla kwiatów miododajnych, zwabiających pożyteczne owady, dzięki którym plony będą obfitsze.
Możesz dodatkowo ustawić na balustradzie talerzyk lub podstawkę wypełnioną kamieniami, muszlami, mchem lub patykami i wodą, aby pszczoły mogły się z niej napić w upalne dni.

Pamiętaj, że domowy ogródek ma Ci przede wszystkim dawać radość i naturalne produkty, pracowanie nad nim wymaga sporej energii, dlatego jeżeli coś Ci na początku nie wyjdzie, nie przejmuj się, to Twoje miejsce, w którym możesz uczyć się, eksperymentować i odpoczywać od codziennych obowiązków.
Trzymamy kciuki za Twoje domowe plony!

Poznaj również 5 roślinnych faktów, z którymi warto się zapoznać.

Photo by Markus Spiske on Unsplash.