Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 na 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Aglaonema – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa

Aglaonema to niezwykle efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Dzięki temu będzie doskonałą ozdobą i idealnie sprawdzi się jako prezent. Jej zachwycające, intensywne kolory i oszałamiające wzory robią ogromne wrażenie! Jeśli zainteresowała Cię ta roślina, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja aglaonemy, aby zdrowo i pięknie rosła! Wygląd […]

Kolorowa roślina o zielono-czerwonych liściach

Aglaonema to niezwykle efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Dzięki temu będzie doskonałą ozdobą i idealnie sprawdzi się jako prezent. Jej zachwycające, intensywne kolory i oszałamiające wzory robią ogromne wrażenie!

Jeśli zainteresowała Cię ta roślina, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja aglaonemy, aby zdrowo i pięknie rosła!

Wygląd i cechy charakterystyczne aglaonemy

Charakterystyczną cechą aglaonemy są podłużne, lancetowate liście, które mogą wybarwiać się na różne kolory. Znajdziemy zarówno odmiany o soczystych barwach czerwieni i różu, jak i takie o srebrzysto-zielonych liściach, a nawet białe. Wiele z nich zdobią także pasiaste lub cętkowane wzory. Jedno jest pewne – roślina ta z pewnością będzie się wyróżniać wśród klasycznych, zielonych kompozycji.
Warto także zwrócić uwagę na imponujący, kępiasty pokrój, który roślina zawdzięcza elastycznym ogonkom liściowym. Dzięki nim aglaonema nawet bez przycinania i podpór zachowuje piękny, dekoracyjny kształt.

Bardzo rzadkim widokiem w warunkach domowych jest kwitnienie aglaonemy. Najczęściej ma ono miejsce latem lub jesienią. Podczas niego roślina tworzy kolbiaste kwiatostany, które nie są uważane za szczególnie atrakcyjne wizualnie, dlatego część hodowców je usuwa.

Pochodzenie aglaonemy

Aglaonema jest rośliną należącą do rodziny obrazkowatych (Araceae). Naturalnie występuje na obszarach południowo-wschodniej Azji – od północno-wschodnich Indii, przez całe Indochiny, Malezję, Indonezję i Filipiny, aż do Papui Nowej Gwineii.

Aglaonemy w warunkach naturalnych rosną w miejscach półcienistych i wilgotnych. Oprócz wilgotnych lasów równikowych niektóre z tych roślin porastają także brzegi strumieni, wodospadów, górskie zbocza i torfowiska.
Obecnie w rodzaju opisanych jest około 25 gatunków, większość z nich nie została jeszcze dobrze poznana. Nowe odmiany są wciąż poszukiwane i klasyfikowane przez badaczy roślin zielonych.

W warunkach sztucznych aglaonemy uprawiane są przede wszystkim jako rośliny doniczkowe, dla wartości ozdobnej. Największą zaletą tych roślin są efektowne, różnokolorowe liście, ale sympatie zdobyły także dzięki swoim niskim wymaganiom pielęgnacyjnym, a przez to łatwości uprawy. Aglaonemy mogą być uprawiane w różnych klimatach, w tym tropikalnym, subtropikalnym i umiarkowanym.
Poza walorami estetycznymi te piękne i proste w uprawie rośliny domowe mają także zdolność oczyszczania powietrza, co przysparza im wielu fanów szczególnie w miastach.

Jak dbać o aglaonemę?

Aglaonema jest rośliną, która udowadnia, że wyjątkowy wygląd nie musi łączyć się ze skomplikowanymi potrzebami pielęgnacyjnymi. Mimo że jest rośliną tropikalną, która została sztucznie adaptowana do hodowli w domowych warunkach, świetnie radzi sobie w naszych mieszkaniach. W uprawie doniczkowej jest wytrzymała i nie oczekuje wielu specjalnych udogodnień. Jeśli chcemy, by cieszyła nasze oczy długo, musimy zadbać przede wszystkim o podstawowe warunki, jakie ceni większość roślin tropikalnych. Kluczowe jest więc rozproszone światło, wysoka wilgotność powietrza i odpowiednia temperatura.

aglaonema-crete
aglaonema-crete

Po zakupie aglaonemę warto przesadzić do odpowiedniego, lekkiego i przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Idealnie sprawdzi się dedykowana mieszanka do aglaonemy
zawierająca kwaśny torf. Aglaonemę można również z powodzeniem uprawiać w podłożu hydroponicznym.


Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla aglaonemy?

Nasłonecznienie

Większość odmian aglaonemy preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle. Należy zadbać, aby w miarę możliwości chronić roślinę od bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby uszkodzić jej piękne liście. Wybierając stanowisko, warto także mieć na uwadze, że aglaonema nie lubi chłodnych przeciągów, przestawiania i wyziewów z kuchenek gazowych. Świetnie odnajdzie się na północnym i wschodnim parapecie lub w głębi bardziej słonecznego pomieszczenia. Odmianom o kolorowych, pstrych i jaśniejszych liściach należy zapewnić większą ilość światła niż tym w kolorze zielonym. Niedobór światła w okresie wzrostu może skutkować utratą wyrazistych barw, wyciąganiem się pędów i utratą ładnego pokroju poprzez wytwarzanie coraz mniejszych liści.

Temperatura

Aglaonema jest rośliną tropikalną, w związku z czym preferuje ciepłe i wilgotne powietrze. W okresie wegetacyjnym optymalna temperatura dla niej to 20-25 °C. W okresie zimowym najlepiej trzymać roślinę w temperaturze pokojowej i dbać, by nie spadała ona poniżej 16-18°C.

Wilgotność powietrza

Suche powietrze jest źle tolerowane przez kwiaty doniczkowe pochodzące ze stref tropikalnych, takie jak aglaonema. Zbyt niska wilgotność powietrza wokół rośliny może powodować zasychanie końcówek liści i zwiększyć podatność na inwazję niektórych pasożytów. Z tego powodu warto ustawić roślinę w pobliżu nawilżacza powietrza, w widnej łazience lub na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Aby dowiedzieć się, jak skutecznie podnieść wilgotność powietrza w mieszkaniu Przeczytaj nasz artykuł “Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla roślin?“.
Jeśli chcesz, aby roślina zdrowo rosła i pięknie się prezentowała, warto także co kilka tygodni oczyścić jej liście z kurzu, wykorzystując nabłyszczający i chroniący przed szkodnikami olejek neem.

aglaonema-diamond-bay
aglaonema-diamond-bay

Kiedy przesadzać i jakie podłoże będzie najlepsze dla aglaonemy?

Rośliny warto przesadzać po zakupie, a także gdy wyrosną ze starej doniczki. Młode rośliny powinny być przesadzane co roku, do rozmiar większej doniczki, starsze egzemplarze co około 2-3 lata. Dla aglaonem najlepiej wybierać plastikowe doniczki, dłużej utrzymujące wilgoć w podłożu. Ważne, aby miały na dnie otwory drenażowe, którymi po podlaniu rośliny może wypłynąć nadmiar wody. Aglaonemy lepiej uprawiać w mniejszych, dość ciasnych doniczkach, ponieważ nie wykształcają rozbudowanego systemu korzeniowego.

Odpowiednie podłoże to istotny czynnik, o który warto zadbać w uprawie aglaonemy. Najlepsze dla tych roślin będzie lekkie i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Idealnie sprawdzi się dedykowana mieszanka zawierająca ziemię do roślin zielonych (40%), ziemię z włóknem kokosowym (30%), kwaśny torf (20%) oraz perlit (10%). Warto również na dnie doniczki wysypać warstwę drenażową z keramzytu. Pomoże ona zapobiec zaleganiu wody w systemie korzeniowym rośliny, a tym samym jej gniciu.

Jak prawidłowo podlewać aglaonemę?

Podlewanie aglaonemy powinno być regularne i umiarkowane. Roślinę należy nawadniać, kiedy podłoże w głębi doniczki niemalże przeschnie. Wiosną i latem podlewa się roślinę tak, aby podłoże było stale delikatnie wilgotne. W okresie jesienno-zimowym podlewanie należy ograniczyć, aby pozwolić podłożu przeschnąć między podlewaniami. Do podlewania aglaonemy najlepiej wykorzystać miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną i odstaną wodę o temperaturze pokojowej. W okresie wegetacyjnym warto zasilać roślinę nawozami do roślin o ozdobnych liściach, zawierającymi potas i fosfor oraz biohumusem. Niedobór składników odżywczych może objawiać się blednięciem liści i zahamowaniem wzrostu rośliny.
Aglaonemy są bardzo wrażliwe na nadmiar wody. Przelanie może powodować, że liście aglaonemy żółkną. Z kolei jeżeli dopuścimy do całkowitego przesuszenia rośliny, dolne liście mogą żółknąć i zasychać. Przesuszoną roślinę należy podlewać stopniowo, niezbyt obfitą ilością wody, aby jej korzenie nie zaczęły gnić.

aglaonema-white-lance
aglaonema-white-lance

Jak nawozić aglaonemę?

Pielęgnacja roślin to nie tylko podlewanie i oczyszczanie liści z kurzu. Musimy także dbać o zapewnianiu naszym roślinom odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby mogły rozwijać się i pięknie wybarwiać. W tym celu w okresie wegetacyjnym (wiosna i lato) warto nawozić nasze kwiaty domowe. Dla aglaonemy najlepiej wybrać preparat do roślin ozdobnych lub zielonych z liści. Wspomoże on wzrost rośliny oraz zadziała prewencyjnie na jej zdrowie.

Jak rozmnażać aglaonemę?

Podczas przesadzania z łatwością możemy rozmnożyć aglaonemę poprzez podział rośliny, oddzielając młode sadzonki od rośliny matecznej. Wystarczy podzielić kłącze i pobrać sadzonki lub czystym narzędziem odciąć odrosty boczne tworzące się na głównym pędzie rośliny. Innym sposobem na rozmnożenie aglaonemy jest uzyskanie sadzonek wierzchołkowych. Ta metoda sprawdzi się u kilkuletnich roślin, które naturalnie zrzuciły dolne liście, odsłaniając pień. Pozwala ona odmłodzić roślinę i przywrócić jej ładny, gęsty pokrój. Pobrane sadzonki można ukorzeniać w wodzie, wilgotnym podłożu lub mchu. Więcej o rozmnażaniu i ukorzenianiu roślin doniczkowych przeczytasz w naszym artykule

aglaonema-geely-red-baby
aglaonema-geely-red-baby

Jakie choroby i pasożyty najczęściej atakują aglaonemę?

Uprawa roślin nawet przy najlepszej opiece zawsze wiąże się z ryzykiem infekcji pasożytów i chorób. Nie zawsze mamy możliwość kontrolowania wszystkich czynników, które je wywołują, warto jednak wiedzieć, jak poradzić sobie z nimi, kiedy już zaatakują naszą roślinę oraz jak można próbować im zapobiegać.

Aglaonema jako roślina wrażliwa na przelanie najczęściej pada ofiarą różnego rodzaju chorób grzybowych. Nadmierne podlewanie połączone z nieprzepuszczalnym podłożem i brakiem drenażu w doniczce to przepis na gnicie bryły korzeniowej, a tym samym rozwój patogenów w całej roślinie. Walka z chorobami grzybowymi polega na usunięciu martwych, zainfekowanych fragmentów liści i korzeni, przesadzeniu roślin do świeżego, lekkiego podłoża i zastosowaniu odpowiedniego fungicydu, który wniknie do ich wnętrza i zadziała układowo.

Nadmierne podlewanie może być groźne dla aglaonemy, ale czy wiesz, że niekorzystne będzie także zbyt suche powietrze? Sprzyja ono rozwojowi pasożytów, które nie lubią wilgoci, takich jak przędziorki czy wełnowce. O ich rozpoznawaniu, zwalczaniu i regeneracji rośliny przeczytasz w naszych artykułach z kategorii Choroby roślin.

Popularne odmiany aglaonemy

Istnieje wiele różnych odmian aglaonemy, ale najbardziej popularne to Red Master i Green Pearl. Red Master charakteryzują jaskrawoczerwone liście ozdobione subtelną zieloną obwódką. Liście Zielonej Perły są jasnozielonego koloru, a otacza je biały margines. Inne popularne odmiany aglaonemy to Silver Queen, Golden King, Pink Princess i Purple Passion.
Mnogość odmian powoduje, że aglaonema jest jedną z roślin doniczkowych, która łatwo wpasuje się do każdego wnętrza. Jej pielęgnacja jest prosta, co gwarantuje, że kolorowe liście będą cieszyć oczy właściciela przez długi czas!

Aglaonema key lime

Aglaonema key lime to roślina o dużych liściach pokrytych spektakularnymi wzorami. Wyróżnia się gęstym pokrojem i charakterystycznymi cętkami, które tworzą na liściach piękną mozaikę. Pofałdowane, soczyście zielone liście są prążkowane cytrynowozielonymi nerwami. Środek liścia wokół nerwów nakrapiany jest jaśniejszymi żółtozielonymi i ciemnozielonymi plamkami. Dopełnieniem barwnych liści są smukłe, jasne łodygi. Dzięki swoim energetycznym kolorom i dekoracyjnemu pokrojowi Aglaonema Key Lime wniesie radość do każdego pomieszczenia.

aglaonema-key-lime
aglaonema-key-lime

Aglaonema red master

Aglaonema red master to odmiana o soczystych, fuksjowo-czerwonych liściach ozdobionych subtelnym, zielonym marginesem. Liście te do prawidłowego rozwoju potrzebują nieco więcej światła. Należy zadbać o to, aby było ono rozproszone, niebezpośrednie. Słabsze światło jest tolerowane przez tą odmianę, jednak kolory mogą nie być tak głębokie i bogate. Odpowiednio pielęgnowana ta odmiana z pewnością doda rumieńców Twojej zielonej kolekcji!

aglaonema-red-master
aglaonema-red-master

Red Gold Baby

Urocza odmiana aglaonemy – red gold baby, zachwyca barwnymi, podłużnymi listkami w kolorze soczystej zieleni. Blaszki liściowe tej odmiany otoczone są malinowo-różowym obramowaniem. Niezwykłą urodę rośliny podkreśla smukły, kremowy nerw przebiegający wzdłuż liścia. Z czasem wybarwienie aglaonemy Red Gold robi się jeszcze intensywniejsze, sprawiając, że nie się obok nie przejść obojętnie!

aglaonema-red-gold-baby
aglaonema-red-gold-baby

Aglaonema madagascar

Aglaonema madagascar to odmiana robiąca ogromne wrażenie dzięki intensywnie zielonym, lancetowatym liściom ozdobionym białym marginesem o nieregularnym kształcie. Łodygi rośliny rosną blisko siebie, wyciągając się ku górze, dzięki czemu jej liście skupione są w niezwykle gęstą i dekoracyjną kępę. Wbrew swojej nazwie roślina wcale nie pochodzi z Madagaskaru, lecz z południowo-wschodniej Azji.

aglaonema-madagascar
aglaonema-madagascar

Aglaonema silver queen (Aglaonema commutatum “Silver Queen)

Znana inaczej jako “aglaonema zmienna”. Charakteryzuje się pięknym srebrzysto-zielonym wybarwieniem. Jasnozielone liście rośliny ozdobione są ciemniejszymi przebarwieniami, które układają się we wzór cętek. W warunkach naturalnych aglaonema silver queen występuje w Indonezji i na Filipinach.

Aglaonema stripes

Pasiasta piękność o smukłych, lancetowatych liściach. Jej wzorzyste liście łączą odcienie jaśniejszej i ciemniejszej zieleni. Roślinę cechuje dekoracyjny, kępiasty pokrój, od którego trudno oderwać wzrok! Aglaonema stripes będzie doskonałą ozdobą minimalistycznych wnętrz. Jako posiadaczce stonowanych liści tej roślinie służy półcieniste stanowisko.

Aglaonema white joy

Ta odmiana charakteryzuje się wyjątkowo delikatnym i pięknym wyglądem. Najlepiej wyeksponować go w rozproszonym świetle, które podkreśli eteryczne liście. Tę subtelną roślinę pokochają wszystkie miłośniczki baśniowych kolorów! Ze względu na białą barwę liści tej roślinie warto zapewnić jasne stanowisko (oczywiście ze światłem rozproszonym!).

Aglaonema pearl (Aglaonema commutatum ‘Pearl’)

Urzekająca odmiana o pięknych zielonych liściach pokrytych jasnymi, perłowymi przebarwieniami. Tworzą one gęsty pokrój, sprawiający, że roślina wspaniale sprawdzi się w roli głównej ozdoby pomieszczenia! W środowisku naturalnym występuje na Filipinach i w Sulawesi oraz została naturalizowana w Indiach Zachodnich.

Aglaonema prestige

Niesamowita odmiana, która będzie doskonałym pomysłem, dla osób lubiących intensywne kolory. Połączenie cukierkowego różu i nasyconej zieleni doda wnętrzu energii i będzie oryginalną alternatywą dla typowych roślin zielonych.

Aglaonema osaka (Aglaonema commutatum)

Odmiana o pięknej, białej mozaice na ciemniejszych, zielonych liściach. Uroku dodaje jej zwarty, kępiasty pokrój. Roślina ta będzie świetnie współgrać z pomieszczeniami o minimalistycznej palecie kolorów. Występuje na Filipinach i indonezyjskiej wyspie Celebes.

Aglaonema red dragon

Tropikalna piękność o różowych liściach z zielonymi obwódkami. Aby ten rumieniec się utrzymał, wcale nie trzeba prawić jej komplementów. Wystarczy znaleźć dla niej jasne stanowisko o rozproszonym świetle i regularnie podlewać letnią wodą, a roślina będzie czarować swoim wybarwieniem!

Aglaonema Maria

Wzorzysta odmiana o smukłych, wąskich liściach. Jej liście są koloru dojrzałej zieleni, a pokrywają je jaśniejsze, limonkowe pasy. Roślina ta będzie egzotycznym akcentem we wnętrzu i ciekawą alternatywą dla bardziej popularnych roślin doniczkowych.

Aglaonema green lady

Hipnotyzująca roślinna dama o cętkowanych, zielonych liściach o wydłużonym kształcie. Osadzone są one na długich ogonkach, dzięki czemu roślina tworzy okazały, rozłożysty pokrój.

Dlaczego warto mieć w kolekcji aglaonemy?

Aglaonemy to wyjątkowe rośliny doniczkowe należące do rodziny obrazkowatych. Za sprawą zachwycających, wielobarwnych liści idealnie sprawdzą się w roli żywej dekoracji naszych mieszkań i domów. Poza walorami ozdobnymi posiadają także zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, która jest na wagę złota szczególnie w sezonie grzewczym.
Ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawdzą się zarówno u doświadczonych kolekcjonerów, jak również u osób dopiero rozpoczynających swoją roślinną przygodę.
Jedyne, o czym należy pamiętać, decydując się na aglaonemę, to by zabezpieczyć od niej małe dzieci i zwierzęta, a zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Cię do tej niezwykłej rośliny i już niedługo ubarwisz nią swoje mieszkanie! Czekamy na Twoje zdjęcia i w razie pytań służymy pomocą!