Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Ziemia i mieszanki do roślin doniczkowych – jak wybrać podłoże?

Czy zauważyliście, że wasze rośliny domowe wypuszczają coraz więcej nowych listków, a niektóre z nich budzą się z zimowego spoczynku? Wiosną dni są dłuższe i bardziej słoneczne. To też idealna pora na wielkie roślinne porządki. Wiele z naszych roślinnych podopiecznych zdążyło rozrosnąć się od ostatniego przesadzania, a ich korzenie wychodzą już przez spód doniczki. Z […]

Doniczki z ziemią i osoba przesadzająca rośliny.

Czy zauważyliście, że wasze rośliny domowe wypuszczają coraz więcej nowych listków, a niektóre z nich budzą się z zimowego spoczynku? Wiosną dni są dłuższe i bardziej słoneczne. To też idealna pora na wielkie roślinne porządki. Wiele z naszych roślinnych podopiecznych zdążyło rozrosnąć się od ostatniego przesadzania, a ich korzenie wychodzą już przez spód doniczki. Z kolei inne rośliny po zakupie nie były przeniesione do odpowiedniego podłoża, z obawy przed zimowym przesadzaniem. To wystarczające powody, by te rośliny przesadzić. Pojawia się kolejne pytanie. Kandydatów do przesadzania jest wielu, a każdy z nich reprezentuje inny gatunek. Czy zatem wszystkie rośliny doniczkowe możemy przesadzić do tego samego podłoża?

Niestety nie. Mieszanki ziemi dopasowujemy do gatunku rośliny. Jak wiemy, nasze rośliny doniczkowe w naturze żyją często w bardzo odmiennych od siebie warunkach. Niektóre z nich preferują podłoże stale wilgotne, inne magazynują wodę w liściach i lubią, kiedy podłoże mocno przesycha. Przede wszystkim musimy znać pochodzenie rośliny oraz jej potrzeby. Należy zwrócić uwagę na przepuszczalność podłoża oraz jego poziom pH. To właśnie podłoże powinno być odpowiedzią na potrzeby naszych roślin.

las tropikalny i dużo roślin, calathea
Poprzez odpowiednie podłoże staramy się zapewnić naszym roślinom warunki zbliżone do tych w naturze, ale również odpowiadające ich potrzebom dotyczącym podlewania.

Poprzez odpowiednie podłoże staramy się zapewnić naszym roślinnym podopiecznym warunki zbliżone do tych w naturze, ale również odpowiadające ich potrzebom dotyczącym podlewania. Każdy gatunek będzie wymagał innej ilości ziemi uniwersalnej, włókna kokosowego bądź kwaśnego torfu oraz mniejszej lub większej ilości dodatków. Brzmi skomplikowanie? Z naszym małym przewodnikiem z łatwością stworzycie dla swoich roślin mieszankę idealną!

Ziemia uniwersalna, torf kwaśny i włókno kokosowe – jaka baza do podłoża? 

Aby stworzyć podłoże dla swojej rośliny musimy zacząć od swoistej bazy. Będzie nam potrzebna znaczna lub znikoma ilość materii organicznej – ziemi uniwersalnej, torfu kwaśnego czy włókna kokosowego. Jaką bazę wybrać, aby uszczęśliwić naszą roślinę? Ziemia uniwersalna jest słabo przepuszczalna dla wody i bardzo długo utrzymuje wilgoć. O ile nie jest to najgorszy scenariusz dla roślin, które preferują wilgotne podłoże, o tyle będzie zmorą dla tych, które nie znoszą zastoju wody w korzeniach – a takich gatunków jest mnóstwo! Podłoże uniwersalne dość szybko zmienia się w bardzo zbitą, nieprzepuszczalną dla powietrza i wody bryłę, co może zaszkodzić nawet wilgociolubnym roślinom – powolne przesychanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Mimo to, ziemia uniwersalna to świetna baza dla mieszanek podłoża, choć nie sprawdzi się jako jego jedyny składnik. W zależności od pochodzenia rośliny będziemy potrzebować większej lub mniejszej ilości ziemi uniwersalnej do naszych mieszanek. Aby odczarować ziemie uniwersalną należy uzupełnić ją o przeróżne dodatki.

Worek z mieszanką ziemi do roślin marantowatych
Mieszanka ziemi do roślin marantowatych, takich jak maranta, stromanthe czy calathea. Zawiera torf kwaśny oraz włókno kokosowe dla lepszej przepuszczalności oraz pH ziemi.

Torf kwaśny może być, w niektórych przypadkach, stosowany zamiennie z ziemią uniwersalną. Tak jak ziemia uniwersalna dość długo zatrzymuje wilgotność, lecz jest bardziej przepuszczalny i lepiej napowietrza korzenie naszych roślin. Kwaśny torf będzie dobrym wyborem przy roślinach tropikalnych, które naturalnie rosną na glebach kwaśnych, o niższym pH, np. marantowate (calathea, maranta), paprocie czy philodendrony.

W naszych mieszankach możemy zastosować również włókno kokosowe. Jest lekkie oraz ma lepszą przepuszczalność. W przeciwieństwie do ziemi uniwersalnej nie zamieni się w zbitą masę. Aby nieco urozmaicić nasze bazy, należy dodać do nich mniejszą lub większą ilość dodatków, które będą dostosowane do gatunku rośliny.

Chipsy kokosowe i kora piniowa – jak pomóc roślinie poczuć się jak w domu?

Chipsy kokosowe oraz kora piniowa to nasze ulubione dodatki. Są wspaniałe przede wszystkim dlatego, że odzwierciedlają roślinom ich środowisko naturalne. Będą zatem wyśmienitym dodatkiem dla wszelkich epifitów, pnączy, które w naturalnym środowisku wspierają się i wspinają po drzewach. Znajdziecie je w mieszankach do philodendrona lub monstery, roślin wiszących oraz syngonium. Chipsy kokosowe są przede wszystkim lekkie, dzięki nim nasze podłoże będzie bardziej rozluźnione i oczywiście lżejsze. Zatrzymują nieco wilgotność, dlatego sprawdzą się idealnie dla roślin, którym nie przeszkadza dość częste, bądź umiarkowane podlewanie. Kora piniowa posiada podobne właściwości, jednak różni się od chipsów kokosowych niskim pH – sprawdzi się przy mieszankach dla roślin, które preferują podłoże o kwaśnym odczynie, takie jak anthurium, storczyk czy philodendron.

Perlit, wermikulit, keramzyt a może piasek – jaki rozluźniacz będzie najlepszy?

Aby nasze podłoże nie zamieniło się w zbitą, nieprzepuszczalną masę musimy dodać do niego nieco tzw. rozluźniaczy. Rozluźniacze to skruszone materiały mineralne, które w ogrodnictwie możecie spotkać najczęściej pod postacią perlitu, wermikulitu czy keramzytu. Rozluźniają nasze podłoże oraz posiadają właściwość zatrzymywania wilgoci, a co za tym idzie zmniejszają szansę na przelanie rośliny. Czym zatem różnią się od siebie?

Keramzyt to wypalana glina, pod postacią drobnych lub większych kamyczków. Wielu ogrodników tworzy z niego warstwę drenażową, choć nie jest to konieczne przy doniczkach z mocno podziurkowanym dnem. Keramzyt, szczególnie ten o drobnej frakcji, będzie również świetnym rozluźniaczem już w samej mieszance podłoża. Możecie go znaleźć w wielu naszych mieszankach, na przykład w podłożu do roślin wiszących, fikusa czy alokazji.

Kolejnym popularnym rozluźniaczem jest perlit – wyprażana skała wulkaniczna. Jest bardzo lekki, posiada zdolności retencyjne oraz bardzo dobre właściwości rozluźniające. Perlit jest minerałem bardzo łatwo dostępnym, lecz po około roku lub dwóch zacznie tracić swoje właściwości retencyjne. Bardzo podobne zdolności ma również wermikulit.

Wermikulit jest lekkim minerałem ilastym, który posiada wszystkie cechy perlitu, jednak nie zmienia swoich właściwości absorpcyjnych przez lata. Z tego względu wermikulit będzie idealny dla roślin, które nie przepadają za przesadzaniem lub są okazami o dużych rozmiarach i nie wymagają przesadzania co sezon.

Rodzajem rozluźniacza może być także piasek, choć jest on bardziej „osuszaczem”. Nie tylko nieco rozluźnia nasze podłoże, ale pozwala też na jego szybsze wysychanie. Piasek znajdziecie w naszych mieszankach do sukulentów, bananowca czy strelicji.

Jakie podłoże do roślin doniczkowych?

Wiemy już z czego może składać się mieszanka do roślin doniczkowych. Poznaliśmy właściwości poszczególnych dodatków i elementów podłoża. Wiemy też czym charakteryzują się oraz czym różnią się od siebie. Wszystkie wymienione dodatki, rozluźniacze i ziemie możecie znaleźć w naszej ofercie. Dla zabieganych nasz sklep oferuje świetnej jakości gotowe mieszanki dedykowane dla konkretnych gatunków roślin domowych.

Jakie podłoże do kaktusów i sukulentów?

Nasza mieszanka dla kaktusów i sukulentów idealnie sprawdzi się dla wszystkich roślin, które preferują suche i przepuszczalne podłoże. Bazą podłoża do kaktusów i sukulentów jest ziemia uniwersalna uzupełniona o dużą ilość piasku, który przede wszystkim osusza podłoże oraz pomaga je rozluźnić. Duża zawartość perlitu oraz drobnego keramzytu rozluźnia podłoże i przyczynia się do szybszego przesychania. Mieszanka do kaktusów i sukulentów jest także podstawą dla naszej mieszanki do hoyi oraz peperomii. Mieszanka do hoyi jest tutaj uzupełniona o dodatkowy drobny keramzyt oraz ziemię z włóknem kokosowym, czyniąc mieszankę nieco bardziej lekką. Z kolei mieszankę do peperomii wzbogaciliśmy włóknem kokosowym oraz ziemią do roślin zielonych.

Podłoże do filodendrona. Ziemia do monstery.

Jednym z naszych najpopularniejszych podłoży jest mieszanka do philodendronów.

Ta mieszanka jest przede wszystkim lekka i przepuszczalna. Filodendrony preferują podłoże mocno rozluźnione oraz dość przepuszczalne. Nasze podłoże składa się z dużej ilości chipsów kokosowych i kory piniowej oraz rozluźniaczy. Podobne preferencje wobec podłoża ma monstera. Mieszanka do monstery jest również luźna, ale ze względu nieco częstsze podlewanie składa się z większej ilości włókna kokosowego oraz ziemi uniwersalnej z torfem, które wolniej przesychają.

Worek ziemi z mieszanką do filodendrona
Podłoże do filodendrona.
Ta mieszanka jest lekka i przepuszczalna. Nasze podłoże składa się z dużej ilości chipsów kokosowych i kory piniowej oraz rozluźniaczy.

Przedstawiliśmy Ci podstawy dotyczące mieszanek ziemi, które sprawią, że przesadzanie roślin stanie się o wiele prostsze. Teraz możesz rozejrzeć się, wybrać u nas gotowe podłoża i zabrać się za przesadzanie!