Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Rośliny na słońce, czyli jak zazielenić południowy i zachodni parapet.

Właściciele południowych okien mają ogromny wybór roślin. Zobacz, jakie rośliny wybrać do miejsc nasłonecznionych, a odwdzięczą się szybkim i zdrowym wzrostem!

Kaktusy i sukulenty w glinianych doniczkach

Mocno nasłoneczniony parapet a uprawa roślin doniczkowych

Twoje mieszkanie posiada południową lub zachodnią wystawę okien? Wiesz zatem, że bezpośrednie słońce wpadające przez szybę potrafi być wspaniałe, szczególnie gdy ciepłe promienie budzą Cię w mroźny zimowy poranek. Mocne nasłonecznienie potrafi jednak także dokuczyć, gdy latem zastanawiasz się, gdzie ukryć się przed sączącym się przez okna żarem. Podobną ambiwalencję przeżywa większość roślin doniczkowych, które z tego powodu preferują zazwyczaj lekko rozproszone światło. Nie znaczy to jednak, że pełne słońce będzie szkodliwe dla wszystkich gatunków. Istnieją grupy roślin, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o intensywnym nasłonecznieniu.

Przeczytaj nasz artykuł, jeżeli szukasz kwiatów doniczkowych, które poradzą sobie na zachodnim lub południowym parapecie. Dowiesz się z niego, jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać, aby silne słońce zamiast szkodzić sprzyjało ich wzrostowi i dobrej kondycji.

Co warto wiedzieć o uprawie roślin na południowym parapecie?

Pewnie wiesz, że wiele roślin nie będzie zadowolonych ze stanowiska przy południowym oknie. Dlaczego? Ekspozycja na mocne i bezpośrednie promienie słoneczne może powodować oparzenia, a także prowadzi do szybszego parowania wody z podłoża. Z tego powodu niekiedy okazuje się zabójcza dla gatunków, które naturalnie przywykły do miejsc wilgotnych i półcienistych, w naszych domach preferując podobne warunki.

Inaczej wygląda to w przypadku roślin ewolucyjnie przystosowanych do mocnego i bezpośredniego słońca. Należą do nich przede wszystkim sukulenty, które magazynują wodę w grubych pędach i liściach, ale z wysokiego nasłonecznienia cieszą się także okazałe strelicje czy bananowce. Dla tych gatunków dostęp do bezpośredniego światła oznacza optymalne warunki do fotosyntezy, a co za tym idzie – zdrowe i pięknie wybarwione liście.

Opuncja świetnie poradzi sobie na nasłonecznionym stanowisku.

Jak rozpoznać poparzenia słoneczne u roślin?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że Twoje rośliny doniczkowe są poparzone od silnego nasłonecznienia? Zwróć uwagę na żółte, brązowe lub brązowo-czerwone plamy i przebarwienia na liściach. Zaniepokoić powinno Cię też nadmierne ich zasychanie mimo normalnego podlewania. Co zrobić w sytuacji, gdy zauważysz takie objawy? Spróbuj przestawić wrażliwe rośliny doniczkowe nieco dalej od parapetu – wytchnienie od bezpośredniego dostępu promieni słonecznych powinno im pomóc.

Jakich roślin zdecydowanie NIE wystawiać na mocne słońce?

Zanim podpowiemy Ci, które gatunki wybrać, jeśli chcesz zazielenić południowy lub zachodni parapet, przedstawimy te, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć. Domyślasz się zapewne, że będą to rośliny pochodzące z miejsc o wilgotnym klimacie, naturalnie porastające lasy deszczowe. Innymi słowy takie, dla których kluczem w uprawie domowej jest wysoka wilgotność powietrza, rozproszone światło oraz częste podlewanie. Rośliny wrażliwe na suszę to wszelkie paprocie, calathee, maranty, fittonie, skrzydłokwiaty, syngonia czy aglaonemy. Słoneczny parapet to dla tych roślin istne miejsce tortur, dlatego lepiej wybierz im nieco dalszy, mniej oświetlony zakątek. Bezpośrednie nasłonecznienie nie jest także wskazane w przypadku wymagających i wrażliwych alokazji, begonii czy caladium.

Jakie rośliny na słoneczne parapety wybrać?

Bliskość zachodniego czy południowego okna dla jednych gatunków jest zmorą, a dla innych gratką. Ucieszą się z niej rośliny doniczkowe, które w warunkach naturalnych przystosowały się do mocnego słońca i szybkiego parowania wody z podłoża. Przedstawiamy selekcję roślin, które idealnie sprawdzą się na słonecznych stanowiskach na południowym lub zachodnim parapecie.

Bananowiec (musa tropicana)

Klasyk wśród gatunków lubiących silne nasłonecznienie, który wniesie do Twojego wnętrza tropikalny klimat! Pamiętaj, że aby zdrowo się rozwijać potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza i obfitego podlewania. Bananowiec musa baby będzie pasował nawet do małych parapetów.

bananowiec-musa-baby
Bananowiec (musa baby)

Strelicja biała (strelitzia nicolai)

Strelicja biała to majestatyczna roślina, która potrafi dorosnąć nawet do kilku metrów wysokości! Jej długie i smukłe łodygi oraz duże, prążkowane liście będą niepowtarzalną ozdobą słonecznego salonu. Latem chętnie ozdobi także przydomowy taras.

strelicja-biala-strelitzia-nikolai
Strelicja biała

Drzewko oliwne

Jeżeli masz ochotę na wprowadzenie do domu nieco śródziemnomorskiego charakteru, wybierz drzewko oliwne. To przepiękna roślina o podłużnych, błyszczących liściach, która w okresie letnim idealnie sprawdzi się także na nasłonecznionym balkonie.

drzewko-oliwne-olea-europea
Drzewko oliwne

Papirus

Papirusy to kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kotów i psów, a także dla wszystkich ogrodników mających ciężką rękę w podlewaniu! Cechą charakterystyczną tych wyjątkowych roślin jest ogromne pragnienie, przez które mogą wymagać podlewania nawet co drugi dzień.

papirus-alternifolius-palmiasty
Papirus alternifolius „palmiasty”

Sukulenty i kaktusy na słoneczne stanowiska

Ciekawie na oknach o wystawie południowej sprawdzą się wiszące sukulenty, jak przypominający sznur zielonych pereł starzec Rowleya (senecio rowleyanus) czy ceropegia woodii o uroczych, drobnych listkach w kształcie serca. Zapewnij im rzadkie podlewanie i przepuszczalne podłoże z dodatkiem piasku, a będą zachwycały zwieszając się bajkowymi girlandami niczym roślinne firanki!

Na słoneczny parapet wybrać możesz także stojące sukulenty o mięsistych liściach, takie jak popularne kalanchoe blossfeldiana czy crassula ovata. Grube liście magazynują wodę, dzięki czemu każdy z tych gatunków dobrze znosi suszę i nie powinno mu zaszkodzić mocniejsze słońce.

Jeśli piszemy o sukulentach na słoneczne stanowiska, nie możemy pominąć kaktusów! Dzięki swojemu zamiłowaniu do wysokiego nasłonecznienia oraz wytrzymałości są to idealne kwiaty doniczkowe na południowe okno. Jako grupa roślin cechują się ogromną różnorodnością, gdyż reprezentuje ją niemal 2000 gatunków. Wiele odmian, które znajdziesz w sklepach ogrodniczych, posiada dekoracyjne i efektowne kwiaty, a ich uprawa jest bardzo prosta – są praktycznie bezobsługowe! Wymagają rzadkiego podlewania i przesadzania. T eo właśnie do rodziny kaktusowatych należą opuncja oraz euphorbia znana także jako wilczomlecz trójżebrowy.

Żywe kamienie

Dla wielbicieli roślin niebanalnych polecamy żywe kamienie (litopsy). Ich nazwa jest nieprzypadkowa, gdyż w istocie przypominają kolorowe kamienie. Czym urzekają? Potrafią pięknie kwitnąć i wymagają podlewania jedynie około 2-3 razy do roku. Nie pomyliliśmy się – naprawdę chodzi o podlewanie ‘2-3 razy DO ROKU. Przy wyborze egzemplarza pamiętaj, aby zakupić doniczkę, w której podłoże jest suche.

Rośliny na jasne stanowiska z rozproszonym światłem

Jeśli dysponujesz południową lub zachodnią wystawą okien, ale chcesz mieć większy wybór roślin, zastanów się nad powieszeniem w oknach firanek. Rozproszą one najmocniejsze promienie, a tym samym uczynią południowe okno przystępniejszym dla większej ilości gatunków. Inną opcją będzie ustawienie roślin w odległości około 1 metra od słonecznego parapetu. Przedstawiamy rośliny domowe, które świetnie sprawdzą się na jasnych stanowiskach o lekko rozproszonym świetle.

Żyworódka (kalanchoe pinnata)

Ceniona za swoje właściwości lecznicze żyworódka z przyjemnością zamieszka na osłoniętym firanką południowym parapecie. Jej niezwykłe liście ozdobią Twoje mieszkanie, dodając mu oryginalności.

Epipremnum złociste (epipremnum aureum)

Tej rośliny chyba nie trzeba nikomu przedstawiać! Epipremnum złociste to niekwestionowany klasyk wśród pnącz – pięknie się wybarwia i rośnie w szalonym tempie, dlatego najlepiej od razu zaplanuj dla niego trasę do wspinaczki!

Kroton (codiaeum)

Krotony to idealne kwiaty na słoneczny parapet, pod warunkiem, że zapewnisz im lekko rozproszone światło. Te niesamowite rośliny domowe uwodzą prawdziwą feerią barw. Ich liście przyjmują barwy od zieleni przez żółcie, pomarańcze i czerwienie, aż do pięknych róży, a czasem niemal fioletów!

O czym warto pamiętać, wybierając rośliny doniczkowe na słoneczne stanowiska?

Wiesz już, jakie rośliny na słoneczne stanowiska wybrać i jak się nimi zajmować. Możemy więc życzyć Ci samych sukcesów w ich uprawie i na koniec przypomnieć kilka najważniejszych zasad. Po pierwsze, pamiętaj, że latem bezpośrednio nasłoneczniony parapet południowy może stać się pogrzebowym katafalkiem nawet dla najodporniejszych gatunków kwiatów doniczkowych. Zaserwuj im więc okres przejściowy w mniej słonecznym miejscu i obserwuj bacznie, czy nie dostrzegasz żadnych oznak poparzenia. W razie potrzeby przestaw kolekcję w lekko zacienione miejsce lub zawieś w oknie firankę. Kontroluj także stan gleby, ponieważ rośliny pod wpływem słońca szybciej parują i mogą potrzebować większej ilości wody.