Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na urlop?

Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na urlop?

Latem każdy z nas liczy na kilka dni w słonecznym miejscu, gdzie będzie mógł się zregenerować i naładować baterie na dłuższy czas. A tu nagle przychodzi myśl, co jeśli wyjadę…

Data wpisu
KategoriaPielęgnacja roślin
Udostępnij

Latem każdy z nas liczy na kilka dni w słonecznym miejscu, gdzie będzie mógł się zregenerować i naładować baterie na dłuższy czas. A tu nagle przychodzi myśl, co jeśli wyjadę i moje ukochane zielone dzieci zostaną same? Jak poradzą sobie beze mnie? Jeśli zadbamy o kilka kwestii, możemy mieć spokojną głowę! Poradzą sobie perfekcyjnie i pozytywnie zaskoczą nas po naszym powrocie. Oto, co radzimy zrobić z roślinami przed wyjazdem na urlop.

  • Jeśli rośliny lekko się przesuszą w trakcie urlopu w większości przypadków im to nie zaszkodzi
  • Nie podlewaj roślin „na zapas” tuż przed wyjazdem – to może doprowadzić do zgnicia korzeni
  • Przed wyjazdem ustaw rośliny blisko siebie i odsuń od okien, by uchronić przed bezpośrednim słońcem
  • Zostaw konkretne wskazówki co do podlewania dla kogoś, kto będzie to robił za Ciebie

Podlewanie roślin w trakcie urlopu – od czego zacząć?

Przede wszystkim nie panikuj – rośliny, które na co dzień są pod dobrą opieką nie powinny odczuć nawet małego przesuszenia jeśli nasz urlop nieco się przedłuży.

Dobrym sposobem jest podlewanie roślin o stałej porze. Wybieramy jeden dzień w tygodniu i podlewamy wszystkie zgodnie z ich potrzebami, sprawdzając uprzednio wilgotność podłoża. Przyzwyczajenie do regularnego podlewania pomoże zarówno nam w organizacji czasu, jak i roślinom w gospodarowaniu wodą, którą otrzymują. Oczywiście są rośliny, które będą jej potrzebować więcej. Możemy wtedy wybrać drugi dzień, w który również będziemy je podlewać, już mniejszą porcją wody.

Jak zadbać o rośliny tuż przed wyjazdem?

Samo podlewanie przed wyjazdem zostawmy na ostatnią chwilę, aby rośliny napiły się tuż przed naszym wyjściem. Pamiętajmy jednak, aby nie dawać roślinom wody na zapas, tylko tyle ile im potrzeba. To zapobiegnie przelaniu, które może nam się zdarzyć w takich sytuacjach, kiedy chcemy zbyt dobrze dla naszych roślinek.

rośliny w osłonkach na parapecie pod żarówkami

Pamiętajmy, by przed wyjazdem na urlop nie podlewać roślin na zapas. To może spowodować przelanie i doprowadzić do gnicia korzeni. (Photo by vadim kaipov on Unsplash)

 

Musimy także przeorganizować ich ustawienie – najlepiej jeśli zostaną skupione blisko siebie, ale oddalone od okna i bezpośredniego słońca. Zamykamy okna i drzwi do pomieszczeń, w których się znajdują, a dodatkowo możemy zasłonić rolety. Warto także rozstawić miseczki z wodą, które podwyższają wilgotność powietrza, dzięki czemu parowanie z podłoża nieco się zmniejszy.

Jak dodatkowo pomóc roślinom podczas naszego urlopu?

Możemy także profilaktycznie użyć saszetek na niechciane szkodniki, które mogą się pojawić podczas naszej nieobecności. Roztocze takie jak dobroczynek czy świrski poradzi sobie z pierwszymi oznakami żerowania przędziorków czy wciornastków.

Jeśli tylko możemy, poprośmy kogoś, aby odwiedził naszych zielonych przyjaciół podczas naszego urlopu. Możemy opisać takiej osobie na co warto zwrócić uwagę, a także które rośliny ewentualnie lekko podlać. Możemy za pomocą karteczek z wytycznymi, np. “daj mi pół szklanki wody” wskazać określone doniczki – wtedy będziemy wtedy mieli pewność że rośliny dostaną swoją stałą porcję wody.

A teraz… miłego wypoczynku!

  • Brak produktów w koszyku :(

Informacje o dostawie

Dostawa na terenie Wrocławia
Do 7 km (Strefa 1): 10 zł
7 - 11 km (Strefa 2): 15 zł
11 - 15 km (Strefa 3): 20 zł
Powyżej 15 km (Strefa 4): 25 zł
Darmowa dostawa w strefie 1 i 2: dla zamówień powyżej 200 zł
Zamówienia dowozimy od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Zamówienia złożone do godziny 14.00 dostarczamy najczęściej jeszcze tego samego dnia w obrębie Wrocławia.

Przed wyjazdem kierowcy wysyłany jest automatyczny SMS z informacją o planowanym doręczeniu. Prosimy o telefon w przypadku braku możliwości odebrania zamówienia celem ustalenia nowego terminu.

Odbiór osobisty w sklepie we Wrocławiu: zamówienia złożone w dni robocze do godz. 13.00, powinny być do odbioru tego samego dnia po godzinie 18.00.
Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Zamówienia z odbiorem na magazynie przy ul. Bukowskiego 172 można odebrać od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00

Sklep z roślinami we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Obsługa telefoniczna sklepu internetowego:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
Odbiór osobisty w Krakowie
4,99 zł
Odbiór osobisty w sklepie w Krakowie - zamówienia będą możliwe do odbioru dwa razy w tygodniu.

Prosimy czekać na SMSa z informacją o możliwości odbioru oraz odbiór zamówienia w ciągu 48h od otrzymania informacji.

Sklep z roślinami w Krakowie na ul. Lea 62 otwarty jest w godzinach:
poniedziałek - piątek: 10.30 - 19.00
sobota 10.30 - 15.30

Dostawa na terenie Polski
Koszt dostawy: 20 zł
Zamówienia z roślinami wysyłamy kurierem od poniedziałku do czwartku
(żeby nigdzie nie utknęło na weekend!). Nie dotyczy to przesyłek bez roślin.

Aktualny czas realizacji zamówień: od 3 do 6 dni roboczych.

Gwarancja jakości: ponad 99% naszych paczek jest dostarczanych w idealnym stanie następnego dnia po nadaniu.

Informacje dodatkowe:
- Koszt dostawy może być wyższy w przypadku gigantów lub roślin kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości czasu na staranne zapakowanie.
- Wysyłka kurierska roślin odbywa się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura dramatycznie spadnie - dla bezpieczeństwa roślin nie wykluczamy wydłużenia czasu realizacji.
- W okresie zimowym do paczek dołączamy wkłady ocieplające (heatpacki), specjalne otuliny oraz inne zabezpieczenia przed zimnem. Zobacz jak bezpiecznie pakujemy rośliny do wysyłki.

Zamawiasz na prezent?
Dodaj naszą autorską pocztówkę "Wszystkiego roślinnie najlepszego", na której przepiszemy Twoje życzenia, które przekażesz w uwagach do zamówienia.
Dostawa za granicę
Czechy: 90 zł
Słowacja: 90 zł
Niemcy: 90 zł
Zamówienia za granicę Polski wysyłamy wyłącznie w poniedziałki.

Wszelki szczegóły ustalane są indywidualnie. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.

Paczki są odpowiednio zabezpieczane, by mogły bezpiecznie spędzić parę dni w drodze. Wysyłamy wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych.