Aglaonema – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa

Aglaonema – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa

Aglaonema to niezwykle efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako prezent. Jej zachwycające, intensywne kolory i oszałamiające wzory robią ogromne wrażenie! Soczyste barwy czerwieni…

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Aglaonema to niezwykle efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako prezent. Jej zachwycające, intensywne kolory i oszałamiające wzory robią ogromne wrażenie! Soczyste barwy czerwieni i różu przeplatają się z odcieniami zieleni tworząc niesamowitą kompozycję! Imponujący pokrój i dekoracyjne ornamenty na liściach aglaonemy ozdobią każde wnętrze, wprowadzając do niego kolor i blask. Aglaonema jest wyjątkową rośliną, jednak jej wymagania są naprawdę niewielkie. Dowiedz się, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja aglaonemy, aby pięknie i zdrowo rosła.

Jak dbać o aglaonemę?

Aglaonema jest niezwykle piękną i urzekającą rośliną należącą do rodziny obrazkowatych (Araceae). Swoją urodę zawdzięcza unikatowemu ubarwieniu i oszałamiającym liściom. Roślina ta wprowadzi kolor do zielonych, roślinnych kompozycji. Pielęgnacja aglaonemy nie jest skomplikowana. W naturze występuje w południowo-wschodniej Azji w wilgotnych lasach równikowych. Jak przystało na roślinę tropikalną, uwielbia ciepłe i wilgotne powietrze. W okresie wegetacyjnym odpowiednią temperaturą będzie 20-25 °C, zimą może być nieco chłodniej. Ważne, aby temperatura nie spadła poniżej 16-18°C. Zbyt niska wilgotność powietrza może powodować zasychanie końcówek liści, dlatego roślinę warto ustawić w pobliżu nawilżacza powietrza, w widnej łazience lub na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Aby roślina pięknie się prezentowała, warto co kilka tygodni oczyścić jej liście z kurzu, wykorzystując nabłyszczający i chroniący przed szkodnikami olejek neem

aglaonema-creteaglaonema-crete

Po zakupie aglaonemę warto przesadzić do odpowiedniego, lekkiego i przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Idealnie sprawdzi się dedykowana mieszanka do aglaonemy zawierająca kwaśny torf. Aglaonemę można również z powodzeniem uprawiać w podłożu hydroponicznym.

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla aglaonemy?

Większość odmian aglaonemy preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle, jednak bez bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić ich dekoracyjne liście. Wybierając miejsce dla tej rośliny, warto mieć nie uwadze, że nie lubi ona chłodnych przeciągów, przestawiania i wyziewów z kuchenek gazowych. Świetnie odnajdzie się na północnym i wschodnim parapecie lub w głębi słonecznego pomieszczenia. Odmiany o kolorowych, pstrych i jaśniejszych liściach wymagają większej ilości światła niż te w kolorze zielonym. Niedobór światła może skutkować utratą wyrazistych barw, wyciąganiem się pędów i utratą ładnego pokroju oraz wytwarzaniem coraz mniejszych liści. Wysoka wilgotność powietrza wokół rośliny zapobiegnie zasychaniu końcówek liści i pozytywnie wpłynie na jej wzrost. Aby dowiedzieć się, jak skutecznie podnieść wilgotność powietrza w mieszkaniu, kliknij TUTAJ.

aglaonema-diamond-bay aglaonema-diamond-bay

Jak prawidłowo podlewać aglaonemę?

Aglaonemę powinno się podlewać regularnie, kiedy podłoże w głębi doniczki niemalże przeschnie. Wiosną i latem podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne. W okresie jesienno-zimowym podlewanie należy ograniczyć, aby pozwolić podłożu przeschnąć między podlewaniami. Do podlewania aglaonemy najlepiej wykorzystać miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną i odstaną wodę o temperaturze pokojowej. W okresie wegetacyjnym warto zasilać roślinę nawozami do roślin o ozdobnych liściach, zawierającymi potas i fosfor oraz biohumusem. Niedobór składników odżywczych może objawiać się blednięciem liści i zahamowaniem wzrostu rośliny. Aglaonemy są bardzo wrażliwe na przelanie, które objawia się żółknięciem liści. Jeżeli dopuścimy do całkowitego przesuszenia rośliny, dolne liście mogą zacząć żółknąć i zasychać. Przesuszoną roślinę należy podlewać stopniowo, niezbyt obfitą ilością wody, aby jej delikatne korzenie nie zaczęły gnić od nadmiaru wody w podłożu.

aglaonema-white-lance aglaonema-white-lance

Kiedy przesadzać i jak rozmnożyć aglaonemę?

Młode rośliny powinny być przesadzane co roku do rozmiar większej doniczki, starsze egzemplarze co około 2-3 lata. Warto wybierać plastikowe doniczki, dłużej utrzymujące wilgoć w podłożu. Ważne, aby miały na dnie otwory drenażowe, którymi może wypłynąć nadmiar wody po podlaniu rośliny. Aglaonemy lepiej uprawiać w nieco mniejszych doniczkach, ponieważ ich system korzeniowy nie jest zbyt rozbudowany. Podczas przesadzania z łatwością możemy rozmnożyć aglaonemę poprzez podział rośliny, oddzielając młode sadzonki od rośliny matecznej. Wystarczy podzielić kłącze i pobrać sadzonki lub odciąć odrosty boczne tworzące się na głównym pędzie rośliny. Innym sposobem na rozmnożenie aglaonemy jest uzyskanie sadzonek wierzchołkowych. Ta metoda sprawdzi się u kilkuletnich roślin, które naturalnie zrzuciły dolne liście, odsłaniając pień. Pozwala ona odmłodzić roślinę i przywrócić jej ładny, gęsty pokrój. Pobrane sadzonki można ukorzeniać w wodzie, wilgotnym podłożu lub mchu. Podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych należy zachować ostrożność i nosić rękawiczki ochronne, ponieważ soki aglaonemy są silnie trujące i mogą podrażnić skórę. (Więcej o rozmnażaniu roślin domowych przeczytasz TUTAJ).

aglaonema-geely-red-baby aglaonema-geely-red-baby

Popularne odmiany aglaonemy

aglaonema-key-lime aglaonema-key-lime

Aglaonema key lime o dużych liściach pokrytych spektakularnymi wzorami. Wyróżnia się gęstym pokrojem i charakterystycznymi cętkami, tworzącymi piękną mozaikę na liściach!

aglaonema-red-master aglaonema-red-master

Aglaonema red master o soczyście czerwonych liściach ozdobionych subtelnym, zielonym marginesem. Ta odmiana z pewnością doda rumieńców Twojej zielonej kolekcji!

aglaonema-red-gold-baby aglaonema-red-gold-baby

Urocza odmiana aglaonemy – red gold baby, zachwyca barwnymi, podłużnymi listkami w kolorze soczystej zieleni. Blaszki liściowe tej odmiany pokryte są różowym obramowaniem. Jej niezwykłą urodę podkreśla smukły, kremowy nerw przebiegający wzdłuż liścia.

aglaonema-madagascar aglaonema-madagascar

Aglaonema madagascar to odmiana robiąca ogromne wrażenie dzięki intensywnie zielonym, lancetowatym liściom ozdobionym białym marginesem o nieregularnym kształcie. Ta odmiana będzie unikatową ozdobą każdego wnętrza!

Aglaonemy to idealne rośliny na prezent. Dzięki niewielkim wymaganiom sprawdzą się również u osób dopiero rozpoczynających swoją roślinną przygodę. Oryginalny wygląd i wyraziste barwy aglaonemy, wniosą do każdego wnętrza zachwycający kolor.

 

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 1 do 3 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.