Modląca się roślina – maranta w całej swojej okazałości

Modląca się roślina – maranta w całej swojej okazałości

Maranta zachwyca swoimi barwnymi liśćmi nie mniej niż jej kuzynka kalatea, jest mniej kapryśna i wybacza początkującym błędy w pielęgnacji. O kim mowa? Mowa oczywiście o marancie. Mamy dla Ciebie…

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Maranta zachwyca swoimi barwnymi liśćmi nie mniej niż jej kuzynka kalatea, jest mniej kapryśna i wybacza początkującym błędy w pielęgnacji. O kim mowa? Mowa oczywiście o marancie. Mamy dla Ciebie gotowy przepis na to, aby cudownie się w Twoim domu czuła i każdego dnia odgrywała swój taniec względem pory dnia.

Maranta tricolor i maranta kerchoveana

W ogólnej sprzedaży dostępne są dwie odmiany – maranta tricolor o aksamitnych ciemnozielonych liściach z jaśniejszym wnętrzem i czerwonymi nerwami oraz maranta leuconeura kerchoveana o jasnozielonych liściach z ciemnymi, czasami wręcz czarnymi plamami. Rarytasem wśród marant są takie gatunki jak maranta leuconeura kerchoveana variegata, maranta lemon lime, maranta silver band czy maranta black.

Najlepsze podłoże do maranty

Po przyniesieniu nowej maranty do domu jak najszybciej spraw jej nowe podłoże. Nie ma zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego, przesadź ją zatem do doniczki najwyżej o rozmiar większej niż ta, w której ją kupiłeś. Istotne natomiast jest podłoże – do ziemi uniwersalnej (około 30%) dodajmy kwaśnego torfu (około 30%) oraz rozluźniaczy (około 40%), takich jak perlit, wermikulit czy włókno kokosowe. Możesz również kupić gotowe podłoże do calathei, które świetnie sprawdzi się też do maranty.

Ozdoba miejsc zacienionych

Dla swojej nowej roślinki wybierz stanowisko nie w bezpośrednim słońcu – może ono prowadzić do poparzenia jej welurowych, delikatnych liści. Idealne będzie okno północne lub metr czy dwa od okien innej orientacji. Roślina poradzi sobie również w głębi pokoju, będzie wtedy rosła trochę wolniej, a spody jej liści stracą swój ciemnoczerwony blask.

Jak podlewać marantę?

Podlewanie musisz dostosować do warunków, jakie panują w Twoim domu. Jeśli roślina stoi z dala od okna, jej fotosynteza będzie przebiegała wolniej, a co za tym idzie – będzie potrzebowała mniej wody. Jeśli ustawisz ją na parapecie, a za oknem żar będzie lał się z nieba to ziemia będzie szybciej parowała i wtedy warto podlewać ją zdecydowanie częściej. Na ogół jednak raz w tygodniu powinieneś dostarczyć jej dawkę wody, tak aby podłoże stale pozostawało lekko wilgotne.

Jaki nawóz wybrać do maranty?

Dwa razy w miesiącu możesz wesprzeć roślinkę delikatnym nawozem. Polecamy Biohumus – naturalny, zrównoważony nawóz, który stosowany wedle wskazań producenta wspomoże wzrost rośliny. Maranta w zamian odwdzięczy się pięknymi liśćmi, które będziesz mogli oglądać z każdej strony. Jak na każdą roślinę modlącą przystało – w zależności od ilości światła i wilgotności powietrza (zwykle powiązane z cyklem dobowym) będzie rozkładała swoje liście i przyjmowała pokrój typowo płożący lub składała je niemal pionowo w górę. Uwaga – przy zbyt suchym powietrzu końcówki jej liści mogą nieładnie zasychać. Postarajmy się wtedy postawić obok niej pojemnik z wodą, która parując, zwiększy wilgotność powietrza.

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 1 do 3 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.