Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 na 5% zniżki od 250 zł

Wróć Wróć
Wstecz

Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na urlop?

Latem każdy z nas liczy na kilka dni w słonecznym miejscu, gdzie będzie mógł się zregenerować i naładować baterie na dłuższy czas. A tu nagle przychodzi myśl, co jeśli wyjadę i moje ukochane zielone dzieci zostaną same? Jak poradzą sobie beze mnie? Jeśli zadbamy o kilka kwestii, możemy mieć spokojną głowę! Poradzą sobie perfekcyjnie i […]

Latem każdy z nas liczy na kilka dni w słonecznym miejscu, gdzie będzie mógł się zregenerować i naładować baterie na dłuższy czas. A tu nagle przychodzi myśl, co jeśli wyjadę i moje ukochane zielone dzieci zostaną same? Jak poradzą sobie beze mnie? Jeśli zadbamy o kilka kwestii, możemy mieć spokojną głowę! Poradzą sobie perfekcyjnie i pozytywnie zaskoczą nas po naszym powrocie. Oto, co radzimy zrobić z roślinami przed wyjazdem na urlop.

  • Jeśli rośliny lekko się przesuszą w trakcie urlopu w większości przypadków im to nie zaszkodzi
  • Nie podlewaj roślin “na zapas” tuż przed wyjazdem – to może doprowadzić do zgnicia korzeni
  • Przed wyjazdem ustaw rośliny blisko siebie i odsuń od okien, by uchronić przed bezpośrednim słońcem
  • Zostaw konkretne wskazówki co do podlewania dla kogoś, kto będzie to robił za Ciebie

Podlewanie roślin w trakcie urlopu – od czego zacząć?

Przede wszystkim nie panikuj – rośliny, które na co dzień są pod dobrą opieką nie powinny odczuć nawet małego przesuszenia jeśli nasz urlop nieco się przedłuży.

Dobrym sposobem jest podlewanie roślin o stałej porze. Wybieramy jeden dzień w tygodniu i podlewamy wszystkie zgodnie z ich potrzebami, sprawdzając uprzednio wilgotność podłoża. Przyzwyczajenie do regularnego podlewania pomoże zarówno nam w organizacji czasu, jak i roślinom w gospodarowaniu wodą, którą otrzymują. Oczywiście są rośliny, które będą jej potrzebować więcej. Możemy wtedy wybrać drugi dzień, w który również będziemy je podlewać, już mniejszą porcją wody.

Jak zadbać o rośliny tuż przed wyjazdem?

Samo podlewanie przed wyjazdem zostawmy na ostatnią chwilę, aby rośliny napiły się tuż przed naszym wyjściem. Pamiętajmy jednak, aby nie dawać roślinom wody na zapas, tylko tyle ile im potrzeba. To zapobiegnie przelaniu, które może nam się zdarzyć w takich sytuacjach, kiedy chcemy zbyt dobrze dla naszych roślinek.

rośliny w osłonkach na parapecie pod żarówkami
Pamiętajmy, by przed wyjazdem na urlop nie podlewać roślin na zapas. To może spowodować przelanie i doprowadzić do gnicia korzeni. (Photo by vadim kaipov on Unsplash)

Musimy także przeorganizować ich ustawienie – najlepiej jeśli zostaną skupione blisko siebie, ale oddalone od okna i bezpośredniego słońca. Zamykamy okna i drzwi do pomieszczeń, w których się znajdują, a dodatkowo możemy zasłonić rolety. Warto także rozstawić miseczki z wodą, które podwyższają wilgotność powietrza, dzięki czemu parowanie z podłoża nieco się zmniejszy.

Jak dodatkowo pomóc roślinom podczas naszego urlopu?

Możemy także profilaktycznie użyć saszetek na niechciane szkodniki, które mogą się pojawić podczas naszej nieobecności. Roztocze takie jak dobroczynek czy świrski poradzi sobie z pierwszymi oznakami żerowania przędziorków czy wciornastków.

Jeśli tylko możemy, poprośmy kogoś, aby odwiedził naszych zielonych przyjaciół podczas naszego urlopu. Możemy opisać takiej osobie na co warto zwrócić uwagę, a także które rośliny ewentualnie lekko podlać. Możemy za pomocą karteczek z wytycznymi, np. “daj mi pół szklanki wody” wskazać określone doniczki – wtedy będziemy wtedy mieli pewność że rośliny dostaną swoją stałą porcję wody.

A teraz… miłego wypoczynku!