Ufacie nam 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Paproć
Nasłonecznienie

Roślina będzie Ci wdzięczna za stanowisko bez silnego nasłonecznienia. Idealnym miejscem będzie parapet okna wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi słonecznego pomieszczenia.

Podlewanie

Roślinka podziękuje Ci za stale wilgotne podłoże. Jeśli stoi w miejscu bardzo jasnym, podlewaj ją nawet raz na 2-3 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby. Lubi wysoką wilgotność powietrza.

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Roślina nie powinna sprawiać trudności przy odrobinie zaangażowania. Pamiętaj o jej wymaganiach, a będzie cieszyć przez długi, długi czas!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

Usychające końcówki liści to reakcja na zbyt niską wilgotność powietrza. Paproć żółknie i gubi liście z powodu przelania. Liście usychające i brązowiejące oznaczają zbyt słabe nawadnianie paproci. Paprotka domowa, której liście masowo tracą kolor, stają się wyblakłe, żółtawe lub jasnobrązowe najprawdopodobniej stoi w miejscu zbyt nasłonecznionym.

Ciekawostki

Można pokusić się o stwierdzenie, że paproć to roślina stara jak świat. W czasach prehistorycznych przybierała gigantyczne rozmiary. Wbrew obiegowej opinii, wcale nie będzie zadowolona z przebywania w cieniu. Najlepiej umieścić ją w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Podlewanie paproci zwyczajnej powinno przebiegać z umiarem – najlepiej z wykorzystaniem miękkiej wody, co 2-3 dni. Lekko wilgotne podłoże sprawi, że będzie rozwijać się lepiej, a warstwa drenażowa zapobiegnie gniciu korzeni.