Monstera – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Monstera – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Monstera to niewątpliwy klejnot wśród naszych roślinnych kolekcji. Cieszyła się ogromną popularnością za czasów naszych babć, teraz niczym królowa powróciła na salony i zajmuje coraz więcej przestrzeni. Poza klasyczną monsterą…

Data wpisu
KategoriaPozostałe
Udostępnij

Monstera to niewątpliwy klejnot wśród naszych roślinnych kolekcji. Cieszyła się ogromną popularnością za czasów naszych babć, teraz niczym królowa powróciła na salony i zajmuje coraz więcej przestrzeni. Poza klasyczną monsterą deliciosą, zwaną dziurawą, znane stały się także jej siostry! W naszych mieszkaniach pojawiły się monstera monkey mask, monstera minima, monstera adansonii oraz inne egzotyczne egzemplarze. Poznajmy zatem przyczynę tego niezwykłego sukcesu monstery zagłębiając się w jej pochodzenie, naturalne środowisko oraz sposoby uprawy. Oto kompleksowy poradnik o monsterach dla początkujących!

Jak wygląda monstera?

Monstera to pnącze z rodziny roślin obrazkowatych, a nazwa ta obejmuje około 37 różnych odmian tej wspaniałej rośliny. Wszystkie mają żywozielone liście, a ich cechą charakterystyczną są wycięcia w blaszce liściowej. U niektórych gatunków z tej rodziny pojawiają się nawet podwójne dziurawienia przy głównym nerwie!
W naturalnych warunkach monstera to pnącze, więc roślina ta lubi wspinać się po podporach – drzewach czy skałach. Gdy spojrzycie na dziko rosnące monstery to zobaczycie ich ogromne liście mierzące nawet do 60 cm! W domowych warunkach rośliny te osiągają trochę mniejsze rozmiary, ale i w mieszkaniach potrafią zaskoczyć swoją wielkością oraz chęcią ekspansji.

Pochodzenie i środowisko naturalne

Monstera w naturalnym środowisku spotykana jest w równikowych lasach tropikalnych, przede wszystkim w Ameryce Południowej. Przedzierając się przez dżunglę w Meksyku, Gwatemali czy w Panamie na pewno uda Wam się zobaczyć wielkie, obłe liście z dziurami pnące się po drzewach, bądź rosnące w skupiskach u ich podnóża. To właśnie naturalne środowisko monstery. W wilgotnych, gorących lasach tropikalnych ta roślina czuje się jak w domu i w takich właśnie warunkach osiąga największe rozmiary.

Monstera i liście roślin egzotycznych w naturalnym środowisku

Monstera deliciosa w tropikalnym lesie. (zdj. Johannes Hofmann / Unsplash).

Monstera i jej najczęstsze odmiany

Wyróżniamy ponad 37 różnych odmian monstery. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze, jak i takie, których dostępność jest rzadsza, przez co zyskują status kolekcjonerski.

Monstera dziurawa (monstera deliciosa)

Monstera deliciosa to najpopularniejszy gatunek monstery. Ma duże, obłe liście w kształcie serca. Dorosłego liścia z dziurami nie sposób pomylić z żadną inną rośliną! Młoda sadzonka wypuszcza raczej liście pełne, bez wycięć. Z czasem do nich dorasta i jej ulistnienie przybiera charakterystyczne wzięcia i dziurki.
Monstera dziurawa to jedna z największych reprezentantek tego gatunku, aczkolwiek i tutaj istnieje pewien podział. Monstera deliciosa dzieli się na small oraz big form. Small form to monstery o mniejszych, drobniejszych liściach, których łodygi są średniej grubości. Monstera deliciosa big form natomiast ma dużo większe liście niż jej mniejsza siostra, i posiada wcięcia oraz dziurki przy głównym nerwie liścia. Ich łodygi także są grubsze. Jak odróżnić te dwie formy? Całkiem łatwo. Wystarczy przyjrzeć się dorosłym liściom tych roślin. Monstera deliciosa big form przy ogonkach ma charakterystyczną falbankę pokazaną poniższym zdjęciu. W przypadku small form tego typu struktury nie będzie.

Monstera deliciosa variegata

Założyciel małej szklarni obok dużego okazu monstery deliciosa variegata z białymi wybarwieniami

Monstera deliciosa variegata dość szybko rośnie i potrzebuje jasnego stanowiska. Jej wariegacja zależna jest od stopnia wybarwienia łodygi oraz liści.

Bardzo popularna wśród roślinnych kolekcjonerów odmiana. Jest to siostra monstery deliciosy, która poprzez mutację zyskała białe bądź marmurkowe wybarwienia na liściach. Te wybarwienia nazywamy wariegacją. Jasne części rośliny nie fotosyntezują, więc są dla niej obciążeniem, toteż taka roślina potrzebuje jaśniejszego stanowiska niż jej zielona odmiana. Zdarza się, że przy zbyt ciemnym stanowisku jej białe części brązowieją, aczkolwiek po przedstawieniu w jaśniejsze miejsce nie powinna kaprysić. Monstera deliciosa variegata z powodu swojej mutacji jest rzadziej spotykana, dlatego jej cena jest wyższa. Sadzonki jednolistne do samodzielnego ukorzenienia zaczynają się od 100 zł w górę. Ukorzenione, rosnące rośliny mogą kosztować nawet kilka tysięcy złoty!

 

Monstera deliciosa thai constellation

Kolejna przepiękna reprezentantka monstery deliciosy! Wybarwienia tego gatunku w porównaniu z monsterą deliciosą variegatą są bardziej kremowe, o ciepłej barwie. Monstera thai constellation ma mniejszą tendencję do zrzucania (zasychania) wybarwionych części liści, a także nie zachodzi w niej regres. Oznacza to, że w przypadku tej monstery możemy być niemalże pewni, że jej jasne wybarwienie będzie pojawiać się na wszystkich kolejnych liściach. Z kolei w przypadku monstery deliciosy variegaty należy przyjrzeć się sadzonce, którą chcemy nabyć. Im bielsze będą jej liście i łodygi (to ważne!) tym większa pewność, że roślina z czasem nie zacznie wypuszczać całkowicie zielonych liści. Cena monstery thai constellation spadła z czasem, jednak nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Ukorzenione rośliny z kilkoma liśćmi kosztują od około 1500 zł wzwyż.

Monstera monkey mask

Monstera monkey mask nazywana potocznie monsterą małpką charakteryzuje się liśćmi mniejszymi od monstery deliciosy. Są one o bardziej podłużnym kształcie, z większą ilością dziur. Nawet najmniejsze liście tej rośliny mają już dziurki. Jej łodyga jest raczej delikatna przez co już kilkulistne egzemplarze będą potrzebowały podpory, aby rosnąć w górę. Monsterę monkey mask można hodować jako roślinę wiszącą. Jeśli zdecydujemy się na tą formę, musimy wziąć pod uwagę, że kolejne liście naszej monstery mogą być mniejsze od poprzednich. Jak wspomnieliśmy, monstery to pnącza, więc lepiej się im rośnie będąc prowadzonymi po podporze. Bardzo podobna jest monstera adansonii var. laniata.

Monstera adansonii variegata

Ręka trzymająca dużą sadzonkę - to monstera adansonii variegata z drabinką 3d.

Monstera adansonii variegata to charakterystyczna i popularna roślina kolekcjonerska o sporej wartości. Jej uprawa jest dość prosta.

Kolejną kolekcjonerską odmianą monstery zyskującą na popularności jest monstera adansonii variegata. Jest to monstera o drobnych, mocno podziurawionych listkach, która dodatkowo posiada piękną, białą variegację. Białe wybarwienie na tej monsterze jest dość stabilne choć zdarza się, że występuje jedynie na co drugim liściu. Sadzonka jednolistna tej monstery to koszt od 250 zł w górę.

 

Monstera siltepecana

Monstera siltepecana charakteryzuje się najmniejszymi liśćmi z całego zestawienia. Mają one łezkowaty pokrój, a na ich wierzchniej stronie znajdziemy piękne, srebrzyste wybarwienia. Dorosłe liście z czasem także zyskują dziury, choć nie są one tak gęsto rozsiane jak w przypadku innych monster.

Monstera minima

Pod tą nazwą kryje się tak naprawdę rhaphidophora tetrasperma, która nie do końca ma wiele wspólnego z monsterą. Utarła się jednak jej nazwa handlowa – monstera minima – przez co znalazła się w naszym zestawieniu. Jest to roślina idealnie pasująca do innych monster. Ma średniej wielkości liście, od około 5 do 20 cm z wycięciami. Rośnie na grubej łodydze, która samoistnie pnie się do góry. Monstera minima przez długi czas nie będzie potrzebowała od Was podpory, aczkolwiek odwdzięczy się za jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko.

Poradnik o monsterach dla początkujących

Dlaczego monstera ma dziury?

Istnieje wiele teorii na ten temat jednak żadna z nich nie jest potwierdzona w stu procentach. Jedna z nich mówi, że dzięki dziurom w liściach monstera jest mniej podatna na uszkodzenia w czasie porywistych wiatrów. Druga, równie ciekawa, teoria sugeruje, że dla monstery przerywana struktura liścia to swoisty kamuflaż, który chroni ją przed roślinożercami. Najbardziej popartą badaniami teorią jest ta wysnuta przez Christophera D. Miur’a w pracy pod tytułem How Did the Swiss Cheese Plant Get Its Holes?. Teoria ta mówi, że w lasach tropikalnych, gdzie naturalnie funkcjonują monstery, światło nie pada bezpośrednio, a jedynie wdziera się gdzieniegdzie przez osłaniające korony drzew. W takich warunkach to właśnie duża powierzchnia liści przy jednoczesnych licznych wcięciach jest najbardziej korzystna dla wzrostu rośliny. Duże liście mają większe szanse na wyłapanie snopów światła, a dzięki dziurom istnieje możliwość padania promieni słonecznych na dolne partie rośliny.

Dlaczego warto ją mieć?

Monstera to idealna roślina do domowej hodowli w naszych warunkach klimatycznych, toteż bardzo często wybierana jest do ożywienia naszych domów. Rośnie szybko, nie wymaga wiele troski przez co staje się idealna na początek roślinnej przygody. Monstera to roślina zawsze soczyście zielona i będzie pasowała do każdego wnętrza, o ile zapewnimy jej ciut miejsca. Charakterystyczne dla monstery są również jej niewielkie wymagania glebowe, a także pielęgnacyjne. Spokojnie, jeśli lubicie wyjeżdżać z domu na dwu czy nawet trzy tygodniowe urlopy to większy egzemplarz monstery powinien poradzić sobie z taką rozłąką bez szwanku. Jeśli więc chcecie mocno zazielenić swoje wnętrze niewielkim wysiłkiem to monstera jest jednym z lepszych wyborów.

Stacjonarny sklep z roślinami z półkami i regałami wypełnionymi roślinami doniczkowymi

W Małej szklarni monstera jest jedną z najbardziej popularnych roślin domowych wybieranych przez klientów.

Jakie stanowisko dla monstery?

Monstera to roślina o niewielkich wymaganiach, dlatego tak chętnie i szybko adaptuje się do większości domowych warunków. Rośliny z tego gatunku preferują stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Lepiej, aby na zielone liście naszej monstery nie padały promienie słoneczne, chyba że jest to poranne światło wschodnie, które nie jest zbyt intensywne. Monstera zniesie również miejsce zacienione, na przykład odległy kąt pokoju, ale wtedy jej liście mogą rosnąć niezbyt duże, bądź bez dziur i wcięć. Stawiając monsterę w ciemniejszym miejscu uważaj także z podlewaniem. Roślina stojąca w ciemnym miejscu będzie potrzebowała mniej wody, gdyż jej proces fotosyntezy może zwolnić.

Jak podlewać monsterę?

Monsterę podlewamy wtedy, gdy jej podłoże dość gruntownie przeschnie. W przypadku tej rośliny mniej znaczy więcej – monstery nie lubią nadmiaru wody. Najprostszym sposobem na odpowiedzialne podlewanie jest zajrzenie do rośliny co 7 – 14 dni i włożenie całego palca do podłoża, aby sprawdzić jego wilgotność. Jeśli napotkamy na wilgoć jest to dla nas znak, by się wstrzymać z podlewaniem. Jeśli natomiast ziemia na całej długości palca będzie sucha to warto naszą monsterę nawodnić. Inną metodą, która sprawdza się szczególnie w przypadku mniejszych roślin, jest sprawdzenie ciężaru doniczki. Gdy będzie ona lekka, oznacza to, że ziemia przeschła i powinniśmy monsterę podlać. Analogicznie – ciężka doniczka sygnalizuje wilgoć w doniczce i oznacza, że jeszcze nie chce jej się pić.

Nawóz do monstery

Najlepszy nawóz dla monstery będzie organiczno – mineralny. Polecamy przede wszystkim nawozy rozpuszczalne w wodzie bądź dolistne. Wbijane buteleczki nawozowe, nawozy w kulkach czy długo uwalniające się mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Roślinę nawozimy od marca do końca października, dając jej zimowe miesiące na odpoczynek. Pamiętaj, aby wczesną wiosną nawozić monsterę połową zalecanej przez producenta dawki, stopniowo ją zwiększając do dawki przez niego zalecanej. Po przesadzeniu warto również odczekać 2 – 3 tygodnie zanim rozpoczniesz nawożenie.

Jak przesadzać i co ile przesadzamy monsterę?

Monstera ucieszy się z wymiany podłoża raz do roku, na wiosnę. Wyjątkiem są monstery giganty oraz rośliny nowozakupione. Roślinne giganty przesadzamy raz na 2 – 3 lata bądź wcale, wymieniając im jedynie wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Rośliny, które kupiliśmy niedawno przesadzamy w ciągu dwóch tygodni od zakupu, bez względu na porę roku. Jeśli monsterę kupioną w grudniu przesadzaliśmy w tym samym miesiącu, możemy pozwolić jej rosnąć w tym podłożu przez cały kolejny rok.

Kiedy przesadzamy monsterę?

Czynnikiem, który powinien nam zasugerować przesadzenie, i to nie tylko wiosną, jest mocny przyrost bryły korzeniowej. Jeśli widzimy, że nasza monstera niemalże rozrywa doniczkę w której jest, jej korzenie wychodzą przez dziurki w dnie i tworzą kręcone spirale – najwyższy czas na nową doniczkę! Zdarza się, że niektóre monstery będą potrzebowały przesadzenia nawet dwa razy w roku.

Do czego przesadzić monsterę?

Monsterę przesadzamy zawsze do doniczki z odpływem (z dziurką w dnie). Może to być doniczka plastikowa, ceramiczna, terakotowa czy betonowa… Co tylko pasuje do Waszego wnętrza, ale musi posiadać odpływ. Jest on bardzo ważny, ponieważ dzięki temu mamy możliwość kontrolować wzrost korzeni naszej monstery, a także obserwować czy nie podlewamy jej zbyt obficie. Możecie również przesadzić ją do plastikowej doniczki produkcyjnej i do tego dobrać ozdobną osłonkę na doniczkę. Taki zestaw również spełni swoje zadanie, ponieważ po wyciągnieciu monstery z osłonki będziecie mogli łatwo sprawdzić czy roślina nie stoi w wodzie.

Najlepsza podpora dla monstery?

Podczas przesadzania rośliny możecie także rozważyć dosadzenie jej palika, drabinki czy innego rodzaju podpory. Do monstery deliciosy polecamy przede wszystkim paliki kokosowe, ponieważ są duże i stabilne. Monstera monkey mask czy siltepecana ucieszy się z palika wypełnionego mchem bądź drabinki, ponieważ jej ciężar jest mniejszy. Monstera minima śmiało może być podpierana drabinką czy pojedynczym patyczkiem kokosowym, gdyż jej łodyga jest naturalnie sztywna. Oczywiście można również zastosować podpory metalowe, plastikowe czy inne, wedle uznania. Przymocowywanie monstery odbywa się poprzez spinki, klipsy czy delikatny drucik bądź sznurek.

Podłoże dla monstery. Do jakiej ziemi sadzić monsterę?

Skoro wiesz już kiedy, jak i do czego przesadzać, pora odpowiedzieć sobie na pytanie do jakiej ziemi sadzić monsterę. Dla tej rośliny najlepsze podłoże będzie żyzne, ale nie za ciężkie, z dużą ilością rozluźniaczy. Ziemia dla monstery często nazywana jest bigosem ziemnym. W skład takiego podłoża wchodzi:

  • ziemia do roślin zielonych – zapewni monsterze odpowiednią ilość składników odżywczych,
  • ziemia z włóknem kokosowym – spowoduje, że podłoże nie będzie ciężkie,
  • chipsy kokosowe – będą utrzymywać wilgoć, ale także zapewniać lekkość i dobrą cyrkulację powietrza,
  • perlit bądź wermikulit – zadbają o rozluźnienie podłoża.

Taki miks spowoduje, że ziemia nie będzie zbyt długo zatrzymywała wody dzięki czemu są mniejsze szanse, że przelejesz swoją roślinę. Opcjonalnie do mieszanki można dodać korę piniową, hummus bądź torf, ale nie są to dodatki konieczne. Możesz także zamówić u nas gotową mieszankę do monstery.

Monstera w hydroponice?

Dziewczyna trzymająca sadzonkę monstery z widoczną bryłą korzeniową, jej odmiana to monstera deliciosa variegata

Monstera deliciosa variegata z rozrośniętą bryłą korzeniową gotowa do nasadzenia w ziemi lub hydroponice.

Alternatywnym podłożem do uprawy monstery jest uprawa w podłożu hydroponicznym. Cały artykuł na temat tego rodzaju hodowli roślin znajdziecie na naszym blogu. Jakie ma plusy uprawa monstery w hydroponice? Będzie Wam bardzo ciężko przelać monsterę w takim podłożu. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że roślina będzie rosła o wiele szybciej niż w mieszance ziemi.

Rozmnażanie monstery. Jak rozmnożyć monsterę?

Rozmnażanie monstery jest bardzo łatwe i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Najlepiej tego typu zabiegi robić wiosną i latem, wtedy mamy największą szansę powodzenia. Wystarczy uciąć szczyt rośliny mający 2 – 3 liście, dobrze gdyby również miał korzeń powietrzny bądź jego zalążek. Taką sadzonkę suszymy przez około 3 – 4 godziny, aby rana po cięciu się zasklepiła i wkładamy do naczynia z wodą. Tafla wody powinna być odrobinę ponad korzeniem powietrznym, nie zalewamy całej łodygi wodą. Pojemnik może nie przepuszczać światła, ale nic się nie stanie jeśli będzie przeźroczysty. Taką sadzonkę stawiamy w jasnym, ciepłym miejscu i czekamy! Jeśli sadzonka nie gnije ani nie dzieje się z nią nic niepokojącego to nie wymieniamy wody, dolewamy jedynie świeżą tak, aby jej ilość cały czas była ponad korzeniem. Gdy pojawią się korzenie oraz rozbuduje się bryła korzeniowa do 15-20 cm, możemy sadzonkę włożyć do odpowiedniego podłoża.

Poznaliście pochodzenie monstery, jej charakterystykę oraz najpopularniejsze odmiany. Dowiedzieliście się, jak ją przesadzać, rozmnażać oraz nawozić. Z nowo nabytą wiedzą możecie śmiało brać się za rozbudowanie swojej kolekcji o monstery. A niedługo z chęcią obejrzymy zdjęcia Waszych okazów!

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 5 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.