Ufacie nam 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Wróć Wróć
Wstecz

Kwiaty doniczkowe, które zachwycą Cię swoim zapachem

Dlaczego warto wybrać pachnące kwiaty doniczkowe? Pachnące kwiaty doniczkowe nie tylko udekorują Twoje wnętrze, ale również wzbogacą je o naturalne aromat, które mają korzystny wpływ na Twoje zdrowie jak i samopoczucie. Wpływają one przede wszystkim na poprawę nastroju, mogą działać relaksująco oraz obniżać poziom stresu. Oprócz tego, że są piękne dla oka to dzięki pachnącym […]

Kwiaty roślin doniczkowych o intensywnym zapachu

Dlaczego warto wybrać pachnące kwiaty doniczkowe?

Pachnące kwiaty doniczkowe nie tylko udekorują Twoje wnętrze, ale również wzbogacą je o naturalne aromat, które mają korzystny wpływ na Twoje zdrowie jak i samopoczucie. Wpływają one przede wszystkim na poprawę nastroju, mogą działać relaksująco oraz obniżać poziom stresu. Oprócz tego, że są piękne dla oka to dzięki pachnącym kwiatom czy liściom angażują, także Twój zmysł węchu. Mogą stworzyć Ci szczególną atmosferę w domu oraz są idealnym, naturalnym sposobem na stymulację i zadowolenie naszych podstawowych zmysłów. W dalszej części artykułu przedstawiamy kilka proponowanych przez nas przykładów roślin doniczkowych o pachnących kwiatach lub liściach!

Jaśmin – aromat wschodu

Jaśmin kwiecisty Jasminum polyanthum jest to popularna roślina doniczkowa pochodząca z Chin, która jest chętnie wybierana w polskich domach ze względu na jego białe lub kremowe kwiaty, które po zakwitnięciu przypominają małe gwiazdy. Nie tylko słynie on ze swojego subtelnego i eleganckiego wyglądu, ale przede wszystkim jego, choć niepozorne kwiaty pięknie pachną, wydzielając słodką i intensywną woń, która wypełni całe pomieszczenie. Jego pięknie pachnące kwiaty przyniosą świeżość i relaks do Waszych domów! Roślina kwitnie w okresie letnim.

Jaśmin kwiecisty Jasminum polyanthum

Gardenia jaśminowata – miks elegancji i niesamowitego zapachu

Gardenia jaśminowata Gardenia jasminoides o błyszczących liściach jest to kolejna z roślin doniczkowych, której kremowe lub białe kwiaty wydzielają przyjemny zapach – słodki, z nutą egzotyki. Kwiaty o intensywnym zapachu zmienią atmosferę w Twoim mieszkaniu zabierając Cię daleko w tropiki. Gardenia zakwita od maja do września, a więc ich zapach będzie unosić się przez całe lato. Gardenia jaśminowa olśniewa nie tylko niezwykłym, jaśminowym aromatem, ale i swoim eleganckim wyglądem. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym z rozproszonym światłem.

Gardenia jaśminowata Gardenia jasminoides

Stefanotis, czyli intensywnie pachnące pnącze

Stefanotis bukietowy Stephanotis floribunda, znany również jako „jaśmin madagaskarski” i „wspinający jaśmin” jest to domowe pnącze, które kwitnie bardzo obficie od wiosny do lata. Jego drobne, trąbkowate kwiaty zdobywają serce nie tylko swoim wyglądem, ale i cudownym zapachem. Woń kwiatów jest intensywna, słodka, świeża i przypomina wiosenne poranki. Jego błyszczące, intensywnie zielone liście doskonale kontrastują z jego białymi kwiatami. Stefanotis jest to pnącze należące do szybko rosnących roślin doniczkowych, dlatego trzeba pamiętać o zapewnieniu mu podpory np. pergola, czy kratka.

Stefanotis bukietowy prowadzony na metalowej obręczy
Trąbkowate, białe kwiaty Stefanotisu bukietowego

Hoja – słodki akcent miodu w roślinie doniczkowej

Hoja jest to kolejne pnącze, którego kwiaty pachną. Jej kwiaty przypominające gwiazdki albo „odwrócone parasolki” wyglądające jakby były powleczone woskiem uwalniają miodowy, słodki zapach, który przyciągnie uwagę każdego przebywającego w pomieszczeniu. Jednak ze względu na ich intensywną woń raczej nie zaleca się do jej uprawy w sypialni. Hoya kwitnie latem lub jesienią, a częstotliwość kwitnienia zależy przede wszystkim od regularnej i starannej pielęgnacji.

Hoya cornosa i jej kwiaty

Geranium ‘anginka’ – cytrusowa niespodzianka

Pachnące rośliny doniczkowe nie muszą słynąć tylko ze swoich pachnących kwiatów – jednym z takich przykładów jest Geranium 'anginka’. Każde potarcie liści palcami sprawia, że uwalnia się orzeźwiający, przyjemny aromat przypominający mieszankę cytryny i bergamotki. Do niedawna była to roślina bardzo popularna w uprawie domowej. Obecnie została nieco zapomniana, ale warto przywrócić jej sławę. Geranium 'anginka’ udekoruje Twoje wnętrze swoim pięknem, a także wzbogaci je o doznania sensoryczne. W naszym sklepie znajdziecie jej kilka odmian.

Geranium anginka Pelargonium graveolens
Geranium citrynum Anginka pelargonium crispum

Intensywnie pachnące kwiaty doniczkowe – świeży zapach cytrusów

Kalamondin (Citrofortunella) to pachnący kwiat doniczkowy powstały z połączenia mandarynki z kumkwatem. Przyjmuje on formę drzewka. W okresie kwitnienia pokrywają go intensywnie pachnące, małe, białe kwiaty, które wydzielają silny, słodki i cytrusowy aromat. Jest to zapach orzeźwiający, świeży, lekko kwiatowy. A jeśli roślina nie kwitnie to nawet przez samo pocieranie liści możemy uwolnić delikatną, cytrusową woń. Dodatkowo Kalamondin wyróżnia się owocami, które w wyglądzie są podobne do mandarynek jednak są znacznie mniejsze i bardziej kwaśne. Mimo tego jest to roślina doniczkowa uprawiana raczej ze względu na walory dekoracyjne, niż dla samych owoców.

Jeśli marzysz o wnętrzu, który pachnie świeżością cytrusów drzewko cytrusowe Kalamondin będzie dla Ciebie idealnym wyborem!

Drzewko cytrusowe kalamondin Citrofortunella

Jak dbać o cytrusy w doniczkach?

Zastanawiacie się pewnie jednak jak dbać o cytrusy w doniczkach?

Rośliny cytrusowe są to stosunkowo łatwe rośliny ozdobne w uprawie. Preferują dobrze nasłonecznionego stanowiska, ale będą również tolerować półcień. Najlepiej rosną w podłożu przepuszczalnym, składającym się z ziemi uniwersalnej, piasku, perlitu i glinki mielonej, tak aby drzewko nie stało w wodzie. Wymagają także regularnego podlewania, ale z umiarem.

Podłoże mieszanka do strelicji, oliwek i cytrusow- 13l zestaw diy

Pachnące kwiaty doniczkowe jako naturalne odświeżacze powietrza

Choć wszystkie kwiaty doniczkowe mają zdolność do oczyszczania powietrza to rośliny o pachnących kwiatach, czy liściach są szczególnie cenione w tej kwestii. Wprowadzają one do domu naturalny, przyjemny, piękny zapach, który może wpływać na nas relaksująco i poprawiać jakość snu. Chociażby, jaśmin, którego kwiaty mają słodki zapach może pomóc w redukcji bakterii i innych zanieczyszczeń w powietrzu. Piękne, białe kwiaty gardenii również pomagają w pochłanianiu szkodliwych substancji, za to geranium dodatkowo działa jako odstraszacz komarów jednocześnie oczyszczając powietrze z formaldehydu (szkodliwy gaz, który nas otacza).

Sposób na wzmocnienie zapachu kwiatów doniczkowych

Aby cieszyć się zapachem kwiatów przede wszystkim musimy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju!

  1. Odpowiednie stanowisko – pachnące kwiaty doniczkowe zazwyczaj wymagają dużej ilości promieni słonecznych, po to aby produkować olejki eteryczne odpowiedzialne za ich zapach
  2. Odpowiednie nawodnienie – przelanie rośliny może powodować zgnicie korzeni w skutku czego może powodować to zahamowanie produkcji zapachu, tak samo w drugą stronę, gdy nawodnienie będzie nie wystarczające, dlatego dbaj o regularne, umiarkowane podlewanie
  3. Nawożenie – używając regularnie nawozów zgodnie z zaleceniami producenta na etykiecie możemy poprawić kondycję roślin oraz zdolność do produkcji aromatów
  4. Przycinanie i cięcie – przycinanie może pomóc w krzewieniu rośliny co równa się z zwiększeniem powierzchni jej kwitnienia, a regularne usuwanie martwych kwiatów i liści zachęca do wytwarzania nowych pąków kwiatowych
  5. Zwiększona wilgotność oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza – świeże powietrze ułatwi w rozmieszczeniu się zapachu w całym pomieszczeniu

Oprócz wymienionych wyżej rzeczy na zapach wpływa również odpowiednie pH gleby, zdrowie rośliny, czy stosowanie naturalnych olejków eterycznych w celu dodania dodatkowo aromatu.

CIEKAWOSTKA! Niektórzy wierzą, że podlewanie roślin wodą podczas pełni księżyca może również wzmocnić ich zapach – tajemnice natury są naprawdę fascynujące! 🙂

Jak wybrać pachnące kwiaty do domu?

Wybierając pachnące kwiaty doniczkowe do domu powinniśmy się sugerować przede wszystkim ich zapachem – nie każdy zapach będzie dla każdego odpowiedni. Należy sprawdzić jakie masz preferencje zapachowe. Czy wolisz kwiatowe, delikatne aromaty, czy jednak może coś mocniejszego i egzotycznego?

Sprawdź również, czy jesteś w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju oraz zastanów się nad miejscem, gdzie będziesz chciał postawić roślinę. Weź również pod uwagę zwierzęta domowe – niektóre pachnące rośliny mogą być dla nich toksyczne.

UWAGA! Uważaj nazbyt intensywne zapachy. W zamkniętej przestrzeni mogą stać się one przytłaczające.

Kwiaty doniczkowe nie tylko pięknie wyglądają w naszych domach, ale także wprowadzają do naszych wnętrz element terapii, relaksu, przyjemne aromaty oraz wpływają na jakość powietrza. Przy odpowiednim doborze możesz się cieszyć niesamowitym zapachem przez cały rok!

Świeca sojowa o zapachu paczuli i jaśminu